Tag Archives: Zehra Yaman

manşet

PÜF NOKTASI

Bu Yazı Toplam 626 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Ekmek içi ile hazırlanmış sandviçleri, üst üste koyarak, nemli ve iyice sıkılmış bir peçeteye sararsanız, uzun zaman taze olarak muhafaza edebilirsiniz.

Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir.

58 PÜF NOKTASIKuş üzümlerini ayıklamak için, onları bir avuç unla ovuşturunuz ve kalın delikli bir süzgece atınız, un ile beraber çöpler de düşer.

Balığı seçerken son derece dikkatli olmalısınız. Gözleri pırıl pırıl parlak, solungaçları ise pembe yada kırmızı renkte olmalıdır.

Limon sert ise, kesilmeden evvel bir iki dakika sıcak suya batırınız, daha sulu olur.

Buzdolabınızın iyi soğutması için içine bir torba tuz koyun. Tuzun dolaptaki nemi aldığını göreceksiniz.

Açılmakta direnen cam kavanozların altına sert bir şekilde vurursanız açılacaklardır.

Koç Burcu

Gergin olmanız veya olmadığınız bir kişi gibi davranmaya çalışmanız sizi yoruyor ve yıpranmış görünmenize neden oluyor. Enerjinizi yürümeyen şeylere değil, hayatınızın ilerleme gösteren yönlerine kaydırmalısınız.

Boğa Burcu

Ne kadar zorlarsanız o kadar kaybedebileceğiniz bir gün. Bırakın her şey akışında gelişsin, o zaman daha rahat ilerleme sağladığınızı görebilirsiniz.

İkizler Burcu

Pek çok konuda doğru yönde ilerliyorsunuz. Ancak, olaylar yararınıza olmakla birlikte düşündüğünüz şekilde gelişmeyebilir.

Yengeç Burcu

Bazı plan, iş ya da ilişkileriniz giderek daha da zarar verici olmaya başlayabilir. Ancak, bazı konular ters gidiyor diye gemiden atlamak yanlış olacaktır, yola devam etmeli.

Aslan Burcu

Günlük platformda birlikte çalışmak veya vakit geçirmek zorunda olduğunuz kişilerin hayatlarında uğraşmak zorunda oldukları önemli konular olabilir. Dolayısıyla, size her zamanki gibi destek olamamalarını anlayışla karşılamalısınız.

Başak Burcu

Belli durum veya koşullara yavaş tepki göstermek bazı konuların devamlılığını etkileyebilir. Devam etmenin bir yolunu bulmanız gerekecek.

Terazi Burcu

Bazı gelişmeler ön gördüğünüz gibi olmayabilir veya bazı bilgi ya da fikirlerin doğruluğu sizin düşündüğünüzün tersi sonuçlar veriyor olabilir. Ancak, şaşırmak yerine oluşan alternatif duruma uygun planlarda yapabilirsiniz.

Akrep Burcu

Geçmişte olanları gözünüzde büyütmeniz geleceğe tereddütle bakmanıza neden oluyor. Geçmişte olanlar gelecekte olacakların habercisi değildir. Esnek düşünmeli ve cesur olmalısınız.

Yay Burcu

Etrafa bazı şeyleri anlatabilmek adına direktifler vermek veya yepyeni fikirlerinizi boşa harcamak yerine, bırakın ne olacaksa olsun. Ardından, duruma göre plan yaparsınız.

Oğlak Burcu

Bir dakika önce mükemmel görünen olaylar, bir dakika sonra tamamen olumsuz bir hal alabilir. Bu iniş çıkışlı ve istikrarsızlık içeren atmosferde biraz esnek olmak ve olayları akışına bırakmak daha iyi olabilir.

Kova Burcu

Belli durumları artık sizi hiçbir şekilde rahatsız edemeyeceği hale sokmanız gerekebilir. Ancak, bunu yapabilmek için radikal kararlar almanız ve tamamen farklı bir stratejiyle devam etmeniz gerekiyor.

Balık Burcu

Alışık olduğunuz şekilde veya rutin planlarınız doğrultusunda ilerlemek istiyor olabilirsiniz. Ancak, geçmişte faydasını görmediğiniz hareket ya da davranış modelleri bu sefer de işe yaramayacaktır. Dolayısıyla, yeni şeyler denemeniz gerekiyor.

Saç bakımı için sihirli gıdalar!

413 PÜF NOKTASIBalın beslenmedeki yararlarının yanı sıra, saç için de faydalı olduğunu bilmelisiniz. Bal, saçtaki nemi alır ve hapseder. Bir çorba kaşığı balı şampuanınıza ekleyin. Yıkadıktan sonra saçınızın ne kadar yumuşak olduğunu göreceksiniz.

PİRİNÇ Uzakdoğu mutfağının incisi pirinç, saçı dolgun gösterici özelliğe sahiptir. Bir kap pirinci, iki kap dolusu suyun içine koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah pirinci süzdükten sonra suyunu sprey ağızlı şişeye dökün. Saçınızı kurutmadan önce bu karışımı başınıza sıkın.

ELMA SİRKESİ Elma sirkesi muhteşem bir parlatıcıdır. Şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra saçınızı bir miktar elma sirkesiyle duruladıktan sonra elde edeceğiniz parlaklığa siz de şaşıracaksınız. Yalnız bu uygulamayı boyalı saçlarda gerçekleştirmeyin.

NANE ÇAYI 5 adet naneli çay poşetini çaydanlıkta demleyin. Soğumaya bırakın, bu sırada saçınızı şampuanlayıp durulayın. Soğuyan naneli çayınızı da son durulama suyu olarak kullanın. Nane, saçınızdaki fazla yağı ortadan kaldıracaktır.

KUŞBURNU İri ve dolgun buklelere sahip olmak için kuşburnu çayını demleyin ve zeytinyağıyla eşit oranda karıştırıp boş bir şampuan şişesinden bir gece bekletin. Ertesi gün bu karışımı kuru saçınıza sürüp tarayın. 10 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın. Ve buklelerinizle etrafa hava atmaya hazırlanın!

Tırnakları güçlendiren 5 püf noktası

1. Zeytinyağı – Limon suyu Karışımı

214 PÜF NOKTASI1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1-2 damla limonu karıştırıp haftada 2 kez tırnaklarınıza uygulayın. Gece yatmadan masaj yaparak tırnaklarınıza sürün ve eldiven takıp gece bekletin. sabah kalktığınızda ılık suyla durulayın.

2. Çay Ağacı Yağı – E Vitamini Karışımı

1 çay kaşığı çay ağacı yağı ve 2-3 damla E vitaminini karıştırıp tırnaklarınıza sürün. Bu karışım sadece tırnakları güçlendirmek, mantar ve enfeksiyona karşı da tırnakları korur.

3. Deniz Tuzu Yöntemi

2 kaşık deniz tuzuna 2 damla limon suyu, 2 damla akgünlük yağı, 2 damla mür yağı ve 2 damla buğday tohumu yağı karıştırın. Bu karışımı bir kase sıcak suya ekleyip ellerinizi 10-15 dk suyun içerisinde tutun. Haftada 2 kez uygulayın.

4. E vitamini gece terapisi

1-2 damla E vitamini yağını tırnaklarınıza uygulayıp eldiven takarak gece bekletin. En hızlı çözüm yollarından biri olduğunu göreceksiniz.

5. Bira – Zeytinyağı – Elma Sirkesi Karışımı

1/4 fincan zeytinyağını ısıtıp aynı miktardaki elma sirkesi ve yarım fincan bira ile karıştırın. 15 dakika tırnakları bu karışımda bekleyin.

Kaşım uzun olsun isteyenlere Kaş uzatma yöntemleri..

Duş alırken veya yüzümüzü yıkarken; çok fazla baskı uygulamadan içten dışa doğru 15-20 dk masaj yapmak çok faydalı.

Saf zeytinyağını parmağınıza damlatın ve kaşlarınızda uzamasını istediğiniz bölgeye masaj yaparak yedirin. Eğer var ise; hint yağıda daha etkili olacaktır.5-10 dk bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Yine vazelini bir pamuğa sürüp kaşlarınızda uzamasını istediğiniz kısma masaj yaparak sürün ve biraz bekleyip ılık suyla durulayın.

Yine kullanmadığınız diş fırçasını alıp yavaşça bastırmadan kaşlarınızın o kısmın fırçalayın.1 – 2 hafta boyunca devam edin.

Yaz yaklaşıyor ve göbekleri eriten bu bitkisel küre göz atın…

Her ailenin mutlak her yemek yapımında yada sofralarda kullandığı yoğurt birde kadınların baş belası göbekleri de eritiyor.

117 PÜF NOKTASIKarın bölgesindeki yağları azaltmada kullanılan yoğurt sürekli tekrarlandığı sürece, formda kalmayın da sağlıyor. Batı bölgesi yeni yeni yoğurdun etkileriyle tanışmaya başlamışken birde yoğurdun bu özelliğiyle de önceden tanışmışlar.. Ve bizler için bu güzel fikri türetmişler. Tüm kadınların en dikkat çeken göbek yağlarını eritmek için aylar süren savaşın sonucunda istediklerini elde edememeleri üzücü .. Tabi kalıcı yöntemler arayışında olan bende bu güzel kürü sizler için yayınlıyorum..

Zayıflamaya Yardımcı Kür:

1 kase yağsız yoğurt

1 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı tarçın

1 kase yağsız yoğurdun içine 1 çay kaşığı zencefil ,1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edip karıştırıyoruz.Bunu sabah,öğlen ve akşam olmak üzere 3 kez yapıyoruz ve tüketiyoruz.

Gözaltı çizgileri için bitkisel çözüm

Göz altı çizgileri ve kırışıklıklarının yanında bu formülleri kazayağı kırışıklığını hafifletmek için de kullanabilirsiniz.

Arı Sütü Kremi:64 PÜF NOKTASI

1 çay kaşığı arı sütü, 1 damla buğday yağı, 1 ampul E vitamini ile 2 damla kadar kayısı yağı karıştırılıp serin bir yerde bekletilebilir. Bu gözaltı kırışıklıkları kremi ile göz çevresine dışarıdan içeriye doğru masaj yapılır. Bu gözaltı kremi 5 gün boyunca soğuk yerde bozulmadan kalabilir ve 5 gün boyunca sürülmelidir.

Göz çevresi ve kaz ayağı kırışıklığı için bitkisel bakım formülü

1 adet yumurta sarısı, bir dilim taze limonun sıkılmış suyu ve 1 yemek kaşığı natürel zeytin yağı ile karıştırılarak bekletilir . Burada kremin iyice oturması ve söz konusu karışımların iyice dinlenebilmesi için uygulamadan evvel 30 dk kadar göz çevresi kremini bekletmek doğru olacaktır. Daha sonra göz çevresi kremi, gözaltı kırışıklığı olan bölgelere ve gözlerin yanındaki kaz ayağı kırışıklıkları olan bölgelere sürülerek 60 dakika kadar bekletilir. Bu süre zarfında yüz yıkanmaz. Daha sonra vücut ısısındaki su ile yüzümüzü durulayabiliriz. Cildi pamuğa batırılmış elma sirkesi ile de durulamak mümkündür.

Selülitle Savaşırken Neler Yemeli

310 PÜF NOKTASISelülitlesavaşta , hiç bir yöntem tek başına yeterli değildir. Ancak destek programlar, diyet, egzersiz ve yardımcı aletlerle yüz güldürücü sonuçlar alınır.Özellikleselülit sorunu olduğunda bilinçli beslenmenin önemi tartışılmaz.

Hangi yiyecekler selülitle baş etmenize yardımcı olur ?

Salatalar, hemen hemen her diyet programının vazgeçilmezi arasında yer alır.Bol limonlu salata, selülit ile olan savaşınıza büyük bir destek sağlar.Salataları ve yeşillikleri tüketirken limonu ihmal etmeyin.

Limonlu Mevsim Salatası

MALZEMELER:

1 adet, sarı kabukları soyulmuş, beyazları duran taze limon

5 yaprak roka

5 yaprak tere

2 tane taze soğan, yeşil kısımlarınıda doğrayın

5 – 6 tane saplarıyla birlikte maydanoz

3 sap dereotu

1 avuç doğranmış marul

Biraz sumak

4 – 5 tane yeşil zeytin

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri iri iri doğrayın.Limonu da, suyu salatada kalacak şekilde parmak büyüklüğünde doğrayın.Üzerine biraz sumak ekleyin.Son olarak tüm malzemeleri bir kaşık yardımıyla karıştırın ve çok az zeytinyağı gezdirin.Tuzu alınmış yeşil zeytin ile süsleyerek, özellikle yemekten az önce, aç karnına tüketin.

İsterseniz bu salatayı taze greyfurtla da yapabilirsiniz.

F-BABUSCU

BİR DAL SİGARAM OLSAYDI!..

Bu Yazı Toplam 1,120 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

“Abla, bir sigara ver!..” Birileri bir taraftan yüksek sesle bu cümleyi tekrarlıyordu. Bize sesleniyordu sanki, öyle hissettim.

Başımı çevirip sesin geldiği yöne baktım. Hemen yukarıdaki binanın demir parmaklıklı pencerelerinden birine yapışan kadındı seslenen, gençten bir kadın.

Bizim bulunduğumuz ortası havuzlu (fakat içi susuzdu) bahçedeki banklarda kimi hastalar dağınık halde oturuyorlardı. Çoğunluğu kadındı; ev hanımları, genç kızlar. Ki neden orada olduklarına dair bir fikir yürütebiliyorsunuz… Hasta olduklarını gelişigüzel görüntüleri, pijamaları, terlikleri ele veriyordu. Durgun, belirsiz, keyifsiz bakışları.

Kiminin yanında ziyaretçi yakınları vardı. Olabildiğince iyimser, şefkatli ve neşeli yaklaşıyorlardı hastalara. Ertelenmiş sıcak bir yaklaşımı telafi etmek istercesine.

Ortamı iyi bilmediğim için, bizden sigara isteyen kadının da o hastalardan biri olacağı gelmedi aklıma. O katın çalışanlarından biridir sandım. Sigarası bitmiş de yoğunluktan gidip alamamış, bizden istiyor. Olur ya hani…

Yanımdakilere, kadının bizden sigara istediğini söyledim, onu sadece ben duymuşum gibi olağan bir sesle. Bilmem neden, aynı olağan tepkiyle karşıladılar beni.

“Onlar hep öyle yapar, her gelenden sigara isterler,” diye bilgilendirdi beni biri. “Neden öyle bulundukları yerden ısrarla sigara istiyorlar ki?” diye sorduğumda, “İleri boyuttaki hastalardır onlar” denildi. “Hapisten getirtilenler de var aralarında, onlar raporlular. Bahçeye çıkartmıyorlar onları ya da gözetim altında çıkartılıyorlar.”

Bahsettiğim olay, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde geçiyor. Geçen hafta sonu gezmek, dinlenmek için Taka Gazetede reklam ve ilan sorumlusu olarak çalışan arkadaşım Zehra Yaman’la Samsun’a gitmiştik. Onun bir yakını, bu hastanede yatıyordu. Aileden diğer kişilerle ziyaret etmek istediler onu. Benim de onlara katılmamı istedi Zehra. Gelirim fakat uygun bir yerde sizi beklerim, dememe rağmen dayanamayıp onlarla çıktım yukarı…

Oraya dair anlatılanlar ve de birkaç dakika içinde gözlemlediklerim karşısında içim ürperdi. Başka bir dünyaydı orası, bizim içinde bulunduğumuz, az biraz ya da delice sevilesi, dünyadan çok başka bir dünya. Ruhsal problemleriyle cebelleşiyordu orada insanlar.

“Ablaa bir sigara veer!..” Kadının yalvarışı hala devam ediyordu. Bir dal sigaraya kavuşsa, yolunda gitmeyen ne varsa, hallolacaktı sanki. Sigara dediğin de ne ki! İçe çekilen bir avuç duman!.. Fakat ne büyük anlamlar yükleniyor ona bazen. Ne büyük!..

Yanımdaki kadınlardan biri, demir parmaklıklı cama dayanan kadına doğru ilerledi. Tedirginlik dolu cümlelerine karşılık; “Bir şey olmaz, bir şey demiyorlar,” gibi sözlerle ikna etmeye çalıştı onu camdaki. Öncesine nazaran sesi yatışmıştı… Canım fena halde sıkıldı.

Bahçenin ilerisi ise erkek hastalarla doluydu. Biraz hava almaları için çıkartılmışlardı dışarı. Tekli, ikili ya da grup halde dolaşıyorlardı ortalıkta. Bir köşede olanca ağırlığıyla oturanlar da vardı. Yaşlılar, orta yaşlıların yanı sıra, gencecik adamlar da vardı aralarında.

Gözlerim onlara takıldı, en çok da içlerinden birisine. Karşılıklı bir kederle bakıştık. Garip bir dil vardı aramızda. Hem sorgulayan, hem de sorgulamalardan uzak…

Sonra ikili sıra haline sokup, içeri aldılar hastaları. Yanımız sıra gelip geçtiler tedirgin, sıkılgan halde. Son bir bakış fırlatarak bize, bana… Hayatın ne çok yüzü varmış!.. Şu sıralar onlara gözüken o kekremsi, sert ve ürpertici yüzüne bakmaya çalıştım. Yazık dedim, ne yazık!.. Neden kendi kuyusuna kuyusuna itiyoruz insanları, bir bilsem!.. Hayatın hiç bir yüzü, hiç kimsede tapulu ya da sabit kalmaz ki!..

MANSET

EĞİTİMCİ FARKI!

Bu Yazı Toplam 579 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Öğrenmenin yaşı yoktur. Son yıllarda Trabzon’da liseyi dışarıdan bitirmeye çalışan isimlerin sayısı arttı. Bundan mutluluk duymak ve yardımcı olmak lazım.

Ama gel gör ki öyle değil. Zehra Yaman isimli arkadaşımız liseye kayıt yaptırmak için yaşadıklarıKİRBAC EĞİTİMCİ FARKI!nı bakın nasıl anlatıyor: ‘Açık liseye kaydolmak için 4 arkadaş Fatih Lisesine gittik. Müdür Yardımcısı Burhan Seymen beyin yanına çıktık. Saat 16.45’di. Yani 5’e çeyrek vardı. Kafasını kaldırdı ve ‘Ben ancak sizin birinizi kaydederim, saat 5’e geliyor, yorgunum’ dedi. Bende, ‘Olur mu hayat meselesi, 5 dakikada hepimizin kaydını yaparsınız’ dedim. Yorgun olduğunu sabahtan beri okulda çalıştığın söyledi. Alt kata indim. Bir başka müdür yardımcısı ilgilendi ama onun şifresi olmadığından bilgisayara giremedi. Sadece tek arkadaşımızı kayıt etti. Koşarak Endüstri Meslek Lisesine gittik. Orada Fatih bey diye bir öğretmen bizi karşıladı. Kalabalık var. Herkese çok nezaketli davrandı. Kendisine ‘siz yorgun değil misiniz’ dedik. Bana ‘Ben Saat 21.00’a kadar burada bu öğrencilerin kaydını yapacağım’ diyerek müthiş bir fedakarlık gösterdi. Kendilerine ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Fatih Lisesi’nin neden ileri gitZERA EĞİTİMCİ FARKI!mediğini, bunun tek sebebinin de oradaki yöneticiler olduğunu anladım.’

Trabzon’da eğitimde sancı sürüyor. Trabzon’da milli eğitim 4 artı 4 artı 4 sistemine geçti ama okullara gönderilen tek kuruş para yok. Okullarda hizmetli, güvenlikçi alınamıyor. Birde okula bağışta bulunmak isteyenler oluyor, bu bağışı alan yöneticilere de müfettiş gönderiliyormuş! Yeni Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Trabzon’un yükünün altından kalkamadı mı?

Arsin’de yerel seçim hareketliliği başladı

Trabzon’un Arsin İlçesi’nde yerel seçim hareketliliği başladı. Trabzon’un Büyükşehir ARSİN EĞİTİMCİ FARKI!olmasıyla birlikte çalışmalar yoğunlaştı. Mevcut Başkan Dr. Erdem Şen, Arsin Büyükşehir olursa seçime girecekti ve öyle yaptı, yakın çevresine ‘son dönemim için varım’ dedi.
AK Parti il Başkan yardımcısı Sait Gürsoy sessiz sedasız bekliyor, ‘Parti aday gösterirse’ aday olacak.

Yeşilyalı Belediye Başkanı Hüseyin Fidan seçime başkan adayı olarak girecek. Ancak hangi partiden belli değil. Eski Başkan Ramis Sunguroğlu, hem ilçenin hem de Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin dengelerini bekliyor. Potansiyel aday.

Bu arada Arsin ilçesinde sessiz sedasız güçlü bir oluşum ortaya çıkmış. Postadan çıkan bir mektupta Kemal Atar, Naci Taşkın, İsmail Keskin, Bekir Şengül, Ali Temel Gürsoy, Cemal Keskin, Turan Çağılcı, Hüseyin Turgut(Madenli), Arif Sarı, İlyas Gürsoy, Ferşat Koç, Murat Ateş, Firar Demirtaş, Yılmaz Gürsoy, Hacı Kefeli, Orhan Hisoğlu ve Osman Şimşek bir oluşum yapmış. Bu oluşum üst üste iki toplantı yapmış illerini üst üste koymuş ve söz vermişler: ‘Kapris yok. Bu ekibin içinden kim aday çıkarsa ona tam destek olunacak. Herkesin yüzde 51 şansı var.’ Bu ekibe Yeşilyalı’dan ve Güzelyalı(Gölcük) güçlü katılımlar da olabilirmiş.

Koçhan hac yolunda

AK Parti’nin Maçka ilçe başkanlığını 3 dönemden buyana yapan Koray Koçhan hacca KOCAN EĞİTİMCİ FARKI!gidiyor. Trabzon’da müftülüğün verdiği kursları alan Koçhan, ‘Genç yaşta kutsal toprakları görmeyi çok arzu ettim. Allah nasip ederse gidip döneceğiz. Herkes hakkını helal etsin‘ dedi

‘Ben de varım’

Trabzon’un Maçka ilçesinde seçim heyecanı şimdiden başladı. AK Parti YİLDİZ EĞİTİMCİ FARKI!ilçe başkanı Koray Koçhan’ın ardından Hikmet Yıldız’da iktidar partisinden aday adayı olacağını ifade etti. Ömer Yıldız’ın seçime girmemesi halinde Hikmet Yıldız’ın önce ön seçimde ardından ile sandıkta yarışacağı konuşuluyor.

Soylu’nun çelengi geldi

Cumartesi günü Bahçecik Camiinde Enver Aydoğdu’nun cenaze merasimi vardı. Süleyman Aydoğdu’nun amcası olan Enver Aydoğdu’nun cenaze merasimine DP İl Başkanı Ali Akar,SOYLU EĞİTİMCİ FARKI! Yardımcısı Ümmet Öksüz, Mustafa Şılbır, Turgut Bülbüloğlu, Alahittin Aydın, Coşkun Kahraman, Kenan Atalay gibi isimler başta olmak üzere çok sayıda seveni katılırken, AK Partiye geçen Süleyman Soylu’nun ise çelengi geldi. Bir kez daha Aydoğdu ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Ağa’nın özel diyeti!

Trabzonlu iş adamı, Kölemenoğlu et pazarının sahibi Şahin Kölemenoğlu uzun süredir AGA EĞİTİMCİ FARKI!sağlığına büyük özen gösteriyor. Kölemenoğlu yaz sezonunda kilo veriyor ve o nedenle yemeğine çok da dikkat etmiyordu. Ancak kış sezonu yaklaştığında ise sadece özel salata ile besleniyor. Herkesi sağlığına dikkat etmeye çağıran Şahin Ağa, ‘Hasta olmadan kimse sağlığının değerini bilmez. Onun için dikkat etmek lazım. Bende sabahları hafif öğleyin özel salata ile besleniyorum.’ dedi.