‘% 80 OYDAN AZINI BAŞARISIZLIK SAYARIM’

İbrahim Sağıroğlu

1 8

Danışman

  Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu 3’üncü Dönem Hedeflerini Anlattı:

   

  613İki dönemdir Yomra Belediye Başkanlığı yapan ve Yomra halkının teveccühü ile 2014 Yerel Seçimleri’ne AK Parti’den girme yolunda aday adaylığını açıklayan İbrahim Sağıroğlu ile Yomra’ya hizmetlerini konuştuk.

  Geçtiğimiz iki dönemde Demokrat Parti’den aday olup belediye başkanlığı yarışını kazanan Sarıoğlu ile AK Parti’ye geçiş sürecini ve geçmiş dönemlerdeki Yomra hizmetlerini konuştuk. Yerel seçimlerde % 80 ve fazlası oy alacağını ve bunun altında alınacak bir oy oranını başarısızlık olarak kabul edeceğini vurgulayan Sağıroğlu ile yaptığımız röportajın can alıcı ayrıntılarını siz değerli TAKA okuyucularına sunuyoruz:

  Halkımız böyle istedi

  TAKA: Seçimlere kısa bir süre kaldı. Siz de deyim yerindeyse ustalık dönemi için AK Parti’den aday adaylığı müracaatınızı yaptınız. Öncelikle bu müracaat sürecini konuşabilir miyiz?

  İBRAHİM SAĞIROĞLU: Bahsettiğiniz gibi 2 dönemdir Yomra’ya hizmet ettik. Gerek basından, gerekse de çevremden bu yönde çok soru aldım. Hatta Trabzon medyası “Ortahisar’ı gündemden kaldırdık, gözümüz kulağımız Yomra’da” dediler. Bu tabi ki bizi gururlandırıyor. Yomra’da 15 günlük süren bir anketle (3 belde, 17 köy, 4 mahalle ve merkez olmak üzere) gördük ki halkımızın % 70 civarındaki büyük bir bölümü hem bize teveccüh ediyor hem de bizi AK Parti’de görmek istiyor. Halkımızın bu arzusunu baz alarak tercihimizi yapıp AK Parti’den aday olduk.

  Yomra’ya yıllarca ciddi hizmetler yaptık. Örneğin Karadeniz Bölgesi’nde ilk ve tek olan Özel Vakıf Üniversitesi’ni ilçemize kazandırdık. Bu bağlamda şunu söyleyebilirim ki diğer ilçeler bir yüksekokul almanın uğraşını verirken, biz şehirlere nasip olmayan bu işe imza attık. Bunun yanında büyükşehirle beraber önümüzdeki dönem Yomra çılgın projeler hak ediyor. Bunu gerçekleştirmek için de Yomra Belediyesi’ni iktidarımızla taçlandırmak istedik.

  ‘İflas’tan Aldık Yeniden İnşa Ettik

  6TAKA: Yomra’yı cazibe merkezi haline getirdiniz. Bahsettiğiniz gibi Vakıf Üniversitesi ve önemli iş adamlarının Yomra’ya yatırım yapmak için buraya gelmeleri bu konuda başı çeken faktörlerden. Sizin bu yöndeki katlılarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

  İBRAHİM SAĞIROĞLU: Yomra’da göreve geldiğimizde bu bölgede inşaat sektörü resmen durmuştu. Merkezi 7-8 bin civarında bir nüfusa sahipti. Ticaret sektörü de ana gelir kaynağı olan fındığın yaşanan don olayından sonra felce uğramıştı. Belediyenin sahip olduğu 3,5 milyonluk bir borç vardı ve altını çiziyorum bunun anlamı “iflas”tı. En büyük sözümüz şuydu: “Göç veren değil, göç alan bir Yomra inşa edeceğiz.” Bu bağlamda yollarımızı yeniden, didik didik çalışarak inşa ettik. Bütün bu çalışmaları yaparken bu kaynağı nerden buldunuz soruları ile karşılaştım. Sonuçta iller bankasından alınan para bellidir. Biz vatandaştan da bu paraları talep etmedi. Çünkü belediye dilenme kurumu değildir. Biz inşaat sektöründe yaptığımız kolaylıklar neticesinde elde ettiğimiz gelirlerimizle belediyemizin kasasını doldurduk, borcunu bitirdik ve bu işlere imza attık. Çöp sorunu da yine göreve geldiğimizde ciddi bir sıkıntıydı. En ücra köşelerine kadar Yomra’yı çöp kutularıyla donattık. Belli bir çizelge ile de çöp toplama işine girdik ve bir süpürge aracı alarak şehrin her yanını temizledik. Yine içme suyu hakkında yoğun çalışmalar yaptık. Sağlıklı bir içme suyu hazırlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Enerji maliyetimiz de olmadığı için yine belediyemize ciddi bir gelir kaynağı elde ettik. Bizden önce suyun tonu 1 TL 750 kuruştu   800 kuruşa indirdim bu fiyatı 9 yıl içinde 1.200 kuruş oldu. Halkımız Trabzon’un en ucuz ve en kaliteli suyunu kullanmaktadır.

  Bütün bu çalışmaları yaptıktan sonra, özellikle ara yolları tamamladığımızda, halkımız gördü ki başkanımız bize verdiği tüm sözleri yerine getirdi. Böylece halktan anayol talebi geldi bize. Birinci dönemimizin sonunda anayolların % 60’ını tamamlamış bulunmaktaydık. Bugün ise anayollarımızın %100’ü tam manasıyla Yomramıza yakışır şekilde bitmiştir.

  Köylümü isim isim tanırım

  TAKA: Özellikle 2. döneminizin önemli bir bölümünde köylere büyük yatırımlarınızın oldu. Ramazanda yaklaşık 25 gün köylerle iç içe oldunuz. AK Parti’ye geçişinizde köy muhtarlarının size olan teveccühünün bir etkisi oldu mu?

  5İBRAHİM SAĞIROĞLU:Trabzon’da 18 tane ilçemiz mevcut. Bu ilçelerin hiçbirinde köylere yatırım yapılmamıştır. Hatta bazı belediyelerimiz kendi sınırları içinde yatırım yapmakta sıkıntı çekiyor. Büyükşehir olmanın avantajını kullanmak adına 2 milyon TL’lik bir bütçe hazırladık Yomra’ya. Zaten hali hazırda bize gelen muhtarlarımızı hiçbir konuda eli boş köylerine göndermiyorduk. Araçsa araç, hizmetse hizmet… 35 muhtarımızın 33’ü beni ziyarete geldi. Uzun bir toplantı yaptık, muhabbet ettik. Bana bu seçime beraber girmek istediklerini belirttiler. Ancak bir şart koştular; “Biz sizinle beraber AK Parti’den aday olmak istiyoruz” dediler. Ben her zaman şunu söylerim: “Millet ne derse o olur.” Zaten benim kalıplaşmış bir siyasi görüşüm, duruşum yok. Kimse de böyle bir şey iddia edemez. Ben son seçimlerde oy kullananların 3’te 2 oyunu aldım. Bana CHP’den de oy geldi AK Parti’den de MHP’den de. Ramazan ayında 30 günün 27 akşamı köylerdeydim. İftarımızı yaptık, teravihimizi kıldık, namaz sonrası çay sohbetleri yaptık. Ben Ziraat Bankası’nda 17 yıl Tarımsal ve Hayvancılık Kredilerine baktığım için köylerimizdeki vatandaşlarımızı isim isim tanırım ve Belediye Başkanı olduktan sonra da hiçbir zaman değişmedim. Ki ben değişmem zaten. Köylüye şunu sorduk: “Bugüne kadar ne hizmetleri yapıldı size, bundan sonra bizden istediğiniz nedir?” Ve isteklerini de bir, bir hallettik. Söz verip de üzerinden haftaların geçmesine izin vermedik. En fazla 7 gün içinde sorunları çözüme kavuşturduk.

  Ramazan programından sonra, bayramlaşmalarda bütün köylerimi, mahallelerimi, üst beldelerimi ve merkezi tek tek dolaşarak halkla bayramlaştık. Bana diyorlar ki “Sen nikah memuru musun, doktor musun?” Efendim ben bu halkın hem nikah memuruyum, hem doktoruyum de hem işçisiyim. Başbakanımızın talimatıdır. Seçildikten sonra, adaylık sürecinde telefonlarınız 24 saat açık olacak. Benim telefonum ta 99’dan beri açık.

  Çılgın projeler yolda

  TAKA: Yomra hakikaten artık küçük projelerini yaptı. Şimdi çılgın projeleri bekliyor. Eğer kazanırsanız belediyecilikte ustalık döneminiz başlamış olacak. Bu “Çılgın Projeler”den bahsedebilir misiniz?

  İBRAHİM SAĞIROĞLU: Sahil yolumuzla beraber ilçemizin deniz ile bağlantısı kesilmiş. Buraya büyük bir proje hazırladık. Başbakanımız, Bakanımız ve Büyükşehir Belediye başkanımızın da yardımlarıyla bunu hayata geçireceğiz. Diğer taraftan Eski Yomra diye adlandırdığımız Oymalı Caddemiz var. Buraya bir kentsel dönüşüm hazırladık ve Başbakanlıktan acil istimlak kararı da çıktı. Vatandaşımızın %44’ünün muvafakatini şimdilik toplayabildik ve bunu %50’den fazlaya çıkarttığımızda bu projemizi de yerine getireceğiz. 550 konutluk, bünyesinde 60 işyeri barındıran ve TOKİ tarihinde belki de bir ilk olacak bir projedir bu. Dere ıslah projemiz de mevcut. Geçen seçim beyannamemde olmasına rağmen bu projeyi gerçekleştiremedim. Bu nedenle çok üzgünüm. Anca bu dönem ilk işlerimizden biri bu proje olacak. Şu anda DSİ Bölge Müdürlüğümüz tarafından ihalesi yapılmış devam ediyor. Köprü inşasının da temelleri atılmış ve devam ediyor. Burada bir temsili sandal projemiz vardı. Geçenlerde bir ihale yaptık ancak ihale evraklarında yeterli rekabet eksikliğinden kaynaklı bir eksik vardı. Devletin parasını sokağa atamayız. O nedenle de ihaleyi iptal ettik. Daha sonra bir firmamız daha başvurdu ve şimdi sonucu bekliyoruz. Bu proje için kaynağımız da hazırdır. Bu projemizi de inşallah hayata geçireceğiz.

  Aslında en önemli konu şudur; Trabzon genel olarak sanayileşmeye çok müsait bir coğrafyaya sahip değil. Buradaki küçük arsalarda istihdam alanları oluşturmak için bu projelere imza atıyoruz. Diğer taraftan da özellikle Arap Turizmini Yomra’ya taşımak adına ilçemizde 3 ayrı bölgede turistik tesis alanları yaptıracağız. Yap-İşlet-Devret modeli ile bu projeleri yapmak zor değil. Yeter ki vizyon belediyesi olun. Pek tabi ki bu projelerin alt yapısı en önemli konu…Biz eğer seçilirsek daha ilk dönemimizde bu plan çerçevesinde acil olarak planlı ve altyapılı asfalt yollarımızı yapıp buraları turistler için gözde yerler haline getireceğiz.

  4Kaşüstü ek bina olacak

  TAKA: Eğer belediye başkanı olursanız yeni dönemde, Yomra Belediye binasını Kaşüstü’ne taşımak gibi bir planınız olur mu?

  İBRAHİM SAĞIROĞLU:Bu konuda bizim düşüncemiz şudur; Kaşüstü Belediye binamızı kapatmayacağız. Çünkü burası Yomra’nın gözdesidir. Ciddi bir devlet yatırımı ile turizm açısından önemli bir yer haline getirilmiştir. Bu binayı ek hizmet binası olarak kullanmak planımız var. Bazı birimleri oraya kaydırarak iki belediye binası ile hizmet vermek amacındayız. Tahsilat birimi ve imar birimlerini mesela oraya kaydırmayı düşünüyoruz. Çünkü burada hem ciddi bir yerleşim ve nüfus vardır. Daha önce Trabzon Belediyesi’ne baktığınızda da böyle bir yapılanmanın var olduğunu görürsünüz.

  Bakan Bayraktar Ülkeyi İmar Ediyor

  TAKA: Sayın Bakanımız Erdoğan Bayraktar, Bakan Yardımcımız Muhammet Balta Bey, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AK Parti Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Sonuçta AK Parti ile seçim sürecine girdiniz.

  İBRAHİM SAĞIROĞLU:Bakanımız Erdoğan Bayraktar TOKİ Başkanı iken, bu projenin hazırlanmasında bu seviyeye gelmesinde bana çok büyük yardımları ve katkıları vardır. Bakanımızın bürokratlığı klişeleşmiş bürokratlıktan uzaktı. İş bitirici bir adamdı kendisi. Ona gider projenizi anlatırdınız, sunduğunuz verileri ölçüp tartardı ve uygun görüldüyse talimatını verir hayata geçirirdi. Devlet dairelerindeki bugün git yarın gel bürokratlığından uzaktı. Zaten bakan seçilmesindeki en büyük faktör de buydu. Değişen Türkiye için atik ve iş bitirici bir isim lazımdı ülkemize. Bakanlık görevine geldiğinde de en çok sevinenlerden biri de bendim. Trabzon onunla beraber Türkiye’de söz sahibi iller arasına girmiştir.

  Bakan yardımcımız ile 2 dönem beraber siyaset yaptık. Çok temiz, iyi niyetli ve pırlanta gibi bir insandır. Bugüne kadar özellikle meclis başkanlığında kendisinden ilçemizin yollarındaki çalışmalarımız devam ederken kendisinden büyük destek gördük. Bugün geldiğimiz noktada bakanlık yardımcılığı koltuğuna geldikten bu yana da hangi iş için kendisine gitmiş isem bize yardımlarını esirgememiştir.

  Belediye başkanımız O. Fevzi Gümrükçüoğlu ise zaten Yomralıdır ve bizim abimizdir. Medarı iftarımızdır. Kendisinden ve bize yaptığı yardımlardan ötürü de çok memnunuz.

  İl başkanımız Adnan Günnar ile benim geçmişten sadece bir tanışıklığımız vardı. Kendisini yakın bir zamanda bir toplantıda gördüm ve hakkında şunu diyebilirim. Kendisi koltuğunun hakkını veren, kendine güveni olan ve işini layıkıyla yapan bir isim. Sayın il başkanım, şimdiden,  il başkanlığı yapıp da iz bırakanlardan olmuştur ve öyle de kalacaktır.

  Yomra’nın 3’te 2 Oyunu Aldım

  TAKA: Eğer AK Parti’nin adayı olursanız, CHP, MHP ve DP’nin oylarını alabilecek misiniz?

  İBRAHİM SAĞIROĞLU:AK Parti’nin Belediye Başkan Adayı olarak seçime girmemiz halinde; ki böyle olacağını düşünüyorum çünkü Başbakanımızın talimatı gereği belediye başkan adaylarını anketler belirleyecek. Anket sonuçlarının da ne durumda olduğunu siz de iyi biliyorsunuz ki az önce bu konuyu konuştuk. %80’in üzerinde bir oy alacağımıza inanıyorum. %80’in altında bir oy aldığımda bunu kabul etmeyeceğimiz de belirtiyorum. CHP ve MHP’li seçmenlerimin beni ne kadar sevdiğini biliyorum. Dediğim gibi ben Yomra’nın oylarının 3’te 2’sini alarak belediye başkanı oldum. Ve duruşumdan, uğraşımdan, mücadelemden hiçbir zaman ödün vermedim. Bu nedenle bu kadar iddialı söylemlerde bulunuyorum. Çünkü benim saplanıp kaldığım bir ideolojim yok. Tek bir şey için yıllarca mücadele verdim. O da halkımızın refahı ve mutluluğudur; hizmettir.

  TAKA: Vermiş olduğunuz cevaplar ve yapmış olduğunuz açıklamalar için çok teşekkür ediyoruz.

  İBRAHİM SAĞIROĞLU: Ben de sizlere can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

   

  BENZER HABERLER

  0 109

  0 115