Tag Archives: Zehra Yaman

manşet

PÜF NOKTASI

Bu Yazı Toplam 136 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Açılmakta direnen cam kavanozların altına sert bir şekilde vurursanız açılacaklardır.

Yeterince olmamış limonlardan beklenildiği kadar su çıkmaz. Tıpkı çok sert limonlardan da çıkmadığı gibi. Bu tür limonları kesmeden önce, birkaç dakikalığına çok sıcak suya batırıp bekletin. Limonların daha fazla su verdiğini göreceksiniz.

püfff PÜF NOKTASIEğer naneyi doğrayarak kullanacaksanız üzerine biraz şeker serpin böylece nanenin kokusunu arttırmış olursunuz.

Pirinç, fasulye, mercimek, kuru bakla ve benzerlerini saklarken böcek oluşmasını önlemek için kavanoz ya da kutunun içine iki, üç diş sarımsak koyun.

Sucukları serin bir yere asmak yetmez. Zamanla üstlerini beyaz bir küf kaplar. Bunu önlemek için zaman zaman sucukların üstünü yarıya kestiğiniz bir limonla silin.

Çocuklarda diş fırçalamaya ne zaman başlanmalıdır?

Bebeklerde 6. aydan itibaren dişler sürmeye başlar ve 3 yaşına geldiğinde bu süreç tamamlanmış olur. Toplam 20 adet süt dişi vardır.

Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır PÜF NOKTASIBebek 6-8 aylıkken, yani ilk dişler sürmeye başladıktan sonra, temizleme işlemine de başlanmalıdır. Temiz bir gazlı bez ya da parmak fırçası yardımıyla, bebeğin dişlerindeki artıklar temizlenebilir.

3 yaşına kadar olan fırçalama fonksiyonel olarak tam bir önem taşımasa da, çocuğun fırçalama alışkanlığı kazanması açısından faydalıdır. 3 yaştan itibaren çocuk dişlerini fırçalamaya başlamalıdır. Çocuklar dişlerin genelde görünen yada kolay ulaşılabilen yüzlerini fırçalarlar,oysa çürük oluşumunun önlenmesinde önemli olan azı dişlerinin çiğneme yüzeylerini ve arayüztemizliğini  yapamazlar. Bu yüzden anne-baba kontrolünde yapılması daha doğru olur.

Seçilecek olan diş fırçası, ağzın boyutlarına uygun ve yumuşak kıllardan oluşmalıdır. Eskimiş olan yada sert kıllara sahip diş fırçası, diş minesine ve diş etlerine zarar verecektir. Bu yüzden 3-6 ay aralıklarla diş fırçasının değiştirilmesi gereklidir.

Diş fırçası kadar diş macununa da dikkat etmek gerekir. Çocuklar için uygun olan, flor seviyesi düşük diş macunları kullanılmalıdır.

Diş fırçalama işlemini, sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce olmak üzere günde 2 defa yaklaşık 2şer dakika yapmak yeterlidir. Burada asıl önemli olan çocukluk çağında diş fırçalama alışkanlığının kazanılmasıdır.

Yumuşak Ve Bakımlı Eller İçin Elleri nasıl korumalısınız?

Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin.

Ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın.

Elleriniz için küçük yardımcılar

*Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın. El kremi ya da losyon sürün.

bakimli eller PÜF NOKTASI*Ellerinizi günde iki, üç kere yumuşak sabunla yıkayıp bol suyla durulayın. Günde bir kere parmakları, tırnakları fırçalayın.

*Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri aldığı lekeleri de çıkarır.

*Haftada bir kere ellere çok yağlı kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne masaj yapmayı unutmayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan öncedir.

*Arada bir ellerinize kalın tabaka krem, vazelin sürün pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda elleriniz çok bakımlı olacaktır.

*El üstlerine sürülecek parafin tabakası gözenekleri açmak için çok yararlıdır. Limon da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir.

Doğal Formüller

1-Ellerinizi geceleri yatmadan önce salatalık suyu ile ovunuz ve 10 dakika sonra tabii sabunla yıkayınız. Elleriniz güzelleşecektir.

2- Akhuş ve karakavak tomurcukları iki saat sıcak su ile demlenir ve sonra süzülür. Bal mumu ilave edilerek krem kıvamına kadar badem yağı ile karıştırılır. Belirli aralarla ellere sürülürse el çatlaklarını giderir.

3- Taze salatalık kabuklarıyla birlikte ezilir. Bal mumu ilave edilerek melhem kıvamına gelinceye kadar badem yağı ile karıştırılır. Hazırlanan melhem akşamları yatmadan önce ellere sürülür. Ellerin sağlıklı olmasını sağlar.

4- Papatya sütle birlikte kaynatılıp süzgeçten geçirilir. Karışıma akhuş ağacının tohumları ilave edilerek zeytin yağı ile karıştırılır. Bu karışımla ellere masaj yapılır. Ellerin kırışıklığını giderir.

5- Çatlamış ellere tereyağı sürülürse ellerdeki çatlakların tamamen kaybolduğunu görürsünüz.

Doğal Krem:

Bir tatlı kaşığı balı biraz ısıtarak benmari usulü eritin. İçine 2 çorba kaşığı susam yağı, 1 çorba kaşığı bademyağı ve bir çorba kaşığı gliserin ekleyin. Krem kıvamına gelinceye kadar karıştırıp bir kavanoza doldurun. Gece yatmadan önce ellerinize bu kremden sürüp iyice yedirin ve emdirin, sonra yumuşak bir eldiven takın. Ellerinizin günden güne yumuşacık olduğunu, bakımlılaştığını ve parladığını göreceksiniz.

Doğru Nefesin Tanımı Bebek Nefesidir

Doğru nefes nasıl olmalıdır?

dogru nefes PÜF NOKTASI“Doğru nefes almak, derin, akıcı ve bütünsel (nefes hem karında, hem göğüste) olmalıdır. Doğru nefes, tıpkı bir bebeğin nefesi gibidir. Onlar, karınlarına nefes alırlar ve nefes alma -verme esnasında beklemezler. Doğru nefeste, solunum sisteminin tam olarak kullanılmasıyla ilk önce karında başlar ve okyanustaki bir dalga gibi tüm vücuda yayılır.”

Doğru nefes, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da havayı ciğerlere tam olarak doldurmak ve nefes alış verişi esnasında diyafram kasını kullanmak olarak açıklanmıştır. Diyafram kası, akciğerlerin hemen altında bulunan bir kastır. Bu kasın hareket etmesiyle birlikte vücudumuzun karın bölgesi de beslenmeye başlar ve nefes tüm vücuda dolar. Bizim yaptığımız bütün çalışmalar nefes alma kapasitesini açmak ve nefesin gitmediği yerleri tespit ederek, oraya noktasal baskılarla ve farklı tekniklerle nefesin gitmesini sağlamaktır.

Nefes Alışkanlığımızı Değiştirebiliriz

Düzensiz nefes alışkanlığını değiştirmek için ilk önce nefesi nerede bozduğumuzu bilmek gerekir. Hepimiz yeni doğduğumuzda doğru nefesi zaten kullanıyorduk. Daha sonra 2-3 yaşından sonra, zihin devreye girdiği andan itibaren ve ilk otoriteyle, anne ve babanın nefes alışkanlıklarıyla, dayatmalarıyla, yaşadığımız deneyimlerle oluşturduğumuz inanç sistemleriyle, onlara yüklediğimiz anlamlarla, düşünce kalıplarıyla nefesimizi bozmaya başladık. Kişi inanç sistemlerinin ve olumsuz düşünce kalıplarının yerini daha yapıcı düşüncelerle değiştirdikçe, nefes alma kapasitesini açtıkça tekrar nefesimizi doğru ve akıcı bir hale getirebiliriz.”

Yanlış nefes almanın zararları neler?

“Nefes yaşam demek ve nefes yoksa yaşam da yok. Nefesi doğru almadığımızda çok daha çabuk hastalanıyoruz. Çünkü organlara yeterinde nefes gitmediği için beslenemiyorlar. Nefes tam değilse Sinirli ve gergin bir yapıya sahip oluyoruz. Hayatı daha kopuk yaşıyoruz. Anı yaşamaktansa tuttuğumuz nefesler nedeniyle geçmişte yaşıyoruz. İçinizde toksinler, negatif duygu ve düşünceler biriktiriyoruz. İlişkilerimiz güçsüzleşiyor. affetmediğimiz için aynı deneyimleri tekrar ve tekrar yaşamaya devam ediyoruz. En doğal halimizden uzaklaşıyor ve başkaları için yaşamaya başlıyoruz. Aslında içimizdeki çocuğu öldürüyoruz bir nevi.”

Doğru beslenme ipuçları

- Sadece yemek yeme eylemine odaklanın. Yemek yerken başka aktivitelerde (TV izlemek, okumak, Telefonda konuşmak gibi) bulunmayın.

Doğru beslenme ipuçları PÜF NOKTASI- Ev içinde yemek yediğiniz tek bir yer olsun ve mümkünse o yeri sadece yemek yemek için kullanın. Çalıştığınız Masa ya da TV seyrettiğiniz divanda yemek yemeyin. Bu şekilde düzenli yemek yeme programınızı başlatmış olacak ve devam ettirmede daha fazla kolaylık yaşayacaksınız çünkü yemek yeme eylemini bir bakıma özelleştirmiş olacaksınız.

- Yemeniz gereken yiyecek miktarından fazlasını yemek masanızda ya da çok kolay ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurmayın.

- Sağlıklı olmayan yiyecekleri mümkün olduğu kadar görüş alanınızdan uzakta tutun. (Bir ileri aşamada evde bulundurmamaya da çalışabilirsiniz).

- Alışverişinizi planlı ve zamanında yapın. Alışveriş listenize sadık kalın. Liste oluşturmayı açken değil tokken yapın.

Gastrit Rahatsızlığına Yönelik Şifalı Kür

- 1 fincan havuç suyu, 1 tatlı kaşığı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırılır. Havuç suyu yerine patates suyu da kullanılabilir. Bu karışımdan öğle yemeğinden 1 saat önce ve yatmadan önce olmak üzere günde 2 defa tüketilmesi önerilir.

Gastrit Rahatsızlığına Yönelik Şifalı Kür PÜF NOKTASI- 1 çay bardağı sıcak suya, 1 çay kaşığı bal ve yarım limon sıkılıp içilir.

- Yemeklerden sonra nane ve papatya çayı içilmesi; yemeklerden önce ise, ayrık otu kökü, ayni safa, nergis çayı, kantaron çayı, keten tohumu, meyan kökü gibi bitkilerden çay demlenip içilmesi tavsiye edilir..

- 1 bardak kaynar suya, 10 gram civanperçemi konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2–3 bardak içilir.

- 1 bardak kaynar suya, 2–6 gram ufalanmış ebegümeci konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir

- 1 bardak kaynar suya, 4–10 gram kantaron konulur. 10 dakika bekletilip, öğle ve akşam yemeklerden önce 1 bardak içilir. Bu karışımı içmeye 25 gün devam edilir.

- 1 bardak suya, 10 gram üzüm konulur. 10 dakika kaynatılıp içilir.

- 1 bardağa yarım fincan patates suyu, 1 tatlı kaşığı lahana suyu ve 1 tatlı kaşığı bal konulup, karıştırılır. Üzeri suyla doldurulan karışımdan aç karnına sabahları içilir.

- 1 bardağa 1 fincan havuç suyu, 1 tatlı kaşığı lahana suyu, 1 tatlı kaşığı bal konulur. Üzeri suyla doldurulup günde 3–4 bardak açken içilir. 2 ay devam edilir.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir?

Yüzümüzü sabun ve temizleyici maddeler ile güzelce yıkayalım. Temiz yüze 10 dakika boyunca yumuşatıcı krem ile masaj yaparak ovunuz.

Yüzdeki siyah noktalar nasıl temizlenir PÜF NOKTASIYarım litre civarında suya ihtiyacımız olacak, ocağın üstüne konabilecek bir kabin içerisinde su ile beraber kaynaması için bir tutam papatya, nane ya da ıhlamuru koyup yaklaşık 20 dakika kaynatıyoruz.

Temiz bir havluyu kaynamış olan suda ıslatarak sıcak vaziyette (Yüzünüzü Yakacak kadar SICAK OLMASIN) yüzün örtecek şekilde kapatıyoruz. Havlu soğuyana kadar beklenmesi ve bu işlemin en az 4 defa tekrarlanması gerekiyor.

Sıcak havlu ile siyah noktalar iyice yumuşadılar, pamuk parçasına krem sürerek yüzünüzü temizleyin. Bu işlemden sonra siyah lekeler çıkarmak için hazır durumda. Başparmağınız veya iğnesi olmayan bir şırınga yardımı ile iterek siyah noktalarını çıkarın.

Yüzden siyah nokta oluşumunu nasıl engellerim, Siyah nokta için maske yapımı:

Bu maske çeşidi için badem posası kullanacağız, kuru bademi bir kap veya havan kullanarak küçük parçacıklar olana kadar dövün. Kabın içeresinde oluşmuş olan bademin yağı ve suyunu tülbent tarzındaki küçük delikleri olan bir araç ile ayırın. Geriye kalan badem posasını sıcak bir yerde (güneşi iyi alan bir yerde) kurutmaya bırakın. Kuruyan badem bozasını hafif sulandırarak yüzünüze sürünüz. Yaklaşık yarım saat hazırlamış olduğumuz siyah noktalar için maske yüzde kalsın.30 dakika durduktan sonra yüzünüzü sabunla temizleyin ardından nemlendirici krem sürünüz.

Yüzden siyah nokta oluşumunu nasıl engellerim, Siyah nokta için maske yapımı:

Bu maske çeşidi için badem posası kullanacağız, kuru bademi bir kap veya havan kullanarak küçük parçacıklar olana kadar dövün. Kabın içerisinde oluşmuş olan bademin yağı ve suyunu tülbent tarzındaki küçük delikleri olan bir araç ile ayırın. Geriye kalan badem posasını sıcak bir yerde (güneşi iyi alan bir yerde) kurutmaya bırakın. Kuruyan badem bozasını hafif sulandırarak yüzünüze sürünüz. Yaklaşık yarım saat hazırlamış olduğumuz siyah noktalar için maske yüzde kalsın.30 dakika durduktan sonra yüzünüzü sabunla temizleyin ardından nemlendirici krem sürünüz.

Koç Burcu

Çok karamsar bir gündesiniz. Oysa hayatınızdaki gelişmeler istediğiniz gibi olmakta ve çevrenizdeki insanlar size yardımcı oluyor. Mutsuzluğu bir kenara atıp işinize dört elle sarılmalısınız. İyi bir konumdasınız ve yaptıklarınızla göz dolduruyorsunuz.

Boğa Burcu

Dikkat dalgınlığı yaşayabileceğiniz bir gündesiniz. Beklediğiniz haberlerin gecikmesi,duygusal olarak beklentilerle uyuşmayan gelişmeler yaşanabilir. Gün içinde değişken bir mizaç göstereceksiniz ve genel bir isteksizlik duyabilirsiniz. Karşınıza çıkacak bazı fırsatları yeterince değerlendiremeyebilirsiniz.

İkizler Burcu

Ailevi işlerde sorunlarla başa çıkma gücünüz biraz yetersiz kalabilir bugünlerde. Bir şeyleri üstelenmek konusunu gönüllülük esasına bırakmayın. Öyle yaparsanız kimse talip olmayıp, bir diğerinden hamle yapmasını bekleyebilir.

Yengeç Burcu

Aile içindeki yapay, geçici sürtüşmelerden endişeleriniz yersiz. Sizin dışınızda oluşan bu sürtüşmeler siz hiç karışmadan ortadan kalkacak. Bir dostunuzdan kent dışına davet alacak, ama zaman ayarlayamayacağınız için gidemeyeceksiniz. Geçmişinizle ilgili derin bir hesaplaşmanız var. Bunu bugünlerde bir dostunuzla paylaşmaya kararlısınız.

Aslan Burcu

Birilerine bir ödeme yapacaksanız ya da bu konuda bir mazeret iletecekseniz bir aracı kullanmak yerine direkt elden vermeyi, yüz yüze temas halinde olmayı tercih edin. Bugün elinizdeki paranın bereketi de yokmuş gibi gelebilir.

Başak Burcu

Niyet ortaklığı edemeyeceğiniz insanlar bugünlerde hayal kırıklığına uğratabilir. Maddi ve manevi beklentileriniz tam karşılığını bulmayabilir. Önce ben diyen tavırlarınıza tepki olsun diye isteklerinizi görmezden gelebilirler.

Terazi Burcu

Bugün hata yapmaya oldukça açık bir gündesiniz. Aşk konusunda itiraf edemediğiniz gizlilikleri içinizde saklıyorsunuz. Partnerinizin güven duyguları sarsılmaya başladı. İhtiyacınız olmasına rağmen yardımı reddediyorsunuz. Artık inatçı tavrınızı bırakmalısınız.

Akrep Burcu

Arkadaşlarınızın arasında ciddi, tutarlı bir imajınız var. İmajınızı sarsabilecek gelişmeler söz konusu, dikkatli olmalısınız. Önemli bir adım atmak üzeresiniz. Ama etrafınıza sizden beklendiği kadar kararlı bir görüntü veremiyor gibisiniz. Bu adımda, çok kararlı olmanızı engelleyen haklı nedenleriniz var. kaybedecek.

Yay Burcu

Güzellik ve bakıma ağırlık verebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz bir gün. Yakınlarınızdan size eşlik etmelerini isteyebilir birlikte günlük işlerinizi yoluna koyabilirsiniz. Evinizde yapmanız gereken işlerle de uğraşabilir, ailenizle, ihmal ettiğiniz konular üzerine eğilebilirsiniz.

Oğlak Burcu

Sonradan kolay kolay geri alamayacağınız kararlardan kaçınmalısınız. Kendinizi kurma özelliğiniz, olaylara sübjektif yaklaşmanıza yol açabiliyor. Daha sağduyulu davranışlar, iletişim kolaylığı sağlayabilir. Önümüzdeki günlerde sizi çok sevindirecek bir kavuşma yaşayabilirsiniz.

Kova Burcu

Vicdanınızı arada bir yoklayan sızıyı yok etmek için aile ilişkilerinizde biraz daha hoşgörülü olmanız gerekiyor. Sizden daha genç olan birinin sizden daha sorunlu olabileceğini anlayamıyorsunuz. Komşuluk ilişkinizde hoşlanmadığınız birisiyle çatışma halindesiniz.

Balık Burcu

Çevrenizde sizin fikirlerinize ihtiyaç duyan insanlar var ve onlara karşı oldukça verici bir tutum içerisindesiniz. Bu arada kendi özel hayatınızı da unutmamalısınız. Artık geçici ilişkileri bir kenara bırakmalısınız ve daha önemli ilişkiler adım atmalısınız.

Birde böyle düşünün

Sen anılması güzel olan bir söz ol. Çünkü insan kendi hakkında söylenilen güzel sözlerden ibarettir.

(Mevlâna)

manşet

PÜF NOKTASI

Bu Yazı Toplam 250 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

*Kaşar peynirinin kurumasından şikayetçiyseniz ağzı kapalı bir kavanoz içinde muhafaza edin.

*Kabuklarını soyduğunuz meyvelerin kararmalarını önlemek için limonla ovun.

püff PÜF NOKTASI*Domatesler pörsümüş ise yarım saat boyunca tuzlu su dolu bir kabın içinde buzdolabında bekletirseniz çok daha güzel görünecektir.

*Mumların ömrünü uzatmak için kullanmadan iki saat önce buzdolabının derin dondurucusuna koyarak bekletin.

*Patateslerin filizlenmesini önlemek için patates torbasının içine birkaç adet yeşil elma atın.

*Marulların uzun süre taze kalması için bir saat su dolu bir kapta tutun. Sonra buzdolabına açık kısmı aşağı gelecek şekilde yerleştirin. Bu şekilde on gün saklayabilirsiniz.

Muz Kabuğunun Faydaları

MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI PÜF NOKTASIMuzun insan sağlığı açısından önemi büyüktür.

Mutluluk hormonlarını harekete geçirir, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, stresi ortadan kaldırır, tansiyonu dengeler ve daha birçok saymadığımız yararı vardır.

Peki, sizler muzu yedikten sonra, kabuğunu çöpe mi atıyorsunuz?

Sakın atmayın! Muz kabuğunun da muz kadar faydaları büyük…

Ayaklarınızda nasır sorunu varsa;

Nasırların yumuşaması için, muz kabuğunun içini sıyırın, bir kaşık kadar olduğunda nasırın üzerine koyun, üstünü sarın. Birkaç saat sonra açıp temiz su ile yıkayın. Ya da direk muz kabuğunu sarabilirsiniz nasırınıza.

Diz ağrıları çekiyorsanız;

Ağrılarının geçmesine yardımcı olmak için muz kabuğuyla dizlerinizi ovun.

Akne sorununuz varsa;

Muzun kabuğunu aknelerin üstüne sürebilirsiniz. Faydasını göreceksiniz.

Sivrisinekler yüzünden kaşıntı yaşıyorsanız;

Muz kabuğunun içini sivrisinek ısırıklarının üzerine sürün bir süre sonra kaşıntısını ve şişkinliğini aldığını fark edeceksiniz.

Çocuklara Yedirmeniz Gereken Sebzeler ve Faydaları

Pırasa: Özellikle bağırsak hareketinin hızlandırması çocukların bağırsak sisteminin düzenli çalışması Çocuklara Yedirmeniz Gereken Sebzeler ve Faydaları PÜF NOKTASIaçısından önemlidir. İçerisinde bulunan K vitamini kan yapımının artmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile hastalıklara karşı vücudu korur. Ayrıca böbreklerinde problem olan çocukların beslenme programlarında kesinlikle bulunmalıdır.

Karnabahar: Kansere karşı koruyucu olan E vitamini içeriği yüksek olan karnabaharın diğer bir özelliği de kataraktı önleyici etken madde içermesidir. Antioksidan maddeler içermesi vücudun daha güçlü olmasını sağlayacak ve çocuğunuzun hastalanmasını engelleyecektir. Özellikle enfeksiyonlara karşı etkili bir besindir.

Yer elması: Kansızlık sıkıntısı olan çocukların düzenli olarak yer elması tüketmesi sağlığın korunması açısından önemlidir. Ayrıca kan şekeri dengesini sağlaması nedeni ile fazla abur-cubura eğilimi olan çocukların bu eğilimleri azalır. Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan yer elması kabızlık sıkıntısı yaşayan çocuklarınız içinde önemli bir besindir. Diğer sebzeler gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ayrıca kış aylarında gribal enfeksiyona yakalanan çocukların öksürüğünü keser.Ispanak: En önemli ve çocuklar tarafından en sık tüketilen ıspanak içerisinde A, B, C ve E vitaminleri yanı sıra demir, magnezyum, fosfor bulunmaktadır. İçerisindeki A ve C vitamininin antioksidan etkisinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendiren ıspanağın düzenli olarak tüketilmesi önemlidir. Ayrıca kalp, damar hastalıklarına iyi gelen ıspanak, ağız, boğaz ve soğuk algınlığına da faydalıdır. Ispanağın çocuklar için diğer bir önemi de göz sağlığının korunmasıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için önemli bir besin grubu olan sebzeler içinde ıspanağında önemli bir görevi vardır. Demir yönünden zengin, koyu yeşil yapraklı ve güzel tadı olan ıspanak, diğer yapraklı sebzelere nazaran daha çok protein içermektedir. Çocuklarınızın salatalarda çiğ olarak ta tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Kereviz: Besleyici bir sebze olan kereviz A, B ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. İştah açıcı özelliği olan kereviz, öksürüğü kesmesinin yanı sıra gaz söktürücüdür. Vücudumuzda fabrika görevi gören karaciğerin sağlığı için en önemli besinlerden biride kerevizdir. Kerevizin vücut sağlığı için diğer bir önemi de kolesterol düşürücü etkisi olmasıdır. Emziren anneler içinde önemli olan kereviz anne sütünü arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

Lahana: Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan lahananın balgam söktürücü etkisi bulunmaktadır. Ayrıca darbelere karşı çocuklarınızın vücudunda oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesinde etkilidir. Ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve çocuklarınızın daha rahat dışkılamasını sağlar. Ayrıca idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.

Brüksel lahanası: Potasyum ve demir gibi mineraller ile A, C ve E vitaminlerini yüksek oranlarda içeren bir sebzedir. Antioksidan özellikli olan bu vitaminler kalp sağlığı ve vücut direncinin sağlanması açısından önemlidir. Ayrıca akciğer, mide ve kalınbağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır. İçerdiği demir minerali ve folikasit sayesinde kansızlığı engelleyici özelliği bulunmaktadır. Potasyum mineralinin yüksek seviyede bulunması nedeni ile tansiyon dengeleyicidir.

Brokoli: A, C, D, K, E vitamini, demir, bakır, potasyum ve kalsiyum mineralleri açısından zengin bir sebzedir. Çocukların kemik ve diş sağlığı için önemli olan bir sebzedir. İçeriğinde bulunan glutamin nedeni ile prostat, bağırsak ve akciğer gibi kanser çeşitlerine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. İçerisinde bulunan flavanoidler bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar ve çocuğunuzun hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Vücudun hormon dengesini sağlaması açısından en önemli sebzelerden biridir ve çocuklarınızın beslenme programında kesinlikle bulunmalıdır.

Sivilce İzlerini Evde Nasıl Yok Edilir?

Ergenlik vücut yağı stres gibi birçok nedenden çıkan sivilceler birşekilde yokedilebilir ama sonrasında kalıcı olabilecek sivilce izlerini

yok etmek için neler yapılabilir.Kozmetik ürünler kullanılabilir ama evde kendiniz de birşeyler yapabilirsiniz.

Sivilce İzlerini Evde Nasıl Yok Ederim

Sivilce İzlerini Evde Nasıl Yok Edilir PÜF NOKTASISirke ve limon evde kullanılabilen yöntemlerdir. Yüzeysel izlerde yada hafif kırmızılıklarda bir litre suya bir yemek kaşığı sirke yada bir yemek kaşığı limon katılabilir.

Bu buzdolabında saklanabilir ve en fazla 1 hafta saklanmalıdır. Pamuğa dökülerek yüz sabah ve akşam temizlenir. Ayrıca bal da yüze sürülüp 20 dakika bekledikten sonra yüz yıkanabilir. Soğanın suyu kullanılabilir.

Bu tür önlemler sivilcenin yeni bittiği ve hafif kırmızı olduğu dönemlerde kullanılır. Cildi temiz tutmak faydalıdır sivilce izlerinin kalıcı olmasını engelleyebilir ama çok derin izlerde evde alınacak önlemler yetersiz kalacaktır. Bir cilt doktoruna bu durumda başvurabilirsiniz.

Düzenli Ve Vücuda Yararlı  Uyumak İçin İzlenecek Basamaklar

DÜZENLİ VE VÜCUDA YARARLI UYUMAK İÇİN İZLENECEK BASAMAKLAR PÜF NOKTASIBaşarıya ulaşmak için izlenecek yolların aşılması için ve kalıcı olabilmesinin temel şartlarından birisi, insanın iyi uyumuş, dinlenmiş ve zinde bir şekilde uyanmasıdır. Bu anlamda uyku çok büyük önem kazanır. Uykudaki aksaklıklar dalga dalga tüm benliğimize ve çevremize yayılır. Önce uykumuzun nasıl olması gerektiğine karar vermeliyiz. Burada tespit etmemiz gereken nasıl yatmalı, ne kadar uyumalı ve uykudaki temel yöntemin ne olacağı sorularının cevaplarıdır.  Aşağıdaki yazılı 6  maddede toplanmış tavsiyeleri uygulayın,  göreceksiniz  sabahları dinlenmiş olarak kalkacaksınız. Yeni günü yeni heyecanla karşılayın. Bu maddelerin tamamını yerine getirin ve 1 ay boyunca bunu uygularsanız eminim ki bir daha;  bu tavsiyelerin dışına çıkmayacaksınız.

Tavsiyeler:

* Uyku saatlerimizi değiştirmeden günde 6-7 saatten fazla uyumamalıyız.

* Sabah erken kalkmalı ve öğlen vaktine kadar bir daha uyumamalıyız.

* Öğlen yarım saat süreyle(11:00-13.30 arasında) ve gece 23:00 – 05:30 arası (1 saatlik kayma olabilir) uyuyor olmalıyız ve akşama yakın vakitte uyumamalıyız.

* Asla tok uyumamalıyız. Yemeğimizi uykudan en az 2.5- 3 saat önce yemeliyiz.

* Uyku öncesinde vücut adalelerimizi gevşetmeliyiz.

* Bizi rahatsız edecek gürültülü, kötü kokulu, çok yumuşak veya tümsekli zeminde uyumamalıyız.

Tok Kalmak İçin Elma İçeceği

Tokkalmak önemlidir. Tok kalırsanız tok tutan besinler tüketirsenizeğer daha az kalori alacağınız kesindir.

Tok Kalmak İçin Elma İçeceği PÜF NOKTASIMalzemeler:

½ Yeşil Elma

6 salatalık

1 demet taze maydanoz

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin ve için.

İsteğe göre yarım limon da ekleyebilirsiniz.

Sünnet İçin Çocuğun Psikolojisini Hazırlayın

Uzmanlar sünnetin asla hafife alınmaması gereken ciddi bir operasyon olduğunun altını çiziyor.

“Tıbbi zorunluluk yoksa 4-6 yaş arası yapılmamalıdır”

Sünnet İçin Çocuğun Psikolojisini Hazırlayın PÜF NOKTASItıbbi zorunluluk olmadığı sürece, erkek çocuklarının 4-6 yaş arasında kesinlikle sünnet yaptırılmaması gerekiyor. Bu dönem erkek çocukların ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik bir dönemdir. Bu dönemde erkek çocuk cinsel kimliğini oluşturmaya çalışmaktadır ve annesine duyduğu yakınlık nedeniyle babasından tepki görebileceği endişesi içindedir. Bu dönemde travmatize edilmeyen erkek çocuğun daha sonra giderek annesine bağımlılığı azalır ve babasıyla özdeşleşerek cinsel kimliği konusunda karara varır. Çocuğun örselenmeden ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için, tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnetten kaçınılmalıdır. İsteğe bağlı sünnet için en ideal yaş aralıkları 6-15 ay, 2-4 yaş , 7-10 yaş en ideal yaş aralıklarıdır.

“Sünneti çocuğa mutlaka anlatın”

Çocuklara sağlıklarını ilgilendiren konularda bilgi verilmesi gerekiyor. Anlayabilecek yaştaki her çocuğa sünnetin ne olduğu, ne gibi faydaları olacağı ve acı çekmemesi için ne gibi önlemlerin alınacağı konusunda hem ailesi hem de işlemi yapacak kişi bilgi vermelidir. Sünnet konunun uzmanı cerrahlar olan hekimler tarafından yapılmalıdır! Çocuğun hekimi tarafından bilgilendirilmesi, endişesini en aza indirmenin en iyi yoludur. Yanlış teknikle veya yapılmasını sakıncalı kılan durumlar varken yapılması halinde sünnetin bir erkeğin yalnızca çocukken değil, bütün hayatı boyunca sıkıntı çekmesine neden olacak ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Cerrahi bir girişim olduğu için ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Sünnet, fıtık veya inmemiş testis ameliyatlarından daha kolay bir cerrahi girişim değildir! Hatalı yapıldığı takdirde neden olabileceği olumsuz etkilerle çocuğun bütün hayatını etkileyebilir.

Kuru kaysının faydaları:

*Saf Karbonhidrat bulunur ve enerji verir.

Kuru kaysının faydaları PÜF NOKTASI*Cildi pürüzsüzleştirir.

*A,B,C vitaminleri, protein, bol miktarda şeker ve madensel tuzlar içerir.

*İştah açar

*Kan yapar

*Bedensel ve ruhsal yorgunlukları alır.

*Beynidüzenliçalıştırır.

*Karaciğer tahriplerini onarır.

*Kemikleri geliştirir.

*Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin meydana gelmesine engel olur, meydana gelmiş ülserlerin iyileşmesinde rol oynar.

*Böbreklerde taş oluşumu engeller

*Cinsel gücü artırır.

*Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

*Dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynar.

*Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli çalışmasını sağlar.

*Potasyum oranı yüksek olması nedeniyle kalp yetmezliği,böbrek hastalıkları,hepatit ve siroz tedavisinde olumlu etkiler gösterir.

Koç Burcu

Ev ya da aileniz ile ilgili kronik bir sorun ya da çözüm üretmeden olduğu gibi uzaktan seyrettiğiniz bir meselenin ucu bugün bir şekilde size dokunacak. Daha önce alınmamış önlemler baş ağrıtabilir. Geleceğe güven yaratın.

Boğa Burcu

Değer yargılarınıza göre bazı insanlar seçiyor ve onlarla ilişkinize abartı anlamlar yüklüyorsunuz. Değerlendirmelerinize ve seçimlerinize olan tartışılmaz inancınız, sonradan başınıza sorunlar açabiliyor. Bugün çok tanıdık bazı insanları daha iyi tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Bu, kendinize güveninizi zedelemese de, sizi fazlasıyla sarsabilir.

İkizler Burcu

Hareketli ve hedeflerinize yöneldiğiniz bir gün geçirmeye hazır olun. Çevrenize karşı anlayışlı ve duyarlı davranacaksınız ancak tam olarak anlaşılamayabilirsiniz. Küçük bazı fedakarlıklarınız sizin için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Aldığınız kararlardan vazgeçmeyin.

Yengeç Burcu

Değişikliği seven birisiniz. Durağanlık sizin için hiç uygun değil. Bugün yaşamınızda bir sürpriz olabilir. Çok önceleri tanışıp sonradan araşmadığınız biri bütün sevimliliğiyle karşınıza çıkabilir. Geleceğinizle ilgili almaya çalıştığınız birtakım kararlarda zorlanıyor, danışacak birilerini bulamıyor, ama çok yakınınızdaki birini de göremiyorsunuz.

Aslan Burcu

Belli planlarınız, işleriniz veya düzenlemeler bazı değişiklikler ya da son dokunuşlar istiyor olabilir. Bazı kişiler sizi bazı şeyler saklamakla suçlayabilirler. Dolayısıyla, planlarınızı açıkça ortaya koymanızda fayda var. Herkes her şeyi öğrendikten sonra kendinizi suçlu hissetmeden ilerleyebilirsiniz.

Başak Burcu

Sezgilerinize güvenin, bazen spontane tavırlar düşünülerek yapılanlardan daha etkili sonuçlar verebilir. İlerlemek veya yetenekleriniz konusunda soru işaretleri olan kişileri etkilemek için bilginizi, bulgularınızı ve tecrübenizi paylaşabilirsiniz. Maddi konularda değişiklikler söz konusu.

Terazi Burcu

Nedenini kavrayamadığınız tavırların üzerine ısrarla gitme özelliğiniz, çözümsüzlüğü kolaylaştırabiliyor. Çok eski bir arkadaşınızın yaşadığı iş sorunlarına üzülüyorsunuz. Bu nedenle, onun için arkadaşlar arasında bir destek arayışına girebilirsiniz. Bir konuda yararlı olmak için yaklaşacağınız bir tanıdığınızı, size karşı biraz tepkili bulacaksınız.

Akrep Burcu

Bazı kişiler neler yaptığınızı eleştirel bir gözle izliyor olabilirler. Karşı karşıya olduğunuz durumların hassasiyetini kavrayarak yaklaşmanız istediğiniz sonuçların oluşmasını sağlayabilir. Sağlığınıza ve sahip olduğunuz şeylere dikkat edin!

Yay Burcu

Olan biten şaşırtıcı gelişmeler, nasıl olduğunu anlayamasanız da hoşunuza gidebilir. Size, kendinizi iyi hissettirmeyecek şeyler yaptırmak için baskı kuran kişiler olabilir. Baskılara boyun eğmemeli, sizinle aynı amaçları taşıyan kişilerle, arkadaşlarınızla veya iş birliği içine girebileceğiniz oluşumlarla biraraya gelmelisiniz.

Oğlak Burcu

Uzun zamandır biriktirdiğiniz özel işlerinizi yapmanız için önemli bir fırsat bugün elinize geçebilir. İhmal etmezseniz önemli bir yükten kurtulacaksınız. Sevdikleriniz kendinizden emin ve cana yakın tavırlarınızdan çok hoşlanıyorlar. Bugün yakınlaşma fırsatını bulduğunuz birisi size uzaktan yanlış bir izlenim verdiğinizi söyleyebilir.

Kova Burcu

Yaşam standardınızı arttıracak fırsatları takip etmeli ve hiç birşeyin önünüzde durmasına izin vermemelisiniz. Belli bir ilişki ya da iş birliği özgün bir viraj alıp, hedeflerinize ulaşmanıza yardım edebilecek bir hal alabilir. Anlaşmak gerekirken, tartışmaktan özenle kaçınmanız gerekiyor.

Balık Burcu

Yaratıcılık gerektiren işlerinizde veya iş planlarınızda verimli konseptler geliştirebileceğiniz günlerdesiniz. Evinizi daha konforlu ve eğlenceli hale getirmenin yollarını arayabilirsiniz. Size keyif verecek bir harcama stresi azaltabilir. Özgün veya farklı kültürlerden gelmiş bir kişinin önerisi doğru yönde ilerlemenize aracı olabilir.

! BİRDE BÖYLE DÜŞÜN !

“Şefkatli ol, bil ki karşılaştığın herkes zor bir hayat mücadelesi veriyor.”

Platon

manşet

PÜF NOKTASI

Bu Yazı Toplam 648 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Ekmek içi ile hazırlanmış sandviçleri, üst üste koyarak, nemli ve iyice sıkılmış bir peçeteye sararsanız, uzun zaman taze olarak muhafaza edebilirsiniz.

Süte biraz karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir.

58 PÜF NOKTASIKuş üzümlerini ayıklamak için, onları bir avuç unla ovuşturunuz ve kalın delikli bir süzgece atınız, un ile beraber çöpler de düşer.

Balığı seçerken son derece dikkatli olmalısınız. Gözleri pırıl pırıl parlak, solungaçları ise pembe yada kırmızı renkte olmalıdır.

Limon sert ise, kesilmeden evvel bir iki dakika sıcak suya batırınız, daha sulu olur.

Buzdolabınızın iyi soğutması için içine bir torba tuz koyun. Tuzun dolaptaki nemi aldığını göreceksiniz.

Açılmakta direnen cam kavanozların altına sert bir şekilde vurursanız açılacaklardır.

Koç Burcu

Gergin olmanız veya olmadığınız bir kişi gibi davranmaya çalışmanız sizi yoruyor ve yıpranmış görünmenize neden oluyor. Enerjinizi yürümeyen şeylere değil, hayatınızın ilerleme gösteren yönlerine kaydırmalısınız.

Boğa Burcu

Ne kadar zorlarsanız o kadar kaybedebileceğiniz bir gün. Bırakın her şey akışında gelişsin, o zaman daha rahat ilerleme sağladığınızı görebilirsiniz.

İkizler Burcu

Pek çok konuda doğru yönde ilerliyorsunuz. Ancak, olaylar yararınıza olmakla birlikte düşündüğünüz şekilde gelişmeyebilir.

Yengeç Burcu

Bazı plan, iş ya da ilişkileriniz giderek daha da zarar verici olmaya başlayabilir. Ancak, bazı konular ters gidiyor diye gemiden atlamak yanlış olacaktır, yola devam etmeli.

Aslan Burcu

Günlük platformda birlikte çalışmak veya vakit geçirmek zorunda olduğunuz kişilerin hayatlarında uğraşmak zorunda oldukları önemli konular olabilir. Dolayısıyla, size her zamanki gibi destek olamamalarını anlayışla karşılamalısınız.

Başak Burcu

Belli durum veya koşullara yavaş tepki göstermek bazı konuların devamlılığını etkileyebilir. Devam etmenin bir yolunu bulmanız gerekecek.

Terazi Burcu

Bazı gelişmeler ön gördüğünüz gibi olmayabilir veya bazı bilgi ya da fikirlerin doğruluğu sizin düşündüğünüzün tersi sonuçlar veriyor olabilir. Ancak, şaşırmak yerine oluşan alternatif duruma uygun planlarda yapabilirsiniz.

Akrep Burcu

Geçmişte olanları gözünüzde büyütmeniz geleceğe tereddütle bakmanıza neden oluyor. Geçmişte olanlar gelecekte olacakların habercisi değildir. Esnek düşünmeli ve cesur olmalısınız.

Yay Burcu

Etrafa bazı şeyleri anlatabilmek adına direktifler vermek veya yepyeni fikirlerinizi boşa harcamak yerine, bırakın ne olacaksa olsun. Ardından, duruma göre plan yaparsınız.

Oğlak Burcu

Bir dakika önce mükemmel görünen olaylar, bir dakika sonra tamamen olumsuz bir hal alabilir. Bu iniş çıkışlı ve istikrarsızlık içeren atmosferde biraz esnek olmak ve olayları akışına bırakmak daha iyi olabilir.

Kova Burcu

Belli durumları artık sizi hiçbir şekilde rahatsız edemeyeceği hale sokmanız gerekebilir. Ancak, bunu yapabilmek için radikal kararlar almanız ve tamamen farklı bir stratejiyle devam etmeniz gerekiyor.

Balık Burcu

Alışık olduğunuz şekilde veya rutin planlarınız doğrultusunda ilerlemek istiyor olabilirsiniz. Ancak, geçmişte faydasını görmediğiniz hareket ya da davranış modelleri bu sefer de işe yaramayacaktır. Dolayısıyla, yeni şeyler denemeniz gerekiyor.

Saç bakımı için sihirli gıdalar!

413 PÜF NOKTASIBalın beslenmedeki yararlarının yanı sıra, saç için de faydalı olduğunu bilmelisiniz. Bal, saçtaki nemi alır ve hapseder. Bir çorba kaşığı balı şampuanınıza ekleyin. Yıkadıktan sonra saçınızın ne kadar yumuşak olduğunu göreceksiniz.

PİRİNÇ Uzakdoğu mutfağının incisi pirinç, saçı dolgun gösterici özelliğe sahiptir. Bir kap pirinci, iki kap dolusu suyun içine koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah pirinci süzdükten sonra suyunu sprey ağızlı şişeye dökün. Saçınızı kurutmadan önce bu karışımı başınıza sıkın.

ELMA SİRKESİ Elma sirkesi muhteşem bir parlatıcıdır. Şampuanla saçınızı yıkadıktan sonra saçınızı bir miktar elma sirkesiyle duruladıktan sonra elde edeceğiniz parlaklığa siz de şaşıracaksınız. Yalnız bu uygulamayı boyalı saçlarda gerçekleştirmeyin.

NANE ÇAYI 5 adet naneli çay poşetini çaydanlıkta demleyin. Soğumaya bırakın, bu sırada saçınızı şampuanlayıp durulayın. Soğuyan naneli çayınızı da son durulama suyu olarak kullanın. Nane, saçınızdaki fazla yağı ortadan kaldıracaktır.

KUŞBURNU İri ve dolgun buklelere sahip olmak için kuşburnu çayını demleyin ve zeytinyağıyla eşit oranda karıştırıp boş bir şampuan şişesinden bir gece bekletin. Ertesi gün bu karışımı kuru saçınıza sürüp tarayın. 10 dakika beklettikten sonra saçınızı yıkayın. Ve buklelerinizle etrafa hava atmaya hazırlanın!

Tırnakları güçlendiren 5 püf noktası

1. Zeytinyağı – Limon suyu Karışımı

214 PÜF NOKTASI1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1-2 damla limonu karıştırıp haftada 2 kez tırnaklarınıza uygulayın. Gece yatmadan masaj yaparak tırnaklarınıza sürün ve eldiven takıp gece bekletin. sabah kalktığınızda ılık suyla durulayın.

2. Çay Ağacı Yağı – E Vitamini Karışımı

1 çay kaşığı çay ağacı yağı ve 2-3 damla E vitaminini karıştırıp tırnaklarınıza sürün. Bu karışım sadece tırnakları güçlendirmek, mantar ve enfeksiyona karşı da tırnakları korur.

3. Deniz Tuzu Yöntemi

2 kaşık deniz tuzuna 2 damla limon suyu, 2 damla akgünlük yağı, 2 damla mür yağı ve 2 damla buğday tohumu yağı karıştırın. Bu karışımı bir kase sıcak suya ekleyip ellerinizi 10-15 dk suyun içerisinde tutun. Haftada 2 kez uygulayın.

4. E vitamini gece terapisi

1-2 damla E vitamini yağını tırnaklarınıza uygulayıp eldiven takarak gece bekletin. En hızlı çözüm yollarından biri olduğunu göreceksiniz.

5. Bira – Zeytinyağı – Elma Sirkesi Karışımı

1/4 fincan zeytinyağını ısıtıp aynı miktardaki elma sirkesi ve yarım fincan bira ile karıştırın. 15 dakika tırnakları bu karışımda bekleyin.

Kaşım uzun olsun isteyenlere Kaş uzatma yöntemleri..

Duş alırken veya yüzümüzü yıkarken; çok fazla baskı uygulamadan içten dışa doğru 15-20 dk masaj yapmak çok faydalı.

Saf zeytinyağını parmağınıza damlatın ve kaşlarınızda uzamasını istediğiniz bölgeye masaj yaparak yedirin. Eğer var ise; hint yağıda daha etkili olacaktır.5-10 dk bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Yine vazelini bir pamuğa sürüp kaşlarınızda uzamasını istediğiniz kısma masaj yaparak sürün ve biraz bekleyip ılık suyla durulayın.

Yine kullanmadığınız diş fırçasını alıp yavaşça bastırmadan kaşlarınızın o kısmın fırçalayın.1 – 2 hafta boyunca devam edin.

Yaz yaklaşıyor ve göbekleri eriten bu bitkisel küre göz atın…

Her ailenin mutlak her yemek yapımında yada sofralarda kullandığı yoğurt birde kadınların baş belası göbekleri de eritiyor.

117 PÜF NOKTASIKarın bölgesindeki yağları azaltmada kullanılan yoğurt sürekli tekrarlandığı sürece, formda kalmayın da sağlıyor. Batı bölgesi yeni yeni yoğurdun etkileriyle tanışmaya başlamışken birde yoğurdun bu özelliğiyle de önceden tanışmışlar.. Ve bizler için bu güzel fikri türetmişler. Tüm kadınların en dikkat çeken göbek yağlarını eritmek için aylar süren savaşın sonucunda istediklerini elde edememeleri üzücü .. Tabi kalıcı yöntemler arayışında olan bende bu güzel kürü sizler için yayınlıyorum..

Zayıflamaya Yardımcı Kür:

1 kase yağsız yoğurt

1 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı tarçın

1 kase yağsız yoğurdun içine 1 çay kaşığı zencefil ,1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edip karıştırıyoruz.Bunu sabah,öğlen ve akşam olmak üzere 3 kez yapıyoruz ve tüketiyoruz.

Gözaltı çizgileri için bitkisel çözüm

Göz altı çizgileri ve kırışıklıklarının yanında bu formülleri kazayağı kırışıklığını hafifletmek için de kullanabilirsiniz.

Arı Sütü Kremi:64 PÜF NOKTASI

1 çay kaşığı arı sütü, 1 damla buğday yağı, 1 ampul E vitamini ile 2 damla kadar kayısı yağı karıştırılıp serin bir yerde bekletilebilir. Bu gözaltı kırışıklıkları kremi ile göz çevresine dışarıdan içeriye doğru masaj yapılır. Bu gözaltı kremi 5 gün boyunca soğuk yerde bozulmadan kalabilir ve 5 gün boyunca sürülmelidir.

Göz çevresi ve kaz ayağı kırışıklığı için bitkisel bakım formülü

1 adet yumurta sarısı, bir dilim taze limonun sıkılmış suyu ve 1 yemek kaşığı natürel zeytin yağı ile karıştırılarak bekletilir . Burada kremin iyice oturması ve söz konusu karışımların iyice dinlenebilmesi için uygulamadan evvel 30 dk kadar göz çevresi kremini bekletmek doğru olacaktır. Daha sonra göz çevresi kremi, gözaltı kırışıklığı olan bölgelere ve gözlerin yanındaki kaz ayağı kırışıklıkları olan bölgelere sürülerek 60 dakika kadar bekletilir. Bu süre zarfında yüz yıkanmaz. Daha sonra vücut ısısındaki su ile yüzümüzü durulayabiliriz. Cildi pamuğa batırılmış elma sirkesi ile de durulamak mümkündür.

Selülitle Savaşırken Neler Yemeli

310 PÜF NOKTASISelülitlesavaşta , hiç bir yöntem tek başına yeterli değildir. Ancak destek programlar, diyet, egzersiz ve yardımcı aletlerle yüz güldürücü sonuçlar alınır.Özellikleselülit sorunu olduğunda bilinçli beslenmenin önemi tartışılmaz.

Hangi yiyecekler selülitle baş etmenize yardımcı olur ?

Salatalar, hemen hemen her diyet programının vazgeçilmezi arasında yer alır.Bol limonlu salata, selülit ile olan savaşınıza büyük bir destek sağlar.Salataları ve yeşillikleri tüketirken limonu ihmal etmeyin.

Limonlu Mevsim Salatası

MALZEMELER:

1 adet, sarı kabukları soyulmuş, beyazları duran taze limon

5 yaprak roka

5 yaprak tere

2 tane taze soğan, yeşil kısımlarınıda doğrayın

5 – 6 tane saplarıyla birlikte maydanoz

3 sap dereotu

1 avuç doğranmış marul

Biraz sumak

4 – 5 tane yeşil zeytin

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri iri iri doğrayın.Limonu da, suyu salatada kalacak şekilde parmak büyüklüğünde doğrayın.Üzerine biraz sumak ekleyin.Son olarak tüm malzemeleri bir kaşık yardımıyla karıştırın ve çok az zeytinyağı gezdirin.Tuzu alınmış yeşil zeytin ile süsleyerek, özellikle yemekten az önce, aç karnına tüketin.

İsterseniz bu salatayı taze greyfurtla da yapabilirsiniz.

F-BABUSCU

BİR DAL SİGARAM OLSAYDI!..

Bu Yazı Toplam 1,132 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

“Abla, bir sigara ver!..” Birileri bir taraftan yüksek sesle bu cümleyi tekrarlıyordu. Bize sesleniyordu sanki, öyle hissettim.

Başımı çevirip sesin geldiği yöne baktım. Hemen yukarıdaki binanın demir parmaklıklı pencerelerinden birine yapışan kadındı seslenen, gençten bir kadın.

Bizim bulunduğumuz ortası havuzlu (fakat içi susuzdu) bahçedeki banklarda kimi hastalar dağınık halde oturuyorlardı. Çoğunluğu kadındı; ev hanımları, genç kızlar. Ki neden orada olduklarına dair bir fikir yürütebiliyorsunuz… Hasta olduklarını gelişigüzel görüntüleri, pijamaları, terlikleri ele veriyordu. Durgun, belirsiz, keyifsiz bakışları.

Kiminin yanında ziyaretçi yakınları vardı. Olabildiğince iyimser, şefkatli ve neşeli yaklaşıyorlardı hastalara. Ertelenmiş sıcak bir yaklaşımı telafi etmek istercesine.

Ortamı iyi bilmediğim için, bizden sigara isteyen kadının da o hastalardan biri olacağı gelmedi aklıma. O katın çalışanlarından biridir sandım. Sigarası bitmiş de yoğunluktan gidip alamamış, bizden istiyor. Olur ya hani…

Yanımdakilere, kadının bizden sigara istediğini söyledim, onu sadece ben duymuşum gibi olağan bir sesle. Bilmem neden, aynı olağan tepkiyle karşıladılar beni.

“Onlar hep öyle yapar, her gelenden sigara isterler,” diye bilgilendirdi beni biri. “Neden öyle bulundukları yerden ısrarla sigara istiyorlar ki?” diye sorduğumda, “İleri boyuttaki hastalardır onlar” denildi. “Hapisten getirtilenler de var aralarında, onlar raporlular. Bahçeye çıkartmıyorlar onları ya da gözetim altında çıkartılıyorlar.”

Bahsettiğim olay, Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesinde geçiyor. Geçen hafta sonu gezmek, dinlenmek için Taka Gazetede reklam ve ilan sorumlusu olarak çalışan arkadaşım Zehra Yaman’la Samsun’a gitmiştik. Onun bir yakını, bu hastanede yatıyordu. Aileden diğer kişilerle ziyaret etmek istediler onu. Benim de onlara katılmamı istedi Zehra. Gelirim fakat uygun bir yerde sizi beklerim, dememe rağmen dayanamayıp onlarla çıktım yukarı…

Oraya dair anlatılanlar ve de birkaç dakika içinde gözlemlediklerim karşısında içim ürperdi. Başka bir dünyaydı orası, bizim içinde bulunduğumuz, az biraz ya da delice sevilesi, dünyadan çok başka bir dünya. Ruhsal problemleriyle cebelleşiyordu orada insanlar.

“Ablaa bir sigara veer!..” Kadının yalvarışı hala devam ediyordu. Bir dal sigaraya kavuşsa, yolunda gitmeyen ne varsa, hallolacaktı sanki. Sigara dediğin de ne ki! İçe çekilen bir avuç duman!.. Fakat ne büyük anlamlar yükleniyor ona bazen. Ne büyük!..

Yanımdaki kadınlardan biri, demir parmaklıklı cama dayanan kadına doğru ilerledi. Tedirginlik dolu cümlelerine karşılık; “Bir şey olmaz, bir şey demiyorlar,” gibi sözlerle ikna etmeye çalıştı onu camdaki. Öncesine nazaran sesi yatışmıştı… Canım fena halde sıkıldı.

Bahçenin ilerisi ise erkek hastalarla doluydu. Biraz hava almaları için çıkartılmışlardı dışarı. Tekli, ikili ya da grup halde dolaşıyorlardı ortalıkta. Bir köşede olanca ağırlığıyla oturanlar da vardı. Yaşlılar, orta yaşlıların yanı sıra, gencecik adamlar da vardı aralarında.

Gözlerim onlara takıldı, en çok da içlerinden birisine. Karşılıklı bir kederle bakıştık. Garip bir dil vardı aramızda. Hem sorgulayan, hem de sorgulamalardan uzak…

Sonra ikili sıra haline sokup, içeri aldılar hastaları. Yanımız sıra gelip geçtiler tedirgin, sıkılgan halde. Son bir bakış fırlatarak bize, bana… Hayatın ne çok yüzü varmış!.. Şu sıralar onlara gözüken o kekremsi, sert ve ürpertici yüzüne bakmaya çalıştım. Yazık dedim, ne yazık!.. Neden kendi kuyusuna kuyusuna itiyoruz insanları, bir bilsem!.. Hayatın hiç bir yüzü, hiç kimsede tapulu ya da sabit kalmaz ki!..

MANSET

EĞİTİMCİ FARKI!

Bu Yazı Toplam 601 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Öğrenmenin yaşı yoktur. Son yıllarda Trabzon’da liseyi dışarıdan bitirmeye çalışan isimlerin sayısı arttı. Bundan mutluluk duymak ve yardımcı olmak lazım.

Ama gel gör ki öyle değil. Zehra Yaman isimli arkadaşımız liseye kayıt yaptırmak için yaşadıklarıKİRBAC EĞİTİMCİ FARKI!nı bakın nasıl anlatıyor: ‘Açık liseye kaydolmak için 4 arkadaş Fatih Lisesine gittik. Müdür Yardımcısı Burhan Seymen beyin yanına çıktık. Saat 16.45’di. Yani 5’e çeyrek vardı. Kafasını kaldırdı ve ‘Ben ancak sizin birinizi kaydederim, saat 5’e geliyor, yorgunum’ dedi. Bende, ‘Olur mu hayat meselesi, 5 dakikada hepimizin kaydını yaparsınız’ dedim. Yorgun olduğunu sabahtan beri okulda çalıştığın söyledi. Alt kata indim. Bir başka müdür yardımcısı ilgilendi ama onun şifresi olmadığından bilgisayara giremedi. Sadece tek arkadaşımızı kayıt etti. Koşarak Endüstri Meslek Lisesine gittik. Orada Fatih bey diye bir öğretmen bizi karşıladı. Kalabalık var. Herkese çok nezaketli davrandı. Kendisine ‘siz yorgun değil misiniz’ dedik. Bana ‘Ben Saat 21.00’a kadar burada bu öğrencilerin kaydını yapacağım’ diyerek müthiş bir fedakarlık gösterdi. Kendilerine ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Fatih Lisesi’nin neden ileri gitZERA EĞİTİMCİ FARKI!mediğini, bunun tek sebebinin de oradaki yöneticiler olduğunu anladım.’

Trabzon’da eğitimde sancı sürüyor. Trabzon’da milli eğitim 4 artı 4 artı 4 sistemine geçti ama okullara gönderilen tek kuruş para yok. Okullarda hizmetli, güvenlikçi alınamıyor. Birde okula bağışta bulunmak isteyenler oluyor, bu bağışı alan yöneticilere de müfettiş gönderiliyormuş! Yeni Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Trabzon’un yükünün altından kalkamadı mı?

Arsin’de yerel seçim hareketliliği başladı

Trabzon’un Arsin İlçesi’nde yerel seçim hareketliliği başladı. Trabzon’un Büyükşehir ARSİN EĞİTİMCİ FARKI!olmasıyla birlikte çalışmalar yoğunlaştı. Mevcut Başkan Dr. Erdem Şen, Arsin Büyükşehir olursa seçime girecekti ve öyle yaptı, yakın çevresine ‘son dönemim için varım’ dedi.
AK Parti il Başkan yardımcısı Sait Gürsoy sessiz sedasız bekliyor, ‘Parti aday gösterirse’ aday olacak.

Yeşilyalı Belediye Başkanı Hüseyin Fidan seçime başkan adayı olarak girecek. Ancak hangi partiden belli değil. Eski Başkan Ramis Sunguroğlu, hem ilçenin hem de Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin dengelerini bekliyor. Potansiyel aday.

Bu arada Arsin ilçesinde sessiz sedasız güçlü bir oluşum ortaya çıkmış. Postadan çıkan bir mektupta Kemal Atar, Naci Taşkın, İsmail Keskin, Bekir Şengül, Ali Temel Gürsoy, Cemal Keskin, Turan Çağılcı, Hüseyin Turgut(Madenli), Arif Sarı, İlyas Gürsoy, Ferşat Koç, Murat Ateş, Firar Demirtaş, Yılmaz Gürsoy, Hacı Kefeli, Orhan Hisoğlu ve Osman Şimşek bir oluşum yapmış. Bu oluşum üst üste iki toplantı yapmış illerini üst üste koymuş ve söz vermişler: ‘Kapris yok. Bu ekibin içinden kim aday çıkarsa ona tam destek olunacak. Herkesin yüzde 51 şansı var.’ Bu ekibe Yeşilyalı’dan ve Güzelyalı(Gölcük) güçlü katılımlar da olabilirmiş.

Koçhan hac yolunda

AK Parti’nin Maçka ilçe başkanlığını 3 dönemden buyana yapan Koray Koçhan hacca KOCAN EĞİTİMCİ FARKI!gidiyor. Trabzon’da müftülüğün verdiği kursları alan Koçhan, ‘Genç yaşta kutsal toprakları görmeyi çok arzu ettim. Allah nasip ederse gidip döneceğiz. Herkes hakkını helal etsin‘ dedi

‘Ben de varım’

Trabzon’un Maçka ilçesinde seçim heyecanı şimdiden başladı. AK Parti YİLDİZ EĞİTİMCİ FARKI!ilçe başkanı Koray Koçhan’ın ardından Hikmet Yıldız’da iktidar partisinden aday adayı olacağını ifade etti. Ömer Yıldız’ın seçime girmemesi halinde Hikmet Yıldız’ın önce ön seçimde ardından ile sandıkta yarışacağı konuşuluyor.

Soylu’nun çelengi geldi

Cumartesi günü Bahçecik Camiinde Enver Aydoğdu’nun cenaze merasimi vardı. Süleyman Aydoğdu’nun amcası olan Enver Aydoğdu’nun cenaze merasimine DP İl Başkanı Ali Akar,SOYLU EĞİTİMCİ FARKI! Yardımcısı Ümmet Öksüz, Mustafa Şılbır, Turgut Bülbüloğlu, Alahittin Aydın, Coşkun Kahraman, Kenan Atalay gibi isimler başta olmak üzere çok sayıda seveni katılırken, AK Partiye geçen Süleyman Soylu’nun ise çelengi geldi. Bir kez daha Aydoğdu ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Ağa’nın özel diyeti!

Trabzonlu iş adamı, Kölemenoğlu et pazarının sahibi Şahin Kölemenoğlu uzun süredir AGA EĞİTİMCİ FARKI!sağlığına büyük özen gösteriyor. Kölemenoğlu yaz sezonunda kilo veriyor ve o nedenle yemeğine çok da dikkat etmiyordu. Ancak kış sezonu yaklaştığında ise sadece özel salata ile besleniyor. Herkesi sağlığına dikkat etmeye çağıran Şahin Ağa, ‘Hasta olmadan kimse sağlığının değerini bilmez. Onun için dikkat etmek lazım. Bende sabahları hafif öğleyin özel salata ile besleniyorum.’ dedi.