Tag Archives: İç Güvenlik Tugayı

mahkeme

MAHKEME ERZİNCAN’A…

Bu Yazı Toplam 506 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

Bir kentin ekonomisi için askeri birliklerin büyük önemi vardır. Ancak son 10 yıl içinde Trabzon 48’inci İç Güvenlik Tugayının er ve erbaşları sokakta görülmez oldu.

Trabzon’daki Amerikan üssünü, Amerikan askerlerini yıllardır dinleriz. Rusya’nın tehdit olduğu dönelerde Trabzon Boztepe’de Amerikan üssü vardı. Hakim bir tepe. Radarlar vs.

Belli bir süre sonra ABD askerleri çekildi ve Tümen Tugaya dönüştü. 48. Piyade Tugay Komutanlığı oldu.  1984 sonrasında PKK terörü hortlayınca, Trabzon’daki Piyade tugayı da Güneydoğu Anadolu bölgesine terörle mücadeleye gönderildi. Hatta komutanlar da birlikleriyle birlikte göreve gittiler, şahadete ulaşanlar da oldu. Zaman içinde Tugayın ismi değişmek zorunda aldı.

Trabzon Boztepe 48’inci İç güvenlik Tugayı oldu. Öyle bir noktaya gelindi ki Trabzon Tugay Komutanının makamı Şırnak’a taşındı. Trabzon’a gelen Tugay Komutanı ne ziyaret kabul edebilir hale geldi ne de veda ederken veda ziyaretleri yapabildi. Trabzon’da 48’inci Piyade Tugay Komutanlığı döneminde her hafta sonunda sokaklarda askerleri görürdük. İnzibatları görürdük. Ama azaldı. Neden? Trabzon Tugay Komutanlığı neredeyse tamamıyla Doğu’ya gitti. Dün öğrendiğimiz göre mahkeme de Erzincan’a taşınmış ve bundan sonra mahkemeler Boztepe’de görülmeyecek. Boztepe’ye zaman içinde muhtemelen bir otel yapılacak. O araziyi askerler-komutanlar gözlerinin nuru gibi korudu kolladılar. Bu bölgeye ne yapılacak? Askeri saha tümüyle boşaltacak. Boztepe’ye gezinti alanları yapılıp teleferik konulmalı.