Kanuni Bulvarı

0 0

Trabzon Soğuksu Mahallesi’nde 2009 yılında yapımına başlanan fakat Kanuni Bulvarı’nın geçecek olduğu alana denk geldiği için yapımı durdurulan Çamlıkaltı Cami İnşaatı çöp yuvasına döndü.

3 kat betonu atılan ve tuğlaları örüldükten sonra mahkemelik olan ve 5 yıldır çivi dahi çakılmayan cami inşaatı vatandaşların tepkisine neden oluyor. Vatandaşlar, diyanet yapılan harcamının verilmesi için mahkemeye başvurduğunu söyledi. İnşaatın içersinin çöplüğe döndüğünü de söyleyen vatandaşlar, “Bu inşaat 5 yıldır bu şekilde duruyor. Gençler içerde ateş yakıyor.

Akşamdan içeride oturuyorlar. Bira şişesine dahi rastladık. Çöplüğe döndü burası. Yapılsa çoktan bitmişti. Yıkılacaksa da hemen yıkılmalıdır” diye tepki gösterdi. Soğuksu Mahalle Muhtarı Bekir Aktürk, yıkım kararının çıktığını ve önümüzdeki aylarda inşaatın yıkılacağını belirterek, “Burası mahkeme yüzünden durduruldu. Uzun süredir de aynı durumda. Ama mahkemeden istimlak kararı çıktı. Önümüzdeki aylarda yıkılacak. Cami Derneğiyle de karar aldık daha yukarıda bir alan var oraya daha büyük ve güzel bir cami yapalım dedik. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor” açıklamalarında bulundu.

0 1

Trabzon’u bir Trabzon daha yapacak 24 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nda çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor.

8’i hemzemin, 15’i köprülü olmak üzere toplamda 22 kavşağın yanı sıra 47 köprü ve 1 viyadüğün yer aldığı dev projede 8’i çift, biri tek tüp olmak üzere 9 adet tünel bulunuyor. Trabzon’u adeta inci gerdanlık gibi kuşaklayacak ve Yıldızlı mevkiinden başlayıp Trabzon-Maçka Yolu Gözalan mevkiinde son bulacak dev bulvarında çalışmalar tam gaz devam ederken, 2015 yılı sonuna kadar yolda önemli mesafeler alınması hedefleniyor.

Bulvarda üzerinde bulunan ve toplam uzunlukları yaklaşık 10 km olan ve delme çalışmaları hızla devam eden Akyazı, Beşirli, Akyazı Kanuni Bağlantı tüneli, Boztepe tüneli ve Bahçecik tünellerinde yaklaşık 4 km kazı yapıldı.

Bunun yanı sıra proje bünyesinde henüz başlanılmayan; 0,4 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 1 Tüneli, 0,3 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 2 Tüneli, 0,5Km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 1 Tüneli , 0,75 Km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 2 Tüneli yer almaktadır. Yıldızlı ve Beşirli bölgesinde yer alan sahil bağlantı yolları ile Kanuni Bulvarı yolu arasında tahkimat ve köprü çalışmaları ise süratlı bir şekilde devam ediyor. Trabzon’u geleceğe taşıyacak üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor.

0 1

Trabzon’da 24 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nda çalışmalar hızla devam ediyor.

8’i hemzemin, 15’i köprülü olmak üzere toplamda 22 kavşağın yanı sıra 47 köprü ve 1 viyadüğün yer aldığı dev projede 8’i çift, biri tek tüp olmak üzere 9 adet tünel bulunuyor. Trabzon’un Yıldızlı mevkiinden başlayıp Trabzon-Maçka Yolu Gözalan mevkiinde son bulacak bulvar inşaatında 2015 yılı sonuna kadar önemli mesafeler alınması hedefleniyor.

Bulvarda üzerinde bulunan ve toplam uzunlukları yaklaşık 10 km olan ve delme çalışmaları hızla devam eden Akyazı, Beşirli, Akyazı Kanuni Bağlantı tüneli, Boztepe tüneli ve Bahçecik tünellerinde yaklaşık 4 km kazı yapıldı. Bunun yanı sıra proje bünyesinde henüz başlanılmayan; 0,4 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 1 Tüneli, 0,3 Km (çift tüp) uzunluğunda Çukurçayır 2 Tüneli, 0,5 km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 1 Tüneli , 0,75 Km (çift tüp) uzunluğunda Gölçayır 2 Tüneli yer alıyor. Trabzon’u geleceğe taşıyacak üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor.

Yapılan bulvar çalışması ile ilgili bilgiler veren Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Karayolları ile birlikte yürüttükleri Kanuni Bulvarı’nda çalışmaların planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi. Bulvarın şehir içi trafiğini rahatlatacak bazı kısımlarını gelecek yılın sonuna kadar hizmete almayı planladıklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, bulvarın yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

0 1

Yapımı devam eden Kanuni Bulvarı’nın dışarıdan gelen yetkili ve bilgili kişilerin hayran kaldığı bir proje olduğunu ifade eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yolun yapılması için onayda bulunan dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Trabzon halkı adına bir kez daha teşekkür etti.

Başkan Gümrükçüoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde büyük tensip ve gayretleri ile başlayan bu dev yola katkılarından ötürü dönemin Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’a, şimdiki Ulaştırma Bakanımız Sayın Lütfü Elvan’a, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Cahit Turan’a, öncekiler ve şimdiki Karayolları bölge müdürlerimiz ve tüm teknik çalışma arkadaşlarına, bu konuda ısrarlı ve planlı çalışmaları takip eden eski Bayındırlık Bakanımız Faruk Nafiz Özak’a, sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı yapmış olan Sayın Erdoğan Bayraktar’a ve bütün milletvekillerimize Trabzon halkı adına şükranlarımızı ifade ediyorum” diye konuştu.

Kanuni Bulvarı İle Trabzon’un Güneyinin Değeri Artıyor

Kanuni Bulvarı’nın Trabzon’u güneye bağlayacak olan ve şehirdeki trafik soruna son verecek olan çok ciddi bir proje olduğunu yineleyen Başkan Gümrükçüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dev yolda önemli adımlar süreç içinde gerçekleştirildi. Her zaman gerekli çalışmalarla bu işin içinde olan Belediye, yolun 23.7 km’ye kadar uzatılabilmesi, üç şerit gidiş üç şerit geliş olması ve çeşitli bağlantılar sağlanabilmesi için çok büyük bir gayret göstermiştir. Burası şu an 14 köprülü kavşak ve 8 hemzemin kavşak ile kuzey güneye bağlanmaktadır. 7’si çift tüp 1’i tek tüp olmak üzere 8 tünelli bir hale getirilmiştir. Bağlantıları ile birlikte Trabzon’a hayat veren bir yol olacaktır… Bu yol engebeli topografyası olan Trabzon’umuzda güneydeki bölgelerimizin de kıymetinin artmasını, oralarla bağlantısı rahatlıkla temin edilecek kuzey bölgelerinin de daha revaçta olmasını sağlayabilmiş olacak. Trafiğin tıkanmaması yönünden de önemli bir soluk almayı temin etmiş olacak. “

Adım Adım Her Şeyi Takip Etmeye Devam Edeceğiz

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Trabzon’un talep ettiği Güney Çevre Yolu içinde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a konuyu iki kez ilettiğini ve olumlu geri dönüş aldığını kaydeden Gümrükçüoğlu, “Kanuni Bulvarı’nın yapılması Trabzon’un Güney Çevre Yolu’nu rafa kaldırdığı anlamına gelmez. Bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasındaki temasları sırasında ve sonrasında Belediyemizdeki temasları sırasında makamda, Güney Çevre Yolu tarafımızdan gündeme getirilmiştir. Adım adım her şeyi takip etmeye devam edeceğiz. Kanuni Bulvarı’nın bitmesinin arkasından Güney Çevre Yolu’nun da güzergâhı tekrar gözden geçirilerek yatırım programı düşünülecektir diyebiliriz” şeklinde konuştu.

0 0

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş, Kanuni Bulvarının Trabzon’un en büyük yatırımlarından biri olduğunu kaydederek, “Kanuni Bulvarı’nda gerçekten bütçeyi zorluyoruz. Her tarafı aksatıyoruz ama orayı aksatmıyoruz. Çünkü, Trabzon için çok önemli bir proje” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş, ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Trabzon’da Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etti. Bölgenin evladı Baş’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’un ulaşım yatırımları açısından çok büyük yatırımlar aldığını kaydetti. Bakan Yardımcısı olarak Baş’ın Trabzon’a önemli katkıları olduğunu kaydeden Gümrükçüoğlu, “Sayın Baş, bugüne kadar ülkemizi hizmetle donatmış, ömrünü hizmetle geçirmiş bir hemşehrimiz. Büyük bir tecrübe ile bugün bakan yardımcısı olarak ülkesinin hizmetinde olmayı sürdürüyor” dedi.

Zigana Tüneli Ve Havalimanına İlave Pist İçin Önemli Adımlar Atıldı

Trabzon’un ulaşım açısından büyük yatırımlar almaya devam ettiğini kaydeden Gümrükçüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepimizin bildiği gibi başlatılmış olan Kanuni Bulvarı engelli topografyası olan tarihi geçmişi münasebetiyle yolları ve caddeleri dar olan şehrimizde bir inci gerdanlık gibi hızlı bir şekilde yapılıyor. Bunun yanında Erdoğdu yolu ve Uğurlu Karşıyaka yolları yine aynı şekilde devam etmekte. Sayın Başbakanımızın şehrimize son teşriflerinde vaat ettikleri gibi Ulaştırma Bakanımızın, Bakan Yardımcımızın ve ilgililerin takip ettiği Zigana Tüneli tarihi bölge merkezi olan Trabzon’u kısa sürede güneye, GAP Bölgesine ve Doğu Anadolu’ya bağlayacak olan önemli proje olarak tamamlanmış ve yatırım bütçesine alınması kararı verilmiş bulunmaktadır. Yine havaalanımız yaz aylarında günde 50 uçağın inebildiği, kış aylarında en az 20-25 uçağın indiği bütün bölgeye hizmet eder nitelikte. Yine Bakanlığımızın katkıları ile yeni bir pist çalışması, ilave bir pist çalışmasının tasarımı sürdürülmekte.”

Kanuni Bulvarı Trabzon’a Büyük Avantaj Sağlayacak

Bakanlığının Türkiye’nin en büyük yatırım bakanlığı olduğuna vurgu yapan Baş, şunları söyledi: “Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Karadeniz Bölgesinde ve dolayısıyla Trabzon’da çok büyük yatırımlarımız vardır. Ziyaretimizde proje aşamasında olan ve yatırımı devam eden projeleri inceleme fırsatı bulduk. Bazı problemler var. Bazen bürokratik engeller oluşuyor. Onları aşıyoruz. Arkasından kamulaştırmalar engel. Onları da kademe kademe aşıyoruz. Bu anlamda Kanuni Bulvarı’nda kamulaştırmayı çalışma alanının bulunduğu yerlerde öncelikle başlatarak önünü açarak devam ediyoruz. Kanuni Bulvarı belirtildiği yatırım programı tarihi içerisinde bitirilecektir. Kanuni Bulvarında bir gecikme söz konusu değil. Aynı programda devam ediyoruz. Eğer bundan sonra kamulaştırmalardan bir gecikme olmaz ise şayet vaktinde bitirilecektir. Kanuni Bulvarı gerçekten Trabzon’un aldığı en büyük hizmetlerden birisidir. Kanuni Bulvarı Trabzon’a büyük avantaj sağlayacaktır. Özelikle bu Kanuni Bulvarında gerçekten bütçeyi zorluyoruz. Her tarafı aksatıyoruz ama orayı aksatmıyoruz. Çünkü Trabzon için çok önemli bir proje”

Demir Yolu İçin Projelerde Son Aşamaya Gelindi

Trabzon’a demir yolunun getirilmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydeden Baş, sözlerini şöyle tamamladı: “Başbakanımız ve şimdiki 12. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hayalidir Karadeniz’e demir yolunu indirmek. O önemli projelerimizden birisidir. Bununla ilgili birçok çalışma son noktaya geldi. Proje aşamaları bitmek üzere. Önümüzdeki yıllarda artık düğmeye basma zamanı gelecektir. Türkiye rayına girmiştir. Türkiye bundan sonra artık koşarak gitmeye başlayacaktır. Bundan Trabzon’da nasibini alacaktır. Çünkü Trabzon Doğu Karadeniz’in önemli bir merkezidir.”

0 0

Trabzon’da sürdürülmekte olan yol yatırımları hakkında kamuoyunu aydınlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, tüm tünellerine başlanan Kanuni Bulvarı’nın gövdesinin ortaya çıkmakta olduğunu ifade ederken, “Trabzon’u yollarla, inci gerdanlık gibi kuşatıyoruz” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Trabzon’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde Karayolları Genel Müdürlüğü finansmanı ile devam etmekte olan yol yatırımları hakkında açıklamalarda bulundu. Trabzon’da gerçekleştirilen yatırımları paydaşı olarak sıkı şekilde takip ettiklerini ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, tamamlandığında Trabzon’a bir Trabzon daha katacak olan 23.7 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nda çalışmaların olanca hızıyla devam ettiğini kaydetti.

Kanuni Bulvarı’nın Gövdesi Ortaya Çıkıyor

Trabzon’u bir dünya kenti haline getirmek hedefinde olduklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, “81 il içerisinde yaşanılabilirlik kriteri olarak dördüncü sırada, belediyecilik hizmetleri yönünden ikinci sırada yerini almış olan, 2013’te Türkiye’nin en temiz ili seçilen Trabzon’umuzu geliştirmek için bir dev proje olan Kanuni Bulvarı’nı Karayolları Genel Müdürlüğümüzün finansmanı, Ulaştırma Bakanlığımızın katkıları ile birlikte sürdürmekteyiz. Kanuni Bulvarı’nın şuanda yapımına başlanmamış olan tüneli yoktur. Üç şerit gidişi gelişi ile, on bir köprülü kavşağı ile, dört hemzemin kavşağı ile Kanuni Bulvarı dev bir projedir. Şu anda Beşirli tünelleri, Akyazı tünelleri, Bahçecik tünelleri ve Boztepe tünellerinin inşaatı sürmekte olan bu yolun gövdesi artık ortaya çıkmaya başlamıştır. Önümüzdeki aylarda basın mensuplarımızla birlikte Kanuni Bulvarı’ndaki çalışmalarımızı gezip göreceğiz. Trabzon’u nasıl bir inci gerdanlıkla kuşatmakta olduğumuzu herkes görmüş olacak” diye konuştu.

Bu Projeleri Tek Başına Bırakmıyoruz

Yapımı devam etmekte olan Erdoğdu yolu ile Uğurlu-Karşıyaka yolunun yanı sıra Zigana Dağı’nda yapılacak olan 12 km’lik tünel hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Erdoğdu yolunda çalışmalarımızı harfiyen devam ettirmekteyiz. Zaten yarısı şu an kullanıma açılmış durumdadır. Uğurlu-Karşıya yolunda bir takım hukuki ve istimlâk problemlerinden dolayı bir yavaşlama oldu. Bu problemlerin çözülmesiyle birlikte çalışmalarımızı büyük bir hızla sürdüreceğiz. Muhtemelen önümüzdeki yılın sonunda bu yolu bitireceğiz. Bunlara ek olarak yine Sayın Başbakanımızın, şimdiki Sayın Cumhurbaşkanımızın Trabzon’a geldiğinde vaat ettiği şekliyle 12 km’lik Zigana tünelinin bütün projeleri tamamlanmıştır. Ulaştırma Bakanlığımızın, Karayolları Genel Müdürlüğümüzün özverisi ile birlikte önümüzdeki yılki programa yerleştirilmiş olacaktır. Bu yürüttüğümüz projeleri tek başına bırakmıyoruz. Çalışmaların hızlanması için gece gündüz takiplerini yapıyoruz. Trabzon’u dünyanın sayılı kentlerinden biri haline getirmek için çıktığımız bu hizmet yolculuğunda devam ettirmekte olduğumuz bu projelerimiz tamamlandığında şehrimiz her açıdan çok büyük bir değişim ve gelişim göstermiş olacaktır.”

0 1

Başkan Gümrükçüoğlu Trabzon’un İnci Gerdanlığı Kanuni Bulvarı’nda incelemelerde bulundu.

Kanuni Bulvarı’nda Yıldızlı, Beşirli, Boztepe tünellerinden sonra Bahçecik tünelinin de yapımına başlandı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu beraberinde Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Çolak ile birlikte yapımına çıkış kısmından başlanan 550 metre uzunluğundaki çift tüplü Bahçecik tüneli inşaat alanında incelemelerde bulundu.

Trabzon’u bir Trabzon daha yapacak 23.7 km’lik Kanuni Bulvarı güzergahında bulunan 4’cü tünel olan Bahçecik tünelinin yapımına başlandığını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, bu yolun Trabzon’un çehresini değiştireceğini söyledi.

Kanuni Bulvarı ile birlikte Rize’den, Gümüşhane’den veya Giresun’dan gelen araçların Trabzon şehir içi trafiğine girmeden Trabzon’u geçeceklerini ifade eden Gümrükçüoğlu, “Bu büyük bir yatırım. Şehri aynı zamanda güneye açacak. Bu yol Trabzon’un çehresini değiştirecek bir yoldur” ifadelerini kullandı.

Tünel ve viyadük inşaatlarına başlanmasıyla yolun ana gövdesinin 2015 yılı başlarına kadar ortaya çıkmış olacağını kaydeden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Trabzon bir dünya kenti olma yolunda dev adımlarla yürüyor. Kanuni Bulvarı 5 yıl sonra hizmete girecek. Öyle eskisi gibi 25 yıl sürmesi söz konusu değil. Yeter ki ülkemizin istikrarı, 76 milyon insanın birbirini kucaklaması, barışı ve kardeşliği devam etsin. Bu yolun şehrimize kazandırılmasında büyük emeği olan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve bürokratlarımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı

11 Köprülü Kavşak

Daha önce Akyazı’dan başlatılması planlanan ve projede yapılan değişiklik ile Yıldızlı’ya kadar tünelle uzatılan Kanuni Bulvarı güzergahında 11 adet köprülü kavşak, 4 adet hemzemin kavşak, 4 tünel, bir viyadük bulunuyor. Üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor.

2 0

Trabzon’un Yıldızlı Beldesi ile Akoluk arasında geçişi sağlayacak olan Kanuni Bulvarı’nın Boztepe Tüneli bölümünün yapımına başlandı.

Tünelin Çukurçayır kısmında çalışmalar start alırken Kanuni Bulvarı güzergahında 11 adet köprülü kavşak, 4 adet hemzemin kavşak, 4 tünel, bir viyadük bulunuyor.

Yapım çalışmalarına daha önce başlanan ve çift tüplü olarak yapılan Akyazı Tüneli’nde sağ ve sol tüplerin toplam 4 bin 894 metre uzunluğundaki tünelin bin 310 metresi delindi. Yine çift tüplü olarak yapım çalışmaları hızla devam eden bin 970 metre uzunluğundaki Beşirli Tüneli’nin ise 320 metresi kazıldı. Boztepe’de çıkış kısmında yapımına başlanan tünelin ise uzunluğu 675 metre.

Üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor. Bu proje şehrin ve diğer ulaşım sistemlerinin imar yollarına Beşirli, Toklu, Karşıyaka, Aydınlıkevler, Soğuksu, Erdoğdu, Bahçecik, Yenicuma, Boztepe, Çömlekçi, Esentepe, Çukurçayır, Kireçhane, Gölçayır, Düzyurt ve Gözalan mevkilerinde bağlantı sağlayıp şehrin gelişimini rahatlatarak, ana ulaşım omurgasını oluşturacak.

Trabzon’u bir inci gerdanlık ile bir Trabzon daha yapacak olan 23.7 km’lik Kanuni Bulvarı’nın üçer şerit gidiş-gelişi ile başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Kanuni Bulvarı’nın yapımına başlanması en çok kıvanç duyduğum olaylardan biridir. Kanuni Bulvarı tamamlandığında Trabzon bir Trabzon daha olacaktır” dedi.

1 5

23.7 km uzunluğundaki dev Kanuni Bulvarı’nda iki ayrı tünelin yapımı devam ederken iki tünelin yapımına da 15 gün sonra başlanacak.

Trabzon’u bir Trabzon daha yapacak Kanuni Bulvarı güzergâhında olan Yıldızlı ile Beşirli arasındaki tünellerin yapımında her iki taraftan yaklaşık 200’er metrelik mesafe geçildi. Beşirli ile Karşıyaka’yı birbirine bağlayan tünellerinin yapımına da başlandı.  Bahçecik ve Boztepe tünellerinin yapımına ise Şubat ayı içerisinde start alacak. Tünel ve viyadük inşaatlarına başlanmasıyla yolun ana gövdesi 2015 yılı başlarına kadar ortaya çıkmış olacak. Ayrıca Kanuni Bulvarı’nın Değirmendere ile bağlantısı da gerçekleştirilecek. Çalışmaları yerinde inceleyen Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’un bir dünya kenti olma yolunda dev adımlarla yürüdüğünü ifade ederek, “Kanuni Bulvarı 5 yıl sonra hizmete girecek. Öyle eskisi gibi 25 yıl sürmesi söz konusu değil. Yeter ki ülkemizin istikrarı, 76 milyon insanın birbirini kucaklaması, barışı ve kardeşliği devam etsin” dedi.

25 yılda değil 5 yılda bitecek

Kanuni Bulvarı’nın yapımının son derece süratli ve hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Yıldızlı-Beşirli tünellerinin yapımını devam ediyor. Tünellerin yapımında her iki taraftan 200’er metre geçildi. Beşirli istikametindeki tünellerin de yapımına başlandı. Bahçecik tüneline Şubat ayı içerisinde başlanacak. Hemen arkasından ise Boztepe tüneline başlanacak. 2014 yılı sonuna kadar viyadük ve tünel yapımları ile yolun ana gövdesi ortaya çıkmış olacak. Öyle eskisi gibi 20 yıl 25 yıl bu yolun sürmesi söz konusu değil. Yeter ki ülkemizin istikrarı, 76 milyon insanını birbirini kucaklaması, barışı ve kardeşliği devam etsin. Yeter ki dış güçlerin ülkemiz üzerindeki oyunlarına 76 milyon bir ve beraber karşı koymayı bilelim. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde Kanuni Bulvarı Trabzon’un hizmetinde olacak.” ifadelerini kullandı.

Hem Gelişim Hem Trafiğin Önü Açılacak

Yıldızlı ile Akoluk arasında 3 gidiş 3 geliş olacak, daha önce Akyazı’dan başlatılması planlanan ve projede yapılan değişiklik ile Yıldızlı’ya kadar tünelle uzatılan Kanuni Bulvarı güzergahında 11 adet köprülü kavşak, 4 adet hemzemin kavşak, 4 tünel, bir viyadük bulunuyor. Üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor. Bu proje şehrin ve diğer ulaşım sistemlerinin imar yollarına Beşirli, Toklu, Karşıyaka, Aydınlıkevler, Soğuksu, Erdoğdu, Bahçecik, Yenicuma, Boztepe, Çömlekçi, Esentepe, Çukurçayır, Kireçhane, Gölçayır, Düzyurt ve Gözalan mevkilerinde bağlantı sağlayıp şehrin gelişimini rahatlatarak, ana ulaşım omurgasını oluşturacak.

0 2

Kanuni Bulvarı’nda Yıldızlı ile Beşirli arasındaki tünellerin yapımı hızla devam ediyor. Trabzon Belediyesi, tamamlandığında Trabzon’u adeta 2 katına çıkartacak 23.7 km’lik Kanuni Bulvarı’nda Yıldızlı ile Beşirli arasında yapımına başlanan tünellerin inşaatları hızla devam ediyor

Daha önce Ahi Evren Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi’nin batı tarafında yapımına başlanan 1.2 km’lik bölüm dışında, geriye kalan 22.5 km’lik kısım içerisindeki güzergahta yer alan Yıldızlı-Beşirli arasındaki tünel inşaatlarının yapımı yüklenici firma tarafından gece gündüz sürdürülüyor. Hızlı bir şekilde yapılabilmesi bu yılın şubat ayında Bakanlar Kurulu’ndan acil kamulaştırma kararı çıkartılan Kanuni Bulvarı tamamlandığında Trabzon, önemli bir ulaşım arterine kavuşmuş olacak.

Tünel yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Gümrükçüoğlu, “Kanuni Bulvarı’nın Trabzon trafiğine önemli katkılar yapacak. Seçimden önce vaat ettiğimiz ‘61 proje’ içerisinde yer alan Kanuni Bulvarı’nı Karayolları Genel Müdürlüğü paydaşlığında yapıyoruz. Bu büyük proje, Yıldızlı- Beşirli arasındaki tünellerin yapımı, Akyazı dev projesi ile irtibat ve bağlantı yolları ile de Trabzon’umuzu bir Trabzon daha yapacak. Burada yapılan tüneller çift tüplü tünel olacaktır. Tünellerin yapımının Akyazı Spor Kompleksi’nin bitiminden önce tamamlanması planlanıyor” şeklinde konuştu.

2 1

Trabzon’da yapımım süren 23.7 Km’lik Kanuni Bulvarı’nın ihalesini alan yüklenici firma şantiye kurma çalışmalarını sürdürüyor.

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün kuzey tarafında kurulan şantiye inşaatının tamamlanmasıyla daha önce Ahi Evren Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi’nin batı tarafında yapımına başlanan 1.2 km’lik bölüm dışında kalan 22.5 km’lik kısmın da yapımına başlanacak. Yolun hızlı bir şekilde yapılabilmesi bu yılın şubat ayında Bakanlar Kurulu’ndan acil kamulaştırma kararı çıkartılan Kanuni Bulvarı tamamlandığında Trabzon, önemli bir ulaşım arterine kavuşmuş olacak.

Yıldızlı ile Akoluk arasında 3 gidiş 3 geliş olacak, daha önce Akyazı’dan başlatılması planlanan ve projede yapılan değişiklik ile Yıldızlı’ya kadar tünelle uzatılan Kanuni Bulvarı güzergahında 11 adet köprülü kavşak, 4 adet hemzemin kavşak, 4 tünel, bir viyadük bulunuyor.

Üç gidiş, üç geliş trafik şeridine sahip olan projede 5 metre genişliğinde sağlı, sollu yaya kaldırımı bulunuyor. Bu proje şehrin ve diğer ulaşım sistemlerinin imar yollarına Beşirli, Toklu, Karşıyaka, Aydınlıkevler, Soğuksu, Erdoğdu, Bahçecik, Yenicuma, Boztepe, Çömlekçi, Esentepe, Çukurçayır, Kireçhane, Gölçayır, Düzyurt ve Gözalan mevkilerinde bağlantı sağlayıp şehrin gelişimini rahatlatarak, ana ulaşım omurgasını oluşturacak. Trabzon’u inci bir gerdanlık gibi saracak olan 23.7 km’lik Kanuni Bulvarı’nın üçer şerit gidiş-geliş ile başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Kanuni Bulvarı’nın yapımına başlanması en çok kıvanç duyduğum olaylardan biridir. İhaleyi alan yüklenici firma şantiye kurma çalışmalarını büyük hızla sürdürüyor. Kanuni Bulvarı tamamlandığında Trabzon bir Trabzon daha olacaktır” dedi.

0 1

Kanuni Bulvarı güzergahında bulunan ve mağdur duruma düştüklerini belirten vatandaşlar yetkililerden yardım istedi. Trabzon Belediyesi CHP meclis üyesi Ömer Dayı da bu sorunu dile getirdi.

Yaşanan sorunları anlatan Dayı şunları söyledi, “Kanuni bulvarı projesi önemlidir. Yol velinimettir. Ama kimseyi mağdur etmeyeceksin. Bu projeyi iki yıldır çalışıyorlar. Beşirlide lale evleri sitesinin olduğu alanda Sayın Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi GÜmrükçüoğlu, bu proje iki yıldır çalışıyoruz demediniz mi? Benim orda bir dairem var. Lale evleri 4 yıl önce ruhsat aldı.

O zaman da Cengiz Çolak imar müdürüydü. Ruhsatı siz verdiniz. Yandaki bina bir sene önce ruhsat aldı. Binanın ruhsatı Rusya’dan mı verildi. Kredi almışlar, borç almışlar maddi boyut Manevi boyutu, sosyal boyutu ve dördüncü kamu boyutu var. Kamuoyunu zarara sokup suç işlenmiştir. Hiçbir netice alamadık. Adalet yargı var hukuk var dedik. Avukat tuttuk. Mahkeme KTÜ’den bilirkişi istemedi. Binanın önüne Gazi Üniversitesi’nden üç ay önce üç hoca geldi davanın hakimi de geldi. Belediye, vatandaş orada, bende ordayım. Hakime durumu izah ettim. Dikkatlice dinledi ayrıldık. Bilirkişi raporunda, ortaya konulan projenin çevrede oturan vatandaşlara ve kamuya verdiği zarardan iptaline geldi. Çokta sevinmeyin dediler bize. Talimatlar gelir, gelen raporlar sümen altına girer dedi. Kamuoyunu bunu bilmelidir.

0 2

Trabzon’da 2014 yılı sonunda tamamlanması planlanan Erdoğdu Yolu güzergâhında bulunan 173 parselin kamulaştırması tamamlandı.

Hak sahiplerine bugüne kadar 52 milyon 249 bin TL ödenirken, yolun Kanuni Bulvarı güzergahı bölümüyle çakışan 15 binanın ise kamulaştırılması için gerekli işlemlere başlandı. 5 adet kavşağın yapılacağı Erdoğdu Yolu’nda İsmetpaşa İlköğretim Okulu’nun karşısındaki kavşak güzergâhı üzerinde bulunan binaların yıkım çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

Atapark ile Ahi Evren Kalp Damar Hastalıkları Hastanesi arasında çift gidiş geliş olarak planlanan 3 km. uzunluğundaki Erdoğdu Yolu’nun yapımı büyük bir hızla devam ediyor. Erdoğdu Yolu’nun bitirilmesiyle kuzey – güney kuşaklamasında bulunan mahalleler ile merkez köylerin trafik problemi de çözülmüş olacak.

Trabzon’un yapımını yakından takip ettiği Erdoğdu Yolu’nda imar düzenlemeleri ve 18. madde uygulamaları Trabzon Belediyesi, inşaat çalışmaları ise Karayolları tarafından yürütülen Erdoğdu Yolu güzergâhında bulunan 173 parselin tamamı kamulaştırılırken, hak sahiplerine 52 milyon 249 bin TL ödeme yapıldı. Yolun Kanuni Bulvarı güzergahı bölümüyle çakışan 15 binanın ise kamulaştırılması için gerekli işlemlere başlandı.

Konuyla ilgili bilgi veren Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Erdoğdu Yolu’nda yapım ve yıkım işlemlerinin planlandığı şekilde devam ettiğini kaydederek, “Trabzon için en öncelikli projelerden birisi olan Erdoğdu Yolu’nda kamulaştırmalar tamamlanırken, yıkım ve yapım çalışmaları aynı anda devam ediyor. Çift gidiş geliş olarak planladığımız Erdoğdu yolu tamamlandığında kentimizin önemli ulaşım sorunlarından biri tamamlanmış olacak. Biz bu yolun 2014 yılı sonuna kadar bitirileceği sözünü verdik” dedi.

1 0

“Güney Çevre yolunun en kısa sürede başlaması lazım. Kanuni Bulvarı bu şehre yetmez. Trabzon bir sanayi şehri olsa bu yollar bu yatırımları kaldırmaz.”

Trabzon’a orta ölçekli yatırımcının gelmesi gerektiğini söyleyen MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Hanefi Mahitapoğlu, “Mutlaka bu şehre yatırımcının da gelmesi lazım.

Ama buraya yatırımcının gelmesi için Güney Çevre yolunun en kısa sürede başlaması lazım. Kanuni Bulvarı bu şehre yetmez. Hem onun etrafı konut alanı ilan edilir. Trabzon teknolojiye uzak. Nakliye büyük etken. Bu nedenle orta ölçekli yatırımcı diyorum. Toplumun ihtiyaçları ile pratik ne kadar çakışıyor bunu görmek lazım.

Arsin OSB ciddi bir sanayi kuruluşunu kaldıracak potansiyele sahip değil. Büyük ölçekli bir yatırımcı hammaddeden, pazardan uzak bir yere gelmez, gelirse zarar eder. Trabzon bir sanayi şehri olsa bu yollar bu yatırımları kaldırmaz. Daha Değirmendere’de Reşadiye’de bugün tıkanıyoruz. Hala bunları çözemedik. Şehir büyüyor. İnsanların standartları arttı. Sahilyolu planlandığında o dönem sahilden ayda 70 bin araç geçerdi şimdi günde 100 bin araç geçiyor. Bu konuştuklarımızı herkes biliyor konuşuyor ama çözüm yok. Projelerin acilleştirilmesi gerekiyor” dedi.

0 0

Trabzon Beşirli’de arazisi olan İbrahim Çirit isimli vatandaş 10 yıldır arazisinde istimlak sözü verildiğini yerini satamadığı gibi kendisine çözüm de bulunmadığını savundu

Beşirli’den geçecek olan Kanuni Bulvarı Yolu güzergahında yeri olan Mustafa Çirit isimli vatandaş 10 yıl oyalandığını savunarak, “Ne yerimi satabiliyorum ne de sattırıyorlar” dedi. Yaşadığı sorunla ilgili olarak Belediye ve Karayollarını hedef alan Çirit: “10 yıldır bir oyalama içindeler.

Karayolları’na gidiyorum, Belediye’ye yönlendiriyorlar, belediyeye gidiyorum oraya yönlendiriyorlar. Bir oraya bir buraya top gibi dolaştırılıyorum.” dedi. 10 yıl önce satmak istediği arazi üzerisini yol yapılacak olması nedeniyle satamadığını belirten Çirit şunları savundu:

“Üzerine yol yapılacak bir yeri kimse almazdı. 10 yıl geçti; ancak halen istimlak gerçekleşmedi. Satacağım dedim, tabu veremezsin dediler. Her şey bir tarafa benimle alay ediyorlar. Malımla rezil oluyorum. Yerimi ne istimlak ediyorlar ne de satabiliyorum. Hakkınızı mahkemede arayın diyorlar. Zamanında buralara gelip oy istemesini biliyorlardı. Sayın Belediye Başkanı da bu konuda sorumludur. Bilsem 10 yıl hapis cezası yiyeceğim yine hakkımı aramaya devam edeceğim.” Bankadan kredi çekerek borçlandığını ve yerini de satamadığı için zorda olduğunu söyleyen Çirit, “Bu sorunu kim çözecek?” sorusunu sordu.

1 0

Trabzon İl Genel Meclisi Üyesi Azmi Köroğlu, “Kanuni Bulvarı ihalesinde 74 milyon Türkiye nüfusunun hakkı vardır” dedi.

Köroğlu, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, Kanuni Bulvarı ihalesinin giriş maddesi değiştirilip iptal edildiğini belirterek,

“20 Temmuz 2012 tarihi ile ilan edilen ancak 27 Ağustos 2012 tarihinde iptal edilen Trabzon Kanuni Bulvarı ihalesi, hazırlanan teknik şartnamenin 19. maddesine göre yapılan ihaleye 60-70 firma katılabiliyordu. İhale sürecinde bu firmalar şartnameye uygun olarak dosyalarını almışlardır. Sonuçta neden gösterilmeden, ihaleye giriş maddesi değiştirilerek 27 Ağustos 2012 tarihinde ihale iptal edilmiştir” diye konuştu. İhale şartnamesi değiştirilerek şartnameye eklenen 20. maddeye göre ihalenin tekrar açıldığını ifade eden Köroğlu, şunları kaydetti:

“Hazırlanan ihale şartnamesinde 20. maddeye göre de yeterlilik şartı 5-6 firma ile sınırlı kalmaktadır. Bu ihalede 74 milyon Türkiye nüfusunun hakkı vardır. İhaleye katılım çok firmalı olsaydı, devlet bu ihaleye giren firmalar yüzde 50 ya da yüzde 55 arası tahmini fiyat kırımı ile işi yaptıracaktı. Ancak 20. maddeye göre hazırlanan ihale ile görünümde 5-6 firma ihaleye iştirak ederek ve işin maliyeti yüzde 30 kırımla alınacaktır. Bu da devleti zarara uğratacaktır. Gerekirse yapılan bu ihaleyi yargıya taşıyacağım. Şahsım olarak ben milletin temsilcisiyim. Milletin ve Trabzon’un haklarının yedirilmesine karşıyım. Bu ihale ile Türk milleti ve devletimiz zarara uğratılacaktır. En büyük zararı da Trabzon şehri ve Trabzon halkı görecektir.”

0 0

Trabzon un Beşirli semtinden başlayacak olan Kanuni Bulvarı yol çalışması için 3 sitenin yıkılması gündemde. Halk sakinleri, yapım izni alınan binalarının 1 yıl sonra yıkılacak olmasına isyan etti.

Trabzon Belediyesi ile Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri Kanuni Bulvarı yol inşası nedeniyle yıkılması kararlaştırılan Beşirli mahallesindeki sitenin sakinleri projeye karşı çıkarak evlerinin yıkılmaması için eylem yaptılar.

Kanuni Bulvarı projesi kapsamında yıkım kararı verilen, 2 Nolu Beşirli Mahallesi’ndeki Lale Evleri’nin site sakinleri basın açıklaması düzenleyerek durumu protesto ettiler. Site için verilen yıkım kararının değiştirilmesi gerektiğini ve projenin bu hali ile hem kendileri hemde devlete çok zararı olacaklarını dile getiren site sakinleri gerekli mercilere başvurduklarını ancak mağduriyetlerinin görmezden gelindiğini ifade ettiler.

İnsanların banka kredileri çekerek hayalleri olan bu evlere sahip olduklarını yetkililerin ise bunu görmezden gelip yıkım kararı verdiğini dile getiren ve site sakinleri adına basın açıklamasını gerçekleştiren Yönetici Hakkı Dayı, projenin değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Hakkı Dayı, “Sitemiz önünden geçmesi düşünülen Kanuni Bulvarı yolunun genişletilme projesi Trabzon Belediyesi’nin talebi üzerine Karayolları tarafından projelendirilmiştir.

Bu yolun yapım ihalesinin yarın yapılacağını öğrendik. Bizler bu projeye itirazımızı yaptıktan sonra alternatif proje hazırlayıp Trabzon Belediyesi İmar Müdürlüğü’ne, Karayolları Müdürlüğü’ne ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Bizim hazırladığımız projenin içeriğinde sadece tretuar ve orta refüj daraltılması yapılarak yolun bu şekilde planlanmasını ve alternatif olarak sunduğumuz projenin uygulanması durumunda devletin fahiş ölçüde kamulaştırma bedeli ödemesi önlenmiş olacak. Böylece site sakinleri olarak bizler de mağdur olmamış olacağız.

Bu taleplerimiz Trabzon Belediye Meclisi’nin 08.05.2012 tarihli karakı ile görüşme ilke ve usullerine uyulmadan onanmıştır. Karara karşı yaptığımız itirazların reddi nedeniyle Trabzon İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma ve duruşma iptal davası açtık. Yargılama süreci devam ederken yolun ihalesinin yarın yapılması planlanmaktadır. Proje bu haliyle hayata geçtiğinde hem devlet hem de vatandaşlar olarak bizler maddi manevi yıkıma uğrayacağız” şeklinde konuştu.

1 0

Trabzon da Kanuni Bulvarı nın daha önce ihale edilen ve yapımı süren bin 200 metrelik kısmının ardından yolun kalan kısmının ihalesinin 28 Ağustos tarihinde yapılacak

Trabzon’la sevinçli bir haberi paylaşmak istediğini ifade eden Gümrükçüoğlu “800 milyona mal oluş bedeli ve 19,5 km mesafesi ile Trabzon’u doğu ve batı kuşaklamasıyla geçip şehrin gerdanlığı olan ve kentin güneye açılmasının en önemli adımı sayılan, Kanuni Bulvarı projesi 28 Ağustos 2012 tarihinde Karayolları tarafından tamamının ihalesi gerçekleştirilecek.

Kamu İhale Kurumu’nun internet sayfasından da tüm Trabzon’un izleyebileceği gibi bu güne kadar yapılan yoğun bir uğraşı ile Trabzon Belediyesi’nin 18 uygulamaları, imar düzenlemeleri, Karayolları Bölge Müdürlüğü çalışanlarının büyük özverileri, eski ve yeni bölge müdürlerimizin çalışmaları, Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Cahit Turan’ın ihtimamları, Trabzon’umuzun milletvekilleri, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’ın uğraşları, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın pozitif yaklaşımları ve onların hepsinin üstünde sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Doğu Karadeniz’in merkezi, lider kenti olan Trabzon’umuz bu dev proje ile buluşmuş bulunmaktadır. Kanuni Bulvarı, kabuğunu kıran bir dünya kenti olma yolunda büyüyen Trabzon’a hayırlı olsun” dedi.

1 0

Trabzon Belediyesi ile Karayolları’nın ortaklaşa gerçekleştirdikleri Kanuni Bulvarı yapım çalışmaları devam ediyor.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, tamamlandığında Trabzon’un ulaşımına büyük bir katkı sağlayacak Kanuni Bulvarı’nda çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Gümrükçüoğlu “Trabzon’un adeta inci bir gerdanlığı olacak ve Trabzon’u bir Trabzon daha yapacak Kanuni Bulvarı önemli dev bir projedir.

Ahi Evren Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi’nin batı tarafından başlattığımız çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor.

Yapım çalışmaları etap etap sürdürülecek Kanuni Bulvarı tamamlandığında kentimiz önemli bir yola kavuşacaktır. Söz verdiğimiz gibi Trabzon’a ve Trabzonlulara en güzel hizmeti vermeye gayret gösteriyoruz” dedi.

Ahi Evren Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi’nin batı tarafından yapımına başlanan 20 km’lik uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nda 10 adet köprülü kavşak, 4 adet hemzemin kavşak, 3 adet tünel, bir adet viyadük ve üç adet köprü bulunacak.

Kanuni Bulvarı, üç gidiş, üç geliş olarak planlanırken, Trabzon’un doğu batı kuşaklamasında önemli arterlerinden biri olacak Kanuni Bulvarı, Beşirli, Toklu, Karşıyaka, Aydınlıkevler, Soğuksu, Erdoğdu, Bahçecik, Yeni Cuma, Boztepe, Çömlekçi, Esentepe, Çukurçayır, Kireçhane, Gölçayır, Düzyurt ve Gözalan mevkilerindeki imar yollarına bağlantı sağlayıp şehrin gelişimini rahatlatarak, ana ulaşım omurgasını oluşturacak.

Sosyal Medya

17,130KullanıcıBeğen
48Takip+1
1,854TakipTakip Et

Spor Haberleri

0 100

Politika Haberleri

0 146

Magazin Haberleri

1 1439

Kültür / Sanat Haberleri

Foto Galeri