Haluk Pekşen

0 0

Boztepe mahallesinden bir okurumuz mail adresimize attığı mesajda şu ifadeleri kullandı; “Ben Boztepe’de oturmaktayım. Şehirde değil adeta köyde yaşamaktayız.

KONTEYNIRÇöplerimiz günlerdir alınmamakta, etrafa pis kokular yayılmaktadır. Belediyeciliğin en acil hizmetlerinden olan çöplerin rutin olarak toplanması sürekli aksamaktadır. Bu nedenle kedi ve köpekler çöpleri konteynırlardan şehrin çeşitli yerlerine sürüklemektedirler. Ayrıca mahallemizde kaldırımlar bakımsız ve yer yer taşlar sökülmüş, yürümeyi engelleyici ve çirkin görüntüler arz etmektedir. İlgililere sürekli hatırlatılmasına karşın gerekli tedbirler bir türlü alınmamaktadır. Bu görüntüler büyük şehre yakışmamaktadır.”

Aydınlı Hakka Yürüdü

AYDIN‘Çaykaramızın gülen yüzü idi, İnsanların zor günlerinde yanında olandı, Hoş sohbetleri ile neşeler saçardı, Çaykaranın,CHP eski ilçe başkanı, Adliyeden emekli bir dava vekili idi, Ahmet AYDINLI ağabeyimiz de yürüdü, Bir daha göremeyeceğimiz dönmez yola..!

Ailesine,yakınlarına,sevenlerine, CHP’si camiasına başsağlığı diliyoruz. En zor yılları birlikte geçirdiğimiz, Dava arkadaşımız, ağabeyimiz; Mekanın cennet olsun, Uğurlar olsun. Nuri Aydın. Trabzon’

Hacıosman’a Tam Destek

Trabzonspor_Logo(1)‘Allah aşkına !…şu derin trabzonspor var ya 30 yıldır trabzonsporu kullandı hala kullanmaya devam ediyor !… adamlar trabzonspr’u batırdılar dibe vurdurdular hala salyaları akıyor… hacıosmanoğlu’nu; seçime girmeden eleştirdim allah’ına kadar, hatta ileri giderek türkiye’de ikinci aziz yıldırım olacak dedim yönetsel açıdan.. buna onlarca şahidim var..(pekşen çay ocağı önünde seçim günü sohbetimizde) orada olanlar çıksın konuşsunlar !.. gelinen noktada hacıosmanoğlu ve yanında olanlarla çakma Trabzonspor’la Avrupa kupalarına katılma şansı buldu takım olarak…
yıldız diye, yada yıldız adayı diye alınan çakma sporcuları gönderebilmek için olağan üstü gayret gösterdi.. gelinen noktada adam imkansızlıklara rağmen takıma bir nebze kalite kazandırmaya çalışıyor.. Allah adamı çarpar.. yarın bu takım 1-2 olursa bu gün bunları söyleyen ve söyletenler benden daha çok Hacıosmanoğlu yandaşı olacak..bu filmi çok gördüm çünkü yabancı değilim..
ben köşe yazımda yazdım ” kupa başbakanın iki dudağı arasında” diye.. bu şarkıyı besteleyenlerin %80 i AKP oy verdi… yüreğiniz varsa başbakana beste yapsanıza..her şeye rağmen Hacıosmanoğlu’nu destekliyorum yolun ve bahtın açık olsun şampiyonsun başkanım..Sebahattin Hacıömeroğlu.’

Sunguroğlu Altınoluk’ta

SUNGUROĞLURamazan bitti ve herkes tatil moduna girdi.

Bir kısmı da 10 Ağustos sonrasında tatile çıkacak. Arsin eski Belediye Başkanı Ramis Sunguroğlu bu kez Altınokul’u tercih etti ve çocuklarıyla burada tatile gitti.

Tüm hemşerilerine selam ve saygılarını gönderdi.

Kumpas Kuranlar Nerede?

pekşenAvukat Haluk Pekşen yaptığı açıklamada, Yasa dışı dinleme kararı veren polisler göz altına alınıyor.

Demek ki kasetleri söylenenler doğru. O halde yasa dışı Kumpas kuranlar Nerede? Yasa dışı dinlemeyi talep edenler gözaltında ise, dinleme kararını vermiş kumpas kurmuş hakim cübbesi giymiş zevat neden hala iş başında?

Bu hesaplar yüzeysel soruşturmalarla kapatılamaz.

Ramis Başkan’ın Üzüntüsü

KULİS-RAMİS-UZUNBeşikdüzü eski Belediye Başkanı Ramis Uzun, belediye başkanlığı döneminde merhum Trabzon eski Valisi Recep Kızılcık ile çok iyi ilişkiler kurmuştu. Merhum Vali Kızılcık, Ramis Başkan’ın oğlunun düğününe de katılarak nikah şahidi olmuş ve burada unutulmaz bir konuşma yapmıştı. Kızılcık, Trabzon’dan ayrılırken kendisini uğurlamaya giden az sayıdaki belediye başkanından biriside Ramis Uzun’du. Beşikdüzü eski Belediye Başkanı Ramis Uzun, Vali Recep Kızılcık’ın ölüm haberini alıncı büyük bir üzüntü yaşadı. Hemen yakınlarını arayarak başsağlığı diledi. Ramis Uzun, “Sayın Valimiz Recep Kızılcık Trabzon’umuza çok güzel hizmetler kazandırmış değerli bir devlet adamıydı. Kendisine Yüce Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi.

Beşikdüzü CHP’den Açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi Beşikdüzü İlçe Başkanı Mustafa Gültepe Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili bir açıklama yaptı.

KULİS-MUSTAFA-GÜLTEPEGültepe açıklamasında şunları söyledi, “Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. İşin başında yarış eşit şartlarda başlamadı. Erdoğan’ın Başbakanlıktan istifa etmeden yarışı sürdürmesi büyük bir adaletsizliği ortaya çıkarmıştır. Hiçbir vatandaşın içine sinmeyen bu kanunu yapan Erdoğan’ın kendisidir. Demokrasilerde yarışın eşit şartlarda yapılması hem seçmeni hem de seçilecek olan adayın önünü açar. Maalesef ülkemizde her alanda olduğu gibi cumhurbaşkanlığı seçiminde de bir adaletsizlik söz konusudur. Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan bu milleti kutuplaştırdı. Toplum içinde birinin ak dediğine diğerleri kara diyor. Ve bu kutuplaşmadan başbakan nemalanıyor. Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı adayı size bir sorum olacak; Bir çocuk doğmadan önce dinini, mezhebini ve etnik kökenini belirleme hakkına sahip midir? Toplumun mezhep ve etnik kimliğini politika malzemesi olarak kullanmak yanlıştır. Biz millet olarak bir davanın balığıyız. Halkımız, kim tarafından söylenirse söylensin bu söylemlere itibar etmemelidir. Genel Başkanımızın da dediği gibi milleti kutuplaştıran, şaibeli, halkını bölen ve azarlayan birinden seçilmiş olsa da Cumhurbaşkanı olmaz.

Ali Rıza Sezgin’in Ziyareti

KULİS-ALİ-RIZA-SEZGİNSon dönem Beşikdüzü İl Genel Meclis Üyesi Ali Rıza Sezgin, bir yandan hasta babası ile uğraşırken, diğer yönden ise 8 Ağustos Cuma günü saat 19.00’da Beşikdüzü Dilektaşı tesislerinde yapılacak öğretmen oğlunun düğününün hazırlıklarını yapıyor. Vakfıkebir’deki Büyükliman Temsilciliğimizi ziyaret eden Ali Rıza Sezgin tüm dostlarını ve arkadaşlarını düğüne davet etti.

0 2

Avukat Pekşen Cumhurbaşkanlığı seçimiyle alakalı, “adayların öne çıkamadığı, Cumhurbaşkanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti vizyonuyla örtüşmediği bir dönem yaşıyoruz” yorumunda bulundu.

Dün gazetemizde yayınlanan Avukat Haluk Pekşen röportajının 2. kısmında da önemli açıklamalar var. Pekşen Oltan Gıda’nın satılması hakkında, “Bu satış şansa dönebilir” derken, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili de, “Oyumu Ekmelettin İhsanoğlu’na vereceğim” dedi. İşte o röportajın devamı;

Bu Satış Şansa Dönebilir

Elbette bir Türk şirketinin bir İtalyan şirketine el değiştirmesi bizleri üzmüştür; ancak, asıl önemli olan şey şu ki; Oltan Gıda’nın üretici olarak yine aynı bölgeden ürün sağlaması, aynı personel kalitesiyle devam etmesi, Trabzonluların ihracat lokomotifi olmaya devam etmesidir. İtalyan firması sahip olduğu dünya pazarındaki gücünü Trabzon’a yansıtırsa bu satış Trabzon için büyük de bir şans olarak değerlendirilmelidir. Çünkü, biliyorsunuz İtalya’da fındığı satın alan firma dünya çikolata devlerinden birisi. Zaten bizim hep beklentimiz bir gün Trabzon’un da dünya çikolata markaları içerisinde kendisine bir yer bulmasıydı. Bu aynı zamanda Trabzon’da üretilen ürünün dünya pazarlarına bir marka değeriyle, yüksek katma değerle satılabilmesi olanağı demekti. Şimdi tabi bu İtalyan firmasının Manisa’da ciddi bir yatırımı olduğunu biliyoruz. Ama umuyoruz ki bu satın alma işlemlerinden sonra Trabzon’da da ciddi bir yatırım yapar ve bu yatırım sonrasında Trabzon kentine dünyaya bir marka sunma olanağı sağlar diye düşünüyorum. Bu anlamda eğer bir gelişme olursa bu Trabzon için büyük bir şans olacaktır. Satış tek başına bir mülkiyet değişimi olarak değerlendirilirse elbette üzücü ama bu satışın sonuçlarına bakarsak eğer Karadeniz bölgesine ekonomik anlamda lokomotif olabilecek ve dünya markası üretebilecek bir olanak sağlayacaksa bunu büyük bir şans olarak değerlendirmemiz gerekir.

Bu satışın bir başka olumlu tarafı daha olabilir o da;Ferroli firmasını örnek alan başkaca küresel aktörlerin de çekinmeden Trabzon’da yatırım yapabileceklerini göstermektedir.

Ekmel Beye Tam Destek

Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye’de iki olası sonucu tartışılıyor. Bunlardan bir tanesi Cumhurbaşkanlığı seçimiyle Sayın Başbakan hakkındaki hukuksal süreçten kurtulma çalışmaları yaptığı, bu ne yazık ki kendisiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı seçimi değil, kendisi hakkındaki birçok iddiadan kurtulma seçimi olarak öngörülüyor. Öbür tarafta da bir konsensüs adayı olarak ortaya çıkmış bir başka aday var. O da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı olarak seçilmeye gayret gösteriyor; ama, ben mevcut adaylarının hiçbirinin 75 milyonun gerçekten olabilir, olasılığı yüksektir beklentilerini karşıladığını düşünmüyorum. Nitekim halkta da bu anlamda bir heyecan olmadığını görüyorum. Cumhurbaşkanı mı seçiyoruz yoksa usulen bir sandığa gidip oy atma işlemi mi yapıyoruz tam olarak belli değil. Seçimde adayların öne çıkamadığı, Cumhurbaşkanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti vizyonuyla örtüşmediği bir dönem yaşıyoruz. Tarihimizde çok sık olmasa da ara ara böyle dönemler yaşanmıştır. Ancak, bu dönemleri Türkiye aşacaktır. Türk halkını kucaklayacak ve Türk halkının da kucakladığı Cumhurbaşkanları Türkiye’nin gündemine gelecektir. Elbette Cumhuriyetle hesabı olan ve yaptığı uygulamalarla ülkeyi her alanda ayrıştıran Sayın Başbakanın Cumhurbaşkanı olması olasılığı bile ürkütücü. Ben Ulusal Bağımsızlıktan yana demokratik, laik bir hukuk devletinden yanayım bu nedenle oyumu Sayın Ekmelettin İhsanoğlu’na vereceğim.

Yoksulluk Hükümete Oy Olarak Geri Dönüyor

Bu yanıta geçmezden önce 2005 yılından beri altını çizdiğim bir hususu hatırlatmak isterim. O gün bu gün hep şunu söyledim; dünya da sıcak para tuzağına düşen ülkelerin tamamı bölünmüştür. Ne yazık ki şu an Türkiye için acı ve vahim gerçek budur. Ülke hukuken değilse bile fiilen bölünmüştür. Bunu Doğu Anadolu Bölgesine yapacağınız bir ziyarette kolaylıkla görebilirsiniz. Şimdi makarna ve kömüre oy vermenin borç alarak saltanat sürmenin ne demek olduğu ortaya çıkmıştır. Aslında Türkiye’nin ekonomisi patladı. Ekonominin nasıl olduğunu anlamak için ekonomik verilere bakmamız gerekiyor. Bugün tarihin en büyük ekonomik krizi olarak öngörülen 2002 yılı ile kıyaslandığında elimizdeki ekonomik veriler neredeyse 3 katı oranda kötüleşmiş halde. Ancak 80 yıllık Cumhuriyet birikimleri satılarak 11 yıllık bir iktidar süreci taşındı. Şimdi satılacak çok az şey kaldı. Doğal olarak satışlar yapılamadığı süreç içerisinde ekonomi ayaklarının üzerinde duramayacaktır. Şuan özel sektörde çok büyük bir sorun yaşanmakta. Özel sektör ekonomik olarak ayakta kalamayacak duruma geldi, birçok şirketin borç yapılandırma, borç erteleme gibi arayışlar vardır. Devletin birçok projesi neredeyse durma aşamasına gelmiştir. Kurumlar hakkedişleri ödememek gibi bir durumun içerisindedirler. Ancak Türkiye’de ne yazık ki ekonomiye ilişkin olarak bunları yazmak, kamuoyunda dile getirmek, bilgilendirmek olası değildir. Kamuoyu üzerindeki baskı ekonominin yazılması üzerinde de duruyor. Bu nedenle halk ekonomide kendi içerisinde bulunduğu bunalımları pek fazla gündeme getirmiyor.

Ekonomik sorunların en üst düzeye çıktığı dönem sonbahar ve kış dönemidir. Çünkü ilkbahar ve yaz dönemlerinin başlangıcında tarıma dayalı girdilerin yükselmesi insanların kısmen para kazanmalarını kısmen de ihtiyaçlarını kendi topraklarından elde etmelerini sağladığı için ekonomik krizler çok fazla fark edilemez. Bunları gayrimenkul stoklarındaki şişmeden anlayabiliriz, şuan satışlarda büyük düşüş var, banka kredilerinin geri dönüşünde büyük sorunlar yaşanıyor. İcra dairelerindeki takiplerde çok büyük oranda patlama var, kambiyo senetleri takipleri patlama noktasına gelmiş, tüketici kredilerinde geri dönüş sorunları yaşanıyor. Kısacası Türkiye şuanda esasen ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor. Bu ekonomik krizin siyasal yansıması ise 2014 yılı sonu 2015 yılında en önemli tartışma konusu olacaktır. Yani Türkiye 2015 seçimlerine bugünkü koşullarla girmeyecektir. Yoksullaşan çok büyük bir nüfus var. Ve ne yazık ki siyasal iktidar bu yoksullaşmadan son derece memnun. Zira her yoksullaşanı potansiyel seçmen olarak görüyor.

0 0

Soma’da yaşanan felaket herkesi derinden yaraladı. Hukukçuları da çok üzdü. Avukat Haluk Pekşen Soma olayına farklı açıdan yaklaştı ve artık halkın uyanması gerektiğini söyledi.

İşte özeti:

‘Yüzlerce can nasıl büyük bir dramla gidiyor? Bunun sorumlusu bu düzendir. Ceberrut düzen devam etmektedir. Bunların hepsi timsah gözyaşlarıdır. Bu düzen işçinin canı üzerine kuruludur. Hadi bu PEKŞENdüzeni AB kriterlerine taşıyalım deseniz o timsah gözyaşları yerini kin ve işçi düşmanlığına bırakır. İşçi ölür Allah’tan taktiri ilahi. Bu taktiri ilahi yalnızca işçiyi köle gören ülkelerde olur. Şerefsiz ilkel kafasını arsız yüzünü gizlemek için hemen kılıf bulur; Bu düzen ölümüne bir düzendir. Trafikte ölmezsen cezaevi, olmadı işyeri, sonrası tabut. Bir suç psikolojisidir; katil mutlaka cinayeti işlediği yere gider. Şimdi uçaklara doluşup cinayet mahalline gitmişler sonrası yalandan asık suratlar ve kara gözlüklü fotoğraflar. Senin sayende kaldır kafanı ve gör. Sen oyunu sattıkça oyunu satın alan seri katiller hep iş başında olacaktır. Hani seni otobüslere doldurup miting meydanlarında diktatör şakşakçılığına götürürlerken sesini çıkarmıyorsun ya işte cinayete hazırlık oradan başlıyor. Sen uyuyormuş gibi yaptıkça ülkede daha çok dramlar yaşanacaktır.’

Büyükşehir Meclisi Ve Türkmen

Trabzon’un Büyükşehir olması ilçe belediyelerini zor durumda bıraktı. Büyükşehir meclisinde de ilçe TÜRKMENBelediye Başkanları seslerin yükseltmeye devam ediyor. Bu Başkanlar sitem ettikçe Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da Şefik Türkmen’i kürsüye çağırıyor. ‘Şefik bey borçlar nasıl ödenir anlat’ diyor. Türkmen’de anlatıyor. Akçaabat Belediye Başkanı Türkmen yerel seçime borçsuz girmişti. Önceki akşam Akçaabat’ta Büyükşehir Belediye meclis üyesi Metin Yılmaz kendisine sordu. Başkanım beldelerden ne kadar borç aldın? 11 milyon TL dedi. Personel ise 90’dı. 200’ün üzerine çıktı. Ama hala relaks. Çünkü kaynak yaratmayı biliyor.

Güdü Meclis’te

Dün MHK Üyesi Turgay Güdü ile konuştuk. Güdü’ye Beşikdüzü’nden Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğinin nasıl bir duygu olduğunu sorduk. O da cevapladı: GÜDÜ
‘2 yıllık süre içinde köylere ve yaylalara önemli hizmetler getirmeyi planlıyoruz. Orhan Başkanım, Aydın bey, İlçe Başkanımız Harun bey ve tüm arkadaşlarla birlikte iyi bir ekibimiz var. Ama borçlar çok. Önce bunları eritmemiz lazım.’

Güdü için 2015 yılının milletvekili adayı deniyor. O ise, ‘Siyasete yeni girdim. Milletvekilliği hesabım yok’ cevabını veriyor.

Arap Turistler Soyulmasın!

1Trabzon Boztepe aile çay bahçesinin işletmecisi Hasan Boz bölgenin kurtuluşu olarak Arap turistleri görüyor. Bu yıl 300 bin Arap turistin bölgeye geleceğini iddia eden Boz, Trabzon’da özellikle taksicilik yapan esnafların ve pansiyon işletmeciliği yapanların, Arap turistlere acımasız davrandığını, yaptıkları taşımacılık sebebiyle de Arap turistlere fahiş fiyat uygulandığını iddia ederek, bunların mutlaka takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Boz, Trabzon esnafının bu kritik dönemde turistleri el üstünde tutmasının zorunluluk olduğunun altını çiziyor.

Günnar’dan Taziye Mesajı

AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan Günnar, Manisa’nın Soma ilçesindeki bir kömür ocağında meydana gelen kaza sonucu hayatını kaybeden maden işçileri için bir başsağlığı mesajı yayımladı. Günnar, mesajında, milletçe hepimizin yüreğini yakan maden faciasının ülkemizi yasa boğduğunu belirterek şunları söyledi: “Manisa’nın Soma İlçesi’nde yaşanan büyük facia hepimizi derinden sarsmıştır. Olayla ilgili tüm imkanlar seferber edilmiş durumdadır. Mümkün olan en hızlı şekilde madendeki kardeşlerimize ulaşmanın gayreti içinde çalışmalar devam ediyor. Enerji Bakanlığımız ve diğer ilgili bakanlıklarımız her türlü ayrıntının üzerinde titizlikle durmaktadır. Bu aşamadan itibaren de gereken her şey yapılacaktır. Adli ve idari olarak yapılması gereken çalışmalar da başlamıştır. Başbakanlık tarafından yayımlanan genelge ile üç günlük yas ilan edildi. Hükümetimiz kazayı en ince ayrıntılarına kadar araştıracaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu olayları istismar etmek isteyenlere de itibar edilmemesi ülkemizin birlik beraberliği için çok önemlidir. Bu elim olayda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, milletimize ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa diliyoruz. En büyük duamız, diğer işçi kardeşlerimizin sağ salim kurtarılarak, ailelerine teslim edilmesidir. Rabbim milletimize böyle acılar bir daha yaşatmasın. Milletimizin başı sağ olsun.”
 
‘Bir Avuç Kömür İçin Bir Ömür’
ÖZDEMİR
‘Manisa Soma’da yaşamını yitiren madencilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Dileriz ölü sayısı artmaz, yaralılar şifa bulur. Bir avuç kömür için bir ömür verenlerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ulusça başımız sağ olsun. Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu.’

Yener’in Annesi Öldü

YENERTrabzonspor Divan Üyesi, eski Genel sekreter Dr. Hasan Yener’in annesi Nazire Yener vefat etti. Merhumeye Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz. Cenazesi dün öğle namazı sonrası Rize Fındıklı Merkez Camii’nden uğrulandı.

0 1

pekşenAnkara’daki hemşerimiz Av. Haluk Pekşen dün bir grup iş adamı ve sivil toplum yöneticisi ile birlikte bölgeye geldi.

Trabzon’a ve bölgeye turizm gezisi yapan Pekşen’le birlikte CNR fuarcılığın sahibi Ceyda Hanım, Can Paker ve Atalay Şahinoğlu da bulunuyor.

Trabzon ve bölgede 3 gün kalacak olan heyet turizm ve ticari amaçlı ziyaretler yapacaklar.

 

Sp Kongresinden Yansımalar

LogoSaadet Partisi’nin Ankara’da kongresi vardı. Kongreden izlenimler nasıldı? Özellikle SP’nin Genel Merkezi salon hakimiyetini almıştı.

Kamalak’ı seçtirmeyi amaçlayan Genel Merkez bindirilmiş kıtalarla Fatih Erbakan ve taraftarlarını baskı altına aldı.

2 saat Genel Başkan adayı Mustafa Kamalak konuştu. Erbakan’a ise kısa bir konuşma süreci tanındı.

Salondan yansıyan ise Kamalak ve ekibinin seçimden galip çıkacağı, ancak Erbakan ve ekibinin ise partinin geleceğine ipotek koyduğu şeklinde.

 

Birinci, Başkan Yardımcısı

BİRİNCİAkçaabat Belediye Başkan Yardımcılığı için merakla beklenen atamalar gerçekleşti. Akçaabat belediye başkanı Şefik Türkmen tarafından bir dönen başkan yardımcılığı yapan Osman Parlayan yeniden atanırken, Dörtyol eski belediye başkanı Cevat Birinci de Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

4 belediye başkan yardımcılığı kadrosundan 2’sini Belediye Meclis Üyeleri arasından belirleme hakkı bulunan Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Parlayan ve Birinci’yi başkan yardımcılığına atadığı yazısını imzaladı.

Çebi Neden Sert Çıktı?

ÇEBİAraklı Belediye Başkanı Recep Çebi, yerel seçimlerden galip çıkmalarının ardından ilçede belediye faaliyetleri için startı Araklı Belediyesi Kültür Salonu’nda tüm belediye birimlerinin ve meclis üyelerinin katıldığı toplantıda verdi.

Başkan Çebi “Artık ilçemize hizmet vermek için tek yürek olacağız. Araklı, Büyükşehir Belediyesi’ne dahil olduktan sonra 50 mahalleye çıktı.Bu mahallelerimize yol, su, kanalizasyon, çevre ve imar konularında söz verdiğimiz hizmetleri yerine getirme zamanımız gelmiştir. Bundan sonra Araklı Belediyesi vatandaşımıza en kaliteli hizmeti sağlamak için çalışacaktır. Kesinlikle aksaklık kabul etmiyorum. Bizim verdiğimiz sözler var ve bunları kesinlikle önümüzdeki dönemde yerine getireceğiz. Seçilmiş 13 Belediye encümeni arkadaşımız ile birlikte ilçeye verilen her sözün yerine getirilmesi için canla başla mücadele edeceğiz. Bize bu yoğun çalışmalarımızda ayak uyduramayacaklar varsa şimdiden bırakıp gitsinler” dedi.

 

Biri Mardin’de Biri Aydın’da

BAHŞİŞOĞLUBasın İlan Kurumu’nun Trabzon Şube Müdürü Abdurrahman Bahşişoğlu, yeni kurulacak Mardin Basın İlan Kurumu Şubesi’ni oluşturuyor, yine Aydın’da kurulacak olan Basın İlan Kurumu Şubesi için de meslektaşımız arkadaşımız Kocaeli Müdürü Muharrem Mermertaş kurucu müdürlük yapıyor.

MERMERTAŞGenel Müdür Mehmet Atalay’ın güvendiği isimler bu zor görevleri başarıyla tamamlayacaktır.

 

 

Zafer Ve Yunus Emre’nin Acı Günü

SELTrabzon’da Anadolu Ajansı muhabirlerinden Zafer Sel ile Doğan Haber Ajansı Trabzonspor Muhabiri Yunus Emre Sel’in babaannesi Çay Tv Trabzon Bürosu Muhabirlerinden Süleyman Karaca’nın anneannesi Esme Sel, dün sabaha karşı vefat etti.

Uzun süredir Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Kaşüstü Kampüsünde tedavi gören Esme Sel, 75 yaşında hayata gözlerini yumarken cenazesi de dün uğurlandı. Trabzon Ortahisar (Merkez) Karakaya Köyünde ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazı ile ebediyete uğurlanan Esme Sel, burada aile kabristanlığında toprağa verildi. Taka Gazetesi olarak merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

0 0

ERDOĞANÖnce sağlık, sonra aile saadeti, sonra para. Buna dikkat ederek yaşamak lazım.

Nemden dolayı Karadeniz bölgesinde son yıllarda en fazla görülen vakalar bel fıtığı rahatsızlığı, kanser ve burun-sinüs yapısındaki tıkanıklıklar.

Karadeniz Hastanesi Uzman Doktorlarından Opr. Murat Erdoğan kulak burun ve boğaz tedavisinde son teknolojiyi kullanıyor.

Lazerle birlikte burun etlerini temizleyen Doktor Murat Erdoğan, sadece bu yıl içinde yüzlerce hastasına operasyon ve ilaç tedavisiyle şifa verdi.

 

Saka Antalya’da

SAKA

 

Bu arada Hastanesi’nin İdari Müdürü Sayın Turan Saka Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün semineri için bir hafta süreyle Antalya’ya gitti.

Antalya’da özel hastanelerle ilgili son düzenlemeleri not eden Saka, ‘Karadeniz insanına en güzel hizmeti sunmak için Karadeniz hastanesi olarak 24 saat nöbetteyiz’ dedi.

 

 

 

Mandıralı, Endişeli

mandıralıEngin Mandıralı. Çekirdekten yetişme siyasetçi. Ankara’da hemşehri canlısı dost bir isim.

Dün TAKA Gazetesini ziyaret etti. Önce Trabzonspor’u konuştuk. Hami Mandıralı’nın çok yakın arabası olan Mandıralı, ‘Onun kararlılığını kimse bugüne kadar gösteremedi’ derken, Özer Hurmacı’nın forma aşkını ve takımı ateşlemesine de övgü yağdırdı.

Engin Mandıralı ile Ankara’daki bürokrat kıyımını da gündem yaptık. Şu yorumu oldu: ‘TAKA Gazetesini kutluyorum. Bir gazete kendi hemşehrilerine ancak bu kadar sahip çıkabilir. Ama kaçırdığınız bir nokta var. Sadece Çevre Bakanlığında bu kıyım yok. Diğer Bakanlıklarda da yapıldı. Onlara da sahip çıkılmalı. Artık Ankara’da kapısını çalacağımız bürokrat kalmadı. Sadece Başbakan Sayın Erdoğan’ın göreve getirdiği bürokratlar var ve onlara da norma hemşehrilerimiz ulaşamıyor.’

2015 Ve Ayşe Sula

KÖSEOĞLU...Dünkü ‘2015 heyecanı erken başladı’ başlıklı haberimize Av. Ayşe Sula Köseoğlu’ndan açıklama geldi.

Köseoğlu, ‘AK Parti içinde beni sınıflandırmanızı doğru bulmadım. 12 yıldır Sayın Başbakanımızla birlikte çalışıyoruz.

Verilen her görevi yaptım. Beni en yakın tanıyan ve bilen de Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. 2015’te Milletvekili adayı olurum, olmam.

Biz oluruz, başka arkadaşlarımız olur ama AK Parti içinde sadece Abdullah beyin Başbakanlığında vekil adayı olarak yorumlanmam doğru değildi’ dedi.

Hangi Trabzon?

PEKŞENnAvukat Haluk Pekşen, bir Trabzon yorumu yapmış. İşte özeti: ‘Bereketliydi suları ve o sularda hep bir ağızdan söylenirdi “heyamola” türküsü.

Karadenizin azgın dalgalarıyla boğuşan Taka‘ların üzerinde, memleketin yiğit ve yurtsever insanları, umuda ve ekmeğe atılan ağları toplarken, büyük bir ahenk içerisinde, hep bir ağızdan söylerlerdi “heyamola” türküsünü.

Hep birlikte el ele oynanırdı horonlar.Rengarenk insanların rengarenk kıyafetler içerisinde dağların zirvesinde yaylalarda kadını erkeği yaşlısı genci hep birlikte büyük bir ahenk içerisinde oynarlar horonlarını. Bu büyük bir dayanışmadır. Büyük bir meydan okumadır, özgürlüğe insanlığa barışa sevgiye kardeşliğe sevdadır.

Karadenizin kendi değerlerinde ayrımsız insancıllık vardır yaşama coşkusu vardır dayanışma vardır. Karadenizli o büyük bir arada yaşama sevdasının sevdalısıdır. Biz biliriz; Trabzonspor tribünlerinde, kadınlarımız en baş köşede, bir bayram coşkusuyla oynanırdı ve izlenirdi futbol. Tıpkı tiyatro izleyicisi gibiydi taraftarlar. Neredeyse büyük bir sessizlikle izlenirdi maçlar. Sonra ne mi oldu? Tüm dünyada 68 kuşağıyla birlikte; Türkiye’de de sol rüzgarlar esmeye başlayınca; birileri “yeşil kuşak” adında projeyi bu dünya kentinde uygulamaya koydular. Tıpkı İran’da, Afganistan da, Pakistan da olduğu gibi. Karadeniz insanın tüm değerleriyle çatışmaya başladılar. Çünkü evrenseldi bu Dünya kentinin değerleri. Horon oynayan heyamola şarkısı söyleyen, tribünlerde bayram coşkusuyla maç izleyen, o bereketli toprakların güzel insanları, yerini yobazın dayattıklarını almaya başladı. İnançları da yok etmeye and içmişler. İktidar ele geçirilince foya da ortaya çıktı ki bu yobaz tam bir inanç düşmanıdır.

Günah, kul hakkı, haram, onun için bir anlam ifade etmez. O kafa bu deģerleri algılamaz bile. Yıllar geçtikçe göreceğiz; heyamola şarkılarıyla horon tepenin rengarenk sevgi ve sempati dolu insanlar mı kazanacak yoksa arsız uğursuz vurup kıran yakıp yıkanlar mı kazanacak.’

 

Sevinç’lerin Anne Acısı

SEVİNÇ

 

Çaykara Esnaf Kefalet Kredi Kooperatif Başkanı Ahmet Sevinç ve Kocaeli İl müftülüğünde şeflerinden gazetemiz muhabirlerinden Ali Kemal Sevinç’in annesi Havva Sevinç vefat etti.

Dün kılınan cezane namazının ardından Yeşilalan Köyü’nde ebediyete uğurlandı.

Yeşilalan Köyü eski muhtarı ve Çaykara eski esnaflarından merhum eşine kavuşan Havva anaya Allahtan rahmet kederli ailelerine sabır ve başsağlığı dileriz.

 

Hayri Birinci’nin Acı Günü

HAYRİ-BİRİNCİ

 

Vakfıkebir eski Belediye Başkanı Hayri Birinci’nin kayınvalidesi Lütfiye Birinci yaşamını kaybetti.

Uzun bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Lütfiye Birinci Sakarya’da hayatını kaybetti.

Birinci’nin cenazesi bugün Vakfıkebir’de öğlen namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

 

0 0

Trabzon’un Araklı ilçesi Halil köyü muhtarı Mustafa Taşkın geçen hafta göğsünde ağrı hissetti.

MUSTAFA-TAŞKINHiç beklemeden Tıp fakültesine Prof. Dr. Mustafa Gökçe’ye gitti. Gökçe, Taşkın’ı önce Efor’a soktu, sol tarafından tembellik var dedi anjio’ya aldı.

Sadece tek damarında  daralma tespit edildi ve stend uygulayarak taburcu etti. Dün aradığımızda ise sandık başındaydı.

Muhtara geçmiş olsun diyor ve sağlık, mutluluk diliyoruz.

Trabzon Büyükşehir Rengini Erken Belli Etti

gumrukcuogluTrabzon’da yerel seçimin en merakla beklenen sonucu kuşkusuz Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ydi. Trabzonlu seçmen ilk defa büyükşehir için oy kullandı. 2009 yerel seçiminde başkan seçilen ve en yakın rakibi şimdi de aynı olan Volkan Canalioğlu önünde kazanan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu 2014 yerel seçiminde de ipi göğüsleyen isim oldu.

Trabzon’da saat 17.00’de açılmaya başlanan sandıklarla birlikte Gümrükçüoğlu, köylerden de gelen sonuçların erken ulaşmasıyla kazanacağı intibasını uyandırdı. Seçimde ilerleyen saatlerle birlikte Gümrükçüoğlu kazanacağını garanti etti. Partililer Gümrükçüoğlu’nu arayarak kurtladılar.

Pekşen’in Mesajı

Avukat Haluk Pekşen. İyi bir Trabzonsporlu. İyide bir CHP’li. Trabzonspor’un şike ile 2020-11 HALUK-PEKŞENsezonunda yenen hakkından dolayı Trabzon’un AK Parti’ye sandıkta iyi ders vereceğini düşünenlerdendi.

Dün seçim sonuçları açıklanmaya başlayınca AKP’nin Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun fark attığı görüldü.

Böyle bir farkı beklemeyen Pekşen, facebook hesabından öyle bir ironi yaptı ki, herkese acaba dedirtti. Pekşen’in mesajı aynen şöyleydi: “Bu kadar takdir edileceklerini tahmin etmiş olsalardı kesin Trabzonspor’u küme düşürürlerdi.”

Arslantürk’ün Köyü!

ARSLANTURKBaşbakanlık Bakanlar Kurulu Müşaviri Seyfullah Arslantürk sosyal paylaşım sitesi faceebook’ta köyünün sonuçlarını ilk paylaşan isim oldu.

Arslantürk hesabından şunları yazdı: ‘’Köyümün oyu: Hayrat encümen:  AK Parti: 189 CHP: 7 MHP: 3 SP: 1 BBP: 2, Hayrat Bld: Ak Parti: 191, CHP: 12 MHP: 2, Sp: 1, Trabzon BŞb : AK Parti: 189 CHP: 13 MHP: 6. Mali Pınarca köyü: 400 AK Parti: 2 MHP Tebrikler…

Çelik’in Abi Acısı

çelikCHP Düzköy Belediye Başkan adayı Abidin Çelik’in abisi Ali Çelik geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Çelik’in cenazesi seçim günü öğle namazına müteakip Gülcena Mahallesi’nde defnedildi.

Merhuma Allah’tan rahmet, yakınları ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Salih Altun’dan Başsağlığı Mesajı

Eski Arsin Kaymakamı Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun, Prof. Dr. Ali Demirci’nin ölümünden dolayı salih-altunduyduğu üzüntüyü dile getirdi. “Arsin Meslek Yüksek Okulumuzun Müdürü Prof. Dr. Ali Demirci hocamızın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Ailesi, yakınları ve büyük emek vererek önemli bir noktaya getirdiği Arsin Meslek Yüksek Okulundaki çalışma arkadaşları ve öğrencileri başta olmak üzere, tüm Arsin Halkı’nın Karadeniz Teknik Üniversite’sinin başı sağ olsun. Her şeyden önce çok kıymetli bir insanı kaybettik. Prof. Ali Demirci beyefendiliği mütevazılığı ve bilge kişiliği ile örnek bir insandı. Daha 11 Haziran 2013 tarihinin üzerinden 1 yıl bile geçmedi, KTÜ Arsin MYO’nun ilk mezunlarını verdiği günkü o heyecanı ve mutluluğu gözümün önünden hiç gitmeyecek. Allah rahmet etsin, mekanın cennet olsun hocam…”

‘Demokrasi Şöleni’

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, oy verme işlemi bittikten sonra sandıkların kapatılıp il, ilçe seçim Ozkurullarına sağlıklı ve kısa sürede ulaşması için çalışmalara devam edeceklerini bildirdi.  Öz, yaptığı açıklamada, Türkiye’de güzel bir demokrasi şöleni yaşandığını söyledi. Mahalli İdareler Seçimlerinde vatandaşların hem belediye başkanlarını, hem belediye meclis üyeleri hem de muhtarları seçtiklerini belirten Vali Öz, ”Trabzon’da seçim öncesi güzel bir demokrasi sınavı verildi ve güzel günler yaşandı. Bugün de seçim gününü güzel bir şekilde geçiriyoruz” dedi. Öz, Trabzon’da 2 bin 226 sandıkta oy kullanıldığını ifade etti. Öz, kentte en son kapalı olan köy yolunun da sabah saatlerinde ulaşıma açıldığını kaydetti.

Yeşiltepe’de İki Liste Yarıştı

BAKİ-ÖZDEMİRTrabzon’da en yoğun seçmenin bulunduğu Yeşiltepe mahallesinde iki liste muhtarlık için yarıştı. Mevcut muhtar Abdulbaki Özdemir ile birlikte Mustafa Hotaman karşı karşıya geldi. Seçimi Abdulbaki Özdemir kazandı.

Özdemir’in listesinde Turan Usta, Temel Haliloğlu, Halik Terzi,. İhsan Fandaklı,. Özkan Yılmaz, Salih Balçık, Selçuk Şar, Semih Öztürk  yer aldı. Mustafa Hotaman ise Yüksel Fındık, Birgül Bayrak, Nurettin Ünal, İlyas Ustacı, Deniz Karadeniz, Özen Erden, Galip Çavdar ve Osman Şahin.

60 Bardak Çay İçen Başkan

somuncuoğluSeçimde en fazla oy sarf eden Belediye Başkanlarından birisi de Giresun Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu oldu.

Somuncuoğlu seçime günler kala esnaf ziyaretlerini gerçekleştirdi. Somuncuoğlu, yaptığı ziyaretlerde esnafların çay ikramını geri çevirmedi ve tam 60 bardak çay içti.

29 0

Trabzon hak arayıp hesap soracaksa önce AKP den başlamalı.

Aralık 2010 tarihinde kolluk kuvvetleri şike yapıldığını tespit ediyorlar ancak gereğini yapmayıp işi sürüncemede bırakıyorlar.

Beş ay çatır çatır şike yapılıyor ve devletin bilgisi olmasına rağmen sessiz kalıyor.

Beş ay sonra 17 Nisan da yeni yasa çıkıyor.

Yine devlet şikeye göz yumuyor.

Şike sonucunda Trabzon’un kupası elinden alınıyor.

Seçimler yapılıyor sonra aradan iki ay geçiyor bu defa FB ele geçirmek isteyenler Trabzonspor’un haksızlığı üzerinden şike yaygarası yapıyor.

Trabzonlu asıl aldatılmayı burada yaşıyor.

Trabzonlunun iyi niyeti sonuna kadar kullanılıyor.

Neden aylarca tespit edilmesine rağmen şike yapılmasına göz yumuldu diye kimse sormuyor.

Kim buna engel olmadı diye sormadığımız sürece daha çok hak ararız.

Daha bir kaç gün önce Başbakan’ın yayımlanan bir ses kaydında (hala youtube de var) ‘Platini geldi FB yi küme düşüreceğiz’ dedi ben engel oldum diyor. Yani asıl Fenerbahçeli benim bunu Genel Kurulda anlatın diyor.

Şikenin sonuçlarının uygulanmasına ben engel oldum diyor.

Sen nasılsa otobüse binmişsin artık senin işin bitmiş.

Çünkü sen yoksun, senin kaybettikçe ondan yana olduğunu biliyor.

Sivil toplum nedir gördünüz.

Sen HAK ARAMAYI AYAKKABI TOPUKLARINA BASIP KÜRSÜDE YANDAŞLIK SANIYORSAN İŞTE SONUÇ.

FB başkanı ve işbirlikçilerinin haksız bir davayı hak arama görüntüsüyle nasıl lehlerine çevirdiklerini gördünüz.

Şimdi soruyorum;

Fenerbahçe’ye karşı öfkeniz haklıysa neden Trabzonspor’un şampiyonluğunun çalınmasında en büyük pay sahibi Başbakan ve onun siyasal iktidarına karşı bir tavrınız yok.

Bu kent AKP iktidarı döneminde yüzyılın en büyük kaybedeni olarak tarihe geçti.

Sen bütün bunlara rağmen kafanı kuma göm AKP ye oyları yükle sonra da şampiyonluk ne oldu diye sor.

Şampiyonluğun hesabı sorulacaksa çok az kaldı.

30 Mart da AKP belediyelerini sandığa gömersiniz ve Trabzonlunun enayi yerine konulmasının gözünün içine baka baka kupasının çalınmasını sonra da “ince iş” nutuklarıyla dalga geçilmesinin ne demek olduğunu gösterirsiniz.

Yoksa sahaya taş atarak yalnızca ilkel yöntemlerle kepaze olmaya devam edersiniz.

0 0

Balyoz davasının sanık avukatlarından ve Balyoz kitabının yazarı Haluk Pekşen dün Halk TV ekranlarından çarpıcı açıklamalar yaptı.

Canlı yayına çıkan Haluk Pekşen, ‘Yeniden yargılama yolunu oluştuğunu’ ifade etti.

Kitabında da sanıkların oluşturulan suç delileriyle yargılandığını ve mahkum edildiğini iddia eden Haluk Pekşen, Genelkurmay Adli müşavirliğinden gelen bilgiye göre Balyoz davasında yargılanan ve mahkum edilen tüm subayların yeniden yargılama için başvuracaklarını öğrendiğini ifade etti.

Yalçın Akdoğan’ın dün “sözlerim maksadını aşan bir şekilde” kullanıldı demesine rağmen, Balyoz avukatları, hem Genelkurmay Başkanlığı’na, hem de Başbakanlık’a iki ayrı dilekçe ile başvurdu. Dilekçelerde Başbakanlık’tan iddialar konusunda Teftiş Kurulu’nu harekete geçirmesi istenirken, Genelkurmay’a da “siz de kumpas olduğuna inanıyorsanız, Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunun” çağrısı yer aldı.

Balyoz davasında yargılanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensuplarının avukatı Haluk Pekşen Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlıklarına dilekçelerin verildiğini söyledi.

Pekşen, şöyle konuştu; “Başbakanlığa verdiğimiz dilekçede, Teftiş Kurulu’nun kumpas iddialarını araştırmak için harekete geçirilmesini istedik. Halka kumpas açıklaması yapmak yerine, bunu ortaya çıkarmak için kurumları harekete geçirin dedik. Dilekçede suç duyurusunda bulunduğumuzu vurgulayıp, Başbakan’dan Teftiş Kurulu’nun bu iddiaları soruşturmasına onay verin dedik.”

Genelkurmay Suç Duyurusunda Bulunsun…

Pekşen, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Milli Güvenlik Toplantısı’nın hemen ardından, Cuma günü yapılan açıklamada, Genelkurmay’ın mensuplarını ilgilendiren davaları yakından izlediğinin vurgulandığına da dikkat çekerek, Genelkurmay’a verdikleri dilekçeyi de şu sözlerle anlattı;

“Genelkurmay Başkanlığı’nın davaları yakından takip ettiğini açıklıyorsunuz. O zaman, Genelkurmay olarak, Cumhuriyet Başsavcılığına, milli orduya kumpas kuruldu iddiaları konusunda suç duyurusunda bulunun. Dilekçemizde, Genelkurmay’a suç duyurusunda bulunma çağrısında bulunduk.”

Kozinoğlu’nun Savunmasındaki Gizlilik Kaldırılsın

Avukat Haluk Pekşen, cezaevinde ölen MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu’nun, 40 sayfalık savunması ve 1000 sayfalık eklerine, savcılık tarafından el konulduğunu ve bu savunma için gizlilik kararı getirildiğini de hatırlatarak, “Milli orduya kumpas kuruldu” iddiası için Kozinoğlu savunmasındaki gizliliğin kaldırılması çağrısında da bulundu.

Başbuğ’a tahliye talebi

Bu arada eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı müvekkili için tahliye talebinde bulundu. Başbuğ’un “tahliye talepli” dilekçesinde “halen gerekçeli kararı tamamlayamayan mahkeme, Anayasa’nın 38. maddesinde ifade edilen masumiyet karinesini ihlal etmekte, temyiz hakkının kullanımını ve ‘özgürlük hakkı talebi’ hakkını engellemiş olmaktadır” ifadeleri yer aldı.

2 0

Trabzon Büyükşehir’de Yeniden Orhan Fevzi Gümrükçü,  Volkan Canalioğlu Yarışı Olabilir

İlçe Başkanları Onu İstedi

AK Parti’nin yeniden Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile yola devam kararı CHP’nin Trabzon Büyükşehir’de iştahını kabarttı. İl Başkanı Yavuz Karan mahalle başkanları ve ilçe Başkanlarıyla toplantı yaptı. İlçe Başkanlarının tamamı ‘Volkan Canalioğlu gelecek rövanşı alacak’ dedi. Mahalle başkanları da imza verdi ve Yavuz Karan’la birlikte Ankara’ya çıkarma yapma kararı aldı.

Alternatif isim de var

TAKA Gazetesi’nin edildiği bilgilere göre Yavuz Karan Ankara için 2 otobüs pazarlığına başladı. Partililer bu otobüslerle Ankara’ya gidecek ve Volkan Canalioğlu’nun adaylığı için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da destek isteyecek. Canalioğlu’nun da yumuşadığı, bir aksilik olmazsa aday olacağı öğrenildi. İlçe Başkanlarının bazıları da Av. Haluk Pekşen isminin önemine dikkat çekti.

NOT: Haberin Geniş Özeti Yusuf TURGUT’un Köşe Yazısında

1 1

Trabzon-Tonya’da yapılacak olan Çimento fabrikası tartışmalarına Av. Haluk Peşken de katıldı. Pekşen ilginç bir açıklama yaptı:

Trabzonlu Avukat Haluk Pekşen Trabzon ve ülke gündemine ilişkin açıklamalar yaptı. Pekşen TAKA Gazetesine yaptığı açıklamalarında Tonya’da kurulması kararlaştırılan Çimento fabrikasına yönelik ilginç sözleri oldu:

‘Trabzon’da ve özellikle Tonya’da kurulmak istenilen çimento fabrikası ile ilgili hararetli bir tartışma var. Bir iki not da ben ekleyeyim, tartışmaya birde bu yönden bakınız. AB’de Çimento fabrikaları tek, tek kapatılıyor. Yenisini kurmak imkansız. AB’de hiçbir çimento fabrikası tek bir araç lastiği yakamaz. Türkiye de 28 çimento fabrikasının araç lastiği yakma izni vardır. Siz ısınmak için araç lastiğini neden yakmıyorsunuz? Çünkü kanserojen. Tonya da çimento fabrikası kurulmasına karşı çıkmayanlara bir tavsiyem, lütfen hemen yanı başına bir akciğer kanseri tedavi hastanesi ve çok yakınına da genişçe bir mezarlık hazırlasınlar.  Tonya’dan bazıları iş bulacak sonra kazandıkları parayı ne yapacaklar? Elbette hastane kapılarında harcayacaklar.’

Otoyol konusu

‘17 Aralık 2012 tarihinde otoyollar ihalesi ile ilgili görüşümü yazdım. Bu ihale yüzyılın soygunudur dedim. Hiç kimsenin çıtı çıkmadı. Dün Erdoğan ihaleyi iptal edebiliriz dedi. Ne diyeyim ülkede kimler söz sahibi görmek yeterli. Neden siyaseten önümüzün kesilmek istendìğini çok iyi anlıyorum.’

Balyoz davası iddiaları

‘Bazı basın yayın organlarında, “Balyoz Davası olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği” yönünde haberler yer almaktadır.

Davanın soruşturma aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığının 22 Şubat 2010 tarihli yazısı ile 1’nci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinin “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” adlı bir bölümünün veya ekinin mevcut olmadığı; ayrıca, “Oraj” ve “Suga” isimli eylem planlarının ise bulunmadığı bildirilmiştir. Mahkemenin gerekçeli kararında ise; “Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir’de sanık Hakan Büyük’te ele geçirilen dijitallerde bulunan taranmış belgelerin asıllarının ilgili birliklerde mevcut olduğu, Genelkurmay Başkanlığınca Mahkememize bildirilmiştir.” ibaresine yer verilmiştir. Bu ibareden yola çıkılarak, dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır.’

0 0

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında Meslek Grupları için seçimler Şubat başında start alıyor. TTSO’da Başkanlık ve Meclis için yarışacak isimler aşağı yukarı şimdilik belli.

Ali Osman Ulusoy, dönerse Şadan Eren, Tayfun Sezeroğlu, Suat Hacısalihoğlu, Ekrem Çapkınoğlu, Hanefi Mahitapoğlu, Ahmet Sarı ve Türkay Gümüş.

Yomra Özdil Beldesinde FKB eski Genel Müdürlerinden Nihat Yılmaz’ın babasının cenaze merasiminde Tayfun Sezeroğlu’na yapıyı sorduk. Meslek Komite Sayısı 29’a düşürülmüş, ayrıca meclis üyelerinin sayısı da 93’ten 63’e indirilmiş, yani bazı meslek gruplarında birleştirmeye gidilmiş. Tayfun Sezer yine Eczacılar grubundan meclise girecek. Bu grupta Eczacılar ve Kozmetikçiler var. Tayfun Sezer, Kemal Akgün, Ayhan Sürmen, Şadan Demir, Günhan Üçüncüoğlu gibi isimler seçimden çıkmaya gayret edecekler. TTSO’da mücadele alt gruplardan başlayacak. Yönetim kurulu ve meclis için iddialı olanlar rakiplerini aşağılarda sandıkta  bırakmaya çalışıp hedefe gidecek.

HİZMET-İŞ Başkana Güveniyor

Hizmet-İş Sendikası’nın Trabzon yönetiminde İş yeri kontenjanında bulunan İsmail Kaplan Fen işlerinin beynidir. Görev adamıdır. Kendisiyle sözleşme sürecini konuştuk. Kaplan ‘Görüşmeler devam ediyor. Yüzde 10’dan az olmamak üzere yüzde 30’a kadar ciddi bir zam bekleniyor. Belediye’de memur ile işçi arasındaki denge memurun lehine bozuldu. Sayın Başkanımız bu görüşmelerin sonunda bunu düzeltecek ve İşçilerin maaşlarına da makul olan zammı yapacaktır. Sendikacılar olarak bu konuda Sayın Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na güveniyoruz’ dedi.

Sürmene Devlet Hastanesi

Hastane yönetimi konusunda deneyimli Dr. Hakan Usta’nın Sürmene Devlet Hastanesine Başhekim olması bölge halkını sevindirdi. Göreve başladığı kısa süre içerisinde Hastanede ciddi değişikliklere imza atmış ve Hizmeti Sürmene halkının ayağına getirmek için çalışmalar başlatmıştır. Bu çalışmaların başında branş hekimlerinin ilçede görev yapmasını sağlamıştır. Kısa bir sürede olsa Sürmene halkı hastaneden hizmet almış ve memnun kalmıştır. Sürmene Devlet hastanesine eksik branşlarda kadro verilmesi halinde Trabzon’da bulunan hastanelerin yükünü hafifletecektir.

Cevher’e de baskı var

Kemal Cevher. 1980 öncesinin en genç milletvekili. Trabzon’un birçok köyünde emeği ve dostları var. Kentin en büyük ilçesi Akçaabat’ın evladı. Cevher son günlerde Trabzon’da hangi köye çıktı ise, ‘Abi Büyükşehir’e aday ol’ sözleriyle karşılaştı. Ve Cevher’i aldı bir düşünce. Ne yapacak, nasıl bir karar verecek. Siyasetten asla kopmayan, toplumun tabanından gelen taleplere de kulağını tıkamayan Cevher için ibre nereyi gösteriyor?

AK Parti mi, Demokrat Parti mi? MHP Osman Abanoz’a yoğunlaştı, CHP’den ise aday olmayacağına göre AK Parti ile Demokrat Partiden birinden işe soyunacak. Cevher, halen dinamik ve bu işe girmekte de kararlı.

Şen yeniden girecek..

‘3. kez Aday olacak mı, olmayacak mı’ tartışmaları devam ederken Arsin Belediye Başkanı Dr. Erdem Şen Ankara’da bir dizi çalışma yaptı. Sahil dolgusunu ihale etti, Balıkçı barınağını aldı. Yaptığı istişareler sonunda da Arsin’de yeniden aday(Aday adayı) olmaya karar verdi. Önceki akşam bir grup arkadaşı ve ilçe başkanı Farabi Hachısanaoğlu ile yemeğe çıktılar. Divan toplantısında da Mustafa Bekar’ı da alarak yan yana oturdular. Arsin’de seçim köylere kilitlenmiş durumda. Başkan Şen, Zeki Cin ve Mustafa Bekar ile Yanbolu vadisini çözecek.
 
Pekşen, kayınpederini kaybetti

Trabzonlu avukat, arkadaşımız Haluk Pekşen’in kayınpederi Abdulkadir Keskin yaşamını yitirdi. Dün Esiroğlu beldesinden son yolculuğuna uğurlandı. Abdulkadir Keskin’e Allah’tan Rahmet, Haluk Peşken ile sevgili eşine sabır diliyoruz.

Arsin bekliyor!

Trabzon’un Arsin ilçesinde İş Bankasının bankamatiği ile ilgili şikayetleri dile getirmiştik.
50 TL’nin altında paraları ödemeyen bankamatikle ilgili olarak düzenleme yapılacağı söylenmişti. Ancak halen olmadı. Arsin bu hizmeti bekliyor.

9 0

Ankara’da yaşayan Trabzonlu avukat Haluk Pekşen Trabzonspor kulübünün AİHM başvurusunu değerlendirdi. Pekşen şöyle dedi

‘Trabzonspor düşmanı gazeteler var!’

“Trabzonspor’un başvurusunu AİHM doğal olarak incelemeksizin reddetmiş. Ancak bunu fırsat bilen Trabzonspor düşmanları hemen manşete çekmişler. “Trabzonspor’a AİHM kötü haber” diye. Bu red kararının şikeyle bir ilgisi yoktur olamazda zira red kararı usulsüz ve zamansız başvuru sebebiyle verilmiş bir karar. Yani AİHM diyor ki; Koca Trabzonspor AİHM başvuru koşullarını nasıl bilmez?”

‘Şener’i anlamakta güçlük çekiyorum’

Pekşen, başkan Sadri Şener’e tepki göstererek “Basiretsiz bir başkanla haklı davada rezil olmak buna denir. Bu arada beyefendi demeç vermiş “gerekçeli kararı bekleyeceğiz” diye, tam bir komedi. Boşuna beklemeyin taraftarı da kandırmayın. Kısa ve özet AİHM başvurusu son derece yanlış gerekçeyle yanlış zamanda yapılmış. Bunun için avukatlara para ödediyse lütfen parayı geri istesin. Ve lütfen yeterince basiretsizlik yaparak Trabzonspor’u haklı davasında mağdur etti. Artık yeter! Hak etmediği ve gereğini yapmak bir yana basiretsizce zarar verdiği Trabzonspor’un yakasından düşsün” diyerek tepki gösterdi.

3 0

Oktay Saral bizim kuşak.

Arkadaşımız.

Yeteneklerini biliyorum.

İnşaat Mühendisi.

Çekirdekten yetişmiş siyasetçi.

Refahtan geleceksin ve bir de Oflu olacaksın.

Yerinde duramazsın.

Duramıyor da.

Oktay Saral’ı meclise girdiği günden itibaren takip ediyoruz.

İçimdeki hissiyat şuydu:

Saral’ın AK Parti Merkez Karar organına girebileceğini düşünmüştüm.

Ama olmadı.

Oktay Saral Ankara’ya gittiği günden sonra mecliste zaman zaman konuştu.

Fakat önceki akşam yaptığı konuşma gibi ses getiren olmadı.

Kürsüye geldiğinde verdiği mesajlar önemli mesajlardı.

Meclis kürsüsünde tüm milletvekilleri birbirlerine yönelik, partilere yönelik eleştiri yapabilir.

Saral da bunları yaptı.

Bunları yaparken beden dilini de kullandı.

Ofluluğu asla elden bırakmadı.

Kürsüden tam ayrılacakken saldırıya geçmesi ‘Keşke olmasaydı’ dedirtti.

Keşke sinirlerine hakim olabilseydi.

Saral Başbakan Tayyip Erdoğan’la siyaset yaptığının farkında.

Bunun için sert üslup kullandı.

Ancak, meclis kürsüsünden kükremişken fiili saldırıya geçmek olmamalıydı.

Heyecanını yenemedi.

Diyeceğim şu, Türkiye Büyük Millet Meclis yeni bir hatiple tanıştı.

CHP’li Muharrem İnce’den daha seri.

MHP’li Oktay Vural’dan daha sert!

Karşınızda Oktay Saral

Şener’in amacı belli

CHP’nin Trabzonspor’a yapmış olduğu ziyarete katılan isimlerden Av. Haluk Pekşen aradı.

Pekşen şike sürecinde TAKA Gazetesi ile birlikte önemli haberlere imza attı ve hukuki süreci adeta önceden gördü.

CHP heyetinin ziyaretlerinin ardından Sadri Şener’in Nevzat Şakar’ı istifaya davet etmesini değerlendiren Pekşen, ‘AK Parti şike süreci sebebiyle Trabzon’da ciddi manada yıprandı. Sadri Şener’de bunu örtmek için CHP’yi toplumun önüne attı. Ancak her şey görülüyor. Sayın Şener şike sürecine 1 yıl sonra dahil olmuştur. Bunları çıkar tek, tek belgeleriyle açıklarım. Onun için kimse geçmişini inkar ederek Trabzonspor’u siyasetin içine çekmeye ve çekerken de birlerine alet olmaya çalışmasın.’ dedi.

 

0 1

AK Parti’ye katılan eski DP Genel Başkanı Trabzonlu hemşerimiz Süleyman Soylu’nun yakın bir zamanda Trabzon’a gelerek, Ahmet Uğur Zihni başta olmak üzere bir çok Demokrat Partiliye kendi ellerliye AK Parti rozeti takacağı iddia ediliyor. Bu arada Süleyman Aydoğdu 1-10 Kasım tarihleri arasında yurt dışında olacağını da açıkladı

Pekşen her yerde

Cumhuriyet Halk Partisi’nin önemli isimlerinden Avukat Haluk Pekşen siyasi hareketliliğini artırdı. Peşken, Cumhuriyet kutlaması için elinde Atatürk ve Türk bayrağı ile birlikte Ulus’a ilk koşan isim oldu. Pekşen dün ise Ankara’dan Trabzon’a geldi ve CHP Grup Başkan vekili ile birlikte Uzun sokakta tur attı. Ardından ise KÖK toplantılarına katılmak için Rize’ye geçti. Pekşen Parti Meclisinde olmasa bile CHP’nin en aktif ismi oldu.

İlkeli duruş..

HAS Parti Genel Başkanı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş ile birlikte AK Parti saflarına katılan eski Trabzon Milletvekillerinden Av. Şeref Malkoç kurban bayramında AK Parti teşkilatlarının organize ettiği bayramlaşma törenine katıldı. Malkoç gelişen süreci değerlendirirken Milletin kendilerini burada olmaya ittiğini dile getirerek şunları söyledi: “Bizim fikri düşüncelerimizde asla değişim olmaz. Bizler kendi geleceklerini garanti almaya çalışan siyasetçilerden değiliz. Böyle olsa çok daha önce AK Parti’ye katılım noktasındaki çağrılara icazet ederdik. Ülkemiz çok hassa süreçten geçiyor,bizden beklentiler var.Şimdi zaman-birlik ve beraber olma zamanı.AK Partinin ülke geleceği için koyduğu hedeflere emin adımlarla yürüyeceğiz.”

Ziraat’e ne oldu?

Trabzon’da prim borçlarını ödemek için son günlerini kullanan esnaflar mağdur oldu. Varlıbaş AVM’nin bulunduğu aradaki Ziraat bankasından iki gündür sisteme girilemediği için mağdur olan esnaflar, ‘Bir an önce mağduriyetimiz giderilsin, borçlarımızı ödemek istiyoruz ama banka arıza veriyor’ dedi. Bu arada son dakika gelişmesi oldu ve yapılandırma 7 Kasım’a kadar uzatıldı.

Trabzon’u unutmadılar

Trabzon Emniyeti Trafik Tescil Şube Müdürlüğü ve Bölge Trafik Şube Müdürlüğü görevlerinin ardından Kırklareli İl Emniyet Müdür Yardımcılığına tayin olan Ertuğrul Dilek 1. sınıf Emniyet Müdürlüğüne atandıktan sonra Başmüfettiş olarak İzmir Bölgesinde görevlendirilmiş. Eski Asayiş Şube Müdürlüğü ve Akçaabat İlçe Emniyet Müdürlüğünden, Kırklareli Emniyet Müdürlüğüne atanan Abdurrahman Tosun, buradan Nevşehir İl Emniyet Müdür Yardımcılığına tayin olmuş. Dilek ve Tosun tüm Trabzonlulara selam gönderiyor.

Öztürk’un hedefi ne?

Trabzon’da siyasete katılan bayanların sayısı artsa da bu yeterli değil. Mimar Hatice Öztürk, bayanların siyasete temsili ve sosyal yaşama katılması adına bu kente öncü oldu. Hem siyasette hem de sivil toplum örgütlerinde aktif. Öztürk biraz siyasette geri çekilmiş olsa da önümüzdeki süreçte, yani 2013-2014 ve 2015 seçimleri onun seçim olacak.

Akyüz’ün Şansı!

Dün sabah AK Parti’nin merkez ilçe yönetim kurul üyesi Feriştah Akyüz ile konuştuk. Trabzon’un Büyükşehir Belediyesi olması ve tek belediye olarak Ortahisar’la sınırlı kalmasına üzüldü. Akyüz, ‘İki belediye olabilirdi. Değirmendere ve Çağlayan bölgesinde müthiş bir nüfus vardı’ dedi. Akyüz, önümüzdeki seçilerde Büyükşehir Belediyesi’nin meclis üyesi olma ardına çalışmalarına da başladı.

Demirci özür bekliyor

1461 Trabzon ve Ankaragücü maçına oğlu il birlikte gitmek isteyen Hüseyin Demirci Stadyumda güvenlik görevlilerini aşamamış. Oğlu için içeri su sokmak isteyen Demirci su için izin alamayınca sinirlenmiş ve güvenlik görevlileri ile tartışmış. Şimdi hakarete uğradığı gerekçesiyle özür bekliyor.

0 0

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bölgedeki başarılı belediye başkanlarından birisi de Recep Çebi. Çebi ile geride kalan AK Parti’nin büyük kongresini konuştuk.

Çebi, ‘Sayın Başbakanımızın 2,5 saat süren muhteşem konuşmasını dinledim. Sayın Başbakanımızla birlikte hem ülkemize hem Trabzon’a hem de Araklı’mıza hizmete devam. Araklı’da Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, milletvekillerimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza layık hizmetler ürettik. Gece gündüz durmadan üretmeye de devam edeceğiz’ dedi.

Yarın icazet günü

Trabzon’un Arsin ilçesi Çiçekli köyünde Türkiye’nin en büyük yatılı Kız Kuran Kursu var. Disiplini ile başarılı öğrencileri ile destek olan hayırsever iş adamlarının sürekliliği ve kararlılığı ile birlikte kurs sürekli olarak büyüyor ve istikrar abidesi olarak duruyor.

Kurs talebeleri mutluluktan bir haftadır uyumuyorlar. Zira onların icazet törenleri yaklaştı. Arsin Çiçekli köyünde yarın saat 10.00’da başlayacak olan icazet töreninde tam 65 öğrenci hafızlık ve dini ilimler üzerine icazetlerini verecekler. İcazet törenine çok sayıda siyasetçi, iş adamı, sivil toplum örgütü yöneticisi ile mülki amirin katılması bekleniyor. İcazet töreni ile ilgili olarak açıklama yapan Kursun Yönetim Kurulu Başkanı Halil Küçük, ‘Misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlayacağız. İkramlarımız da olacak. Herkesi bekliyoruz’ dedi.

Bu arada Arsin Çiçekli köyündeki icazet töreni ile ilgili olarak güvenlik birimlerinin de köyde önlem alacağı ve trafiğin sıkışmaması için jandarma trafik timlerinin görev yapacağı öğrenildi.

Büyükşehir’e aday değilim

Av. Haluk Pekşen’den yazılı bir açıklama aldık. Özetliyoruz: ‘Yerel Seçimlerin yaklaşması nedeniyle özellikle Trabzon yerel medyasında muhtemel büyükşehir belediye başkan adayları arasında benim de adım sıkça geçmektedir. Ancak bazı arkadaşlar benim bu amaçla nabız yokladığım şeklinde yazılar kaleme almışlardır. İyi niyetle yapıldığını düşündüğüm bu açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır. Şu anda yalnızca mesleki kariyerime devam etmekten başka hiçbir arayış içerisinde değilim. Özellikle Trabzon Büyükşehir belediye başkan adaylığı konusunda hiçbir talebim yoktur ve olmayacaktır. Ancak doğduğu topraklara son derece bağlı bir insan olarak Trabzon’un tarihsel büyük bir yıkıma sürüklenmesine kayıtsız kalmam elbette söz konusu olamaz. Ne yazık ki bir dünya kenti yeteneksiz ve ehliyetsiz ellerde giderek karanlığa gömülmüş bir Karadeniz köyü haline gelmiştir.’

Zeki Batar kararını verdi mi?

Yerel seçimlerin öne çekilmesi, Trabzon’un Büyükşehir olması muhtarlıklarda da hareketlilik yarattı. Fatih Mahallesi’nin başarılı muhtarı Zeki Batar göreve devam edip etmeyeceği yönündeki sorumuza, ‘Yüzde 60 devam edeceğim. Güzel bir kadro kuracağım. Son dönemle bu işi taçlandırarak yeterli ve yetenekli bir arkadaşa da bu işi bırakacağız’ dedi. Zeki Batar’a Büyükşehir’in muhtarı olmak yakışır.

AK Partililer kiminle gurur duyuyor?

AK Parti’nin Ankara’daki kongresine Trabzon’dan da güzel bir katılım vardı. Partinin Teşkilat Başkanı Sait Gürsoy, Siyasi İşler Başkanı Köksal Boz, İl Başkan Yardımcılarından Murat Üçüncü’de salonda yerlerini alan isimlerdi. Dün Murat Üçüncü ile konuştuk. Üçüncü, kamuoyuna yerleştirilmek istenen bir yanlış olayı düzeltti. Üçüncü, ‘Sayın Başbakanımız bir ara içeri girdi. Hem üzerini değişti hem de dinlendi. Dönüşte salonda görüldüğünde ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ tezahüratları yükseldi. Bunun Barzani’ye söylendiğini iddia edenler çıkıyor. Bu kesinlikle doğru değildir. Biz Sayın Başbakanımızla gurur duyuyoruz’ dedi

Cafer Kurt madenlere hizmet veriyor

Türkiye’de sondaj işinde sürekli olarak büyüyen Kurt Mühendislik artık ülkemizin önde gelen Altın ve Bakır Madenlerini çıkaran firmalar iş yapıyor. Ankara’da da irtibat ofisi açan Cafer Kurt ile konuştuk. Kurt, ‘Türkiye üretmek zorunda, bizde bu katkıyı yapıyoruz. Ne mutlu bize’ dedi

‘Aydoğdu helallik aldı mı?’

Süleyman Aydoğdu’nun AK Partiye katılma kararı büyük yankı yarattı. Dün TAKA Gazetesi’nin telefonları susmadı. En büyük eleştiri Tahsin Azaklı ile birlikte Nihat Öksüz’den geldi. Öksüz, ‘Röportajın içinde Ak partiye gelin gidiyorum diyor. Gelin giderken anne babadan helallik alır. Hakkınızı helal edin der. İzin ister. Kime sormuşta gelin gidiyor. Sayın Aydoğdu’nun bu sözlerini kınıyorum’ diye konuştu.

Kemal Günay’a veda

Ali Osman Ulusoy’un yıllarca makam şoförlüğünü yapan ve son 20 yılda Otogar Ulusoy Müdürü olan Çarşıbaşılı Kemal Günay’ı kaybettik. Dost canlısı bir insan olan Kemal Günay’a Allah’tan rahmet diliyorum.

0 0

Biz uygarlık değerlerini savunurken ilkel toplumun kin garez ve intikam ateşi tuzağına düşmeyeceğiz diyen Pekşen Bizler önce dönüp kendimize bakacağız şeklinde konuştu.

Pekşen şunları kaydetti: “Biz örgütlü sivil toplum değiliz; önce sivil toplum olacağız. Biz “yumruklarımızı sıkmayacağız”, “kinimizi içimize gömmeyeceğiz”, “dişlerimizi gıcırdatmayacağız”, “intikam gününü beklemeyeceğiz”, çünkü biz insanız. Bu duygular insanlık dışıdır.

Biz ayrıştırmayacağız, bölmeyeceğiz, hukuksuzluk yapmayacağız, “adaleti silah olarak kullanmayacağız”,çünkü bizler yurttaşlık bilincinin gelişmesi ve yerleşmesi için mücadele eden uygarlık emekçileriyiz. Biz uygarlık değerlerini savunurken ilkel toplumun kin garez ve intikam ateşi tuzağına düşmeyeceğiz. İnsanlık tarihi en büyük yazarlarından biri olan çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin asla çağ dışı tuzaklara düştüğünü görmeyecektir.

Akp’ye oy verenlerin bugüne değin kendilerini neden gizlediklerini çok iyi analiz etmeliyiz. Neden oy verdiklerini söylerken utanıp sıkılıyorlar? Ya da inkar ediyorlar bunu iyi analiz etmeliyiz. Ya da onları böylesine mahçup olma zorunluluğuna rağmen oy vermeye iten koşulları iyi analiz etmeliyiz. Bizler çağdaş ve uygar Türkiye Cumhuriyeti’nin yılmaz emekçileri olarak dönüp kendimize bakacağız.

21. yüzyılda hala bu ülkede sivil toplum yerine cemaatler, tarikatlar, kin ve garez örgütleri söz söyleyebiliyor ise, kendimize soracağız biz nerede hata yaptık? Biz önce “biz” diyebileceğimiz bir sivil toplum olarak söz söylemeye başlamayı öğrenmeliyiz. Sivil toplum olmayı başardığımız gün uygarlık raylarına girmiş insancıl değerlere yelken açmış ve insanlar tarafından yönetilen gemide olduğumuzu göreceğiz.

0 0

Yerel seçimlerin AK Parti ve MHP ittifakıyla öne çekilmesine CHP’de duyarsız kalmadı ve 3 Kasım 2013 tarihini getirdi. Sonuçta 27 Ekim’de uzlaşmaya varıldı. CHP, yerel seçimlerde Genel seçimin bir provasını yapacak.
İzmir’i kaptırmama, Ankara ve İstanbul’u almaya çalışacak.
CHP’nin asılacağı illerden biri de Trabzon olacak. Ancak CHP’nin Trabzon’da seçimi olması kolay olmayacak.

Eğer Trabzon merkez ilçe ile ya da kapatılacak beldeler ve mücavir alanla seçime girerse CHP’nin şansı yeniden doğacak. Büyükşehir olması halinde CHP’nin işi zorlaşacak.
Hiçbir siyasi parti kolay kolay pes etmez. Ve kazanmak için yola çıkar, CHP’de ne olursa olsun şansını deneyecek.
Trabzon’da CHP kiminle seçime gider ve kiminle Trabzon’u alabilir?
Tek, tek bakmaya çalışalım.

Önce Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu’ndan başlayalım. Kendisiyle yaptığım röportajda her ne kadar ‘Aday değilim’ dediyse de Canalioğlu da Asım Aykan gibi, Trabzon Belediye Başkanlığını özleyen bir isim.

Son Genel seçimde kırsalda CHP’nin istenilen ölçüde çıkmaması Canalioğlu’nu Belediye konusunda tereddütte bırakıyor. Ancak yakın çevresine ‘Trabzon Bütünşehir olarak seçime girsin banko kazanırım’ diyor.

Canalioğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ile ilişkilerini üst seviyeye çıkardığı, gelecek dönem milletvekilliği konusunda tereddüdü yoksa yerele dönmeyeceğini öğreniyoruz.
CHP’nin Belediye Meclis Üyesi Turgay Şahin İnşaat mühendisi. Köy hizmetlerinden gelmiş ve Türkiye’de önemli illerde görev yapmış değer.

Tecrübelerini ve deneyimini, Trabzon Belediye meclisinde de üst noktaya çıkardı. Turgay Şahin Büyükşehir de olsa aday olmak istiyor. Zira aday olması halinde Köylü ile muhtarla ile birebir diyaloğu olan Hüseyin Alioğlu’nun da desteğini alacak. Şahin insanı duyguları gelişmiş önemli bir değer.

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon’da sıçrama yapması için farklı bir seçim politikası izlemeli. Popüler bir isimle seçime girmeli. Popüler isim dendiğinde de akla ilk gelen Av. Haluk Pekşen. Pekşen Yomralı. Annesi Arsin’li. Trabzon’da hem Yomra hem de Arsin ağırlığı var.

Aynı zamanda sporun içinde, sosyal yaşamda tanınıyor. Televizyon ekranlarını müthiş kullanıyor. Seçime girmesi durumunda ekonomik sıkıntı ne kendisi ne de partisi çekecek. Av. Haluk Peşken CHP’nin Trabzon’daki en ideal Büyükşehir adayı gibi görünüyor ve ilçe başkanlarının da sahipleneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

CHP’de Ahmet Kaya ismi de var. Merkez ilçe başkanı olan Ahmet Kaya her siyasi partiden insanların tanıdığı ve sevdiği politikacı. Ancak il yönetimi ile sıkıntıları var. Yavuz Karan’ın ajandasında yer alması kolay olmasa da Ahmet Kaya ismi benimseniyor.
Trabzon’un batısından ve doğusundan iki isim daha.
Önce Akçaabat.

Ali Türen Öztürk. Trabzon Büyükşehir olursa CHP’de Akçaabatlı bir aday beklenebilir. Fakat Ali Türen Öztürk, milletvekili seçiminde aldatıldığına inanıyor. Büyük paralar harcadı fakat, istediği olmadı.
Kemal Kılıçdaroğlu arayıp ‘Adaysın’ derse girer. Sonrasında da bir vekillik bekler.
CHP’de doğu’dan ise Daver Batu var. Mühendis olan Batu da Köy hizmetleri kökenli.
Hayali milletvekilliği ve belediye başkanlığı. Aday olması halinde etrafında bir kartopu gibi birikecek olan doğu ve Çaykara’nın desteği olacak. Ama CHP’den çıkabilecek mi bu bilinmiyor.

İl Başkanı karan. Karan, miletvekil adayı olmayacağının sözünü verdi. Ama siyaset bu yerelde CHP’nni şansı az görülürse adaylar kenara çekilir. O zaman Karan Büşükşehir için çekedini çıkarır ve yollara düşer.
Neresinden barsanız bakın CHP Trabzon’a asılacak. Büyükşehir’de favori AK Parti. Ancak terör saldırılarının her geçen gün AKP’yi kemirdiği gerçeği ile tüm partiler tetikte. Değerlendirmelerimize MHP ile devam edeceğiz.
Son bir not ile bitireyim: Trabzon insanı yeni yüzler görmek istiyor. Eğer varsa sevgili okurlarımız önersin, gündeme taşıyalım.

1 2

Ankara’da Hukuk bürosu bulunan Avukat Haluk Pekşen, Trabzon’un Ankara’dan izlediğini söyleyerek, ‘Benim yıllar önce bir değerlendirmem oldu.

Trabzon köy oluyor diye. Haklı çıktım. Trabzon havalimanındaki o çağdışı görüntü hepimizi derinden üzdü’ dedi.

Pekşen şöyle konuştu: ‘Türkiye terör batağının içinde. Ailesinden teröre kurban vermiş bir bayan gidiyor ve omzunda bayrağı ile protesto ediyor. Daha fazla canlar gitmesin, önlem alınsın diye bağırıyor. Ama itiliyor, kakılıyor ve yere düşürülüyor. Oradan kalkmaması için boğazına basılıyor. Bu nasıl olabilir.

Trabzon Valisi ve Emniyet Müdürüne sesleniyorum, bunun sorumlusu bulunup mutlaka yargı önüne çıkarılmalıdır. Ayrıca teröre tepki gösteren terörle mücadele etmeyenlere tepki gösteren Nursen Yetim kardeşimizin de hukuk bürosu olarak dava açması halinde avukatlığını bedelsiz yapacağımın da sözünü veriyorum.’

0 0

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon il teşkilatı çok hareketli günler geçiriyor. Dün basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ayrıntılarına sadece TAKA ulaştı.

CHP Trabzon il teşkilatı, merkez ilçe yönetimi ve ilçe başkanları olağanüstü toplanarak Genel Merkezde Parti Meclisi’ne kimin önerileceğini enine boyuna masaya yatırdı.
İl Başkanı Yavuz Karan liderliğinde yapılan toplantıda Av. Haluk Pekşen öne çıktı. CHP Akçaabat ve Çaykara teşkilatı Ali Türen Öztürk’ün ismini önerirken diğer tüm ilçe başkanlarının tamamının avukat Haluk Pekşen’i istediği öğrenildi.

1,5 saate yakın bir süre bu konuyu konuşan CHP yönetimi ortak bir karar etrafında birleşerek adayını Genel Merkeze sunacak.

Bu arada dün yapılan toplantının ardından CHP merkez ilçe Başkanı Ahmet Kaya’da tüm ilçe başkanları ile ayrı bir şekilde toplantı düzenledi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ardından yaz döneminde de çalışılacak uyarısını alan CHP bu amaç doğrultusunda tüm mesaisini partiye veriyor.

0 0

CHP nin Temmuz ayında yapılacak olan kurultayı öncesinde Anadolu daki örgütlerde hareketlenmeler var.

Yeni ve dinamik bir parti meclisi için de Trabzon avukat Haluk Pekşen ismine ısınmaya başladı bile. Merkez ve ilçe örgütlerinin PM için önereceği isim olan Avukat Pekşen, ‘Davaya katkım olacaksa ne mutlu bize’ dedi. Trabzon’un Ankara’daki sesi olan Haluk Pekşen’in Parti Meclisinde olması hem CHP’ye hem de Trabzon’a katkı yapacak.

 ‘Yeşilyalı hizmete doyuyor’

Trabzon Arsin ilçesine bağlı Yeşilyalı Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Çevik, Kamuran Akçay’ın Yeşilyalı Belediyesi’nin arka sokaklarına bakmadığını ve İmar durumunun da felaket olduğu açıklamasının doğru olmadığını ve her yere aynı seviyede hizmet götürdüklerini belirtti.

Çevik, “Bizim Yeşilyalı belediyesi olarak yedi mahallemiz var. Hepsine aynı şekilde yatırım yapmaya çalışıyoruz.  Ben Yeşilyalı’da hiçbir şey yapılmıyor denildiği zaman gülüyorum. İmar alanına bilerek asfalt yapmıyoruz. Çünkü kanalizasyon yapımından sonra asfalt dökeceğiz. Asfaltın parasını verdik belediyede duruyor. Kamuran Akçay’ın ise tam evinin altında bir aydır iş makinesiyle yol genişlemesi yapılıyor. Biz yıllardır genişletilemeyenyolları da genişlettik. Herkes memnun oldu. Hatta Kamuran Akçay’ın babası ve kendisi, evlerine doğru olan yeri bize burayı da yapın başkanım dedi. Bizde başkana ilettik olumlu karşıladı olsun yaparız dedi. Ama şunu herkes bilmeli,  Belediye kimsenin babasının malı değildir. Yeşilyalı’nındır. Kim hizmet yaparsa karşısında ceket ilikleriz.’ Dedi.

Yoloğlu tebrik etti

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun basın danışmanı Ahmet Yoloğlu ile Gençlik Meclisi Başkanı  Muammer Tosun dün TAKA Gazetesi’nin yeni Yazı İşleri Müdürü Adem Akpınar’ı ziyaret etti ve kutladı. Bir süre sohbet eden Yoloğlu ve Akpınar, aynı köylü çıktı. Akpınar’ı tebrik eden Yoloğlu, ‘Başarılı olacağına yürekten inanıyorum’ diyerek Başkan’ın çiçeğini teslim etti.

Cemiyet kınadı

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Hakkari’de yapılan hain saldırıyı lanetledi ve şunları kaydetti: “Hakkari’de pusuya düşürülerek şehit olan Mehmetçiklerimizin ailelerine, yakınlarına öncelikle başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz. Vatanın bekçileri olan askerlerimize kurşun atan terör örgütlerini bir kez daha lanetliyoruz. Mehmetçiğimize atılan kurşunlardan bir tanesi de maalesef Trabzon’umuza isabet etmiştir. Hem de sporun içinden gelen bir babanın, sporcu olan genç bir evladına. Bu acı haber bizleri derinden yaralamıştır. Bu acılı güne duyarsız kalmamak için yarın (bugün) yapılacak olan 5. Orhan Kaynar Futbol Turnuvası’nın final maçını ve etkinliklerini ilerleyen bir tarihe erteledik.

Tuncer göreve başladı

Karayolları 10. Bölgede Zeynel Abidin Yeşil Trabzon’dan ayrılırken Ahmet Hulki Tuncer yeni görevine başladı. Antalya Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünde Isparta, Burdur illeriyle çalıştı,  yapmış olduğu  başarılı çalışmalarından dolayı, Trabzon Karayolları 10. Bölge Müdürlüğünde Artvin, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Giresun illeriyle çalışması uygun görünen Tuncer’e siyasiler, Valiler,  Belediye Başkanları, beraber çalıştığı mesai arkadaşları ve Yol-iş sendikasının üyeleri arayarak  memnuniyetlerini belirtip başarı diledi.

Karayolları Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil Trabzon Yol-İş  1 nolu sendikasına veda etti. Güzel çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yeşil, ‘Trabzon’a desteklerimiz sürecek’ diye konuştu. Bu arada Sendika Başkanı Hasan Basri Hatipoğlu yeni bölge müdürü  Ahmet Hulki Tuncer’in Trabzon’da çok başarılı olacağını söyleyerek kendise hayırlı olsun dedi.

Türkiye’nin konuştuğu Artvin’li müdür

Bursa’da ormanda piknik yaparken vatandaşların gördüğü ve ağaç kovuğuna saklanan 1.5 metrelik yıla için polis ve itfaiye seferber olurken, ağacın kesilmesini isteyenlere Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun’un verdiği, “Orası orman. Orası yılanın. İnsanlar oradan uzaklaşsın” sözleri takdir toplamıştı. Artvin ili Şavşat İlçesi doğumlu Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun bu tavrıyla Türkiye gündemine gelmişti. Coşkun, “Zaten ağaca sığınmış, canını kurtarmaya çalışan bir hayvanın üzerine gitmek vahim bir durum ortaya çıkarabilir. Hayvanlarında yaşam hakkı olduğunu unutmamak gerek” şeklinde konuşarak bugün olsa aynı tavrı yine gösteririm” dedi.

Teröre lanet

Karadeniz  İşadamları Derneği (KARGİD) Başkanı Ahmet Yaşar ALTINTAŞ, Hakkari, Dağlıca’da yapılan silahlı ve bombalı saldırı neticesinde, 8 askerimizin şehit olması ve 16 askerimizin de yaralanması nedeniyle yaptığı açıklamada, bu tür saldırıların  yapılmasının ülkenin istikrarını bozmak ve huzurunu kaçırmaya yönelik olduğunun altını çizerek Millet olarak hain terör faaliyetleri karşısında duyarlılık gösterip, ülkemizin bütünlüğüne, birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkarak terör odaklarına en güzel cevabı vermeliyiz diye konuştu. KARGİD  Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar ALTINTAŞ  yaptığı yazılı basın açıklamasında, Hakkari’de gerçekleştirilen hain terör saldırısını kınadı. Saldırıda şehit olan Mehmetçiklerimizden  duyduğu büyük üzüntüyü dile getiren Altıntaş , şunlara yer verdi:

Bu tür saldırılarla ülkemizin birlik ve beraberliğine darbe vurulmaya çalışılmaktadır. Millet olarak, hain terör faaliyetleri karşısında daha fazla duyarlı olmalı, ülkemizin bütünlüğüne, birlik ve beraberliğimize her zamankinden daha fazla sahip çıkarak terör odaklarına en güzel cevabı vermeliyiz. Terörle mücadelede bugüne kadar gösterilmiş olan kararlılık ve hassasiyetin taviz verilmeden sürdürülmesini bekliyoruz. Altıntaş , teröre karışan ve terörizme arka çıkan iç ve dış mihrakların, ülkeye yönelik terörist saldırılarını kınadıklarını, saldırıda şahit Mehmetçiklerimizi  rahmetle andıklarını, başta Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere Türk Milleti’ne ve şehitlerimizin ailesine başsağlığı , yaralı askerlerimize acil şifalar dilediklerini kaydetti.

0 1

45 yıllık eğitimci, öğretmen ve müdürlük yapmış birisi olarak bende varım diyorum. Arsin Belediye Başkanlığı için adı geçen isimlerin tamamı bizim için değerdir.

Aynı değeri onlarla birlikte paylaşmak istiyorum. Arsin geçmişten geleceğe hizmet bekliyor. Bende hizmet sevdalısı olarak bu işe soyundum. Beraber bu yola baş koyduk kazanacağımıza inanıyorum. Çünkü bende siyaset yok. Siyasetçilere saygı duyuyorum. Arsin’in bağımsız adayıyım. Herkese saygılarımla. Yılmaz Gürsoy.

AR-GE paralı mı?

Mühasebeci Ali Sait İshak aradı. TTSO’ya müracaat ettiğini ve bir isimle ilgili araştırma istediğini ancak ‘Ücrete binaen yapılabileceğin’ söylediler. TTSO’da AR-GE hizmetleri mi paralı mı diye sordu.

 ‘Metin Kara sözünün eridir’

Trabzon Esnaf Odaları Birliği Başkanı(TESOB) Metin Kara’nın dürüst-mert ve çok iyi niyetli bir insan olduğunu vurgulayan Turan Altuntaş, ‘Esnaf seçimlerde ayrı düştük ama benim için Başkan Kara’nın yeri ve değeri çok ayrı bir yerdedir. Metin Kara’yı ben çok iyi  tanırım. Yolda yürürken bile aklından ne geçer bilirim. Sözü-özü bir insandır. Başkanımızla aramızda problem yoktur.

Aramızda bir dönem dolmuş zamları konusunda ufak-tefek tartışmalar olmuştur. Bunlar  esnafın hayrına olan şeylerdir. Kişisel problemlerimiz yoktur. Biz esnafın temsilcisiyiz bizde düşmanlık olamaz. Oda olarak her zaman birliğimizin yanındayız” açıklamasında bulundu.

Pekşen’den balyoz

Ankara’nın ünlü avukatlarınan Haluk Pekşen kitap yazdı. Peşken, Balyoz-Savunma başlığıyla yazdığı kitap VEDAT ve ALKIM kitabevinde raflarda. Bugün ise İstanbul Anadolu yakasında dağıtılacak. Pazartesi’nden itibaren Trabzon’da da dağıtılmış olacak. Yayıncı www.yetkin.com.tr’den adres teslimi de isteyebilirsiniz.


CHP merkez ilçe

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez ilçe Başkanı Ahmet Kaya bugünlerde çok yoğun. Merkez ilçe seçimini kazanmasının ardından ilk iş olarak seçimde söz verdiği parti binasını meydana taşımayı gerçekleştiren Merkez ilçe başkanı halkın isteklerine de cevap vermeye çalışıyor. Geçen gün kendisine uğradık. Partide seçim havası gibi yoğunluk vardı.

Ahmet Kaya: “Seçimde söz verdiğimiz gibi parti binasını meydana taşıdık. Partililerimiz memnuniyetini dile getirdiler. Diğer noktada da partililerimizin derdi bizim derdimizdir. Binamızı genişlettik, istişare toplantılarımızı düzenliyoruz. CHP, Trabzon’da istediği noktaya gelecektir” dedi.

0 1

Rize Valisi hemşehrimiz Seyfullah Hacımüftüoğlu İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı na atandı.

İçişleri Bakanlığı müsteşarlığı görevine atanan Vali Hacımüftüoğlu’nun önümüzdeki günlerde Rize’deki görevinden ayrılarak Ankara’ya gitmesi bekleniyor. Hacımütüoğlu’nun atanması ile ilgili olarak:

“Karar Sayısı: 2012/3190 Ekli listede görev yerleri ile ad ve soyadları yazılı şahısların karşılarında belirtilen görevlere atanması; İçişleri Bakanlığının 16/5/2012 tarihli ve 8943 sayılı yazısı üzerine, 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Kanunun 2 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 17/5/2012 tarihinde kararlaştırılmıştır” denildi.

Durmuşoğlu’ndan sponsor çağrısı

Karadeniz Bölgesi Kick-Boks temsilcisi ve Denge Spor Kulübü antrenörü Mustafa Durmuşoğlu’nu dinledik. Durmuşoğlu, Trabzon’un en başarılı antrenörlerinden biridir. Gerçek bir profesyoneldir. Yetiştirdiği sporcular her zaman en iyi yere geldi. Durmuşoğlu Temmuz ayında Trabzon’da önemli bir organizasyona hazırlanıyor. Kick-Boks Mili takım seçmelerini Trabzon’a aldırdı. 19 Mayıs’tan ziyade Hayri Gür Salonu’nu tercih eden Durmuşoğlu sponsorlara seslendi:

“Trabzon’da 2 bin sporcu olacak. Bir o kadar da aile. Önemli bir organizasyon. Sponsorsuz biz bu işleri yapamayız. Trabzon ve ilimizin önde gelenleri bu tür organizasyonlara sahip çıkmalıdırlar. Reklam verenler için de bu şampiyonaya önemli bir fırsattır diye de düşünüyorum. Aileler ve boks severler de salona gelerek gençlerin yarışına ortak olmalı” dedi.

Koray Aydın Sochi’yi sordu

MHP Trabzon milletvekili Koray Aydın, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi ve Sochi Limanı’nın yük trafiğine kapatılmasının ardından Karadenizli ihracatçınının mağduriyetinin önlenmesi için neler yapacaklarını anlattı. Aydın:

“Kapatılan Sochi Limanı’na alternatif olarak önerilen Adler Limanı’nın Trabzon’dan denizyolu ile yapılacak olan tarifeli yük trafiğine açılması hususunda Rusya Federasyonu üst düzey makamları nezdinde Bakanlığında ne tür girişimlerde bulunulmuş ve hangi çalışmalar yapılmıştır. Sochi’nin kapatılmasının ardından ülke ve bölge ekonomisinin uğradığı kayıplara ilişkin yapılmış bir çalışma var mıdır?

Günnar’ın danışman kadrosu

Ak Parti Trabzon il başkanı Adnan Günnar bu dönem danışman kadrosunu çoğaltacak. Her alanda kendine fahri danışman tutmaya karar veren Günnar’ın muhtemelen siyasi danışmanlığını Zeki Kavanoz yapacak. Halkla ilişkiler ve şehir gündemi ile ülke gündemin takipte, Selahattin Çebi, Günnar’ın danışmanlarından olacak. Belediye ile ilgili olarak Günnar, yönetimin içinden Faruk Kanca ile gelişmeleri takip edecek. Böylelikle yönetimdeki bütünlük mesajın da vermiş olacak. Günnar’ın sanat danışmanlığını ise Metin Güneş yapacak. Günnar spor ile ilgili danışmanlıkta Çağatay Bali’den destek alacak. Hukuk danışmanlığını ise Salih Cora yönetecek. Günnar bu isimlerden birini de yürütme kuruluna alacak. Parti tüzüğünde böyle bir hakkı var.

Pekşen’in son mesajı

CHP Trabzon İl yönetim kurulu üyesi iken yeni dönemde Yavuz Karan’ın karşısına geçen Galip Peşken aradı. Peşken, “Benim tavrım ve Türker Ertürk’e desteğimin sebebi 2011 genel seçimleri öncesinde Yavuz Karan’ın milletvekili aday adayı Haluk Pekşen’e karşı tavır almasıdır. Bunu ilçe başkanlarımız çok iyi biliyor” dedi.

KTÜ’de 57. Kuruluş heyecanı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) 57. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Türkiye’nin ilk 4 üniversitesinden biri olan ve bölgenin öğrenci yükünü sırtlanan KTÜ’de kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir dizi etkinlikler gerçekleştirilecek.

Buna göre bugün Rektör İbrahim Özen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Vali dr. Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun da katılması beklenen etkinliklerde Osman Turan Kongre merkezinde kuruluş anısına program gerçekleştirilecek. 57. Kuruluş yıldönümünü kutlayan KTÜ, 4 adaylı seçimle yeni rektörünü belirleyecek.

Büstlerin akıbeti ne oldu

CHP Trabzon milletvekili Volkan Canalioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde: “Trabzon kentimizin yetiştirmiş olduğu kültür-sanat-bilim insanlarımızdan Bedri Rahmi Eyüboglu, İbrahim Cudi, Dr.Celalettin Algan, Sabahattin Eyüboglu’nun Trabzon Meydan Parkında bulunan büstleri ile yine Trabzon Edebiyatına katkı sağlayan insanlarımızın bulunduğu PANO, Trabzon Belediyesince Meydan Parkı düzenlemesi nedeni ile kaldırılmış ve düzenlemeden sonra yerlerine konulmamış, bir depoya atılmıştır” açıklamasına yer vererek “büstlerin kaldırılmasını doğru buluyor musunuz?” dedi.

Karaoğlu’nun 19 mayıs mesajı

AK Parti Trabzon Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Karaoğlu şu ifadelere yer verdi; “Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.”

2 0

Disiplin Kurulu Harekete Geçmeli

Şike sürecini yakından takip eden Trabzon’un Ankara’da ki önemli Avukatlarından Haluk Pekşen Trabzonspor’un, halen yargılaması devam etmekte olan İstanbul özel yetkili ağır ceza mahkemesinde görülen, şike davasına müdahil olma talebinde bulunması, Trabzonspor’un hukukunu ve haklarını koruması için iyi bir gelişme olmuştur.” Dedi.

Pekşen, Ancak Trabzonspor’u zararlarının ve mağduriyetinin giderilmesi için yapılması gereken asıl işlem, TFF disiplin kurulunun harekete geçirilmesidir.

Ne var ki, TFF’nin disiplin işlemlerinden kaçınması açıkça görevin su istimali niteliğindedir.
Bu itibarla, Trabzonspor’un zararlarını karşılamak amacıyla TFF aleyhine bir tazminat davası açması gerekmektedir. Böylece, Trabzonspor 3 ayrı kulvarda da hukuki koruma sağlamış olacaktır.

Şöyle ki;
1- Trabzonspor’un vuku bulan zararlarının karşılanması için açılan tazminat davası
2- Trabzonspor’un şampiyonluğunun elinden alınması sebebiyle gerçekleşmesi beklenen disiplin süreci
3- halen yargılaması devam eden özel yetkili mahkemelerde görülen ceza davasının neticesidir.

Ancak bilindiği üzere devam eden ceza davasında zaten savcılar görevlerini yapmakta ve davayı onlar takip etmektedirler. Bu itibarla, Trabzonspor’un bu davaya müdahil olması Trabzonspor’un haklarını belirleyen bir unsur olmaktan uzak olup; ancak yukarıda belirtilen diğer iki seçeneğin hayata geçmesi halinde Trabzonspor için önemli ki gelişmeler olacaktır.

Sonuç olarak, bu noktada tüm kamuoyu Trabzonspor yönetim kurulunun harekete geçmesini beklediği açıktır. Bir an evvel disiplin işlemlerinin başlanılması ve Trabzonspor’un da maruz kaldığı zararlarını tazmin yoluna gitmelidir.

2 0

Trabzon’un Ankara’daki güçlü sesi Haluk Pekşen ile Trabzon ve Trabzonspor üzerine çok özel:

Ankara. Tunus caddesi 46 numara. Avukat Haluk Pekşen’in ofisindeyiz. Türkiye’nin önemli hukukçularından birisi. Söyleşiyi okuyunca Trabzon ve ülke için önemini de anlayacaksınız. Biz sorduk o cevapladı. Her ne kadar ‘Siyasete girmeyeceğim’ dese de bir açık kapı bıraktı. CHP kendi yapısını değişirse neden olmasın. Haluk Pekşen ile Trabzon’u da konuştuk. Trabzon isminin bir kredi kartı olduğunu  ama yanlışlar sebebiyle bu kartın limiti doldurmak üzere olduğunu söyledi:

BÜYÜK DAVALARA BAKTIK

TAKA: Başarılı bir hukuk eğitimi aldınız, Trabzon’da ve Ankara’da avukatlığın zirvesine çıktınız. Yüce Divan’da savunma yapan bir avukatsınız, hangi davalara baktınız?

HALUK PEKŞEN: Yani  bir  avukatı  cezbedecek  şöyle  bir  dava  olsa da  baksam  diye   bir  şey  olduğunu  zannetmiyorum, yok. Yani  dünyada, dünya  çapında. Bırakın  Türkiye’yi  söylemiyorum. Dünyada  görülmüş olan  en büyük  ekonomik  ölçekli  davaya  bakın.  Yani  davanın  miktarı  400  milyar  dolar  falan.  Tabi  bunlar  çok ciddi   rakamlar.  Mali  boyutları  büyük  boyutlu  dava  dediğinizde  böyle  bir  dava  bana da  gelseydi  bende  baksaydım  diyebileceğiniz  bir  dava  yok.

Türkiye’de  avukatlık  mesleği  avukatın  duruşma  salonundaki  performansı  olarak  algılanıyor. böyle  değil. Avukat bir  çok  şeyi  bir  arada  yapabilen  o  anlamda da  uygulamalarıyla  kendi  ülkesine, dünyaya  proje katkısı sunabilen,  o projelerin  mevzuatlarla uyarlı yapısını oluşturabilir. Şimdi  bizim  büromuzun  iki  ayrı  fonksiyonu  var.  Bir  hukuki itilaflara  ilişkin,  bir de Türkiye’nin  gelişen  yapısına  uygun  veya  dünyanın  entegre  yapısına  uygun  mevzuat geliştirmek. Çok  sayıda mevzuat  geliştirme  işinde  görev  aldım. Türkiye’nin   birçok  projesinde görev  yaptım. Bunlar  içerisinde herkesin  bildiği  havacılık  var.

Türkiye’de  ben  havacılığa  el  atana  kadar,  bunun   vesilesi de rahmetli  abimdi. Trafik  kazasında  kaybetmemiz  nedeniyle havacılık  sektörüne   el atana  kadar  bir Türk Hava Yolları birde  Charter  uçan İstanbul Hava  Yolları vardı. Ama  bugün  çok  sayıda  hava  yolları  şirketi  var. O  hava  yolu   şirketleri Türkiye’yi  sokaklardan  yollardan  aldı. Herkesi  uçmanın  sıradan  bir  yaşam   bicimi  haline  getiren,  sonuca  taşıdı. Bunda da bir  hukukçu  olarak  benim  mevzuatlarının  her  devresinde  çok   ciddi  emeğim  var. Türkiye’nin  bugünkü  mevcut  yapısı  içerisinde  hem  büyük  bir  dönüşüm  projesi  olmuştur hem de  çok  ciddi  istihdam  projesi  olmuştur. Türkiye’nin  yaşam  kalitesini  arttıran  proje  olmuştur..

İPEK YOLUNUN MİMARI

TAKA: Türkiye ihracatçılar birliğinde de görev yaptınız?

HALUK PEKŞEN: 1996  yılında Türk  İhracatçılar  Birliği’nde görev yapıyordum. Doğu ve Güneydoğu  Anadolu  İhracatçılar  Birliğin’de  ipek  yolu  demir yolu  projesini  hazırlamıştım. Bugün  o proje  bitme  aşamasında. Bana  göre  Ortadoğu ile  Ortaasya ile  Avrupa’nın bağlantısını  sağlayan  yüzyılın  projesidir. Şu  anda  projenin  önemi, büyüklüğü  ağırlığı çok ciddi  anlaşılmış  ki bu proje  bu  demir  yolu   bittiğinde  uygulamaya  geçildiği  anda devasa  bir  proje  olduğunu  herkes  anlayacak. Bana göre  petrol   boru  hattından,  daha  önemli  bir  projedir. Kaldı ki  o  boru  hattında  da hukukçu  olarak  proje  müdürü  olarak ta   çok  ciddi  anlamda  emeğim  vardır.

Yani  kısacası  Türkiye’nin  turizmde de  Akdeniz  bölgesinde bildiğiniz  hukuk  alt  yapısında  da, turizm alt  yapısında da  Türkiye’nin  sanayi  alt  yapısında da, organize sanayi mevzuatlarında da ciddi  emeğim var. Bankacılık  sektöründe  ülkenin   bu  bankacılık  yapısının bu  haline  oturtulmasında, bankacılık  kanununda da  ben  çok  emek  verdim. Türkiye’de  belki   bizim  ofisimiz  kadar  bankacılık  sektörüne   emek  veren  bir  ofis  daha  olduğunu  düşünmüyorum. Sonra işin bakıldığında birkaç  tane  boyutu  vardır.  Yalnızca mahkeme  de  duruşma  salonunda veya  itilafların  çözümünde  avukatlık  yapmıyoruz. Avukatlığı  iki  ayrı  boyutta  yapıyoruz.

Bir  ülkemize  ilişkin  birde,  itilaflara  ilişkin.  Bizde her ikisi de   dengededir. Bunu  Ankara’da  göreve  başladığımda  1996  yılından beri  büyük  bir  dengede  götürmeye  özen  gösterdik,  Şimdi davalara  sıra  gelince de yani  bir  avukat olarak  hayatta  yeniden  gelsem  hangi  davaya  bakmak  isterim  veya Şöyle  bir  dava  olsa da o davaya  bakayım  diye  bir  dava  yok. Yani  benim  beni  cezbedecek  bakmadığım  ölçüde  dava  kalmadı. Bazen  çok  küçük  bir  hukuki  işlemdir ama Sonuçları  çok  büyüktür. Onun  için  davanın  önemliliği  büyüklülüğü  o  davanın  taraflarına  sağlayacağı  sonuçlara  bakılarak  ortaya  çıkar  yoksa  içerisindeki  rakam, kişi sayısı  çok  önemli  değildir. Bu tür  davalar  çok Türkiye  de  onlara da  baktım. Pekte  bu  konuda  içimde  ukde  kalan  şeyler  yok. Beklediğim  bir şey  de  yok  her  anlamda  mesleki  açıdan  her şeyi Allah  nasip  etti.

TRABZON SEÇİCİ OLAMADI

TAKA: Trabzon’da Milletvekili aday adayı oldunuz, listeye giremediniz neler söyleyeceksiniz?

HALUK PEKŞEN: Listeye   girememem  doğrusu  benim adıma  iyi  oldu  diye düşünüyorum şahsen. Listeye  giremememin  bana ciddi  katkısı  oldu. Hem  ekonomik  hem  siyasi  anlamda  katkısı  olduğunu  düşünüyorum. Trabzon’da   siyasetin  nasıl  yapıldığını  ortaya  koymak  açısından  önemli listeye  girememem. Oradaki  bir  ilçelerdeki  oy  dağılımına  bakıldığı  zaman  ortaya  çok  üzücü  bir fotoğraf  çıkıyor ne  yazık ki.

Bir çok  şeyi Trabzonlunun  yeniden  gözden  geçirmesine  sebep  oldu. Listeye  girememen  konusunda  halen  devam  eden  eleştiriler  geliyor  bana da, özürler  geliyor. Bunlara  dönüp  bakmıyorum. Listenin  içine  girmiş  olsaydım  ne  olurdu?  O konuda da  çok  fazla bir şey  söylemek  mümkün  değil. Geçmişte  kaldığı içinde  kendi  kendimizi  pozisyon  tarif  etmeyelim. Ama Trabzon’un  milletvekili seçerken  milletvekili  adayları  belirlerken  kendilerinin kullandıkları  oyların  ülkenin  kaderini  belirlediklerini  insanların  anlaması  gerektiğini  düşünüyorum. Bugün bana  göre  Trabzon da son  dönemlerde  etkin  bir siyasal  güç  oluşmadı. Trabzon’un  Ankara’da parlamentoda  güç  ağırlığı  giderek  azalmaya  başladı şu  anda  da.  Gerçekten, ne yazık  ki yok  denilecek  kadar  azaldı. Yani  bu  iktidar  partisi içinde geçerli. İktidar partisinde  Trabzon’a  bakıldığı  zaman  çok  ciddi  bir  ağırlığı  yok. İşte  spordan  sorumlu  bakan  İstanbul da 24  tane spor  merkezi  sözü  veriyor.

Haydar  Paşa’ya  100 bin  kişilik  stad  yapacak  bilmem  nereye  ne  yapacağım  diye. Ama  Trabzon  biliyorsunuz  1998  yılından  beri  bir yalanın  peşinden  sürüklenip  gönderiliyor. Halen  bir Akyazı  yalanı  devam  ediyor. İnsanlarda orada  stad  yapılacağını  zannederek  bu  aldatmaya  ayak  uydurarak  aldanmaya avunmaya  devam  ediyorlar. Ya  bir  stadın  projesi olmaz mı? O  stadın  ihalesi  yapılmış  olmaz mı ? İhalesi  yapılmayan, projesi olmayan,  finansmanı  bulunmayan  lafta bir sulu boya  resmin  peşine  takılmış  bir  kent. Siyaseti  yaparken  insan  kalitesi  önemli. Temel  koşul bu zaten. Amaç  insanın  mutluluğu  ise  siyasette  eğer,  o insanın mutluluğunu  sağlayacak  olan  insan  kalitesidir.

TRABZON KENDİNİ SORGULAMALI

TAKA: Bir daha aday olmayacak gibi konuştunuz?

HALUK PEKŞEN: Trabzon hata üstüne hata  yaptıktan sonra insanlar Trabzon’a uzak duruyorlar. Şimdi  bir  Haluk  Pekşen  daha  çıkıp  Trabzon’dan  aday  olmayı  çok  ciddi  anlamda  düşünmez. Neden  insanlar  Trabzon’a  gitsinler de büyük bir haksızlığa  uğrasınlar, geri  dönsünler? Gitmemeyi  tercih  ederler. Yani  onun  içinde  milletvekilliliğinin  bana  Ankara da  kazandıracağı  bir şey  olduğunu  zannetmiyorum. Ne siyasal  güç  olarak  ne  etkinlik  olarak  ne de  ekonomik  olarak. Şimdi  bundan  sonraki  süreç  içerisinde  Trabzon’un  o  Trabzon’daki  bilindik  mantaliteden  hızla uzaklaşması  lazım  başka  şekilde  Trabzon’un  kalıcı  bir  etkin  kent  haline  geri  dönmesi  çok  uzun  zaman  alır. Hiç  bir  kulvarda  yok  artık  Trabzon.

Futbolun  dışında  hiç  bir  yerde  yok. Futbolda da ne yazık ki işte  izledik  son  derece  üzücü bir  durum vardı.  Olabilir  hakem  hatası  olarak  kabul  edelim  onu. Ama  sahada ki  sporcunun  tribündeki  izleyicinin  bana  göre  yapmaması  gereken  çok  şey  yapılıyor. Bunların  hepsi  bizleri  üzüyor. Yani  sizde  dışarı da  yaşayan  bir  Trabzonlusunuz  Ankara’da yaşayan. Geri  dönülmez  hatalar  olarak  görüyorum. Trabzon  bir  markaydı. Biz Trabzonlular  Trabzon  ismini  ciddi  bir  kredi  kartı  olarak  kullanıyor  idik. Ama  maalesef  bu  şu  anda  geçerliliğini  çok  ciddi  anlamda  yitirdi. Trabzon  artık  enteklektüelizmiyle, sanatıyla, kültürüyle  anılmıyor. Şiddetiyle  etkisiyle baskısıyla  işte  cinayetleriyle  v.s. anılır  hale  gelmeye  başladı. Bunları çözümlemesi  gereken siyasetçiler, onlarında  bunu  çözümlemeye  bir  adım  attıklarını  görmedim  ben.

KILIÇDAROĞLU’NA MEKTUP

TAKA: Sayın Pekşen, Bir gün Trabzon Milletvekili ve Bakan olursanız nereden başlarsınız?

HALUK PEKŞEN: Evet  Trabzon’da  milletvekili  adaylığı  ve  bakanlık  bunu  düşünmüyorum. Siyaset  defterimi  kapattım. Çünkü  sadece  Trabzon’da değil  her yer de  kapattım. Düşünüyorum  CHP   bir  parti  kalitesi , partinin  çekim  merkezi  bana  göre  çok  ciddi  gözden  geçirilmediği  sürece  siyaseti  düşünmek  çok  ciddi  bir şey  değil. Partinin  şu  andaki  durumu  ben  dahil  birçok  arkadaşımızın  partiye  uzak  durmasına  sebep  oluyor.

Geçenlerde  sayın  Kılıçdaroğlu’na  bir  mektup  yazdım  partiyle  ilgili. Bu partinin  yeniden  çekim  merkezi  olması  için  neler  yapılması  gerektiğini  yazdım  açık  yüreklilikle  adımı da  altına  yazdım  gönderdim. Ama  hala görüyorum ki  partinin  içerisinde  haziran  seçimlerinde  parti  meclisine  kim hakim olur, koltuğu  nasıl  tutarım  tartışmaları  var. Böyle  bir  yapılaşmanın  içerisinde  bir  partinin  varlığını  devam  ettirebilmesi  çok  zor. Onun  içinde  Türkiye’nin  CHP  ilgili  beklentileri  çok  ciddi  gözden  geçirmesi  gerektiğini  düşünüyorum. Türkiye’nin  temel  problemi. Bunu  yıllardır  söylüyorum, muhalefetin  olmayışıdır. Türkiye’de  ne yazık ki yaklaşık  20  yıldır  ciddi anlamda iktidarı  zorlayacak  kulvarlarını  değiştirebilecek  Türkiye’nin  yüzünü  evrensel  değerlerle  barıştıracak  bir  muhalefet  partisi  olmadı. Bir  ülkenin  bütün  ülkelerin  iktidarları  vardır. İktidarı  olmayan hiçbir  ülke  yok   ama  bir  ülkede  muhalefet  varsa  bu ülkede demokrasi düşünülür. Bir ülkede  muhalefet  yoksa  o  ülkede  her şey  ciddi  anlamda  gözden  geçirilmelidir. Geçen  gün  sayın Faruk  Çelik’in  bir  açıklamasını  izledim  televizyonda. Şunu  söylüyordu, diyordu ki , “Gerçekten  bizde  muhalefetin , bu  muhalefet  yapma biçiminden  üzüntü  duyuyoruz. Salı  günü  bize  laf  geçirmeyi  ondan  sonra  meclis  çalışmalarında  bize  laf  geçirmeyi  muhalefet  olarak   belirlediler. Halbuki  bizde  daha  çok  ciddi  köşeye  sıkıştırmalarını  istiyoruz  bizim  uygulamalarımızı  v.s.”  Olması gereken bu. Ben  kutlarım  kendisini,  gerçekten  açık  yürekliliğinden  dolayı  tebrik  ediyorum. Olması  gereken  o. Ama  maalesef  biz  parti  olarak  hiç  birini  yapamıyoruz. Yani  bu  yapının  içinde  bu  saatten  sonra  milletvekili  olmayı  düşünmüyorum. Milletvekilliğinin  pozisyonluğuna  ilişkin  şöyle  bir şey  söyleyebilirim.  Ankara’ da  milletvekilliği  yapmıyorum  ama,  birçok  milletvekilinden  daha  çok  parlamentoya katkım  olduğunu  herkes  biliyor. Bugün  dahi  parlamentodaki  çalışmaların büyük bir kısmında  hukuki  olarak  emeğim  var. Çok  ciddi  emeklerim  var ve bu arada devam ediyor. Ama bir  hukukçu  olarak  devam  ediyorum  öyle  kalmayı  doğru  buluyorum.

BATUM BİZİ SOLLADI

TAKA: Trabzon’la ilgili olarak ne gibi yatırımlar yapılmalı?

HALUK PEKŞEN: Benim  Trabzon’un  gündemine  taşıdığım  konu  vardı  o zaman. Bir  dünya  kenti  olması  ile  ilgili. Trabzon  dünya  kenti  olması  konusunda  çok  ciddi  kulvar  kaybetmeye  başladı. Bu  anlamda  insan  kalitesi  Trabzon’dan  kaçmaya  başladı. Büyük  kentlere  kaçmaya  başladı. Büyük  kentlerde  Trabzonlular  gerçekten  büyük  projelere  imza  atmaya  başladı. Bakıyorsunuz  Ankara‘da,  İstanbul’ da  İzmir’de dünyanın  başka  kentlerinde, Trabzonlular  kendi  doğalarından  gelen  girişimci  ruhuyla  büyük  işler  başarıyorlar. Ama  Trabzon’da bunu  başarma  şansını  bulmaları  çok  zor. Trabzon  enteresan  bir  şehir,  kendi  kendisine  bir  şekilde  kendi  ayağına  çomak  sokan,  kendi  tekerini döndürmeyen, engel olan  bir  kent. Bu  yapının  içerisinden  bir  türlü  kurtulamıyor. Bu  yapı içerisinde  sürekli aynı şekilde dönüyor. Onun içinde  olması  gereken  vizyonunu  kaybetmek  üzere. Bu  geçen  seçimlerde  5 dakikalık  konuşma  yapmıştım. Özellikle  orda vurguladığım  konulardan  bir  tanesi de  Trabzon’un  Dünya  kenti  yarışında  çok  ciddi  bir  kulvara  girdiğini  bu  yarışı  eğer  bu  günlerde  birkaç yıl  içerisinde  ciddi  planlayamaz  ise  yarışta  ne  yazık ki  Batum’un  arkasına  düşeceğini,  başka kentlerin arkasına  düşeceğini  söylemiştim. Şu anda  görüyorum bu  yarışı  kaybetti  Trabzon. Batum  bizden  birkaç  adım öne  geçti. Samsun da özellikle  bu  ipek  yolu  projenin  bitmesiyle  birlikte artık  dünya  kenti  sloganını  elimizden aldı. Bunu  bir daha  geri  çevirme  şansımız  olmaz.

BÜYÜKŞEHİR NE KATACAK?

TAKA: Trabzon yakında büyükşehir oluyor. Büyükşehir olması Trabzon’ a katkı sağlayacak mı sizce?

HALUK PEKŞEN: Nüfusu  750  bin. Büyükşehir olmanın ne  artı  sağlayacağını  düşünmek  lazım. Trabzon’un  büyük  bir  şehir  olmasının  avantajı  elbette   olabilir   ama  Trabzon  büyük  şehir  olmadaki avantajı  elde  edecek mantaliteyi  ortaya  koyacak. Yani  şu  anda  Trabzon  da ben  Trabzonspor  dışında  elimizde  kalan, yarış  edebileceğimiz   başka  bir  ürün  olmadığını  düşünüyorum . Yani  biz  Trabzonlular  Trabzonlu  olarak  sanayinin  neresindeyiz,  üniversitemiz  bilimin  neresinde,   ticaretimizle  ülkenin  neresindeyiz, ekonomide  ülkenin  neresindeyiz. Artık  Trabzon  yoksullukla  boğuşan  bir kent. Bu  kent  Cumhuriyetin  kurulduğu  dönemlerde  İstanbulla  yarışıyor, bu  kent  bundan  30  sene  önce  Ankara, İstanbul, İzmir’den  sonra  dördüncü  sırada  yarışan  bir  kent. Bugün  ilk  50  de  olduğunu  düşünmüyorum ben,  o halde  Trabzonluların  hepsinin  şapkalarını  önlerine  koymaları  lazım. Onu  koymadığınız  sürece  Trabzon’un  bu  görüşü   devam  eder,  bu  yoksulluk  devam  eder, hır gür  devam  eder, gençlerimizin  işsizliği, bol  bol  gezmeleri  devam  eder.Y ani  Trabzon’da  kendimizi  aldatmaya  devam  ederiz. Elimizde dünyaya  deklere edebileceğimiz   çok  imkanlarımız  var. Ama  bu  imkanları  proje  haline  getirebilecek  o  kaliteyi  koruyabilecek  insan  kalitesi   olmadığı  sürece  bunları da  yapamayız.

KENT MÜZESİ OLMAZSA OLMAZ

TAKA: Sayın Pekşen sizin Trabzon’ da müze kurulmasıyla ilgili çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

HALUK PEKŞEN: Müzeyle ilgili girişimlerim  oldu. Devam  ediyor  yoğunda  çalışıyoruz  arkadaşlarla beraber. Seçimden   sonra  müracaat  ettim  müze  müdürlüğüne. Kurucu  belgesini  aldık. Ondan  sonrada  eser  toplamaya  başladık,  epey  eserimiz  oldu. Yani  aşağı  yukarı  müzede  sergileyebileceğimiz  nitelikte  tarihi  niteliği  olan  200‘e yakın  eserimiz  var şu anda.  Tabi  bunlar  yeterli  değil, bunu  çok  arttırmak  gerekli. Ama  çok  istekli  olmamıza  rağmen  çokta  kolay  değil  bu. Çok  ciddi  zaman  ayırmak   lazım, kentleri  gezmek  lazım. Faruk  Bey  Trabzon’da  müze  kurulması  için  kanun  teklifi  verdi. Ben  bunla  çok  mutlu  oldum. Yapsınlar  tabi  ne  kadar  güzel  bir şey. Trabzon’da mutlaka  bir  müze  olmalı. Yani  bir  imparatorluk  kenti, imparatorluğun merkezi. Geçmişte  bir  İmparatorluğun  merkezi olan bir kentte  bir  müze  yok düşünebiliyor musunuz? Böyle  vahim  bir şey  olabilir mi? İnsanlar  Trabzon’a  geliyor,  Turistler  Trabzon’a  geliyor, otelden   sokağa  çıktıkları  zaman  nereye gidecekler. Trabzon’daki  bir  müze  kendini  finansa  eder  çok  sayıda  insana istihdam sağlar, büyük  bir  kültür  birikimidir. Roma’ya  gidersiniz,  Roma’ daki  müzede  Trabzon  vardır, Paris’e  gidersiniz  Trabzon  var, Atina’da  Trabzon var ama Trabzon’da  yok. Şimdi bilime  bilimselliğe  pek  değer  vermediğimizden  tarihe, kültüre, araştırmaya  bu  tür  şeylere  değer  vermeyiz. Bizim  değerlerimiz  para, şöhret, v.s.  o  tür  şeylere  önem  veririz. Onun  için  de  ne  yazık  ki  görünen  sonuç  hiç  hoş  gözükmüyor. Şimdi  bu  son  yapılan  Trabzon  günleri  çalışması  Ankara    içerisinde  bir  tane  kitap  satın  aldım. Yaşar  Bedri  Özdemir   adlı  arkadaşımızın  eline  emeğine  sağlık  çok  ciddi  bir  çalışma, bu  çalışmayı  açıp  baktığımda  gerçekten  insanın  içinin  sızlamaması  mümkün  değil.

BÜTÜN KÜLTÜRLER YANSITILMALI

TAKA: Müze nereye kurulmalı?

HALUK PEKŞEN: Bence Maçka ile birlikte Sumela arasına müze kurulmalı. Kentin sosyal  yapısı, kültürü, kılık kıyafeti  hepsi  var. Yani  bu  bir  hazine,  bundan  yola  çıkarak  yeniden  bu  Trabzon’un  değerlerine  en  azından sahip  çıkabiliriz. Tabi  Trabzon ile ilgili  yapılması  gereken  çok  çalışma  var. Birincisi   kendi kültürümüzü, tarihimizi  reddetmekle  tezata  düştük.  yani  Trabzon geçmişinde, işte  uzun  bir  dönem  olan rivayete  göre M.Ö.2000  yıllarda kurulmuş  ama M.Ö. 400  yıl itibaren  sürecini bildiğimiz  bir  kent.  Kente  bildiğiniz  gibi  Cenevizliler  hakim  olmuş, sonra  Romalılar  hakim  olmuş, sonra Pontus hakim  olmuş, sonra  bizansın  eline  geçmiş  sonra  tekrar  Osmanlıya   geçmiş  uzun  bir  süreci  var  yani.  O kültürlerin  tamamı  o  kente  Osmanlıda  dahil  olmak  üzere   yansıtılmıyor  ne  yazık ki Kültürlerimizin   tamamına  ters  düşmüşüz  yani.Faroz  kesmesi de  olmalı  ama  bizim  Bizans  dönemini de  Roma  dönemini de Trabzon’da  görmeliyiz, bunları  görmemezlikten  gelmek  Trabzon’un gerçeğini  bizim  kendi  kendimizi  kandırmamızdır. Trabzon  bambaşka   bir  yerdir. Trabzon  bu   dünya  kenti fonksiyonunu  yeniden  kazanabilir ama ciddi  anlamda  çalışma  yapmamız  gerekiyor.

8 0

Şike sürecindeki açıklamaları İle Trabzonspor’u işin içine çekmeye çalışanların korkulu rüyası olan Av. Haluk Pekşen açıklamalarda bulundu.

Peşken: “Futbolda en ufak bir şüpheyi dikkate alan ve ceza yağdıran Futbol Federasyonunun savcılıktaki onlarca klasörü görmezden gelmesi suçtur ve bir gün bu suçun sorumlusu olarak TFF yargılanacaktır.”

Haluk Pekşen şunları söyledi: “Son günlerde kamuoyunda büyük yankı uyandıran, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen futbolda şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında, birçok yönetici ve idareci sanık olarak yargılanmakta ve tutuklanmaktadır. Böylesine kapsamlı bir suçlamayı içeren davada, Futbol Federasyonu’nun halen dahi hiçbir şey yapmaması gerçekten de anlaşılır değildir. Basında yer aldığı üzere, TFF ellerinde hiçbir delil ve belge olmadığı için soruşturmaya başlayamadıklarını iddia etmektedir. Oysa soruşturma için delil ve belgeye ihtiyaç yoktur. Bir suçun işlendiği hususunda ciddi şüphe bulunması yeterlidir. Federasyonun Etik Kurulu Talimatı’nın 7’nci maddesinde de “TFF Yönetim Kurulu’nun, ihbar üzerine ya da re’sen öğrendiği ve ciddi bulduğu şike ve teşvik primi iddialarını, incelenmesi için Etik Kurulu’na intikal ettireceği” öngörülmüştür.”

O Zaman Bu Tutuklamalar Niye

“En ufak şüpheyi bile ciddiye alan TFF, savcılığın yürüttüğü soruşturma sürecinde gerçekleşen onlarca tutuklamayı, polisin 19 maçta şike meydana geldiği yönündeki açıklamasını kendi soruşturmasını açmak için yeterli görmemektedir. Ancak, kamuoyu TFF’den medyada yer alan iddiaları dikkate alarak bir karar vermesini değil, kendi soruşturmasını açmasını beklemektedir. Söz konusu soruşturmayı başlatmak TFF’nin yetki ve görev alanındadır. Bununla birlikte, onlarca tutuklamanın gerçekleştiği ve şikeye karıştığı yönünde kuvvetli şüphe bulunan kulüplerin hiçbir şey olmamış gibi lige devam etmeleri, tüm kamuoyunu ve özellikle taraftarları oldukça rahatsız etmektedir. TFF tarafından Spor hukukunun kendi özellikleri olduğu, Ceza Hukukunun yanında ayrı bir disiplin hukuku geliştiğini, devlet mahkemeleri ile federasyonların kararlarının ayrı kulvarlarda olduğu hususları gözden kaçırılmaktadır.”

Görev Suçu İşlendi

Suistimal Vardır

“Bu itibarla, futbol federasyonu özerk statüsünden kaynaklanan disiplin uygulamaları ile yargı merci uygulamaları apayrı iki boyutu içermektedir. Yargı merci uygulamaları, gerekçe gösterilerek özerk statünün işletilmesinden kaçınılamaz. Bu durum, ekonomik külfetleri yanında aynı zamanda bir görev suçu oluşturacağı da açıktır. Hal böyleyken, yasal süreci savsaklamanın geciktirmenin soruşturmaya başlamamanın gerek Anayasa Mahkemesi gerek TBMM gerekse Yargıtay’ın Yerleşik içtihatları ile görevi suistimali suçunu oluşturacağı tartışma götürmez bir gerçektir. Basından da takip edildiği üzere, konu hakkında ceza yargılaması başlatılmış olup; birçok idareci/yönetici yargılama sürecine dahil edilmiş, bir kısım şüpheliler ise tutuklanmışlardır. Biz hukukçuların bildiği üzere, Ceza Hukuku ve Yargılaması ile Disiplin Hukuku ve Usulü birbirinden tamamıyla bağımsız ve ayrı kurumlardır. Disiplin suç ve cezaları ile ceza hukuku anlamında suç ve cezaları arasında çeşitli açılardan farklar mevcuttur.”

1- Amaç Bakımından

Disiplin suçlarının tanzimi ve cezai müeyyide ile karşılaşmasındaki amaç “Kamu hizmetlerinin gereği gibi yürütülmesini sağlamaktır.” Disiplin cezaları sadece kamu hizmetlerinin gereği gibi görülmesini sağlamayı hedef tutmaktadır.Ceza Kanunun gayesi ise kamu düzenini korumak ve toplumu savunmak esasına dayanır.
Kısaca şunu ifade edebiliriz ki; ceza hukuku temelde sosyal düzeni korumak amacıyla bu düzene aykırı hareketleri cezalandırırken, disiplin cezalarındaki amaç kurumun çalışma düzenini korumaktır.

2- Uygulama Bakımından

Ceza hukukunda ceza adli mahkemeler tarafından verilirken, disiplin cezaları idari makamlar tarafından verilir. Başka bir ifade ile , ceza hukukundaki cezayı uygulama sadece devlete aittir, bu nedenle de ceza verebilmek için daima hakim kararı gerekmektedir. Halbuki disiplin cezaları disiplin kurulları veya yetkili amirler tarafından verilebilir.

Olguya bu açıdan baktığımız zaman , disiplin cezaları ceza hukuku anlamında ceza değil ; cezaları doğuran tasarrufta bir kazai tasarruf değildir. Disiplin cezaları, kamu hizmetlerinin gereği gibi yapılabilmesini sağlamak amacıyla hiyerarşi kuvvetine dayanılarak alınmış idari tedbirlerdir.
Danıştay da aynı fikirde olduğunu şu kararında ortaya koymuştur ; “Disiplin kurullarınca verilen cezalar , Anayasanın 118inci maddesine göre bir idari yargı kararı değil, iptal davası biçiminde kesin karar veren kurul veya makama husumetin yöneltilmesi gerekir.”

3- Kanunilik İlkesi Bakımından

Disiplin Hukukunda da muhtelif fiil ve hareketler tarif edilmiş ve bu fiil ve hareketlerin işlenmesi durumunda karşılığında gösterilen disiplin cezalarının verilmesi gerekmektedir. Bir başka ifadeyle kanunilik ilkesi disiplin rejiminde de kullanılmalıdır. Fakat bu konuda bazı yazarlar tarafından idarenin tüzük, yönetmelik gibi düzenleyici işlemlerin de maddi bakımdan bir tür kanun olduğu zikredilerek idarenin bu işlemlerle suç yaratabileceği iddia edilmiş; uygulamada idarenin düzenleyici işlemlerle suç yaratabiliyor olması ; böyle bir yetkisi bulunmadığı zaman idarenin işini yapamayacağı ,ihtiyaçların mahalli olduğu , parlamentonun bunu her zaman her vakit iyi değerlendiremeyeceği ; kanun yapmanın uzun sürdüğü , parlamentonun yavaş çalıştığı , oysa idarenin sorunlara hızla müdahale edip çözümler bulmak zorunda olduğu , gerekçe olarak ileri sürülmüştür.

4- Müeyyide Bakımından

Ceza hukukundaki müeyyideler , disiplin cezalarına göre daha ağırdır ; çünkü ceza hukuku sosyal düzeni korumaktadır.Bu bakımdan cezaların temel hak ve hürriyetlere yönelmesi ve yaşam hakkına kadar uzanması normal karşılanmalıdır . Disiplin cezaları ise sadece mali haklara ve mesleki hayata yöneliktir. Diğer bir ifadeyle ceza hukukunda söz konusu edilen ceza toplum düzenini bozan , bu düzene aykırı olan hareketler ve davranışlara uygulanmaktadır ; böylece ceza görenin temel hürriyetleri ve hakları kısıtlanmaktadır. Disiplin cezalarında ise söz konusu olan toplum düzenine aykırı davranışlar değil, belli bir kurum düzenine aykırı davranışlar sonucu verilen cezalar , ilgilinin temel hak ve hürriyetleri üzerinde değil ; çalıştıkları kurum ile bunlar arasındaki ilişkilerde kendini gösterir. Örnek vermek gerekirse, ceza hukukunda hapis cezası vs. mevcut iken ,disiplin hukukunda , uyarma, kınama gibi hizmet ilişkileri mevcuttur.

Talimatlarla Çeliştiler

“Yukarıda aktardığımız bu ayrım, yani Ceza Hukuku ve Disiplin Hukuku arasındaki farklar ve birbirinden bağımsızlığı hususu, Yargıtay Eski başkanı Hasan Gerçeker de teyit etmektedir. Bahsedilen her iki hukuk kurumunun, birbirini etkilemeyeceği, her iki hukuk dalı arasındaki bağımsızlık hakkında basında yer alan birçok demeçleri bulunmaktadır. Sonuç olarak, TFF’nin soruşturmayı ertelemek için ileri sürdüğü gerekçeler Federasyon talimatlarıyla da çelişmektedir. TFF, en kısa zamanda şike soruşturmasına başlamalıdır. TFF, şike ile ilgili karar verirken Spor Toto Süper Lig kulüplerinin çıkarlarını, taraftarlarının tepkisinden öte, hukuku dikkate almalıdır. TFF Başkanı, şike soruşturmasının ekonomik ve sosyal boyutu olduğunu dile getirmiştir. Sayın Başkan bu soruşturmanın hukuki boyutunu unutmamalıdır.”

TRABZONSPOR MAĞDURDUR

Federasyon Harekete Geçmeli

“Bu itibarla, Federasyonun acilen toplanması ve genel kurul kararı ile talimatta değişikliğe gidilerek, bir an evvel karar verilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, Şampiyonlar Ligine Trabzonspor’un bildirilmesi de gerekir. Zira burada hakkı suistimale uğrayan kulüp Trabzonspor olup; Federasyonun tüm bunları gözetmesi ve bir an evvel harekete geçmesi gerek talimat hükümleri ve gerekse yasal mevzuat gereği olup; aksi halin rücu haklarını doğuracağını hatırlatmak isteriz. TFF, esasen bilinçli bir politika yürüterek, şikeye karışan kulüpler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını savsaklamaktadır. Öte yandan, şike mağduru kulüpleri susturmayı amaçlandığı ve bir iki gün daha görevlerini savsaklayarak, kamuoyunun bilinçli olarak politik yöntemlerle yönlendirilmeye çalışıldığı açıktır.”

Trabzon Aleyhine Senaryolar Ürettiler

“Bu hukuka uyarsızlığa duyarsız kalmayacağız. Uygulamanın bu şekilde devam etmesi halinde TFF’nin Trabzonspor yönünden doğan tüm zararları şahsen tazminle yükümlülüğü doğacaktır. Zira, bazı yol yöntemler ile Trabzonspor bu olayda mağdur konumundan çıkarılmak istenmekte ve bu doğrultuda medyanın yanıltılmaya çalışıldığı tarafımızca gözlenmektedir. Ancak medyanın özellikle spor medyasının kamuoyu yönünden oluşmuş saygınlığı, tüm kamuoyunca malumdur. Bu itibarla medya mensubu olmak yerine, “amigo” olmayı tercih eden bir kısım insanlar Trabzonspor aleyhine senaryolar üretmekte olduğu gözlenmektedir. Bu duruma kayıtsız kalmayacağımızı belirtmek isteriz. Bu süreçte, hukukun gereklerini yerine getirmekle görevli idarecilerin, görevlerini yerine getirmedikleri ortadadır. Trabzonspor kendi hukukunu kendisi koruyacak ve işletecek ise bu halde federasyon yetkilisi ve yöneticilerine ne gerek vardı.”

0 0

CHP Trabzon İl başkanlığı için gündeme sürekli yeni isimler gelse de, mevcut başkan Yavuz Karan ın kararı, bu yeni isimlerin şansı noktasında önemli.

Karan, sessiz sakin duruşuna rağmen genel merkez ile bağlarını çok sıkı tutan bir il başkanı. Son Ankara ziyaretinde önemli temaslarda bulunmuş, ilçe kongreleri ile ilgili genel merkez ile istişare yapmıştı. Karan’ın yakın dostlarına yeniden il başkanı adayı olacağını ve kazanacağından emin olduğunu söylüyormuş. Sahaya baktığımızda da Karan’a karşı yarışa girecek net bir isim şu an görülmüyor, Yani şimdilik Karan ile devam gibi gözüküyor.

Canalioğlu Mu, Pekşen Mi?

CHP kanadı 2014 yerel seçimleri için isim arayışına şimdiden başladı. Belediye başkanlığı yarışında belediyeyi kaybeden Volkan Canalioğlu’nun, milletvekilliğinden istifa edip yeniden Trabzon Belediye Başkanlığına aday olacağı iddiaları ağır basıyor. Ankara nezdinde de Canalioğlu biraz sakin, riskli işlere pek girmiyor, karışmıyor. Eğer genel merkezden yeniden aday olmayacağı yönünde bir işaret görürse Volkan Abi yeniden Trabzon’a döner, belediye başkan adayı olur. Birde hukukçu Haluk Pekşen ismi CHP’de ön plana çıkıyor. Bilgili, tecrübeli, deneyimli bir isim ve siyaseti iyi kokluyor. Trabzon’u uzaktan izliyor, tahlil ediyor, derin müdahalelerde bulunuyor. Milletvekilliği için yaptığı hamlede genel merkezin “Bekle” dediği Pekşen, belki de genel merkezden yerel seçimlerle ilgili işareti aldı. O nedenle sesini çıkarmadı. CHP Pekşen gibi bir ismi kaybetmez. Mutlaka bir yerde değerlendirir. Bu yerin doğduğu yer olan Trabzon olması muhtemel. Belediye başkanlığı olmazsa Pekşen bir dahaki dönemin ya Trabzon ya da Ankara milletvekili adayıdır.

MHP’de saflar netleşiyor

Trabzon MHP’de saflar yavaş yavaş netleşiyor. Merkez İlçe Başkanı Cemal Özçelik’in aday olmayacağını duyan etkin isimler kulislere başladı. Merkez ilçe için şu ana kadar ortaya çıkan en net isim Oktay Kaplan. Kaplan “MHP için her zaman göreve hazırım, elimi her zaman ki gibi taşın altanı koyarım, istişarelerimiz sürüyor” diyor. Şu anda Kaplan’a rakip görülmüyor. İl Başkanlığı içinde Muammer Demeli’nin adaylığı netleşti gibi. Fakat Demeli ile ilgili bazı ilçelerde özelliklede Muhammet Öztürk’ün isminin çok sayıldığı bazı ilçelerde sıkıntı var. Muhammet Öztürk’ün bu isimlerle ilgili tavrının ne olacağı da merak konusu.

Günnar’ın duvarındaki yazı    

AK Parti Trabzon İl Başkanı Adnan Günnar’ın facebook duvarında etiketlenen yazı gözümüze çarptı. İşte o yazı: “Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar (adaletten ayrılmayın). Çünkü Allah ikisine de daha yakındır. (Onları sizden çok kayırır.) Öyle ise adaleti yerine getirmede nefsinize uymayın. Eğer (şahitlik ederken gerçeği) çarpıtırsanız veya (şahitlikten) çekinirseniz (bilin ki) şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. (NİSA suresi 135. ayet)”

CUMUR neden köpürdü

AK Parti Trabzon eski milletvekili Mustafa Cumur’un AK Parti Akçaabat İlçe kongresinde yaptığı konuşma AK Parti’de deprem yarattı. Mevcut milletvekillerini hedef aldığı eleştirilerinin altında durdurulan yatırımlar çıktı. İşte onlardan bazıları; Akçaabat OSB’nin inşaatı, Sera Gölü’ne gönderilen 2 milyona yakın para kullanılamadı. Birçok okul yatırım programından çıkartıldı. Düzköy duble yol çalışması da durdu. Ayrıca Cumur, Bir daha Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bile siyasete geri dön dese dönmeme kararlılığında olduğunu da çevresindekilere söylüyor.

1 0

Çarşamba günü Vakfıkebir Bürosunda duvara asılan Trabzonspor 2010-2011 posterine bir kez daha baktım.

Savunmada Egemen, Orta sahada Jaja ve Selçuk, yanlarında Engin Baytar ve hücumda Umut Bulut var. Trabzonspor’un 82 puanı alın teriyle kazandığına bir defa daha inandım.  Trabzonspor’un geçen yılki kadronun farkında değilmişiz. Umut, Selçuk, Egemen ve Jaja gidince anladık.

Trabzonspor’un bu sezon şampiyonlar liginde aldığı 7 puana bakmayın. O yedi puandan 4’ü kaleci Tolga’nın.

Trabzonspor ilk yarıda Şampiyonlar liginde içerdeki İnter maçı ve ligde Kayserispor maçının dışında iyi futbol oynayamadı.

Ve devre arasına gelindiğinde ise transfer harekatı başladı. Şenol Güneş’in istediği oyuncu Olcan’dı. Alper’in 5 milyon Avroluk bonservis bedeli o transferi bizim yörüngemizin dışına çıkardı.

‘Galatasaray Olcan’ı istedi’ dendi ama GS orta sahada Melo ve Selçuk ikilisini bozmaz.
Olcan tipinde oyuncusu Engin Baytar var.

İlk yarıda oynadığımız 3 büyük maçta zorlandık ve kaybettik. Trabzonspor’un orta alandan kazandığı topları gol bölgesine taşıyacak oyuncusu yok. Alanzinho getiriyor o kadar!

Olcan hem getiren hem de rakip savunmayı yoran bir oyuncu, markajı zor. Şimdi Trabzonspor aldı, Tomas Jun gibi, Teofilo gibi, Agustine gibi tutmayabilir de.

Ama iddia ediyorum ki, Trabzonspor rakipleri ile dengeyi kurdu. Taraftar şimdi Jaja’yı istiyor. Jaja’yı herkes ister. Jaja’nın külfeti nimetinden fazla olabilir. Tek endişemiz bu.

Şenol Güneş’in ruh hali..

‘1995-1996 ve 2003-2004 sezonunda ligde yaşananlar, Milli Takım’dan ayrılış sürecinde yaşananlar, geçtiğimiz sezonun gelinen noktanın trajikomik durumu…Şenol Hoca, ülke futbolunun içinde bulunduğu durumdan kendisini sorumlu tutuyor. Evet, yanlış anlamadınız, sorumlu tutuyor. Birçok alanda olduğu gibi futbolda da birçok yanlışın doğru olarak gösterilmesinden rahatsız. Bana ne diyemiyor. Yapılan yanlışlara isyan ediyor ama çığlığı sessiz. Geçen sezon LİG TV maç sonu yayınlarına Ünal Karaman’ı göndermesi, üstü kapalı istifa söylemleri ve geçtiğimiz beş günde yansıyanlar hep aynı çerçevede. Hırsızlığı günah saymayıp kupa ve madalya ile taçlandıranlara bir şey yapamamanın isyanını yaşıyor.’

Arif Çetin bunları haber61’de yazdı. Ek yapayım. Trabzonspor 1983-1984 sezonundan itibaren Şampiyonluğa sadece Şenol Güneş ile yaklaştı. Onunla 1996’da zirveye çıktı ama şampiyon olamadı. Neden olmadığını biliyoruz. 2004-2005 sezonunda Fenerle yarıştı yine önü kesildi. O uzaklardan geldi, 2010-2011 sezonunda 82 puan aldı ve halen şampiyonluğu verilmedi. Şenol Güneş’in ruh hali nasıl olsun..Bir de sorumluluk almıyor işi yok mu! Geçen yıl tesislerde ekranı kuran kimdi? Türkiye’ye haksızlığa meydan okuyan kimdi? Kaptan değimliydi..

Aylar sonra 58’inci madde

Türkiye Futbol Federasyonu kulağını tersinden tutmaya devam ediyor. 3 Temmuz’da şike soruşturması patlak verdiğinde ve ne olacak diye tartışılırken TAKA Gazetesi’nin danıştığı ünlü Avukat Peşken bir açıklama yapmıştı. ‘Gecikmeyin eğer Feneri düşürmeyecekseniz TFF’nin 58’nci maddesinin değişin ve yeni sezona öyle başlayın’

Haluk Pekşen’in o gün söyledikleri gerçekleşse idi Fenerbahçe’nin sözde şampiyonluğu tercil edilmeyecek ve Trabzonspor’da muhtemelen şampiyon ilan edilip yeni sezon Fenerin eksi puanı ile başlayacaktı. Aylar sonra bu yapılmak isteniyor. Ama UEFA’da izliyor!

Ahmet Çakar..

Futbol dünyasının temiz insanlarından birisi. Böyle olmasa göbek bölgesinden o kurşunları yer miydi. Trabzonspor’a yönelik kuşkusuz onun da hataları vardır. Örneğin Trabzon eski futbol ajanı Kemal Akgün, İstanbul’daki bir Galatasaray-Trabzonspor maçından söz etti. Onun dışında da ‘Biz Ahmet Çakar’dan zarar görmedik’ dedi. Çakar, Trabzonspor’un hakkını savunma adına bir özel banka ile sözleşmesi feshedildi. Ama yılmadı. TAKA Gazetesine verilen 100 bin TL’lik ceza Beyaz TV ekranlarından bas bas bağırdı. ‘Bende TAKA Muhabiriyim’ dedi. Sayın Çakar’a teşekkür ediyorum. Çakar, Anadolu’nun sesi oldu, Trabzonspor’un sesi oldu.

Cav.. Cav..

Kuzey TV’de Ahmet Çağlar Yıldırım ile yaptığımız siyaset programının son bölümünde Trabzonspor malı kongreyi konuştuk. Mali kongre ile ilgili bilgi verirken şöyle dedim, ‘Trabzonspor’un divan’daki açıklanan borcu 95 milyon liraydı. Şampiyonlar liginden elde tetiğimiz paralar var. Borç bir 70 milyon liraya gerilemiştir.’

Ama o ne Trabzonspor’un borcu yukarı gitmiş ve 100 milyon lirayı bile aşmış. Şirket birleştirmeleri olmasaydı ne yapardık. Trabzonspor, biraz daha disipline edilmeli. Bizim verdiğimiz menajerlik paralarıyla Gençlerbirliği başkanı Cavcav takım kuruyor!

Birazda nostalji

1-1983-1984: Trabzonspor’un efsane kadrosunun son şampiyonluğunun geldiği dönemde İdmanocağı da Tokat’ta grup birinci olup Türkiye finallerine gidiyordu. İdmanocağı tarihinin efsane kadrosu: Üst sıra: Antrenör Turgut Özdemir, Kaptan Osman Kastan, Sabri, Temel, Yaşar; Mustafa, Bayram, Orhan, Ömer, Celalettin, Turan,  Ahmet Yaşar, Turgay, Ömer, Şefik, Ahmet, Hacı Abi, Ezel, Yusuf, Ahmet Serdar.

2-1999 yılı. Hamdi Dilaver DTP’nin Genel başkanı. Trabzon İl Başkanı Rahmetli Mustafa Macit. Söyleşi yapıyoruz. Macit’i artık özlemle anıyoruz.

3 0

Ankara nın önemli avukatlarından Trabzon lu Haluk Pekşen Trabzonspor u iddianameye sokmanın nedenini Gaz almak olarak yorumladı.

Bu dava çok su kaldırır

Pekşen, teknik takibin 11 Aralık 2010 tarihinde başladığına dikkat çekerek “ Bu dava yüce divanlık olmuş, yetkililer şikeye resmen göz yummuşlar, suçüstü yakalama yapmamışlar. Yetkililer göz yummakla yargılanır. Trabzonspor’u bu iddianamenin içine yazdırmanın hiçbir hukuki ve fiili bir gerekçesi yok. Ancak psikolojik bir gerekçe var. O da şikenin içinde aktif yer almış hukuken ve fiilen yargılanmış olan kişi veya kulüplerin tabiri caizse gazını almaya yöneliktir. Siyasal amaç taşıyan bir gerekçedir” dedi.

TFF yönetimi görevden alınmalı

Avukat Pekşen Trabzonspor’un takipsizlikle aklanacağını belirterek “ Hukuk fakültesi ikinci sınıf öğrencilerinin dahi bildikleri, Türk ceza kanununda aktif vazgeçme eksik teşebbüs suç değildir. Böyle bir fiilden dolayı ceza kovuşturması yapılamaz” dedi.

Peşken şike sürecinde Futbol Federasyonuna da dikkat çekerek “ Futbol Federasyonunda disiplin kurulları çalışmamıştır. Görevlerini suistimal etmiştir. Futbol Federasyonu hakkında yapılacak suç duyurusuyla derhal görevden açığa alınması gerekmektedir” diye konuştu.

Sosyal Medya

17,128KullanıcıBeğen
48Takip+1
1,854TakipTakip Et

Spor Haberleri

0 149

Politika Haberleri

0 128

Magazin Haberleri

1 1421

Kültür / Sanat Haberleri

Foto Galeri