Tag Archives: Tamer Kırbaç

manşet

AVRASYA’DA TÖREN VAR

Bu Yazı Toplam 351 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Avrasya üniversitesinin açılış günü daha dün gibi. Ve bugün ilk mezunlarını veriyor. Yomra yerleşkesinde görkemli bir mezuniyet töreni yapılacak.

Bu tören için mütevelli heyeti Başkanı Ömer Yıldız tüm dostlarını törene davet etti. Avrasya artık gelecek yıla yetişecek Yalıncak yerleşkesiyle de Türkiye’nin Sayılı Vakıf  Üniversiteleri arasına girecek.

Aktaş Kırbaç’ı Bekliyor!

Trabzon İl Milli eğitim eski Müdürü Tamer Kırbaç  bir süre önce bu görevinden alınmıştı. Ancak Trabzon’dan ayrılmadı. Kırbaç, Ortahisar  Milli eğitim müdürlüğü için çalışma yapıyormuş. Ama işi zor. Bu arada Gümüşhane’den Trabzon’da İl Milli Eğitim Müdürü olarak Atanan Hızır Aktaş Kırbaç’ın Trabzon’dan ayrılmaması ve lojmanı da boşaltmaması sebebiyle zor durumda. Her gün Rize’ye gidip gelen Milli eğitim müdürü konuyu haletmesi için de girişimlerde bulunmuş. Taşınmak için lojmandaki işgalin bitmesini bekliyor.

Vali Ertekin’in Turizm Duyarlılığı

Trabzon’da camiye dönüştürülmesiyle ilgili uzun süre gündemde duran Ayasofya Müzesi’nde Trabzon Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin’e rastladık. Ertekin’in yanında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Kadir Er vardı. Yorgunluk kahvesi için Vali yardımcısı Ertekin ve İl Müdürü Er Trabzon hakkında yapılabilecekleri konuşuyordu. Sera Gölü’nü daha çok turizme kazandırmak istediklerini belirten Ertekin, “Trabzon turizm cenneti. Biz de bu cenneti daha güzel imkanlarla turistlere sunmamız gerekiyor. Eşsiz güzelliğe sahip olan Sera Gölü düzenlenen proje ile Trabzon’un önemli bir turizm merkezi olacak” dedi.

Trabzonspor’un Başarı İçin Çıkış Noktası Alt Yapıdır

Başarılı Elektrik Mühendisi Aslan Mühendisliğin sahibi Enes Aslan, Teknik Elektrik Dergisi’nde Trabzonspor’un nasıl başarı sağlayacağı hakkında bir yazı yazdı. Şikeye ve Trabzonspor’un neler yapması gerektiğine değinen Aslan’ın “Güçlü Olmak, Haklı Olmak Mıdır?” yazısının bir kısmı şu şekilde; “Trabzonspor’umuzun başarı için çıkış noktası altyapıdır. Trabzonspor güçlü sermayeli takımlarla aynı yöntemi kullanarak başarılı olamaz. Takımın yıldızlarının altyapıdan çıkması şarttır. Yabancı transfer edilecekse Avrupa’da isim yapmış, futbolunun son dönemine gelmiş, fiyatı uygun, karakteri düzgün yıldız oyuncular alınmalı, bunların hem takıma katkısı düşünülürken hem de genç oyunculara tecrübelerinin aktarılması sağlanmalıdır ki Galatasaray’daki Hagi bunun için çok önemli bir örnektir ya da Şota gibi isimleri erken dönemde yakalayıp takıma entegre etmek lazımdır. Ama şampiyonluk gelecekse kadronun yarısının bölge insanlarından oluşması şarttır.”

Köroğlu: Beypınarına Bekliyoruz

Trabzon Düzköy ilçesi Çayırbağı mahalle muhtarı Azmi Köroğlu önemli bir tekinliğe imza atacak. Muhtar Köroğlu, 22 Haziran Pazar günü Beypınarı yayla şenliklerin açılışını yapacak. Tüm Trabzonluları Beypınarı’na bekleyen Azmi Köroğlu, ‘Gelsinler misafirim olsunlar’ dedi. Köroğlu horon halkası yapacaklarının altını çizdi.

Tarım Ve Eroğlu Ailesinin Acısı

AK Parti Ortahisar ilçe yönetim kurul üyesi iş adamı Veli Eroğlu da annesini kaybetti ve Arsin’den son yolculuğuna uğurlandı.Bu arada Trabzon Teknik Cam Balkon Firmasının Sahibi işadamı Temel Tarım’ın dedesi İsmet Tarım hayata veda etti. Bir süredir amansız hastalığın pençesiyle boğuşan İsmet dede önceki gece hakka yürüdü. İsmet Tarım Arsin Güneyce Köyü’nde ebediyete uğurlandı. Tarım ve Eroğlu ailesini sabır ve başsağlığı diliyoruz.

’Lösemiye Karşı Tek Yürek’

Trabzon’da lösemili çocuklar için konser düzenlenecek.  Karadeniz müziği yapan Koliva adlı grup tarafından lösemili çocuklar için yapılacak olan konserde gelirin tamamı lösemili çocuklara bağışlanacak.  ’Lösemiye karşı tek yürek’ sloganıyla bu yola girdiklerini belirten Organizasyonu düzenleyen Seymen Medya Sahibi Fatih Seymen, “Konserde toplanan gelirin tamamı lösemili çocuklara aktarılacak. Bu sayede tedavisi devam eden çocukların sağlıklarına ufakta olsa bir katkı sağlaması hedefliyoruz” dedi. 23 Haziran saat 20.00′da Karadeniz Teknik Üniversitesi AKM salonunda düzenlenecek konserin biletleri ayrıca konser günü kapı da da satışa sunulacak.

eğitim

EĞİTİMDE DEVİR TESLİM

Bu Yazı Toplam 455 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütürken Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirilen Hızır Aktaş bugün görevine başladı.

Aktaş’ın görevine başlaması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde devir teslim töreni gerçekleşirken, Tamer Kırbaç görevi Hızır Aktaş’a devretti. Aktaş, yaptığı konuşmada, Tamer Kırbaç’a yaptığı başarılı çalışmalardan ötürü teşekkür ederek “Sayın Valimizin önderliğinde yönetici, öğretmen ve bütün mesai arkadaşlarımla birlikte ilimizin eğitimle ilgili sorunlarını çözmeye çalışacağız. Eğitim alanında atacağımız adımlarla çocuklarımızın eğitimine önemli katkılar sağlayacağız” dedi.

müdürler

MÜDÜRLER VEDA ETTİ

Bu Yazı Toplam 570 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, tayinleri çıkan İl Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç için düzenlenen veda yemeğine katıldı.

Akçaabat’ta bir restoranda düzenlenen yemeğe Vali Öz’ün yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Recep Yılmaz Korkmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul, Vali yardımcıları, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Turgay Aras, görevine yeni başlayan İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, ilçe kaymakamları ve il müdürleri katıldı. Her ayrılığın yeni bir başlangıca vesile olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Öz, “Bu durum kamu görevlisi olmanın bir gereğidir. Bu ayrılıklar olmasa yeni başlangıçlar dostluklar oluşmaz. Bu bizim için bir farklılık ve zenginliktir” dedi.

Tayini çıkan müdürlere yeni görevlerinde başarılar dileyen Vali, “İlin asayişi açısından güzel bir dönem geçti. Eğitim açısından da ilin eğitim altyapısının güçlendirilmesi, yatırım ve eğitim hizmetlerinin planlanması, uygulanması açısından il müdürlerimizle güzel çalışmalarımız oldu. Bu hizmetlere kaldığımız yerden devam edeceğiz. Güzel uyumlu bir çalışma dönemi geçirdik. Hizmetlerinden dolayı tayini çıkan hem emniyet müdürümüze hem de milli eğitim müdürümüze teşekkür ediyorum. Yolları ve bahtları açık olsun, yeni görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

manşet

ŞİKEYE DE AF MI?

Bu Yazı Toplam 1,098 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

başbakan1 ŞİKEYE DE AF MI?Değerli Okurlarımız, Yeni yılınızı bir kez daha kutluyoruz. Yeni yıla sorunlarla girdik ama Türkiye doğumundan bugüne neler yaşadı neler.

Bunları da aşar. Osmanlı dönemi, Osmanlı’nın bitişi, Cumhuriyetin ilk yılları, Allahuekber dağlarında, Çanakkale’de verdiğimiz şehitler, Dumlupınar, hepsi çileli yıllar. 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 12 Eylül  ve 28 Şubat. Gezi Parkı olayları, 17 Aralık operasyonları. Türkiye yine zor dönemden geçiyor. Bu zorlukları yine milletin gücüyle birlikte aşacağız.

17 Aralık Kabusu

Değerli Okurlarımız, Hafta içinde bir takım gelişmeler oldu. Başbakan Erdoğan 17 Aralık şike ŞİKEYE DE AF MI?operasyonlarının altından kalkabilmek için yeni hamleler yapıyor. KCK davasından tutuklu milletvekilleri serbest bırakıldı. MHP Engin Alan ile ilgili karar bekliyor. Ve yine Başbakan Erdoğan Balyoz ve Ergenekon davasındaki mahkumiyetlerle ilgili yeniden yargılama yolunun açılabileceğini söylüyor. Barolar Birliği Başkanı ile yaptığı görüşmenin ana hatları bu. Ancak bu yargılamalar Aziz Yıldırım’ı da kapsayacakmış. Neden? Aziz Yıldırım’ı da özel yetkili mahkemeler yargıladığı için! Demek ki şikeyi tamamen kapatacaklar. Zaten bize ülkemizin adaletinden fayda yok! Biz UEFA ve FİFA’nın adaletini bekliyoruz.

Sadece Taka’da

karayolları ŞİKEYE DE AF MI?Sevgili Okurlarımız, TAKA Gazetesi özel habercilik sözü verdi ve bu sözünü tutuyor.

Karayolları Bölge müdürünün görevden alınmasının ardından Trabzon il milli eğitim müdürü Tamer Kırbaç’ta görevinden alındı.

Kırbaç’la ilgili haberi manşetten TAKA Gazetesi verdi. Kırbaç’ın görevden alınması Sosyal Bilimler Lisesi tartışmasıyla ilgili mi yoksa İktidar Cemaat savaşı mı? Bir gün sonra Rize İl Milli Eğitim Müdürü de alındığına göre İktidar-Cemaat kavgasının bir nedeni.

Akçay’la Kahvaltı

akçay5 ŞİKEYE DE AF MI?Değerli Okurlarımız, Cumartesi günü Trabzon 100.Yıl Balıkçı lokantasında Trabzonspor teknik patronu Mustafa Akçay’la sabah kahvaltısı yaptık. Sorulamayanları sorduk.

Dost sohbeti oldu. Mustafa Akçay ikinci yarı için daha önemli hamleler yapacak. Juventus u Galatasaray eledi, biz neden elemeyelim diyor.

Akçay’ın söyleşisini bugün TAKA Gazetesinde bulabileceksiniz.

Mutlu Haftalar TAKA

tamer-kırbaç

GÖREVİNDEN ALINDI

Bu Yazı Toplam 1,041 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Ani bir kararla görevden alınan Tamer Kırbaç, Akçay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Trabzon’a il müdürü olarak atanmıştı. Trabzon’da müdürlük elbisesinin bol geldiği Kırbaç bir türlü istenilen sıçramayı yapamadı.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine yaklaşık 2 yıl önce atanan, ancak bir türlü istenilen sıçramayı yapamayan Tamer Kırbaç görevinden alındı.

Kırbaç’ın görevden alınmasının en önemli sebebi olarak Türkiye gündemine de düşen ‘Kızlar ve erkekler aynı merdiveni kullanıyor, bundan büyük üzüntü duyuyorum’ sözleri olmuştu.

Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nin Maçka Esiroğlu beldesine taşınmasına karşı çıkan velilerle birkaç kez görüşen ve taşınmama konusunda ikna olmayan Kırbaç’ın okulun taşınmasına gerekçe olarak gösterdiği nedenler kabul edilir bulunmamış ve siyasetçiler harekete geçmişti. Trabzon Valiliğine Abdil Celil Öz’ün getirilmesinden sonra Vali Öz okulu incelemiş ve yerinde kalması talimatını vermişti. AK Parti il Başkanı Adnan Günnar da bu yönde tavır koymuştu.

Bu olayda yara alan Müdür Kırbaç ile ilgili ‘Görevden alınacak’ söylentileri başlamıştı. Ancak kulislere düşen bir başka iddiaya göre, Kırbaç’ın cemaate yakın olması sebebiyle görevden aldığı şeklinde.

ÇİLE

ÇİLE KABUL EDİLDİ

Bu Yazı Toplam 274 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesin’nde yaklaşık 5 km’lik mesafeyi yürüyerek okullarına ulaşan öğrenciler için Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yazılı bir açıklama geldi.

Küçük çocukların okula taşımalı eğitim ile gittiğini ifade eden Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, “İlimiz Beşikdüzü İlçesi Yeni Camii köyünde ikamet etmekte olan öğrencilerin 20 km’lik mesafeden Beşikdüzü Çeşmeönü (Halk Eğitim Merkezi)’ne taşımalı eğitim kapsamında taşınmaktadır. Ancak haberde belirtilen öğrencilerin aileleri yazın çıktıkları mezradan daimi ikametgahları olan ve taşıma güzergahında yer alan Yeni Camii köyüne henüz dönmediklerinden çocuklar planlamanın dışında taşımalı aracına uzak bir mesafeden yürüme çilesi çekmektedirler. Ailelerinin mezradan köy ikametgahlarına dönmeleriyle söz konusu sorun kendiliğinden çözülecektir. Konu ile ilgili Müdürlüğümüzden kaynaklanan her hangi bir sorun söz konusu değildir” dedi.

Konunun geçmişi:

Trabzon’un Beşikdüzü İlçesi Yeni Cami köyünde, okumak için yaklaşık 5 kilometrik mesafeyi yürüyerek katetmeye çalışan minik öğrenciler ıssız yollarda bir çok tehlike atlatarak okula varmaya çalışıyorlar. Beşikdüzü Çeşmeönü İlköğretim Okulu yetersiz olduğundan yıkılarak yenisinin ihtiyaca cevap verecek donanım ile yapımına başlanmasıyla birlikte bu okulda okuyan 3 minik öğrenci yeni eğitim ve öğretim dönemine Halk Eğitim Merkezi’nde devam ederken, taşımalı eğitimin sancılarını yaşayanlar öğrenciler arasında yer alıyorlar.

Bağlı bulundukların köyün belli bir bölgesine kadar araç ile gelen öğrenciler, söz konusu bölümden sonra 5 kilometrelik ıssız yolu yürüyerek katediyorlar. Sabah okula giderken ve akşam eve dönerken yürüyüş yolunda bir çok tehlike ile karşılaşan öğrenciler okumak için yaşadıkları çileye katlandıklarını belirtiyorlar.

EĞİTİM

‘EĞİTİMCİLER SİSTEME AYAK UYDURUR’

Bu Yazı Toplam 128 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim ve Öğretim faaliyetleri kapsamında; sınıfta, okulda, okul dışında öğrenmeyi ve öğrenme ortamlarını zenginleştirmek için gayret eden öğretmenlere ve eğitimcilere ulaşmayı ve bu kişileri meslektaşları ile iletişim ve işbirliği temelinde bir araya getirerek yeni öğrenme ortamları yaratmayı amaçlayan “Eğitimde İyi Örnekler Paylaşımı”na katkı amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik ortaklaşa toplantı düzenledi.

Toplantıya Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Serdar Hatipoğlu, Kurmay Başkanı Albay Mustafa Çiçek ve birçok eğitimci katıldı.

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Kırbaç yaptığı konuşmada, “2013-14 yılına geçen yılda olduğu gibi yine bazı değişikliklerle başladık. Bu yıl hem merkez ilçemiz de hem de diğer ilçelerimizde ilkokul ve ortaokulu aynı bünyede barındırarak faaliyetlerine devam eden okullarımız mevcuttur. Amacımız, yeni inşa edilen ve edilmeye devam edilen okullar ile ilkokul ve ortaokulları bağımsız hale getirmek yönündedir. Geçmiş yıllarda yapılan değişiklikler bir süreç halinde devam etmektedir.

Bu yıl için öğrencilerimizi ilgilendiren en ciddi değişiklik,  ‘Seviye tespit sınavının kaldırılmış olmasıdır. Bu sınavın yerine, 3 sınav olunan derslerde öğrencilerimiz, ülke çapında yapılacak genel bir sınavla değerlendirmeye alınacaklardır. Bu uygulama, kamuoyunda bahsedildiği gibi ek bir sınav değildir. Kendi okullarında, kendi sınıflarında, kendi öğretmenlerinin gözetiminde yapılacak olup, hali hazırda mevcut bir sınavın genelleştirilmiş halidir. Çünkü bizim için eğitimin en temel konusu okul, sınıf ve öğretmendir. Her türlü sistem ve süreçte değişmeyen şey eğitimcilerdir ve farklı sistemlere ayak uydurmamamız söz konusu değildir” diye konuştu.

okul

TAŞIMA YOK!

Bu Yazı Toplam 215 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Son günlerde kamuoyunda tartışılan Sosyal Bilimler Lisesi’nin taşınma konusu karara bağlandı.

Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nin merkezden Esiroğlu beldesine taşınma kararı ve ardından Trabzon Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın “Kız ve erkek öğrencilerin aynı merdiveni kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni rahatsız ediyor” demesiyle Türkiye gündemine oturan Sosyal Bilimler Lisesi’nde karar verildi. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz okulu inceledi ve lisenin mevcut binasında faaliyetine devam edeceğini açıkladı.

Son günlerde kamuoyunda tartışılan Sosyal Bilimler Lisesi’nin taşınma konusu karara bağlandı. Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, gerek Sosyal Bilimler Lisesi’nin halen bulunduğu bina, gerekse taşınması düşünülen Esiroğlu’ndaki binalarda yapmış olduğu inceleme sonucu, yargı süreci de dikkate alınarak lisenin mevcut binasında eğitim-öğretim faaliyetine devam edeceğini açıkladı.

Vali Öz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sosyal Bilimler Lisesi Gazi Paşa Mahallesindeki mevcut tesisinde faaliyetine devam edecektir. Okulun yeni kayıt olan öğrencileriyle birlikte toplam 287 öğrencisi ve 11 şubesi bulunmaktadır. A ve B blokta bulunan 11 derslikte normal öğretim yaparak faaliyetini sürdürecektir. Sosyal Bilimler Lisesi’nin bitişiğinde bulunan 88.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin kontenjanı bu yıl 170 öğrenci (5 Şube) arttırılması nedeniyle ortaya çıkan derslik ihtiyacı Sosyal Bilimler Lisesi’nin yatılı erkek öğrencilerinin Gazi Anadolu Lisesi’nin pansiyonuna nakil edilmesiyle boşaltılacak katta oluşturulacak. Dersliklerde karşılanacaktır” dedi. Vali Öz, ayrıca mevcut binanın yanında bulunan ve belediyeden devralına arsa üzerine 200 öğrenci kapasiteli pansiyon yapılması için bakanlığa 2014 yılı yatırım programına teklif yapılacağını da belirtti.

burçin

GENLERİMİZE KÜLTÜRÜMÜZÜ AŞILAYACAĞIZ

Bu Yazı Toplam 169 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Karadeniz Gençlik Kulüpleri Federasyonu Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu Trabzon Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ı makamında ziyaret etti.

Müdür Kırbaç’a bugüne kadar şehrimize yapmış oldukları uygulamalar ve kazandırılan okullarımızdan dolayı teşekkür eden Karadeniz Gençlik Kulüpleri Genel Başkanı Hakan Usta, “Geleneksel Değerler, Bilimsel Ruh” anlayışı ile yola çıkan Federasyonumuzun Milli Eğitim Müdürlüğümüzle ortaklaşa düzenleyeceğimiz bilim amaçlı teknolojik projelerde Müdür Kırbaç bizlere katkı sağlayacağını ifade ettiler. Kendilerine Teşekkür ettiğimizi ifade ederek bundan sonraki bütün uygulamalar da kendilerine Yönetim Kurulu olarak destek olacağız” dedi.

Takipçisi olacağız

Federasyon olarak hiçbir zaman din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanların manevi değerlerine saygı gösterdiklerini söyleyen Usta, “Ayrıca Osmanlı Milletler Topluluğunu oluşturarak tek bayrak, tek dil ve Osmanlı Devletin de olduğu gibi bütün milliyetleri bir araya getirecek bir gençliği ödün vermeden Fatih’in, Kanuni’nin, Yavuz’un diyarı Trabzon’dan Karadeniz Gençliğini tarihi geçmişiyle, kültürümüze uygun gençliği inşa etmenin peşinde olacağız. Milli Eğitim Müdürümüzün Trabzon’da yaptığı birçok uygulamalardan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

TAMER-KIRBAÇ

İDDİALARI YALANLADI

Bu Yazı Toplam 444 defa okunmuş ve 3 adet yorum yapılmıştır.

İl merkezinde, Gazipaşa Mahallesi’nde bulunan Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi’nin, yaklaşık 2 hafta önce alınan kararla yeni eğitim döneminde Esiroğlu Beldesi’deki YİBO’ya taşınmasını kararlaştırıldı.

“Kızlı erkekli aynı merdiveni kullanıyorlar”

Taşınma kararı sonrasında bazı gazetelerde yer alan haberlerde, “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Kız ve erkek öğrencilerin aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni rahatsız ediyor, diken üstünde oturmama sebep oluyor” dediği ileri sürülen Trabzon Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

“Memnuniyetsizlik dile getirildi”

Kırbaç, açıklamasında şunları söyledi:“Söz konusu habere ilişkin olarak yapılan değerlendirme, okulun derslik binasının, hem derslik, hem de pansiyon olarak kullanılmasının, hem hizmeti veren idare, hem de hizmet alan öğrenciler açısından istenilen nitelikte şartların sağlanamadığına dair durumun bir ifadesidir. Müdürlüğümüzce bu durumdan duyduğumuz memnuniyetsizliğimiz dile getirilmiştir. Bunun dışındaki değerlendirmeler Milli Eğitim Müdürü’nün veya kurumun düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yapılan değerlendirme şahıslara yönelik değil, verilen hizmetin niteliğine yöneliktir.”

“Çocuklar daha iyi yerde okumayı hak etmiyor mu?”

Konuyla ilgili olarak  konuşan Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, sözlerinin farklı yerlere çekildiğini ileri sürerek şunları söyledi:

“Okulumuzun bazı imkanları öğrencilerimizin eğitim alabilmelerine elverişsiz olduğundan, daha iyi şart ve imkânlarda ve daha iyi yerde eğitim verebilmek için taşınma kararı alındı. Derslik binası olarak yapılan, bodrum katında yemek salonu, 3′üncü katta pansiyon olan bir binada öğrencilere nitelikli hizmet verememekten dolayı mutsuzuz. Söylemek istediğimiz şey buydu. Herkes bunu farklı değerlendirmelere çekmiş. Biz bu okulunun öğrencilerinin daha iyi imkânlara kavuşmasını istiyoruz. Trabzonlu çocuklar daha iyi yerde okumayı hak etmiyor mu?

valililk

HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ!

Bu Yazı Toplam 191 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’da öğrenci velileri okullarının şehir merkezinden Esiroğlu Beldesi’ne taşınacak olmasına yönelik tepkilerini sürdürürken, konuyla ilgili Milli Eğitim İl Müdürü Tamer Kırbaç’ın sözlerine tepki amacıyla Valilik önünde basın açıklaması yaptı.

Öğrenci velileri adına basın açıklamasını okuyan Şaduman Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın öğrencileri zan altında bırakan açıklamalarının aileleri üzdüğünü ifade ederek, “Daha önce yapmış olduğumuz basın açıklamamızda, Sosyal Bilimler Lisesi’nin yönetmeliği gereği öncelikli olarak okuldaki alanlarla ilgili yüksek öğretim kurumlarının bulunduğu merkezlerde açılması gerektiğini ve daha bir sürü argümanı belirtmiştik.

Bugünkü basın açıklamamız ise, yöneticilerimiz tarafından medyaya servis edilen asılsız ve yanlış bilgilerin düzeltilmesi, basının ve Trabzon kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacını taşımaktadır. Okulumuzun 2013-2014 eğitim- öğretim yılında alacağı 4 şube toplam 120 öğrenciyi yerleştireceği derslikler mevcuttur. 2014-2015 Eğitim-öğretim yılı için de 3 dersliğimiz hazırdır. Kaldı ki okulumuz 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 4 şube mezun vereceğinden artık sınıf sıkıntısı yaşanmayacaktır.

Milli Eğitim Müdürünün, göz bebeğimiz çocuklarımızı, okul idareci ve öğretmenlerimizi zan altında bırakacak basında çıkan açıklamalarını esefle karşılıyoruz. Milli Eğitim Müdürünün ‘İki yıldır diken üstünde oturuyorum, kız ve erkek öğrencilerin aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni rahatsız ediyor’ sözlerini de esefle karşıladığımızı bildiriyoruz.

Kız ve erkek öğrencilerimiz kesinlikle ayrı ayrı merdivenleri kullanarak kendi pansiyon katlarına çıkmaktadırlar. Bu durum Milli Eğitim Müdürünün Sosyal Bilimler Lisesi’nden ne kadar habersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Trabzon’un en güvenilir okulunu, kadro ve öğrencilerini bu şekilde töhmet altında bırakmanın ne anlama geldiğini Trabzon halkının anlayışına bırakıyoruz” dedi.

Kararı alanlara haklarını helal etmeyeceklerini ifade eden Genç, “Bu kararı alanlara ve aldıranlara hiçbir şartta hakkımızı helal etmiyeceğiz. Bütün bu açıklamalardan sonra özellikle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’dan Trabzon Milletvekillerimizden ve Trabzon Belediye Başkanımız Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’ndan mahalli idarecilerimizin çocuklarımıza ve bize uyguladıkları bu zulmü üzerimizden kaldırmalarını bekliyoruz, istiyoruz ve rica ediyoruz” diye konuştu.

manşet

MÜDÜR ÇUVALLADI!

Bu Yazı Toplam 1,015 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

kırbaç MÜDÜR ÇUVALLADI!Trabzon İl Milli Eğitim Müdürünün ‘Sosyal Bilimler Lisesini kız ve erkek öğrenciler aynı merdivenden inip çıktığı için taşıyoruz’ sözleri herkesi güldürdü.

Peki Sosyal Bilimler Lisesi nereye taşınıyor? Taciz skandallarıyla günlerce konuşulan bir bölgeye. O zaman adama sormazlar mı, bu ne perhiz bu ne lahana turşunu! Tek kelime söyleyeceğiz. Trabzon, il milli eğitim müdürü Tamer Kırbaç’a büyük geldi!

Trabzon sizden denetim bekliyor

Zabıta logo MÜDÜR ÇUVALLADI!Trabzon’da ramazan ayının sonuna doğru yaklaşılıyor. İstanbul’daki gıda terörü Trabzonlular da tedirginlik yarattı. Bayram öncesinde Fırın, Kasap, Lokanta ve Tatlılıcılar ağırlıklı olmak üzere denetim yapılması bekleniyor. Denetimi Valilik, Tarım Müdürlüğü ve Zabıtanın ortaklaşa gerçekleştirmesi ve temiz müesseselerin de ödüllendirilmesi isteniyor.

 

 

Beşköy’e kim geliyor?

Narmanlı MÜDÜR ÇUVALLADI!Trabzon’un Köprübaşı ilçesi Beşköy Beldesinde sel afetinde yaşamını yitiren 44 vatandaşımız için Belediye Başkanı Yahya Narmanlı bir anma programı yapıyor. Salı günü yapılacak olan programa dünyaca ünlü hafız Abdülsamet’de gelecek ve kuran ziyafeti verecek. Mevlidin ardından iftar programı ile anma devam edecek.

 

 

İsmet Eraydın’ı Kim Övdü?

Ünlü yönetmen köşe yazarımız Aytekin Çakmakçı aradı. Çakmakçı şu sıralar Ankara’da.

Dün telefonla da olsa uzun değerlendirmelerde bulundu: “Taka Gazetesinde yaptığınız Aytekin Çakmakçı MÜDÜR ÇUVALLADI!sanat söyleşileri tam isabet. İsmet Eraydın’la yaptığınız röportaj çok içten bir ev sohbeti tadındaydı. Özellikle Hikmet Aksoy ve İsmet Eraydın söyleşilerine bayıldım. Hikmet Aksoy, zaten onu sevmeyenlerin bile kabul ettiği bir imza. Sözde yok sayılan Eraydın’ın aradan sıyrılmasından bazıları rahatsız olmaktadır. İsmet Eraydın çok çalışkan bir insan ve aynı zamanda önemli bir işletmeci. Çok iyi organize oluyor. Oynadıkları hayatın gerçeklerine dayanıyor. Başarısının altında bu var. Düşünün tiyatro sahnesinde adam 9 kurşun yemiş, yakınları doktoru tehdit ediyor. İşte “hasta ölürse sen de ölürsün” gibi…  Diğerleri yan gelip yatarken o turneler yapmış, hatta çok ta izlenmiş, önemli paralar da kazanmıştır. Evet birileri onu yok sayarken, TAKA onu karşısına almış başarısını takdir etmiştir. Bu arada yakın çalışma arkadaşı Koray’ı da unutmamak lazım.”

Gençlik’ten Mısır’a Destek

Mısır’da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına ateş açmasını protesto eden bazı sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, olayda hayatını kaybedenler için dua etti.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Anadolu Gençlik mısır MÜDÜR ÇUVALLADI!Derneği, Alperen Ocakları, İlim Yolcuları Derneği, Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği, Mazlum-Der, Şuurlu Öğretmenler Derneği, Trabzon İHH, Mazlum-Der, Eğitim-Bir-Sen, Memur-Sen üyeleri ve çok sayıda kişi, Meydan Parkı’nda bir araya geldi.
Trabzon’da başarılı çalışmalara imza atan Trabzon Gençlik Meclisi üyeleri de meydandaki programda görev aldı. Düzenlenen etkinlikte gençlik meclisinden, 30’a yakını kadın olan 40 kişilik gönüllü ekip hizmet etti. Gençlik Meclisi Başkanı Muammer Tosun, “Mısır’da yaşananlar yanlıştır. Zulüm görenler için hiçbir şey yapamıyorsak, dua edelim” açıklamasında bulundu.

Necati Selvitop’un Acı Günü

KULİS NECTİ SELVİTOP MÜDÜR ÇUVALLADI!Şalpazarı AK Parti Belediye Başkan aday adayı, sunucu-organizatör Necati Selvitop’un kayınpederi Sami Işık hayatını kaybetti. Bir süredir kanser hastalığı nedeniyle tedavi gören Sami Işık rahatsızlığının ilerlemesi sonucu hayatını kaybetti. Işık’ın cenazesi bugün öğlen namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazının ardından Giresun’a bağlı Sarvan Köyü’nde toprağa verilecek. Necati Selvitop’a ve Işık ailesine başsağlığı diliyoruz.

 

Aksoy’a Başsağlığı

AHMET 61 MÜDÜR ÇUVALLADI!Trabzon-Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Ahmet Akyol’un babası Abdurrahman Akyol hayatını kaybetti ve son yolculuğuna uğurlandı. Allah rahmet etsin diyor ve Başhekim beye sabır ve başsağlığı diliyoruz.

 

 

Uçkun’a geçmiş olsun

Fiskobirlik eski müdürlerinden İsmail Uçkun’un annesi Emine uçkun İstanbul’da kısmı Felç geçirdi. Haberi alan İsmail Uçkun ve oğlu İstanbul’a hareket etti. Anne Uçkun’a geçmiş olsun diyoruz.

MANŞET

ÖDEV AÇIKLAMASI

Bu Yazı Toplam 729 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Gazetemizin 12.06.2013 tarihli nüshasında yer alan “İşkence gibi” başlıklı haber için Trabzon Milli eğitim müdürlüğünden açıklama geldi.

KIRBAÇ ÖDEV AÇIKLAMASIMilli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde: “İşkence Gibi” başlıklı haberde; Trabzon Ahmet Can Bali Lisesi İngilizce öğretmeninin öğrencilerine tam 807 bin İngilizce kelimeyi yazmaları için ödev verdiği ve notlarını da kırdığı belirtilmektedir.

Eğitim-Öğretim yılının başında öğrencilerin kelime bilgisinin yetersiz olduğunu gören İngilizce öğretmeni, öğrencilere ezberlemeleri için bir fiil listesi vermiş olup, bu listenin 2. döneme kadar ezberlenmesinin oldukça önemli olduğunu belirtmiştir. 2. dönemde Öğrencilerin büyük çoğunluğunun fiil listesini ezberlemediklerini gören İngilizce öğretmeni, listeyi ezberlemeye teşvik amaçlı bir sözlü puanının bu liste kullanılarak verileceğini söylemiştir.

Öğretmen dönem içerisinde 5 tane küçük (sözlü) sınav yapacak ve bu sınavların ortalamasını birinci sözlü notu olarak vereceğini belirtmiştir. 3. küçük sözlü sınavdan sonra durumun pek iç açıcı olmadığını gören Öğretmen birinci sözlü notunun çok düşük geleceğinden varsayımla ve de hala ezberde problem olduğundan yazdırarak ezberletme yoluna gitmeye karar vermiştir, Öğrencilere de iki aylık süre içerisinde eğer yazarlarsa 5 küçük sözlü sınav notlarından sonuncusunun 100 olacağını söylemiştir. Kesinlikle sözlü notunu (birinci sözlü notunu) 100 vereceğini söylememiştir.

Yanlış anlaşılmaya yol açmamak için öğretmen bunu defalarca öğrencilere açıklamıştır. CAN BALİ LİSESİ ÖDEV AÇIKLAMASIİddia edildiği gibi 807 bin kelime değil öğrenciden öğrenciye değişen sayılarda yazdırma ödevi verilmiştir. Şikayeti yapan veli Metin Satır’ın kızı kendisine verilen 87 bin kelimelik listeyi tam olarak yazmıştır ama yazarken bazı kelimeleri yanlış yazmış ve kendisine düzeltip getirmesi söylendiğinde bunu yapmamıştır. Bu yüzden öğretmen bu ödev için 5. küçük sözlü notunu 100 yerine 95 puan olarak vermiştir. Diğer küçük sınavlardan da aldığı notlarla toplanıp ortalaması alındığında birinci sözlü notu 40 olarak belirlenmiştir. Daha sonra Öğrenci velisinin okul idaresi ile görüşmesi sonucunda öğrencinin sözlü notu öğretmen tarafından yeniden değerlendirilerek dersten geçmesi sağlanmıştır. Veli Metin Satır, ödev Nisan ayında verildiği halde son haftaya kadar okula herhangi bir şikayette bulunmamıştır.

10.06.2013 tarihinde okulu telefonla arayan Metin Satır kızı ile ilgili şikayetini dile getirmiştir. Aynı gün okul müdürünü arayan Taka Gazetesi yetkililerine velinin okula gelmesi halinde kendisiyle görüşüleceğini ve durumun açıklığa kavuşturulacağı ifade edilmiştir. 11.06.2013 tarihinde veli okula gelerek şikayetini sözlü olarak okul müdürüne iletmiş, okul müdürü tarafından gerekli açıklamalar yapılmış, ilgili öğretmenle görüşmesi sağlanmıştır.”

Çelenk adaylık sorusuna ne dedi?

Aile ve Sosyal Politikalar Trabzon İl Müdürlüğü’nden Konya İl Müdürlüğü’ne atanan ÇELENK ÖDEV AÇIKLAMASIhemşehrimiz Selim Çelenk yeni görev yerine erken ısındı. Mesleğinde çok deneyimli olan Çelenk’in ismi yaklaşan yerel seçimler öncesi AK Parti’den Düzköy için aday olabileceği şeklinde lanse ediliyor. Çelenk, bu iddiaya cevabı net değil; ancak okuyan için bir fikir veriyor: ‘Yıllardır kamu hizmeti yapıyoruz. Şuan Konya için hizmet ediyoruz. Konya’ya Mevla’nın şehrine en güzel şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Buraya dua almaya, gönüller getirmeye geldik. Ben nerede hizmet varsa orada olurum. Her zaman hizmet için yaşadım. Genel kabuller olursa, büyüklerimiz ne uygun görürse biz ona göre hareket etmek durumundayız. Polemiğe asla giremem. Benim söylediğim gibi genel kabuller çok önemli.’

Yeni Başkandan çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi Sürmene İlçe başkanlığına atanan Hüseyin Çebi kolları sıvadı. Başkan Hüseyin Çebi ÖDEV AÇIKLAMASIYeni başkan Çebi üye çalışmalarına hız vererek ilçede üye sayısını artıracağını söyleyerek şunları söyledi” Cumhuriyet Halk Partisi halkın partisidir ve ülkenin kurtuluşu bu partiden geçer.Ülkede tarihi kökleri olan bir partinin halkın sorunlarına çözüm getirme ve çözüm üretmede daha etkinidir.Özellikle önümüzdeki yerel seçimlerde CHP seçime damgasını vuracaktır.İlçe olarak üye sayımız 400 olmasına karşın 2500 oy almaktayız.bu şu anlama gelmekte halkımız oy veriyor ama üye olmuyor.Halkımızın CHP ne üye olmasını sağlayacağız.İlçemizdeki bölünmüşlüğü ortadan kaldıracağız CHP yi en güçlü parti haline getirmek için çalışcağız” diye devam eden yeni Başkan Hüseyin Çebi “Cumhuriyet Halk partisine herkesten önce halkın sahip çıkması gerekir” dedi

Vekillik Mi Başkanlık Mı?

Arsin’de Belediye başkan adaylığını düşünen isimler yavaş yavaş netleşmeye başladı. Yerel seçimlerin her dönem heyecanlı geçen ilçelerinden olan Arsin’de adrenalin bu dönem de KESKİN ÖDEV AÇIKLAMASIyükselecek. Bu arada İSTBAKO  ve ARFED Başkanı İsmail Keskin Arsin’den adaylık noktasında uzak duruyor gibi olsa da Keskin hazırlıklarını gizli olarak sürdürüyor. İsmail Keskin İstanbul Bakkallar Odası (İSTBAKO) Başkanı ve ARFED başkan aynı zamanda İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütüyor. Odaya bağlı altmış bin üyesi var. Altmış bin üye içerisinden üç dönemdir  sıyrılmasını bildi. Yapılan araştırmalara göre İsmail Keskin adaylık konusunda çalışmalarını çok gizli tutup başarıyı yakalayabileceği konuma geldiği an adaylığını açıklayacağı öğrenildi

Baro Sahip Çıktı

Trabzon Baro Başkanı Mehmet Şentürk imzalı yayınlanan basın açıklamasında avukatlara karşı dün İstanbul’da gerçekleştirilen haksız gözaltıların yaşanması eleştirildi..
Trabzon Barosu’ndan yapılan açıklama şöyle: “Son zamanlarda bağımsız savunmaya temsil eden hukuk devletinin güvencesi Avukat meslektaşlarımıza yönelik saldırıların ŞENTÜRK ÖDEV AÇIKLAMASIartması ve en son İstanbul Adliyesi’nde meslektaşlarımızın “Avukatlık cübbeleri üzerinde iken” insan onur ve haysiyetine yakışmayacak şekilde gözaltına alınması ve insanlık dışı muameleye tabi tutulması bizleri ve toplumu derinden üzmüş, gelecek için kaygılandırmaktadır. Üzüntü ve kaygımız insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti açısındandır. Avukata yapılan hukuksuz uygulama ve saldırılar, aslında insanlığa yapılmıştır. Avukat, kendi için değil toplum için hak aramak ve bağımsız savunma için vardır. Hiçbir neden ve gerekçe onun haksız ve hukuka aykırı şekilde insan onuruna yakışmayacak tarzda kötü muameleye tabi tutulmasına dayanak olamaz.’

YOL-İŞ’ten kadro ısrarı

Yol-iş Sendikası Genel Başkanlığı aldığı karar gereği, T.B.M.M sinde 550 milletvekiline yazılı dosya gönderilmesi ve 81 ilde ve Bizim çalışma alanımız Artvin, Rize, Trabzon, YOL İŞ ÖDEV AÇIKLAMASIGiresun, Gümüşhane ve Bayburt illerinde Ak Parti il Başkanlıkları ziyaret edilerek, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım imzalı yazı ile taşeron işçilerinin Yargıtay kararı gereği, kadroya geçmesiyle ilgili Maliye Bakanlığına yazılan yazı hakkında Şube yönetim kurulumuz destek istendi;

Karayolları Genel Müdürlüğünde aracı firmalar vasıtasıyla çalıştırılan üyelerimizin bu şekilde istihdam edildikleri ilk günden itibaren Genel Müdürlüğün işçisi olduklarının kesinleşmiş Mahkeme Kararlarıyla tespitini takiben Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım imzası ile Maliye Bakanlığından 8761 işçi kadrosu için kullanım izni talep etmiştir.  Bu talebin yanıtlanmamak suretiyle reddedilmesi üzerine Sendikamızca Maliye Bakanlığının kadro kullanma izni vermemesi işleminin iptali için açılan dava Ankara 9. İdare Mahkemesince kabul edilerek, kadro vermeme işlemi iptal edilmiştir.

vali

“ÜLKENİN GELECEĞİ SİZLERSİNİZ”

Bu Yazı Toplam 167 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile okullarda bilim kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan Bilim, Kültür Sanat Fuarı Erdoğdu Anadolu Lisesi’nde açıldı.

Bilim, Kültür Sanat Fuarı’nın açılışına Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, okul müdürleri, öğretmenler veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Vali Kızılcık, gençlerin bilim alanında kendilerini yetiştirmeleri ülke olarak belirlenen hedeflere ulaşmada son derece etkili olacağını söyledi. Gençlerin çağın gereksinimlerine uygun olarak kendilerini yetiştirmeleri gerektiğinin altını çizen Kızılcık, “Projeye dayalı bilimsel çalışmaları gerçekleştirdiğimiz taktirde öyle inanıyorum ki Trabzon, ülkemizin ve bölgemizin bilim, sanat ve kültür merkezi haline gelecektir. Bu fuarın burada açılmasında emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, “Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Yani sizler bu ülke için çok değerlisiniz. Ancak bütün dünya gençleri ile yarışabilmek için kendinizi bilimde, fende, sanatta, edebiyatta ve hayatın her alanında çok iyi yetiştirmeniz gerekiyor. Özellikle en az üç dil öğrenmeniz şarttır” şeklinde konuştu.

Açılışın ardından Vali Kızılcık, Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ve beraberindekiler Erdoğdu Anadolu Lisesi öğrencilerinin Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile hazırladıkları Bilim Fuarı’nı gezdiler. Öğrencilerden gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Kızılcık, yaptıkları başarılı çalışmalardan ötürü öğrencileri tebrik etti.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Bilim, Kültür Sanat Fuarı’na katkılarından dolayı Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na, Yönetmen Aytekin Çakmakcı ve NPL Uzmanı Levent Ekinci’ye plaket takdim etti.

23NİSAN

EN EN MUTLU GÜN

Bu Yazı Toplam 336 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da muhteşem törenlerle kutlandı

Trabzon’daki 23 Nisan kutlamaları Beşirli İMKB Ortaokulu önünde yapılan törenle başladı. Törene Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Garnizon Komutan Vekili Albay Turgay Aras, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç bir konuşma yaparken, öğrenciler de günün anlam ve önemine ilişkin yazdıkları şiir ve kompozisyonlarını okudu. Her yaştan çok sayıda insanın yakından takip ettiği kutlama programında öğrencilerin yaptığı halk oyunları gösterisi beğeniyle izlendi. 23 Nisan nedeniyle yapılan çeşitli yarışmalarda derece giren öğrencilere Vali Kızılcık tarafından ödüllerinin verilmesinin ardından ise belirlenen güzergahta şenlik yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe halkın da katılması dikkat çekti.

Yürüyüş programının tamamlanmasının ardından Vali Kızılcık, Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu ve beraberindekiler Beşirli İMKB Ortaokulu öğrencilerinin TÜBİTAK işbirliği ile hazırladıkları Bilim Fuarı’nı gezdiler. Öğrencilerden gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Kızılcık, yaptıkları başarılı çalışmalardan ötürü öğrencileri tebrik etti.

yarışma

BÜLBÜL SESLER YARIŞTI

Bu Yazı Toplam 189 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen Trabzon ili İmam Hatip Liseleriarası Güzel Kur’an-ı Kerim okuma yarışması ile gönüllerin pası silindi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nce Türkiye genelinde düzenlenen İmam Hatip Liseleriarası Güzel Kuran Okuma yarışması Trabzon ayağı gerçekleştirildi.

Trabzon İmam Hatip Lisesi’nin organizasyonunda gerçekleştirilen Trabzon ayağına merkez ve ilçe İmam Hatip Liseleri’nden toplam 12 yarışmacı katıldı. Juri önünde önceden belirlenen surelerden bölümler okuyan yarışmacılar güzel sesleri ile dinleyicilerin gönüllerinin pasını sildi.

Trabzon Fen Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen  yarışmaya Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, İl Müftü Vekili Hasan Güneş, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yarışmadan önce yaptığı konuşmada eğitimde fırsat eşitliği ve inanç hürriyetine değinen Gümrükçüoğlu, ”İnsanlık tarihinde zulüm hiçbir zaman payidar olmaz. Bu memleket bir çifte standardı yaşadı. Bu çifte standart ile  İmam Hatip Liseleri adeta ikincil öğrenciler diye nitelenen toplulukları ile birlikte ve onların yüzünden diğer meslek liseleri ile birlikte ayrıma tabi tutuldu.

Eğitimde fırsat eşitliğini temel insan hak ve hürriyetlerini ayaklar altına alan bir dönem geçirdik. Bugün ise meslek liselerimiz ve İmam Hatip Liseleri’nin evlatları da diğer evlatlarımız gibi fırsat eşitliği içinde temel insan hak ve hürriyeti içinde Türkiye’nin, insanlığın ve vatanımızın hizmetindeler. Evlatlarımız bizim geleceğimiz. Biz inanç hürriyeti istiyoruz. Bu yarışmaya katılan 12 evladımız da bizim gönlümüzde birincidir. Bizim için tüm liselerde okuyan evlatlarımız aynı. Hepsinin bu ülkenin geleceği olduğunu biliyoruz.  Bugüne kadar emeği geçen tüm hocalarımıza  ve sizlere şükranlarımızı sunuyor hepinizi tebrik ediyorum” dedi.

MECLİS

MECLİS’TE KAHKAHALAR

Bu Yazı Toplam 217 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon il Genel Meclisi nde Milli eğitim Müdürü Tamer Kırbaç sunum yaptı. Kırbaç Trabzon da 16 bin öğrencinin okula başladığını 146 bin toplam öğrenciye sahip olduklarını açıkladı.

9 bin 33 öğretmen ile eğitime hizmet ettiklerini açıklayan Kırbaç okul öncesinde 107 öğretmene ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Türkiye’de eğitime ayrılan ödeneğin 42 milyar lira olduğunu ifade eden Kırbaç şunları söyledi:

“Trabzon için biz 2013 yılı için 58 milyon lira eğitim ödeneği öngörüyoruz. Bu sizlerin desteği ile olacak” dedi. Trabzon eğitimi ile ilgili olarak tüm rakamları enine boyuna ortaya koyan ve etkili bir sunum yapan Kırbaç’a eğitim ödeneği ile ilgili olarak AK Parti’nin Köprübaşılı Meclis üyesi Uğur Aydın’ın yaptığı espri damga vurdu. Aydın: “Sayın Müdürüm bizler de en fazla ödeneği eğitim için vermek isteriz; ancak Meclisin dahi bu yıl ki bütçesi 45 milyon liradır, bu ramak biraz abartılı” dedi. Aydın’ın bu sözleri Meclis’te gülüşmelere neden oldu.

Kırbaç bu sözlere hak verirken, hedeflerinin “kusursuz bir eğitim” olduğunu kaydetti. Meclis’te Trabzon ili ve ilçelerinin sorunları da gündeme getirildi. Meclisin bağımsız üyesi Azmi Köroğlu bazı okullarda halen soba yakıldığını, 2 aydır sürücülerin taşımalı eğitimden alacaklarını alamadığına aktardı. Kırbaç, sürücülerin alacakları için Maliye’nin ödeneği bu hafta içinde çıkaracağını ifade etti. Taşımalı eğitimle ilgili olarak Tonya, Akçaabat ve Vakfıkebir’deki sorunlar dile getirilirken il Milli eğitim Müdürü sorunlarla yakından ilgilendiklerini ve notlarını aldığını söyledi. Öte yandan Meclis’te bugün KTÜ rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal’ın sunumu olacak.

OKUL

OKULLAR HAYAT OLDU

Bu Yazı Toplam 205 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Geçmiş nesiller şimdiki nesiller kadar şanslı değildi. Artık teknoloji gelişti, imkanlar arttı. Büyüyen Türkiye’de eğitime ayrılan kaynak devlet bütçesinin ilk sıralarında geliyor.

Akıllı tahtalar kullanılıyor, okullarda Fatih Projesi hayata geçiyor, öğrenciler her gün taze süt içme imkanı buluyor. Eğitimde yapılan yenilikler saymakla bitmiyor. ‘Okullar hayat olsun’ Projesi de bunlardan biri. Endüstri Meslek Liseleri, Ticaret meslek Liseleri Türkiye’de her zaman sıkıntısı çekilen yetişmiş işgücü personeli açığının kapatılması anlamında pilot görev görüyor. Okullar hayat olsun Projesi kapsamında Trabzon Ticaret Meslek Lisesi’nde yapılan örnek çalışmaya tanık olduk.

Okullarda sosyal alanlar

Trabzon’a yeni atanan il Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç yapılan çalışmayı, “Farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz” şeklinde özetledi. Kırbaç, “öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin ve mahalle halkının daha mutlu ve huzurlu oldukları bir okul oluşturmak istiyoruz” şeklinde konuşarak: “Okulları sadece beton alanlardan oluşturmak yerine yeşili bol olan yepyeni bir yaşam alanı haline getirmek istiyoruz. Sayın Valimizin özellikle yapılan toplantılarda bu projeyi önemsemesi takip etmesi projeyi büyütüyor güçlendiriyor, aynı şekilde Belediyemiz ve Orman Bölge Müdürlüğü de destek oluyor.” dedi.

Çok güzel işler oluyor

Projenin 3 ayağı olduğunu kaydeden Kırbaç şöyle devam etti: “Peyzaj düzenlemesi, anfi tiyatro, satranç alanı, bilgisayar ve kütüphanenin aynı mekanda olması bu alanlardan öğrencilerin, velilerin birlikte yararlanmasını amaç ediniyoruz. Z-kütüphane (Zenginleştirilmiş kütüphane) çalışması ile zemin katlarında derslikleri de yapılandırıyoruz. Dersliklerin ve spor salonlarının geliştirilerek atıl halde kalmasının önüne geçmek onları öğrencilerin, halkın hizmetine açmak için gayret gösteriyoruz. Bu noktada okul müdürlerimize büyük görev düşüyor. Onların ufku ne kadar geniş olursa çok daha güzel işler ortaya çıkıyor.”

Okullara hayat verdi

Trabzon Ticaret ve Endüstri Meslek Liseleri’nde projenin çok güzel bir noktaya geldiğini kaydeden Kırbaç: “Bu projeyi tek başına yürütemeyiz. Velilerimizin desteği, ailelerin gayreti ile okullarımızı o mahallerin bir kültür merkezi, eğitim yuvası haline getirebiliriz” şeklinde konuştu. Trabzon Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Hüseyin Karakaş da söz konusu proje ile ilgili olarak önemli değerlendirme ve saptamalar yaptı. Karakaş proje kapsamında okullarına Satranç alanı, Z-Kütüphane, kamelyalı okul alanı, çiziktaş’ını kazandıklarını açıklayarak: “Bu proje okulumuza gerçek anlamda HAYAT VERMİŞTİR” ifadesini kullandı.

Herkese teşekkür ediyorum

“Okullar Hayat olsun” projesinin öğrenciler ve veliler üzerindeki olumlu etkisine değinen Karakaş şunları söyledi: “Bu proje sayesinde öğrencilerimizin sahiplenme duygusu arttı, disiplinsiz davranışları ortadan kalkmıştır. Halkın hizmetine açılan çalışmalarda bir çok vatandaşımız okulumuzdan yararlanmıştır. Ayrıca okulumuz “Engelli vatandaşlarımıza engelsiz destek” kapsamında bir çok aileyi de ziyaret etmiştir. Projeye herkes sahip çıkmaktadır, müdür yardımcılarımız, birim şeflerimiz, öğretmenlerimiz, ailelerimiz çok önemli katkılar sağlıyor. Herkese teşekkür ediyorum.”

MANSET

EĞİTİMCİ FARKI!

Bu Yazı Toplam 665 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Öğrenmenin yaşı yoktur. Son yıllarda Trabzon’da liseyi dışarıdan bitirmeye çalışan isimlerin sayısı arttı. Bundan mutluluk duymak ve yardımcı olmak lazım.

Ama gel gör ki öyle değil. Zehra Yaman isimli arkadaşımız liseye kayıt yaptırmak için yaşadıklarıKİRBAC EĞİTİMCİ FARKI!nı bakın nasıl anlatıyor: ‘Açık liseye kaydolmak için 4 arkadaş Fatih Lisesine gittik. Müdür Yardımcısı Burhan Seymen beyin yanına çıktık. Saat 16.45’di. Yani 5’e çeyrek vardı. Kafasını kaldırdı ve ‘Ben ancak sizin birinizi kaydederim, saat 5’e geliyor, yorgunum’ dedi. Bende, ‘Olur mu hayat meselesi, 5 dakikada hepimizin kaydını yaparsınız’ dedim. Yorgun olduğunu sabahtan beri okulda çalıştığın söyledi. Alt kata indim. Bir başka müdür yardımcısı ilgilendi ama onun şifresi olmadığından bilgisayara giremedi. Sadece tek arkadaşımızı kayıt etti. Koşarak Endüstri Meslek Lisesine gittik. Orada Fatih bey diye bir öğretmen bizi karşıladı. Kalabalık var. Herkese çok nezaketli davrandı. Kendisine ‘siz yorgun değil misiniz’ dedik. Bana ‘Ben Saat 21.00’a kadar burada bu öğrencilerin kaydını yapacağım’ diyerek müthiş bir fedakarlık gösterdi. Kendilerine ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Fatih Lisesi’nin neden ileri gitZERA EĞİTİMCİ FARKI!mediğini, bunun tek sebebinin de oradaki yöneticiler olduğunu anladım.’

Trabzon’da eğitimde sancı sürüyor. Trabzon’da milli eğitim 4 artı 4 artı 4 sistemine geçti ama okullara gönderilen tek kuruş para yok. Okullarda hizmetli, güvenlikçi alınamıyor. Birde okula bağışta bulunmak isteyenler oluyor, bu bağışı alan yöneticilere de müfettiş gönderiliyormuş! Yeni Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Trabzon’un yükünün altından kalkamadı mı?

Arsin’de yerel seçim hareketliliği başladı

Trabzon’un Arsin İlçesi’nde yerel seçim hareketliliği başladı. Trabzon’un Büyükşehir ARSİN EĞİTİMCİ FARKI!olmasıyla birlikte çalışmalar yoğunlaştı. Mevcut Başkan Dr. Erdem Şen, Arsin Büyükşehir olursa seçime girecekti ve öyle yaptı, yakın çevresine ‘son dönemim için varım’ dedi.
AK Parti il Başkan yardımcısı Sait Gürsoy sessiz sedasız bekliyor, ‘Parti aday gösterirse’ aday olacak.

Yeşilyalı Belediye Başkanı Hüseyin Fidan seçime başkan adayı olarak girecek. Ancak hangi partiden belli değil. Eski Başkan Ramis Sunguroğlu, hem ilçenin hem de Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin dengelerini bekliyor. Potansiyel aday.

Bu arada Arsin ilçesinde sessiz sedasız güçlü bir oluşum ortaya çıkmış. Postadan çıkan bir mektupta Kemal Atar, Naci Taşkın, İsmail Keskin, Bekir Şengül, Ali Temel Gürsoy, Cemal Keskin, Turan Çağılcı, Hüseyin Turgut(Madenli), Arif Sarı, İlyas Gürsoy, Ferşat Koç, Murat Ateş, Firar Demirtaş, Yılmaz Gürsoy, Hacı Kefeli, Orhan Hisoğlu ve Osman Şimşek bir oluşum yapmış. Bu oluşum üst üste iki toplantı yapmış illerini üst üste koymuş ve söz vermişler: ‘Kapris yok. Bu ekibin içinden kim aday çıkarsa ona tam destek olunacak. Herkesin yüzde 51 şansı var.’ Bu ekibe Yeşilyalı’dan ve Güzelyalı(Gölcük) güçlü katılımlar da olabilirmiş.

Koçhan hac yolunda

AK Parti’nin Maçka ilçe başkanlığını 3 dönemden buyana yapan Koray Koçhan hacca KOCAN EĞİTİMCİ FARKI!gidiyor. Trabzon’da müftülüğün verdiği kursları alan Koçhan, ‘Genç yaşta kutsal toprakları görmeyi çok arzu ettim. Allah nasip ederse gidip döneceğiz. Herkes hakkını helal etsin‘ dedi

‘Ben de varım’

Trabzon’un Maçka ilçesinde seçim heyecanı şimdiden başladı. AK Parti YİLDİZ EĞİTİMCİ FARKI!ilçe başkanı Koray Koçhan’ın ardından Hikmet Yıldız’da iktidar partisinden aday adayı olacağını ifade etti. Ömer Yıldız’ın seçime girmemesi halinde Hikmet Yıldız’ın önce ön seçimde ardından ile sandıkta yarışacağı konuşuluyor.

Soylu’nun çelengi geldi

Cumartesi günü Bahçecik Camiinde Enver Aydoğdu’nun cenaze merasimi vardı. Süleyman Aydoğdu’nun amcası olan Enver Aydoğdu’nun cenaze merasimine DP İl Başkanı Ali Akar,SOYLU EĞİTİMCİ FARKI! Yardımcısı Ümmet Öksüz, Mustafa Şılbır, Turgut Bülbüloğlu, Alahittin Aydın, Coşkun Kahraman, Kenan Atalay gibi isimler başta olmak üzere çok sayıda seveni katılırken, AK Partiye geçen Süleyman Soylu’nun ise çelengi geldi. Bir kez daha Aydoğdu ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Ağa’nın özel diyeti!

Trabzonlu iş adamı, Kölemenoğlu et pazarının sahibi Şahin Kölemenoğlu uzun süredir AGA EĞİTİMCİ FARKI!sağlığına büyük özen gösteriyor. Kölemenoğlu yaz sezonunda kilo veriyor ve o nedenle yemeğine çok da dikkat etmiyordu. Ancak kış sezonu yaklaştığında ise sadece özel salata ile besleniyor. Herkesi sağlığına dikkat etmeye çağıran Şahin Ağa, ‘Hasta olmadan kimse sağlığının değerini bilmez. Onun için dikkat etmek lazım. Bende sabahları hafif öğleyin özel salata ile besleniyorum.’ dedi.

vali-calisma

ÇALIŞMALARI HIZLANDIRIN!

Bu Yazı Toplam 164 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Vilayetler Hizmet Birliği tarafından Kaşüstü’nde yaptırılan otistik öğrencilerin eğitim göreceği okulda incelemelerde bulundu.

İncelemede Vali Kızılcık’ın yanı sıra Yomra Kaymakamı Fatih Akkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Salih Özkan, ilçe milli eğitim müdürlüğünden yetkililer hazır bulundu.

Okulda yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Kızılcık, binayı gezerek, yapılan çalışmaları denetledi. Okulun 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından hizmete açılacağını ifade eden Vali Kızılcık, “Otistik engeli bulunan yavrularımız için Kaşüstü’nde yapılan okulumuzda çalışmalar tamamlanmak üzere. Yavrularımız yeni eğitim ve öğretim yılında bu okulda eğitimlerini almaya başlayacaklar.

Okulumuz otistik engeli bulunan yavrularımıza birinci, ikinci ve üçüncü kademede hizmet verecek. Yavrularımızın en iyi hizmeti alması biz devlet görevlilerinin birinci önceliğidir. Bu okulumuzda da otistik engeli bulunan yavrularımıza tam teşkilatlı bir eğitim kurumu ile hizmet verilecek” dedi. Okulu gezen Vali Kızılcık, bazı eksiklikler konusunda müteahhit firma yetkililerini uyararak, çalışmaların hızla bitirilmesini talep etti.

Yaklaşık 40 öğrenciye hizmet verecek olan okulun 8 sınıfı bulunuyor. Yemekhane, spor salonu, dinlenme salonu, uygulama bahçesi, konferans salonu bulunan okul bu yıl hizmete açılacak.

TAMER-KİRBAC

KAYIT PARASI ALINMAYACAK

Bu Yazı Toplam 213 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Okul araç gereçleri, tadilat, öğrenci ihtiyaçları gibi konularda okul yönetiminin ailelerden her eğitim yılı başında istediği kayıt paraları alınmayacak

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç her yıl büyük tartışmalara neden ‘Kayıt Paraları’ ile İlgili: “Kayıt parası kesinlikle olmayacak” ifadesini kullandı. Kırbaç: “Geçen sene Bakanlığımızın bir genelgesi vardı ve her hangi bir okul yöneticilerimiz her hangi bir talepte bulunmayacaklar. Kayıt yapma maksadıyla her hangi bir bağış almaması gerekiyor. Eğer velilerimiz bir yardım yapacaksa okullar açıldıktan sonra kayıt dönemi bittikten sonra bağış yapabilirler.” dedi.

Kırbaç şöyle devam etti: “Kayıt dönemi bitip, okullar başladıktan sonra okul yöneticilerimiz okul müdürlerimiz velilerle yaptığı toplantıda okulun 1 yıllık giderlerini 1 yıllık gelirlerini hangi harcamalar için ne kadar kaynağa ihtiyacı olduğunu velilerine güzelce anlatıp bu konuda velilerinin bağışlarını talep edebilir. Buna hiç kimse karşı gelmiyor. Ama kayıt yapma veya diploma verme karşılığında velilerimizden bağış talep etmiyoruz. Fakat okullar açıldıktan sonra velilerimize söyleyeceğiz.

“Okulumuzun giderleri bunlardır karşılanan ihtiyaçları şunlardır bunun dışında bizim şu kadar senelik kaynağa ihtiyacımız olacak bu konuda sizinde yardımlarınızı desteklerinizi bağışlarınızı talep ediyoruz” diyeceğiz velilere. Bunu bende diyeceğim okuldaki müdür arkadaşlarım da diyecek. Bunu isteyen gidecek bağışını yapacak” Kırbaç ayrıca: “23 Temmuz’dan itibaren kimin hangi okula kayıt olacağı belli odu. Herkes e-okuldan TC. kimlik numarası ile girdiği zaman hangi okula kayıt olacağı belli” diye konuştu.

tamer-kirbac

4+4+4′E HAZIR OLUN

Bu Yazı Toplam 174 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, milli eğitim camiası olarak çok ağır bir sorumluluklar taşıdıklarını belirterek  4+4+4 de başarıyı yakalayacağız dedi.

Trabzon İl Genel Meclisi’nde ‘4+4+4’ü anlatan Kırbaç, Türkiye’nin önümüzdeki öğretim yılında yeni tanışacağı ve kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yeni öğretim uygulaması ile ilgili olarak Meclis üyelerinin sorularını da cevaplandırdı. Kırbaç, Trabzon’daki her okulda Milli Eğitim müdürlüklerinde konu ile ilgili bilgilerin alınabileceği uzman kişiler olduğunu kaydederek Trabzon’un eğitim alt yapısının bina ve öğretmen konusunda birçok ilden ilerde olduğunu söyledi.

İlkokul, Ortaokul ve liselerin bağımsız olarak teşekkül edeceğini belirten Kırbaç, ”Eğer bir mecburiyet varsa İlkokulla ortaokul veya ortaokulla Lise ayrı müdürlüklerle ve ayrı kapıdan girişleri, ayrı bahçede oynama koşuluyla beraber eğitim görebilirler” dedi.

Kırbaç, 4+4+4 uygulamasında süreç içerisinde bazı aksaklıkların yaşanması konusunda herkesin sağduyulu ve anlayışlı olmasını da isterken, 66 ayını dolduran her çocuğun birinci sınıfa alınacağını, 2006 yılının tüm aylarında doğanlar ile 2007’de Ocak-Şubat-Mart ayında doğanların da kayıt edileceğini söyledi.

sut

MÜDÜRLER DE SÜT İÇİYOR

Bu Yazı Toplam 161 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Milli Eğitim Müdürü KIRBAÇ;  süt dağıtımını yerinde görmek, süt içimini teşvik etmek amacıyla İskenderpaşa İlköğretim Okuluna ziyarette bulundular.

Okul idaresi ve öğretmenleriyle bu konuda bilgi alış-verişinde bulunan Kırbaç ve Erdoğan daha sonra bir sınıfa girerek öğrencilerle hem sohbet ettiler hem de süt içtiler. Öğrenciler sütü çok sevdiklerini ve içmeye devam edeceklerini belirttiler.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bektaş Erdoğan ilimize gelen her parti ürünün kontrolünün yapılarak numuneler alındığını, yapılan tahlillerde sütlerde endişe edecek herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığını dile getirdi. Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç ise süt dağıtımına ve çocuklara sütü sevdirmeye kararlılıkla devam edileceğini ifade etti.

hasta-sergi

SEVGİ HER ŞEYİ ÖĞRETİR

Bu Yazı Toplam 183 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Sürekli hastalık sorunu olan öğrencilerin ortaya koyduğu eserler büyük takdir gördü

7 yıl önce Hastane –Milli Eğitim işbirliğiyle açılan KTÜ Farabi Hastanesi İlköğretim okulu özgün, sıra dışı ve umut dolu eserlere imza atıyor. KTÜ’de önceki gün Aydın İnal anfisinde yapılan törende lösemi, böbrek, diabet, enfeksiyon, cerrahi tedavisi alan ve sürekli hastalıklarla savaşmak durumunda kalan öğrencilerin eserleri sergilendi. Okul ”Deniz Yıldızları” adlı bir kitap hazırladı. Programa katılım yoğundu. İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ta öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Okul Müdürü Sefahat Sever hangi mücadelelerle geldikleri noktayı açıkladı. Sefahat Sever açıklamasında: “Deniz Yıldızları kitap projesi tarafımca hazırlanmış, 2009-2012 yıllarını kapsamaktadır. Bu proje hastane-okul-çevre işbirliğiyle öğretmen ve öğrencilerimizle yürütülmüştür.

 Trabzon’un Eseri

“Deniz Yıldızları” kitabıyla öğrencilerimize; düşünme, hayal kurma, düşündüklerini doğru ifade etme ,az ve özlü cümlelerle türkçeyi güzel ve etkili kullanma,planlama tasarlama,sanatı ve edebiyatı sevme, özgün bir kitapta yer alma ,insani  ahlaki değerlere sahip kişilikli dengeli bireyler olma ,özgüven, sosyalleşme becerileri kazandırılmaya çalışılmış. “Deniz Yıldızları”kitabının çıkışı için gerekli oluru, izni veren ve destekleyen il milli eğitim müdürümüz Tamer Kırbaç’a, okulumuzun tüm faaliyetlerinde ve kitabın çıkışında yardımcı olan ve olur veren Ktü Farabi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Tevfik Özlü’ye kitabın basımını gerçekleştiren KTÜ Rektör Genel sekreteri Prof.Dr. Cüneyt Şen ‘e yardımsever Trabzon esnafına okulumuz ve öğrencilerimiz adına teşekkürler…

Kırbaç Övgüyle Söz Etti

İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, etkinlikte yatığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Kırbaç önemli noktalara dikkat çekti. İlk etapta sürekli sağlık sorunu olan ancak eğitimlerine devam eden öğrencilerin ortaya koyduğu başarıyı övgüyle takdir eden İl Milli Eğitim Müdürü şu önemli mesajları verdi: “Eğitimde amaç fırsat eşitliğidir. Bu okulu kim açtıysa ona minnet borçluyuz. İnsan için öğrenme ihtiyacının karşılığını burada görüyoruz. Öğrenme sevgi ile olur. Pazar günü önemli bir sınav yapıldı. Sınava giren öğrencilerin halini gördünüz mü?

Aileler çocuklarına sınav kazandıracak diye çocuklar perişan oluyor. Çocuklarımızın artık 1. Sınıftan itibaren test çözmeye başlıyorlar. Aileler test ve fazla ödev vermeyen öğretmenlerin, okulları kabullenmiyorlar. Arkadaşlar iyi öğretmen demek öğrenciye sevgi ve saygıyı veren öğretmendir. Bunlar olursa zaten eğitimde başarı gelir. Bakın en güzel örneği burada. Sevgi ile beslenen bu öğrenciler ortaya ne eserler koymuşlar. Ailelerin çocuklarından yüksek beklentilerle başarı beklemesi öğrencileri hırpaladı. Sayın Başbakan bu sınav sistemini kaldıracağız” diyor. İnşallah bu olacak. Yüce yaratıcı herkese farklı farklı meziyetler vermiş. Herkes bir olamaz ki. Herkesin farklı olabileceği öne çıkabileceği bir özelliği var. Dünyada artık IQ ile zeka ölçümü yapılmıyor. Dünya bundan vazgeçti. Önemli olan çocukları mutlu etmektir. Onlara öğrenme fırsatı vermektir.”

Akademisyenlerin Mesajı

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Tevfik Özlü de yaptığı konuşmada: “400 öğrencimizin ortaya koyduğu bu eserler bizim için birer ayna. Bu okulun Türkiye’ye örnek olması gerekir. Çok mutlu oldum. Sürekli hastalıklarına rağmen umutla, sevinçle öğrencilerimin ortaya ne güzel eserler koymuş” dedi.

KTÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Özoran da ayakta bir sunum yaparak öğrencilerin yaptıkları çalışmaları anlattı. Özoran öğrencilerin kitapta yer verdiği şu fıkrayı anlattı: “Temel’e sormuşlar, Cenne’e mi gitmek istersin, Cehenneme mi, Temel de fark eder mi, Bize Her yer Trabzon” demiş.  Öğretim Üyelerinden Erol Erduran da: “Serviste Trabzonsporlu olmayanları tedavi etmiyoruz. Trabzonspor yoluyla şakalaşıyoruz öğrencilerle. Mardin’e gittik, orada farklı takımları tutan öğrencilere, “Bize her yer Trabzon” pankartını açtık. Öğrenciler zor hastalıklarla uğraşıyorlar; ama hiç umutsuz değiller. İşte en önemlisi bu” dedi.

altunbas

HERKESE EŞİT EĞİTİM

Bu Yazı Toplam 166 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Altunbaş’tan Trabzon Milli Eğitim müdürü Kırbaç’a ziyaret

AK Parti Trabzon Merkez İlce Başkanı Temel Altunbaş ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile Trabzon Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç’ı makamında ziyaret ederek Trabzon’a yapılan hizmetleri konuştu.

Altunbaş burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ‘AK Parti, mesleki eğitimde yönlendirmeli sisteme geçerek mesleki eğitimi hem sayı hem de kalite olarak artırmayı hedefliyor. Sekiz yıllık kesintisiz eğitime geçilmesi ile birlikte meslek lisesine gidenlerin oranı yüzde 70’ten yüzde 30’a düşmüştü. AK Parti, hem katsayıyı kaldırmak hem de mesleki eğitimde yönlendirmeyi getirmekle mesleki eğitime gidenlerin oranlarını yüzde 70’e çıkartmayı amaçlıyor. Yeni eğitim sisteminde ilk 1 yıl, ailenin sosyal durumu ve çocuğun fizyolojik gelişimine göre isteğe bağlı bırakılmıştı. İlk 4 yılda temel beceri, ikinci 4 yılda sistemli bilgi, son 4 yılda ise öğrenciyi hayata hazırlamaya dönük’ diye konuştu.

Çalışmalarımız Devam Ediyor

Altunbaş, ‘Yeni sistem hayata geçmeden önce yerel düzeyde derslik belirleme çalışmalarının yapılması gerekiyor. İl Milli Eğitim müdürlerimiz bir çalışma yapıyor. Taşımalı eğitim nedeniyle boşalan köy okulları var. Yeni sistemle yerel düzeyde ortaya çıkacak okul ihtiyacı göz önünde bulundurularak bunların yeniden açılıp açılmayacağı konusunda yapılan çalışmalara göre kararlarımızı vereceğiz’ dedi.