Tag Archives: Mukaddes Kalyoncu

kadin

SIĞINMA EVİ AÇILSIN

Bu Yazı Toplam 220 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Çocuk istismarının önlenmesi adlı etkinlik Trabzon Teknik ve Endüstri ve Denizcilik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak Trabzon Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Psikiyatrisi Sosyal Hizmetler Müdürü Gülizar Rol Mollamehmetoğlu, İzmir aile ve sosyal politikalar il müdürü Zekarriya Ertaş, KTÜ TIP Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD öğretim üyesi Nefroloji Kürsüsü Prof. Dr. Mukaddes Kalyoncu katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Trabzon Teknik ve Endüstri ve Denizcilik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı, Karadeniz İlleri Kadın Platformu Derneği Başkanı Nilgün Turan, “18 yaş altı aile içi ili ensest ilişki, tecavüz sonrası hamile kalmış çocuklar için bakım ve sosyal rehabilitasyon merkezlerinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Biz kadın illeri kadın platformu derneği KİKAP olarak Karadeniz sahilinde doğuya kadar hizmet verecek bir Genç kız sığınma evinin Samsun’da açılmasını istiyoruz. Samsun’da 5 bin roman yaşıyor.

Samsun’da genellikle çocuk hamileler sayısı çok fazla. Trabzon’da şiddet mağduru ve cinsel şiddet mağduru genç kız ve çocukların kalacağı bir bakım ve sosyal rehabilitasyon merkezinin açılmasını ve KTÜ tıp fakültesinde bir çocuk koruma merkezinin Yökten onay beklerken bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz. KTÜ’de bir sosyal hizmetler Yüksek Okulu açılmasını talep ediyoruz. Cinsel istismara uğramış çocukların 1 kes ifade verdiği bir kez de muayene olduğu Çocuk Koruma Merkezi’nin TIP Fakültesi bünyesinde bir an önce açılmasını istiyoruz” dedi.