Tag Archives: Faruk Nafız Özak

akpkonger

TEMEL’DE BİZİM ÖMER’DE

Bu Yazı Toplam 442 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Ortahisar İlçesi’nin 1. Olağan Kongresi bir otelde yapıldı.

Kogreye AK Parti Grup Başkanvekili Amasya Milletvekili Mehmet Naci Bostancı, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Faruk Nafiz Özak, Prof. Dr. Aydın Bıyıklıoğlu, Safiye Seymenoğlu, AK Parti Ordu Milletvekili Trabzon Koordinatörü İhsan Şener, AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan Günnar, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi eski milletvekili Şeref Malkoç, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, İlçe Başkanı Temel Altunbaş, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ile delegeler ve teşkilat mensupları katıldı.

Divan Başkanlığını Nevzat Çabuk’un yaptığı kongrede Temel Altunbaş ile Ömer Odabaş’ın listeleri yarıştı.

AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan Günnar, “Bu kongre neticesinde AK Parti eskisinden daha kuvvetli, birlik beraberlik içerisinde yarınlara emin adımlarla gidecektir. Bir şiirle başlayan ya da milat olan AK Parti serüveni milletimizin yeter artık sözüyle iktidara gelmiş yüzde 35′lerden yüzde 50′lerin üzerine çıkmış. Trabzon gibi oldukça zor ve siyasette önemli bir şehirde bu millet yüzde 71′le Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurun başkanı seçmiştir. MHHP Trabzon milletvekili Koray Aydın, AK Parti gibi demese de parantez içerisinde teşkilatlarına üye koçanlarını alacaksınız, mahallelerde teşkilatlanma yapacaksınız diyor. Biz genel başkanımızdan aldığımız terbiye ile teşkilatçılığın en güzel çalışmalarını gösteriyoruz. Biz de bir de istişare maknizması var. Temayüller, istişareler, kanaat önderlerinin görüşleri ve neticesinde buna yönelik karar alma.

Bu bir prensip kararı. Biz bu dönem Trabzon’da 18 ilçemizden sadece 3 tanesinde çift listeyle girdik. Tek listeyle de çift listeyle de seçime girdiğimiz yerlerde bütün arkadaşlarımızın birbirini kucakladığını gördük. Biz kırılmalar olmasın, hiç kimseyi kaybetmeyelim mantığı ile gidiyoruz. Bir üye bile bizim için çok önemlidir. Biz de Trabzon’da tek liste arzu ettik. Ortahisar İlçe kongremizde de değerli kardeşlerim Ömer Odabaş ve çalışma arkadaşları ile de epey istişarede bulunduk, konuştuk. Nezakatli üsluplarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Ömer’e dinletemedik.

Nuh dedik peygamber demedi. Neticede Ömer’de bizim Temel’de bizim. 3 sene önce de burada Zeki’de bizim Temel’de bizim demiştim. Önemli olan bir birimizi kucaklamaktır. Besmele her hayrın başıdır. Dolayısı ile hayırlı bir iş yapıyoruz. Hayırlı işin gerçekleşmesi için de dua ediyoruz. 2015 seçimlerinde yüzde 71 oy oranının üzerine çıkacağız. Ortahisar ilçemizde başarıyı birlikte yakalayacağız. Yeni seçilecek yönetim kurulunun işi daha da zor. 2015 seçimlerinden sonra teşkilat çalışmaları daha da zorlaşacak, aktif ve dinamik hale gelecek. 3 yıl boyunca gecesini gündüzüne katan, rahatsızlığına rağmen insanların mesajlarına telefonlarına cevap verip, kapılarına kadar gitmiş, toplantıları bizim istediğimiz şekilde de icra etmiş, AK Parti’nin Ortahisar ilçesinde oyunu yükselten kıymetli Ortahisar İlçe Başkanımız ve yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyorum” dedi.

AK Parti Yüksek Seçim Kurul Temsilcisi eski milletvekili Şeref Malkoç, şöyle devam etti: “Türkiye’de 2014 yılına gelinceye kadar önemli değişiklik yaşandı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ardından gelecek milletvekili seçimlerinde Türkiye değişimini tamamladı, dönüşümü yaşanacak. Yeni Türkiye ufkunu açan, yolunu ortaya koyan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Allah uzun ömürler versin. Daha güzel günlerde Trabzon’un 6-0 olduğuu Türkiye’nin de yeni anayasayı değiştirmek için 330 milletvekiline ulaşmasını temenni ediyorum.”

Ortahisar İlçe Başkanı ve Başkan Adayı Temel Altunbaş, “Bugün, hep birlikte, kardeşlik, huzur ve birlik içinde kongremizi gerçekleştiriyoruz. Kurulduğu 2001 Ağustos ayından itibaren 14 yıllık geçmişinde Cumhuriyet tarihinin en kalıcı hizmetlerini sunan AK Parti’miz dünyanın en ciddi teşkilatlarını kurmuştur. Cumhurbaşkanımızın yaktığı meşalenin arkasından ona yakışır bir şekilde dim dik hedefimizi sürdürüyoruz. Her seçimde yeni reformlarla bu büyük davanın bayrağını daha yukarlara taşıyan kendi partisinin bayrağını en yukarlara taşıyan tüm gönüldaşlarımızı selamlıyorum. Bugün burada, bir kardeşlik havası teneffüs ederekkongremizi gerçekleştiriyoruz. AK Parti çok büyük bir ailedir. AK Parti bizim için bir baba ocağı ana kucağıdır. Biz bu kucağın neresinde olursak olalım, duruşumuzu, sadakatimizi ve sizlere olan inancımızı asla bozmayacağız. Sıradan bir er de olsak başkan da olsak sizlere hizmetten geri durmayacağız” dedi.

İlçe Başkan Adayı Ömer Odabaş, “AK Parti davasına gönül veren bir kardeşiniz olarak sizlerin huzurunda ilçe başkan adayı olarak bulunuyorum. Bu kutlu göreve talip olurken, derdimiz, makam mevki değil, tabanla bütünleşen, adil şeffaf bir yönetim anlayışını hayata geçirmektir. Burada bulunmamızın yegane gerekçesi budur. Teşkilat tabanımızdan gelen baskılar ve yaptığımız istişarelerle ilçe başkan adayı olarak sizlerin karşısına çıktık. Referansımız, parti içi demokrasi, ortak akıl, geniş tabanlı istişare oldu. Birleştirici, bütünleştirici uzlaştırıcı olmanın gayretini her zaman dile getirdik. Aynı düşüncede olduğumuzu bir kez daha dile getirmek istiyorum. Bizler partimize sahip çıkma sorumluluğu ile yola çıktık. AK Parti’mize gönül verip hizmet eden her partilimiz bizim gönüldaşımızdır. Teşkilatımızın her ferdi bizim için ayrı bir değerdir. 2001 yılında başlayan bu kutlu yolculuk 14 koca yılı geride bıraktı” diye konuştu.

tonyasürpriz

TONYA’DA SÜRPRİZ YOK

Bu Yazı Toplam 256 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

AK Parti Tonya İlçesi kongresi yapıldı. Seçime tek liste giren Mehmet Yakupoğlu 3. kez ilçe başkanı seçildi.

Ali Koç Kültürevinde yapılan kongreye, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Faruk Nafiz Özak, Aydın Bıyıklıoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan Günnar, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Coşkun Yılmaz, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, İlçe Başkanı Mehmet Yakupoğlu, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe başkanları ile delegeler ve teşkilat mensupları katıldı.

Divan Başkanlığını Ali Kaan’ın yaptığı kongrede açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Mehmet Yakupoğlu: “14 Ağustos 2001′de başlayan kutlu yürüyüşümüzün 13. yılında bu davada hizmet veren ve bu şuurla çalışıyoruz. Genel merkezimizle ve ekibimizle birlik beraberlik içinde çalışarak her seçimlerde oylarımızı yükselttik. Bundan sonra aynı heyecanla çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “En güzel hizmet, amaç, gönül ve eylem birliği içerisinde kolektif bir şekilde el ele kol kola çalışma ile kemale erer. Bir ve beraber yürüyeceğiz. Tüm Tonya’nın buna ihtiyacı vardır” diye konuştu. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “İskenderli-Beşikdüzü yolunu, Bakanlığı döneminde Faruk Özak’lı toplantı yaptık. Şu anda turizm yolu ağı ile Tonya’mızın geleceğini kurtaracak olan Erikbeli yolunu, Çayırbağı ile Haçka ile bağlayarak, daha ilerilere taşımak lazım. Ortahisar Belediye Başkanı olarak bir elimiz hep Tonya’da olacak” dedi.

Yeni Arkadaşlara Bayrağı Devredeceğiz

AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, “12 yılda yapılan hizmetlerde ki en büyük başarı teşkilatımızın. İl başkanımız, bir istikrar abidesi. Huzur içerisinde Trabzon’da ki oylarımız sürekli yükseliyor. En son rekor kırdık. Bu hep AK Partili olanların verdiği oy değil. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 71 dışarıdan gelen oy oldu. Bunun nedeni Tayyip Bey’e olan teveccüh, Türkiye’ye yapılan yatırımlar, AK Parti’nin yaptığı hizmetler. Bizim üç dönemimiz bitiyor. Önemli olan sizin sevdiğiniz bir insan olduğum. Yolda yürürken bana merhaba diyorsanız, beni seviyorsunuz demektir. Biz genç yeni arkadaşlarımıza bayrağı devredeceğiz. Türkiye’nin büyümesi gelişmesi sizlerin sayesinde oldu” dedi. Kongrede ayrıca il başkanı Adnan Günnar ile Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu kısa birer konuşma yaparak, kongrenin hayırlı olması dileğinde bulundu.Yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. Seçimlere tek liste giren Mehmet Yakupoğlu yeniden ilçe başkanı seçilirken yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Cafer Köroğlu, Şakir Tokul, Ayhan Demir, Vildan Karagöz, Abdullah Başkan, Aziz Günaydın, Mustafa Aydın, Yusuf Yıldırım, İsmail Akbulut, Ahmet Erdoğan, Mehmet Salih Aygün, Mualla Yıldırım, Cemil Arslan ve Nevzat Kudu.

manşet

BÜYÜK USTA TRABZON’DA

Bu Yazı Toplam 1,074 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Partisinin ilçe seçimlerine katılmak için sessiz sedasız geldiği Trabzon’da ummadık bir kalabalık ile karşılaşan ve Trabzon halkı tarafından “Efsane Bakan” olarak adlandırılan Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar, gördüğü ilgiden bir hayli memnun kaldı.

BAYRAKTAR1 BÜYÜK USTA TRABZON’DAÇalışmalarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bıraktığı yerden devam etmeye başlayan Bayraktar, belli ki yeni dönemde de milletvekili adayı olacak ve de gösterilecek.

Yokluğunda durma noktasına gelen bölgesel yatırımlar, Bayraktar’ı iyice arattırır olmuştu. Trabzon’un neresine bakılırsa bakılsın, A’dan Z’ye onun inşa etmiş olduğu eserler ile karşılaşmak mümkün.

Kısa zaman içerisinde Trabzon’a yapmış olduğu yatırımlar ile gönüllerde kalan Bayraktar’ın, eski enerjisinden de bir şey kaybetmediği de gözlerinden belli oluyor. Şimdi, fırtınanın yeniden esme zamanı. Artık, yeniden sahalara inen Bayraktar’ı siyasetin her karesinde görebilmek mümkün olacak. Trabzon halkının kendisine hitaben vermiş olduğu “Efsane Bakan”, “Yiğit Oğlan”, “Büyük Usta” gibi isimlerin karşılığı da gelecek gibi. Zaten doğrusuda buydu, çünkü yerinde sayan Trabzon, kazanan bir şehir haline dönmeye fazlası ile ihtiyacı var. Buda ancak Bayraktar ile mümkün olabilir.

İbrahim Çebi Yıkıldı

Trabzon eski Milletvekili,Merkez Partisi’nin Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çebi babası Hacı ÇEBİ CENAZE BÜYÜK USTA TRABZON’DAKasım Çebi’yi(87) uğurladı. Baba Çebi’nin cenaze merasimine Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün ile çok sayıda Belediye Başkanı ve vatandaş iştirak etti. ANAP’ın efsane Genel Sekreteri Selahattin Hasançebi’de Ankara’da gelerek cenaze merasimine katıldı. Araklı merkez camiinde kılınan cenaze namazının ardından Baba Kasım Çebi aile mezarlığından son yolculuğuna uğurlandı. Merhuma Allah’tan rahmet kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Araklı Ve Halilli

TAŞKIN BÜYÜK USTA TRABZON’DAAraklı’ya gitmişken ilçede mutlaka tur atarız. Dün Halilli Muhtarı Mustafa Taşkın’a misafir olduk.

Halilli muhtarlığında çay içtik. Mustafa Taşkın bölgede önemli HES projelerinin alt yapısını inşa etti. Çocukları ise taşımcılıkla uğraşıyor.

Mustafa Taşkın kendisini Araklı ve Halilli köyüne adamış durumda. Taşkın, ilçede ve köyündeki çok sayıda kurs, cami ve okula destek oluyor.

Mandıralı Ve Arsin

MANDIRALI BÜYÜK USTA TRABZON’DAAraklı dönüşünde Arsin’de Engin Mandıralı’ya uğradık. Eski Belediye Başkanı Turan Yılmaz ve amcası Salim Yılmaz’la çay sohbeti yaptık.

Turan Yılmaz Arsin Belediye meclisinin 3 MHP’li üyesinden birisi. Zaman, zaman meclis çalışmalarına katılıyor.

Engin Mandıralı ise bir süre daha Trabzon’da olacak. Siyaseti şimdilik izlemekle yetinen Mandıralı, ‘herkese aynı yakın ve uzaklıktayım’ diyor.

AK Partiden İki Düğün

KARADENİZ BÜYÜK USTA TRABZON’DAAK Parti’nin il yönetim kurulu üyesi Sebahattin Alemdar bu akşam Saat 19.00’da kızı Hande’yi evlendiriyor. Nikah Zorlu otelde.

Yine AK Parti il eski Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Karadeniz ise oğlu Emre’yi evlendiriyor.

Nikah saat 15.00’da Hamamizade İhsan bey ye kültür merkezinde.

Hatipoğlu Unutmadı

‘Kapanan Trabzon İl Özel İdaresi’nden Büyükşehir ve Ortahisar Belediyelerine gönderilen 362 işçinin akıbeti mutlu sonla neticelendi. İşçiler önce torbaya konuldu, sonra da kurumlara dağıtıldı. Torbaya konulan 362 işçiden 231’i Karayolları Bölge Müdürlüğüne, 41’i Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilirken diğer işçiler de istedikleri kurumlara gönderildi.

Devlet Personel Başkanlığına verilen dilekçeler hemşerimiz sayesinde yürürlüğe girdi. İşçilerin mağdur olmaması için Ankara’da Personel Daire Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu ile görüşen HATİPOĞLU1 BÜYÜK USTA TRABZON’DAOrtahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’in çabası sonuç verdi. Uzun süre yaşanan belirsizlikten sonra yeniden işlerine kavuşan işçileri, önce Gündemden düşürmeyen, yazmaktan yorulmayan basın mensuplarına, Türk-iş Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’a Türk-iş Genel Mali Sekreteri ve Yol-iş Sendikası Genel Başkanımız Sayın Ramazan Ağar’a Koordinasyon toplantısında bizlere bilgi veren ve teklif eden, değerli insan Trabzon Valimiz Sayın Abdil Celil Öz’e Trabzonlu siyasilerimiz; Eski Bakanımız AK Parti Milletvekilimiz Sayın Faruk Nafiz Özak, Eski Bakanımız AK Parti Milletvekilimiz Sayın Erdoğan Bayraktar, AK Parti Milletvekilimiz Sayın Aydın Bıyıklıoğlu, AK Parti Milletvekilimiz Sayın Safiye Seymen Trabzon vekillerimizin tekliflerini kırmadan kabul eden Ankara’da Devlet Personel Daire Başkanı (hemşerimiz) Sayın Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve Karayolları Genel Müdürü hemşerimiz Sayın Mehmet Cahit Turan’a teşekkürü borç biliyoruz. Trabzon TÜRK-İŞ İl Temsilcisi.’

BİLGİNAYGÜN

SENEYE ALMANYA!

Bu Yazı Toplam 450 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Ankara’da faaliyet gösteren Trabzon Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül ve beraberindekiler Trabzon’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Trabzon Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden heyet ardından Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Bu yıl 19-22 Şubat 2015 tarihleri arasında Ankara’da 9.’sunu düzenleyecekleri Her Yönüyle Trabzon Günleri hakkında bilgi veren Vakıf Başkanı Bilgin Aygül, “38 yıl önce 1976’da Trabzon Derneği’ni kurduk.

O tarihten itibaren çalışmalarımızı yöremiz insanına yönelik aralıksız sürdürüyoruz. Derneklerin içinde bulunduğu koşulları değerlendirirsek 1986’de derneğimizin mal varlığını bir başka vakfa devrederek Trabzon Vakfı’nı kurduk.

Ama 38 yıllık süreç içinde Trabzon da sel felaketinden Trabzonspor’a desteğe, eğitime seferberliğe varıncaya kadar desteğimiz oldu. Ülkemizde hiçbir vakfa nasip olmayan çalışmalar yaptık. 8 yıl önce daha kitlesel çalışmalar adına yöremize daha iyi hizmet sunmak için ‘Her yönüyle Trabzon Etkinliği ’diye bir proje gerçekleştirdik.

Başta Faruk Nafiz Özak, Trabzon’un tüm aktörlerinin desteğini aldık. 19 – 22 Şubat tarihleri arasında bu yıl Ankara’da etkinliğimizin 9.’sunu gerçekleştireceğiz. 10.’sunu nasipse Almanya’da gerçekleştireceğiz” dedi.

adnangünnar

KİMSEYE KATKI SAĞLAMAZ!

Bu Yazı Toplam 358 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

AK Parti Trabzon İl Başkanı Dr. Adnan Günnar, Trabzonspor başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun Devlet eski Bakanı, AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak ile ilgili söylemiş olduğu sözlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Günnar açıklamasında Son günlerde kamuoyunda hem Trabzonspor hem de Trabzon’a fayda getirmeyecek ve bazen kişilik haklarına saldırı mahiyeti içeren tartışmaların hiç kimseye katkı sağlamayacağı kanaatindeyim. Trabzon ve Trabzonspor’a hizmet eden herkese, her üyeye ve bu camianın her bir ferdine öncelikle şükran sunmak gerekir.  Talihsiz ve yakışıksız açıklamalar, söyleyene de, kurumuna da fayda sağlamayacaktır.

AK Parti İl başkanlığı olarak ülkemize, şehrimize, spor camiamıza ve Trabzonspor’umuza büyük katkıları olan, 6 yıl bakanlık yapmış ve halen milletvekilimiz olan ve ayrıca Trabzonspor’un oyunculuğunu, takım kaptanlığını, asbaşkanlığını ve başkanlığını yaparak şampiyonluklar yaşamız Sn. Faruk Nafiz Özak’a söylenen “Seccadeli Sahtekar” ifadesi tüm kamuoyunu ve özellikle partililerimizi derinden yaralamıştır.

Partimizin, Trabzonlu hemşerilerimizin saygın bir ağabeyi konumunda ve Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı olan bakanımız Sn. Faruk Nafiz Özak’a atfedilen bu ifadeyi esefle karşıladık.

Bu tür kısır tartışmaların ve yersiz ifadelerin şehrimize ve Trabzonspor’umuza katkı sağlamayacağı aşikardır. Hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm Trabzonluların en büyük marka değerine sahip çıkmak en büyük vazifelerimizden olduğunun bilinmesi temennimizdir” ifadelerine yer verdi.

özak

SEÇİM ÇALIŞMALARINA KATILDI

Bu Yazı Toplam 877 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

59. ve 60. Hükümetlerde Bayındırlık ve İskân Bakanı, TBMM 22., 23.ve 24. Dönem Ak Parti Trabzon milletvekili Faruk Nafiz Özak, Aydıntepe’de seçim çalışmalarına katıldı.

Özak’ın yanısıra Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Ak Parti İl Başkanı Hakan Kobal, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Daştan, ve yönetim kurulu üyeleri de seçim çalışmaları dolayısıyla yapılan ziyaretlerde hazır bulundu.

Aydıntepe’de kılınan Cuma namazı sonrası yanındaki heyet ile birlikte esnafı ziyaret eden Trabzon milletvekili Faruk Nafiz Özak, daha sonra Aydıntepe’de kurum ziyaretleri yaptı.

Ziyaret sonrası bir açıklama yapan Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, 1 Haziran 2014 Pazar günü Aydıntepe’de yapılacak seçimler için çalışmaları son hızıyla sürdürdüklerini kaydederek, “ Bugün de aramızda hükümetimizin eski bakanlarından Trabzon Milletvekilimiz Faruk Nafiz Özak çalışmalarımıza eşlik ediyor. Kendisini aramızda görmekten dolayı mutluyuz. Aydıntepe’deki seçim çalışmalarına katıldığı için kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak ise Aydıntepe ve çevresine yabancı olmadığını belirterek, “ Ben de bu bölgenin yetiştirdiği birisiyim. Pazar günü Aydıntepe ilçemizde tekrarlanacak olan seçim için bugün Bayburt Milletvekilimiz Bünyamin Özbek ve Bayburt teşkilatımızla beraber seçim çalışmaları yapıyoruz. Bayburt’a hükümetimizin ve belediyelerimizin ne kadar hizmet getirdiği ortadadır. Çok yakında Karadeniz ile Doğu Anadolu’yu birbirine bağlayacak olan Araklı ve Kop tüneli devreye girecektir. Özellikle Araklı tünelinin Aydıntepe ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Ak belediyeciliğin Aydıntepe’de devam edeceğine inanıyorum. 1 Haziran 2014 seçimlerinin Aydıntepe ilçemize hayırlı olmasını diliyorum ”ifadelerini kullandı.

FARUK-ÖZAK

ÇIKIŞ YOLU GÖSTERDİ

Bu Yazı Toplam 1,088 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

‘Karışmadım, Karışmam’

Trabzonspor Kulübü’nün eski başkanlarından, eski bakan ve AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, gündeme değerlendirdi. Özak, Trabzonspor’un son dönemlerde ekonomik ve prestij olarak değer kaybettiğini belirterek “ Bunları yerine koyabilmek için herkesin sağduyulu düşünmesi lazım. Dünkü çocuklar bana twitter den hakaret ediyor. 5-6 kişiyle mahkemelik oldum. Mevcut yönetimde önemli iki isim vardı. Daha ilk toplantıda dışlandılar ama Trabzon buna bile tepki koyamadı. Benim için ‘karıştırıyor’ dediler, karışmıyorum buyursun yapsınlar” diyerek tepki gösterdi.

Büyük Sorunlar Var

Özak, “Bugün şikeden yargılananlar birlik olmuş; futbol ahlakını korumaya çalışanlar ise parçalanmış. 1996′daki şike sürecinin aynısı yaşanıyor. Bize aynı yanlış yapıldı. Biz yasal düzenlemeyi yapmasaydık, Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi’ne gidemezdi. Fenerbahçe’nin de şike yaptığı tespit edilemezdi” dedi. Ayrıca, Türk futbolunun önemli sorunları bulunduğunu ancak şike davası nedeniyle geri planda kaldığını vurgulayan Faruk Nafiz Özak, özellikle mali sorunların büyüklüğüne dikkati çekti.

MANŞET

ALİ YIĞCI ANNESİNİ KAYBETTİ

Bu Yazı Toplam 1,756 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Yomralı iş adamı Ali Yığcı annesini kaybetti. Annesinin ölümü sebebiyle cezaevinden dün çıkarılan Yığcı cenaze merasimine katıldı ve defin işlemlerini izledi. İki günü izinli geçirecek olan Ali Yığcı cezasının kalan kısmını çekmek için yeniden Bahçecik cezaevine dönecek.

Faruk Özak’ın Tahmini

AK Parti Trabzon milletvekili, eski Bakan Faruk Nafiz Özak ile geçtiğimiz akşam Trabzon Meydan’ında karşılaştık. Özak, AK Parti İl Başkanı Adnan Günnar ile beraberdi. Birlikte Başbakan Recep özak2 ALİ YIĞCI ANNESİNİ KAYBETTİTayyip Erdoğan’ın bugün miting yapacağı alanı geziyor ve incelemelerde bulunuyorlardı. Özak ve Günnar’a selam verdikten sonra kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Yılların tecrübesi Faruk Özak; ‘Bir Trabzonlu üç kişiye bedeldir. Pazartesi günü buraya en az 40 bin insan gelecek. 40 bini aşağı düşmesi zor’ diyerek Başbakan’ın mitinginde kaç bin kişinin alanda toplanacağı tahmininde bulundu. Günndar da Özak’a bu konuda katılarak, miting alanının hınca hınç dolacağını söyledi. Gece geç saatlere kadar miting alanında incelemelerde bulunan Özak ve Günnar’ın bu iddiası gerçekleşecek mi hep beraber bugün göreceğiz. Ama Özak bir tahminde bulunmuşsa bir bildiği vardır. Kolay kolay yanılmaz.

Nevruz Hareketliliği

NEVRUZ ALİ YIĞCI ANNESİNİ KAYBETTİNevruz bayramı sebebiyle İran’da resmi tatil var. Bunun için de Karadeniz bölgesine İranlı turistler akın ettiler.

Otellerde yer kalmadı. Turistik yerleri gezen İranlılar Trabzon’u çok seviyorlar.

Trabzon ile tarihi bağları olan İranlılar kentte alışveriş merkezlerine de katkı sağlıyorlar.

Açık Ara Alırız

ALTINTAŞ ALİ YIĞCI ANNESİNİ KAYBETTİMaçka’da Ömer Yıldız’la birlikte desteğini AK Parti Belediye Başkan adayı Eczacı Koray Koçhan’a veren Murat Altıntaş seçimle ilgili olarak, ‘Koray Koçhan önde.

Halkın kendisine büyük bir teveccühü var ve zorlanmadan seçimi alacak. Maçka’ya güzel hizmetler getireceğine inanıyor ve başarılar diliyorum’ dedi

Desteğim Ak Partiye

kul1 ALİ YIĞCI ANNESİNİ KAYBETTİArsin Fındıklı eski Belediye başkanı Metin Kul seçimlere bir haftadan az bir zaman kala desteğini açıkladı.

Arsin’de desteğini AK Partiye vereceğini açıklayan Kul, Yakup Çakıcı’nın da kendisi gibi düşündüğünü söyledi.

Seçimden sonra hizmetler noktasında takipçi olacaklarını söyleyen Kul, ‘Bu kararı Arsin ve Fındıklı en güzel hizmeti alsın diye verdik. Bireysel karar değil’ dediler.

Ergenekon Hakimi Trabzon’a Atandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yayımlanan kararname ile 171 hakim ve savcısının ERGENEKON ALİ YIĞCI ANNESİNİ KAYBETTİyerini değiştirdi. Ataması yapılan hakim ve savcılar arasında Ergenekon, 12 Eylül ve 28 Şubat davalarına bakan hakimlerin de yer alması dikkat çekti. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından bu mahkemelerde görev yapan başkan ve üyeler  ile Cumhuriyet Savcıları Türkiye’nin çeşitli yerlerinde görevlendirildi.

Buna göre 28 Şubat Davası’na bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tayyar Köksal Ankara hâkimliğine atandı. 12 Eylül Davası’na bakan 12. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman ince ise Ankara Hakimliği’ne atandı. Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese Sakarya Hâkimliği’ne atandı. Yine aynı mahkemenin üyeleri Hüsnü Çalmuk Kocaeli Hâkimliği’ne atanırken Sedat Sami Haşıloğlu ise Trabzon Hâkimliği’ne atandı. 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunu yürüten savcılardan olan Celal Kara Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

Saatler Ne Zaman İleri Alınacak?

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler, 31 Mart Pazartesi günü saat 03.00′dan itibaren bir saat ileri alınacak. 30 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimler nedeniyle yaz saat ALİ YIĞCI ANNESİNİ KAYBETTİsaati uygulaması bu yıl 1 gün gecikmeli başlayacak. Bakanlar Kurulunun 16 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararı doğrultusunda mart ayının son günü yaz saati uygulamasına geçilecek. Buna göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler 31 Mart Pazartesi günü saat 03.00′dan itibaren bir saat ileri alınacak. Saatler 26 Ekim Pazar günü saat 04.00′dan itibaren de bir saat geri alınacak. Bu yıl yaz saati uygulamasında 1 günlük bir gecikme olacak. Daha önce 30 Mart Pazar günü saat 03.00′da geçilmesi planlanan yaz saati uygulamasına yerel seçimler nedeniyle 31 Mart Pazartesi günü geçilecek.

özak

BİRLİKTE BÜYÜYECEĞİZ

Bu Yazı Toplam 417 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

AK  Parti Trabzon Milletvekili  Faruk Nafiz Özak, Cuma namazını kıldığı Büyük Sanayi Camiinden sonra Fatih Büyük Sanayi sitesi esnafıyla bir araya geldi.

Esnafa, kıymalı, peynirli, ikram eden Bakan Özak, esnafında sıkıntısını dinleyip çözümü noktasında elinden geleni yapacağını söz verdi. Halka hizmetin ibadet anlayışı ile gittiklerini kaydeden Bakan Özak, “Elimizden geldiğince Türkiye ve Trabzon’a hizmet etmeye çalıştık. Sağlıkta, eğitimde, ulaşımda, sanatta elimizden gelen gayreti göstermeye çalıştık. Bugün sizlerin desteği ile Türkiye 16. Büyük dünya ekonomi arasındadır. Bugün artık IMP kapıda durup Türkiye’yi soyamıyor. Yeniden bir seçim sürecine girdik ve bu seçim bir yerel seçimden çok genel seçimdir. Türkiye üzerinde oynanan oyunların bitirileceği seçimdir” dedi.

AK Parti Ortahisar Belediye Başkan Adayı Av. Ahmet Metin Genç ise, sanayi sitesi esnafıyla buluşmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Sizin mesleğiniz çok değerli bir meslektir. Burada bir sanatı icra ediyorsunuz. Bizlerde sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Biz geniş bir aileyiz ve bu aileyi sizlerle birlikte her geçen gün büyüteceğiz” diye konuştu. Sanayi sitesindeki programa AK  Parti Trabzon Milletvekili  Faruk Nafiz Özak’ın yanı sıra İl Başkanı Dr. Adnan Günnar, Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş, Büyük Sanayi Derneği Başkanı Ayhan Arpacı, Servisçiler Odası Başkanı Tayyar Demir ile sanayi esnafı katıldı.

akp

AKP GÜMÜŞHANE’DE PARLADI

Bu Yazı Toplam 364 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

AK Parti Trabzon Milletvekili Devlet Eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, Bayburt ve Gümüşhaneliler Derneğine verilen akşam yemeğinde Gümüşhaneliler, Bayburtlular Trabzon’un ekonomisine, sosyal hayatına, bürokrasisine, sağlığına çok önemli katkılar yaptığını söyledi.

Bayburt ve Gümüşhaneliler Derneğine verilen akşam yemeğine AK Parti Trabzon Milletvekili Devlet Eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, AK Parti Trabzon Milletvekili Safiye Seymenoğlu, AK Parti Trabzon İL Başkanı Dr. Adnan Günnar, AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Ortahisar Belediye Başkan Adayı Av. Ahmet Metin Genç Bayburtlular Derneği ve Gümüşhaneliler derneği başkan ve üyeleri katıldı.

Burada bir konuşma yapan Özak “11 yıldır çok güzel hizmetler yapıyoruz. Bayburt’umuza da Gümüşhanemizede Trabzon’umuzada çok güzel hizmetler oldu. Bunlar sizlerin destek ve duası ile oldu. Bu başarıda hepinizin payı var. Gümüşhaneliler, Bayburtlular Trabzon’un ekonomisine, sosyal hayatına, bürokrasisine, sağlığına çok önemli katkılar yaptı. Burada gelip yatırım yaptılar, para kazındılar, vergi rekortmeni oldular. Vergi verdiler katkıda bulundular.

Gümüşhane Bayburt, dürüst demek, fedakar demek, komşusu açken uyumayan demek. Bu bakımdan sizlerle gurur duyuyoruz. Bu yalnızca belediye seçimi değil. Yalnızca Gümüşhane’ye Bayburt’a Trabzon’a ait bir seçim değil. Türkiye’ye ait seçimde değil. Lübnan’a, Suriye’ye Mısır’a Kırım’a ait. İstikrarın devamı sizlerin desteği ile olacak” dedi. Trabzon Belediye Başkanı ve AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon’da yaşayan Gümüşhaneli ve Bayburtlu kardeşlerimizin kentimize çok önemli katkıları vardır Birlik ve beraberliğimiz her iki ilin gelişmesine de önemli katkılar sunmaktadır.

Bizlerde Trabzon’umuza hizmet etmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz.
Trabzon’umuzu ne halden aldığımızı ve ne hale geldiğimizi biliyorsunuz. Toplu taşımacılıkta çok önemli hizmetlere adım attık. 45 tane sıfır otobüsle vatandaşımızın hizmetindeki farkımızı ortaya koyduk. Kentsel dönüşüm başlatarak, meydan parkını düzenleyerek, Tabakhane vadisini düzenleyerek, Zağnos Vadisi’nin 3 etabını bitirip, 4. Etabına başlayacağız” dedi.

akp

KİRLİ SAVAŞI AKP DURDURDU

Bu Yazı Toplam 410 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’un Yalıncak Beldesinde bulunan AK Parti seçim irtibat bürosu büyük bir coşkuyla açıldı.

Partililerin ve belde sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği açılışa AK Parti Milletvekilleri Faruk N. Özak, Safiye Seymenoğlu, AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi, Eski milletvekili Şeref Malkoç, Trabzon Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç, ve çok sayıda teşkilat mensubu katılırken açılış konuşmasını Ortahisar İlçe Başkanı Temel Altunbaş yaptı. AK Parti Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç, “Siyasetin tek bir amacı vardır o da bu memleketin güzel insanlarına hizmet etmektir. 2001 yılına kadar mutlaka hizmet edilmiştir. Ancak o zaman siyaset maalesef rant ve makam mevki için kullanılmıştır. Milletimiz 2001 yılında bu siyaset anlayışına dur demiştir. Hizmet siyasetine devam demiştir. O günden beri geldiğimiz noktada başta genel başkanımız olmak üzere sandık müşahidimize kadar milletimize karşı mahçup olmadık. Ne yüzle buraya geliyorsunuz diye bize söyleyen olmadı.” diye konuştu.

Çözüm Süreci Başarıyla Devam Ediyor

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi, Trabzon Eski Milletvekili Şeref Malkoç’ ta konuşmasında “ Büyükşehir belediye başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’un her sokağında hizmeti vardır. İnşallah bu hizmetleri Çaykara’dan Tonya’ya, Beşikdüzü’nden Of’a kadar devam ettirecek önümüzdeki dönemde. Ahmet Bey hepimizin göz nuru. 30 Mart akşamı Yalıncak’ta sandıkların patlamasını bekliyoruz. Türkiye’de 30 yıl kirli bir savaş sürdü. 50 bin insanımız katledildi. Bir buçuk yıl önce haberlere bakarken, bir tabut tabutun üzerinde sarılıp ağlayan bir kardeşimiz, bacımız, tabutun kenarına boyları uzanmayan yavrularımız. Ya polisimiz ya da askerimiz şehit olmuş. Allah’a çok şükür bir buçuk yıldan beri Trabzon’umuza da Türkiye’mizin hiç bir yerine de şehit cenazesi gitmiyor. Bizim vereceğimiz oylar, cumhurbaşkanlığında vereceğimiz oyunlar bu kirli savaşın ebediyen gitmesini sağlayacaktı. Bunu düşünerek oy vermenizi istiyorum” dedi.

Trabzon Büyükşehirle Büyüyor

Trabzon Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da 2009 yılında sizlerin verdiği güçle vaat ettiğimiz 61 projede gecemizi gündüzümüze katarak yüz akımızla bu günlere geldik. Dünya lideri başbakanımız genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la hizmet yılında Türkiye ve Trabzon’u nereden nereye getirdiğinin belgesidir” dedi.

“En Çok Yolu Ak Parti Hükümeti Yapmıştır”

AK Parti Trabzon Milletvekili Devlet Eski Bakanı Faruk Nafiz Özak, konuşmasına “En büyük Atatürkçü en büyük milliyetçi kim?” sözleriyle başlayarak şunları söyledi. “ En çok okulu en çok yolu biz yapıyorsak. Muhasır medeniyetler seviyesine ülkeyi biz getiriyorsak. Türk parasının değerini kim koruyorsa, gayrı safi milli hasılayı kim yapıyorsa, hastaneleri kim yapıyorsa milliyetçide Atatürkçü de budur.”

GECE

MUHTEŞEM GECE

Bu Yazı Toplam 624 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93’üncü yılı münasebetiyle Trabzon Artvinliler Derneği tarafından bir gece düzenlendi.

Zorlu Grand Hotel’de düzenlenen yemekli gecede davetliler sanat müziğinden tuluma, akordiondan kemençeye birbirinden güzel şarkı ve türkülerle  horon oynadı halay çekti.

Her yıl Artvin’in kurtuluş günü olan 7 Mart’ta Trabzon Artvinliler Derneği tarafından  düzenlenen yemeğe başta Trabzon Milletvekilleri Faruk Nafiz Özak, Safiye Seymenoğlu, Volkan Canalioğlu olmak üzere; Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan,  Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Artvin Vali Yardımcısı Yılmaz Kurt,  Gürcistan Başkonsolosu Paata Kalandadze, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Of İlçe Kaymakamı Eren Arslan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Örs, Trabzon Ortahisar Belediye Başkan adayları Ahmet Metin Genç, Osman Abanoz, Nazım Özcan, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi ve Yönetim Kurulu üyeleri, bir çok dernek başkanı, Trabzon, Artvin ve Gümüşhane’den çok sayıda davetli katıldı.

Katılan protokolün hemen hemen hepsi kısa konuşmalarla gecenin önemine değinirken Artvin CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın coşkulu konuşması salondan büyük alkış aldı.

özak

ÖZAK’A HAKARETLERE DAVA

Bu Yazı Toplam 279 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak’a sosyal paylaşım sitesinden hareket edildiği iddiasıyla 15 kişi hakkında “Yazılı bir ileti ile hakaret” suçundan dava açıldı.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sosyal paylaşım sitesinden Özak’a ilişkin yapılan yorumlar ve şüpheli 15 kişinin ifadeleri yer aldı. Yazılı bir ileti ile hakaret suçundan 15 kişi hakkında T.C.K 125/2, 125/1, 53/1-2 maddeleri uyarınca Trabzon Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açılırken, davaya ilişkin duruşma önümüzdeki günlerde başlanacağı belirtildi. Şüphelilerden bazıları sosyal paylaşım sitesinden Özak’a yönelik, şike sürecinde etkisiz kaldığını dile getirerek hakaret içeren yorumlarda bulunduğu kaydedilirken, şüpheliler ifadelerinde üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

özak

TRABZON’UN İHTİYACI VAR

Bu Yazı Toplam 559 defa okunmuş ve 3 adet yorum yapılmıştır.

Devlet eski bakanı AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, TAKA standını ziyaret etti

Gençlik ve Spor eski bakanı AK Parti Trabzon milletvekili Faruk Nafiz Özak, dün Her Yönüyle Trabzon etkinliklerinde TAKA standını ziyaret etti. Özak burada yaptığı açıklamada: ‘’Biz sadece bir aracıyız. Trabzon’umuzun böylesi bir birlikteliğe ihtiyacı vardı. Hemşehrilemizi bir arada görmekten çok mutlu olduk’ dedi.

SUAT-KILIÇ

GÖREVDEN ALINDI

Bu Yazı Toplam 1,184 defa okunmuş ve 7 adet yorum yapılmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın bakanlık devri sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni kabinede Suat Kılıç’ın yerine Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç’ın getirildiğini açıkladı.

2011 yerel seçimleri sonucunda meclise giren Kılıç, 6 Temmuz’da Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61. Hükümet’te, Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi.

Suat Kılıç 29. Gençlik ve Spor bakanı olurken, yeni kabinenin de en genç bakanı oldu ve Faruk Nafiz Özak’tan devraldı.

Suat Kılıç ile onun yerine göreve gelen Akif Çağatay Kılıç’ın soyadlarının aynı oluşu ve ikisinin de Samsun milletvekili olmaları dikkat çekti. Akif Çağatay Kılıç cumhuriyet tarihinin 30. Gençlik ve Spor Bakanı oldu.

EYOF

EYOF PARKI AÇILDI

Bu Yazı Toplam 500 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Türk ve Japon Kültür kardeşliğinin yansıtıldığı EYOF 2011 Spor ve Hatıra parkının açılışı yapıldı.

Parkın açılışında Konuşan Gümrükçüoğlu, parkın yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, “İki dost ülkenin kültürlerinin sembolize edildiği bu eşsiz park ile birlikte şehrimiz yeni bir yaşam alanına sahip oldu. Bu güzel parkın yapımında emeği geçen başta EYOF oyunları münasebeti ile her bir ülkeyi temsilen 600 bin liralık agaç dikilmesini sağlayarak bu parkı donatan Spordan Sorumlu Eski Devlet Bakanımız şimdiki Milletvekilimiz Faruk Nafiz Özak Bey’e, parkın 3 milyon 200 bin liralık finansmanını sağlayarak bu eşsiz bahçenin yapılmasını sağlayan şehircilik üstadımız Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar Bey’e, projenin hazırlayıcısı Prof. Dr. Mustafa Var’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

2011 yılında Trabzon’da düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın anısını yaşatmak amacıyla Forum Alışveriş Merkezi karşısında yapımı tamamlanan EYOF 2011 Spor Hatıra Parkı, STÖ başkanları, Oda Başkanları ve basın mensuplarının katıldığı kahvaltı programı ile kapılarını açtı. Türk ve Japon kültürlerinin yansıtıldığı çay evleri, bitkileri ve dinleti alanları ile Trabzon’luların hizmetine sunulan park iki ülke kardeşliğini ve kültürel dostluğunu yansıtıyor.

EYOF 2011 Spor Hatıra Parkı içersinde yapılan açılış kahvaltısına Trabzon Milletvekilleri Prof. Dr. Aydın Bıyıklıoğlu, Safiye Seymenoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Belediye Başkanvekili Seyfullah Kınalı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Ergin Aydın, Osman Necip Sevinç, Cengiz Çolak, STÖ Başkanları , Oda başkanları, medya kuruluşu temsilcileri ve projeyi hazırlayan KTÜ Peyzaj Mimarlık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Var katıldı.

EYOF 2011 Spor ve Hatıra Parkın bahçesinde bir konuşma yapan Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’a dünya kardeşliğinin temsil edildiği, yeni bir yaşam alanının kazandırıldığını belirterek,” Trabzon’umuzun her kesiminden sivil toplum örgütleri, oda başkanları ve gazetecilerimizin de katılımı ile bir Trabzon birlikteliğinde bir ve beraberiz. Kültürlerin kardeşliğini temsil eden bu güzel parkımızın açılışında sizlerle birlikte olmak istedik.

Ta Uzak Doğudan Japonya’dan Trabzon’umuza kardeşlik ve barış köprüleri kurduk. EYOF 2011 Hatıra Parkı ile iki ülke arasındaki kültürel kardeşliği sağlamaya çalıştık. Bu park Japon dostluk yılı münasebeti ile Japonya’da akademik çalışma yapan Sayın Mustafa Var Hocamızın iki ülke arasında ki dostluk ilişkilerini geliştirmek, bir dünya barış ve kardeşliğini simgeleyen park yapmak düşüncelerinden hareketle ortaya çıktı.

Bu güzel parkın yapımında emeği geçen başta EYOF oyunları münasebeti ile her bir ülkeyi temsilen 600 bin liralık ağaç dikilmesini sağlayarak bu parkı donatan Spordan Sorumlu Eski Devlet Bakanımız şimdiki Milletvekilimiz Faruk Nafiz Özak Bey’e, parkın 3 milyon 200 bin liralık finansmanını sağlayarak bu eşsiz bahçenin yapılmasını sağlayan şehircilik üstadımız Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar Bey’e, projenin hazırlayıcısı Prof. Dr. Mustafa Var Hocama, Belediye çalışanlarımıza ve emeği geçen herkese halkım adına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

yıldırım

YILDIRIM GİBİ AÇILIŞ

Bu Yazı Toplam 473 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’un Arsin İlçesi’nde bulunan Turkcell Global Bilgi Çağrı Merkezinin açılış töreni için Trabzon’a gelen Bakan Binali Yıldırım,  yatırımlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Eski Bakan Faruk Nafiz Özak, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener ve çok sayıda protokol üyesi ve bürokratın katıldığı açılış töreninde Bakan Yıldırım, Türkiye’nin iktidarları boyunca önemli yol katettiğini ifade ederek, “Türkiye’yi on yılda ulaşılan bir ülke haline getirdik.

Güzel memleketim Türkiye artık erişilebiliyor, ulaşılabiliyor. Bu çağrı merkezi piyasası küçük değil. Bu işin dünyada cirosu 370 milyar dolar. Fiilen çalışan sayısı 11 milyonu aşmış. Amerika’da oldukça gelişmiş. Bir çağrıyı karşılayan buradaki 2 bin kişiye hizmet vermek durumunda” dedi.

Yıldırım, hizmette sınır tanımadıklarını belirterek, “Çağrı merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir’den başka yer tanımazdı. Şimdi Bitlis’de var, Van’da var, Erzurum’da var. Buralarda vatan toprağı. Buraların insanları da İstiklal Savaşında düşmanı denize döktü. Bu hükümet ile insanları ayırmadık. Hepsi bizim insanımız” ifadelerini kullandı.

Trabzon’a yedek havalimanı

Yıldırım, “Ordu-Giresun’a ortak havalimanı yapıyoruz. Bu havalimanı Trabzon’u da yedekleyecek. 18 tane kuzey – güney koridoru yapıyoruz. Edirne’den başlıyor, Artvin’e kadar. Kuzey ve Güney’i de Doğu ve Batı’yı birleştirdiğimiz gibi yapmamız lazım. Eskiden yol yapılırken çalışırdı kazma ve kürekle yol açılırdı.

Dağa gelince mühendis usta, dağ bakar, dağ ona bakar bir daha bakar yolunu değiştirir. Ama şimdi biz dağa bakıyoruz o da bize bakıyor. Efelenme diyor deler geçeriz diyoruz delip geçiyoruz” dedi.

Trabzon Kanuni bulvarı

“Trabzon’a Kanuni Bulvarı yapıyoruz” diyen Yıldırım, “Trabzon’da son on yılda 102 kilometre daha koyduk yollara. 175 kilometre toplam bölünmüş yolumuz var. 215 sıcak asfalt kaplama yaptık. 69 tane köprü yaptık. 46 kaza kara noktasını ortadan kaldırdık trafik emniyetini sağlamaya çalıştık. 10 yıl içinde Trabzon’da yapılan yol yatırımları 1 milyar 610 milyon TL. Helali hoş olsun Trabzon’a daha fazlası da yakışır. Trabzon’da 66 tane projemiz var. 5.7 kattrilyon tutarı” açıklamasında bulundu.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Trabzon’a önemli bir yatırım yaptık. Çalışanlarımızın yaş ortalaması 25. İşimizde teknoloji çok yüksek. Her geçen gün uzmanlarımızın teknoloji konusunda önemli donanıma sahip insanlar olması gerekir.

Her gün çağrı merkezi çalışanı en az 150-200 sorun çözüyor. Erzurum’da bunu gördük. Ve Turkcell olarak Erzurum’a yaptığımız yatırımla teknoloji sayesinde anadoluya da istihdamı sağlayacağımızı gösterdi.

Erzurum’da bölgenin çağrı merkezi üslerinden biri oldu. Ve Karadeniz’de yaman insanlarkın bölgesinde benim de memleketimde bu tesisi açmaktan gurur duyuyoruz.
Bilgiye kütüphaneye giderek ulaşılmıyor artık internet çok çok önemli. Türkiye’nin dört yanında her yerden her zaman bütün bilgilere kolayca ulaşmak mümkün. Türkiye’ye ve Dünyaya çok güzel bir örnek bu tesis. İş birliği ve takım oyunu.

Hükümetin, Bakanlığın, Faruk Nafiz Özak beyin ve oğlu Akif’in çok büyük rolü var, Valiliğin, Belediyenin çok önemi var. KTÜ’nün de çok katkısı var” ifadelerini kullandı.

AYDIN

BELGELERLE VURDU!

Bu Yazı Toplam 715 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın ile CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu arasında ki red krizi büyüyor.

Canalioğlu red oyu verdiğini ima etmişti

Aydın’ın kamuoyunda şike yasası olarak bilinen 6222 sayılı kanuna “Red” oyu vermesi ve, “Bu kanuna hayır diyen tek Trabzonlu vekil benim” demesi üzerine Canalioğlu Aydın’ın iddiasını kabul etmeyip, “Ben zaten bu yasaya hayır oyu kullanacağımı meclis kürsüsünden söylemiştim” diyerek cevap vermişti.

Aydın, Resmi Tutanakla Cevap Verdi

Bu açıklamaların ardından Canalioğlu’nun iddiasını yalanlayan Milletvekili Aydın, Canalioğlu’na belgeli cevap verdi. Aydın kurmaylarına talimat vererek, oylamanın resmi tutanağını sosyal medyadan yayınlattı. Yayınlanan belgede yasa oylamasına, AK Parti Trabzon Milletvekilleri, Erdoğan Bayraktar ve Faruk Nafiz Özak katılmazken, Aydın Bıyıkoğlu çekimser, Safiye Seymenoğlu ise Kabul oyu verdi. Canalioğlu ise, tutanağa göre, oturuma katılmadı olarak gözüküyor.

özak

‘SİYASETİ BIRAKIYORUM’

Bu Yazı Toplam 797 defa okunmuş ve 2 adet yorum yapılmıştır.

Ankara’da Her Yönüyle Trabzon Günleri etkinliklerine katılan AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, birinden çarpıcı açıklamalar yaptı.

BDP’lilerin olaylı Karadeniz gezilerini erken bulduğunu ifade eden Özak,  “Bu konu sosyolojik boyutu ile çok uzun bir konu. Osmanlı dönemini, Cumhuriyet dönemini ilgilendiren bir konu. Türkiye’de her kesime haksızlık yapıldı. Demokrasi adına haksızlıklar yapıldı. En büyük Atatürkçü Adnan Menderes asıldı. Şiir söyledi diye bir Başbakan hapse girdi. Benim babama da haksızlık yapıldı. Her kesime yapıldı.

Terör bitmeli

Gelinen noktada da bir terör hadisesi var. Bundan Türk kökenli insanlarda rahatsız, Kürt’te Çerkez’de rahatsız. Terör bitmeli. Bugüne kadar hükümetler elinden geleni yaptılar ama başarılı olamadılar. Bize en yoğun dönemde geldi. Çünkü tek başına iktidar olmazsanız 1,5 yılda iktidarlar değişirse zaten bunun değişmesinin sebebi de yurt dışından ve yurt içinden bunu desteklemek Türkiye istikrarlı olmasın, diye bir takım maddi menfaatler bir takım demokrasi dışı oyunlar. Ne oluyor bu defa terör var iktidar değişsin. O arada enflasyon çıktı, bütçe sıfırlandı. 2002’de Türkiye sıfırlandı. Ondan sonra 10 yıllık dönen de Türkiye’de demokrasi rayına oturuyor. Artık köyde ki Ahmet aga ile Türkiye’nin en önemli zenginin oyu aynı. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türkiye’de bir takım haksızlıklar yapıldı. Dille ilgili. Sen o şarkıyı söyleyemezsin sen hapishanede oğlunlar konuşamazsın bir takım baskılar oldu. Bütün bu demokratik açılımları yapmaya çalışıyoruz. AB’de bize yardımcı oldu.

Bunları yaptıktan sonra teröre bulaşanların bahanesi kalmadı. Şunu anladılar ki karşımızda çok güçlü bir iktidar var ve bu iktidar doğruları yapıyor. Bu iktidarın dışında Türkiye’de başka iktidar yok. Eskiden vardı derin devlet vardı. O bakımdan Leyla Zana ne dedi: “Bu işi çözerse Tayyip bey çözer” dedi. Bunu nasıl çözeceğiz birlikte, insan kalitemizi, çağdaş değerleri normları yükselteceğiz. Bunun için, siyasi parti meclise gelmişse terör diliyle konuşamaz. O da siyaset yapsın adam gibi. Gelsin siyasetini yapsın haklarını istesin. Hak nedir ? Milletimiz ne diyorsa hak odur. Bunu AK Parti olarak biz demokratik haklar verdik ama. Gelinen noktada Türkçe dışında eğitim olsun. Bu olabilir mi olamaz.

BDP’liler biraz erken geldi

Bu BDP’liler bir takım STÖi’ler gittiler ama bana göre biraz erkendi. Yapılan tavırda yanlıştı. Bunu yapanlarda Türk milleti olarak da Karadenizli olarak da bize mal edilmez. Biz demokratik olarak konuşsun herkes dinleriz, bölünmez bütünlüğü, tek devlete, tek vatana tek millete laf kondurmayız. Bana göre biraz erken oldu. Tepkileri olumlu bulmuyorum yanlış buluyorum. Bizde mecliste hoşumuza gitmeyen ifadelerle karşılaşıyoruz. Ama onlara diyoruz ki yanlış yapıyorsunuz. Onlara tekme tokat atmıyoruz. Küfür etmiyoruz. Buraya geldi terör kaç bin kişi şehit oldu. İnsanlar sakat kaldı. Bu ortamı artık iyileştirmek lazım. Bunu iyileştirdikten sonra Türkiye uçar. Benim görüşüm şu sabırla bir kavga oluşturmadan dinimizin bize emrettiği şekilde hoşgörüyle bütünlüğümüz ve bir takım değerlerimiz koruyarak bu süreci devam ettirelim” dedi.

Belediye başkan adaylığı

Özak, Trabzon Belediye Başkanlığı adaylığı iddialarına ise son noktayı koydu. 2015′de siyaseti bırakmayı düşündüğünü kaydeden Özak, “Ben Trabzon milletvekiliyim. 2015’de bu 3 dönemden sonra bana göre çok güzel bir uygulama. Bende sizin gibi vatandaş olacağım. Yaşarsak tabi biiyorsun. Peygamberimiz 63 yaşında öldü. Dözer Cemil benden erken öldü. Ben bir kere hiç bir yere aday değilim. İkincisi başarılı bir belediye başkanımız var. Kimin aday olacağına da ben karar veremiyorum. Başbakanımız ve demokrasi anlayışı. Kamuoyu teşkilatın yapısı var. Konuşuluyor. Onurlu bir görev ama ben 2015’de siyaseti noktalamak istiyorum” dedi.

manset

‘KÜLTÜR FIŞKIRAN KENT’

Bu Yazı Toplam 788 defa okunmuş ve 2 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, ‘Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’ Öncesinde Çok Çarpıcı Mesajlar Verdi

‘Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri’22221 ‘KÜLTÜR FIŞKIRAN KENT’

Başlangıcından bugüne içinde emek olan fedakarlık olan, kültür, sanat yardımlaşma ve Trabzonluların Ankara’daki gururu olan bir etkinlik. Ve o etkinliğe büyük emekler veren Vakıf/Dernek yöneticisinden, siyasetçisine kadar bir dizi isim. Ama o isimlere ön açan, o isimlere öneriler sunan bir lokomotif. Kalbi her an Trabzon diye çarpan bir adam: Bilgin Aygül. Trabzon Vakfı Başkanı olarak 7 yıl önce başladığı projeyi her geçen yıl biraz daha ileriye taşıyor. Bu yıl aynı tarihlerde İstanbul’da yapılacak olan etkinlik için ‘Keşke başka bir tarihte başka bir yerde olsaydı’ diyor. Bilgin Aygül’le etkinlik öncesinde konuştuk:

TAKA: Sayın Aygül, Trabzon Günlerini bir kültür sanat şölenine dönüştürdünüz. 7’ncisini yapacağınız bu etkinlikten 2013 için beklentileriniz nelerdir?

BİLGİN AYGÜL: Hep söylüyoruz bizler Trabzonlu’lar, nüfusumuzun üç mislini kentimizin dışında yaşatıyoruz ve o güzel kentin gurbette hasretini çekiyoruz. Gezildiğinde, yaşanıldığında bir kent insanın belleğinde yer ediniyorsa, hatırlanıyorsa o kent güzel kenttir. Kentleri güzel yapan tarihi, mimarisi, doğası, kültür ve sanatı, mutfağı, insanı ve onun sosyal yaşamıdır.

Güzel Kentler İnsanlarına yaşattıkları, paylaştıkları ve belleklerinde bıraktıkları ile güçlü ve birikimli bir kişilik sağlar. Trabzonlu’lar yaşamın her alanında kentin pozitif etkilerini ortaya koymaktadırlar. Bu kadar bilim, kültür, sanat, spor insanının çalıştığı alanda öncü insanların çıkması tesadüf değildir. Bugün ülkemizde özel müzelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezken Ankara’da Mustafa Ayaz’ın Müzesi, İstanbul’da Süleyman Saim Tekcan’ın İm11113 ‘KÜLTÜR FIŞKIRAN KENT’oga baskı ve grafik müzesi, Sunay Akın’ın Oyuncak müzesi hiç bir destek almadan açılmıştır.

Futboldaki başarılarımız hemşehrilerimizin ilgi alanlarındaki başarıları tesadüf mü? İsteğimiz bu güzel, örnek kenti ve insanlarımızı her yönüyle tanıtmak, birlikte dört gün de olsa doya, doya paylaşmak..Yine Trabzon’un tüm aktörlerinin yer aldığı stantların dışında defileden, horona, panellerden, konserlere; ürün showlarından, sergilere; tiyatrodan, belgesel filmlere onlarca etkinlikle Trabzon’u yaşayacağız. Bu yıl etkinliklerimize ilk kez kardeş şehrimiz Kahraman Maraş’ta katılıyor.

TAKA: Aynı tarihlerde İstanbul’a konulan etkinlikle ilgili süreci Trabzon’da anlatmıştınız. O günden sonra yaşanan gelişme var mı?

BİLGİN AYGÜL: Bizim tarafımızda bir gelişme yok, keşke İstanbul’da yapılmaya çalışılan etkinlik farklı bir konseptte, farklı bir zamanda, İstanbul’daki Trabzon ile ilgili örgütleri, Trabzon’un aktörlerini de içine alabilseydi ve bizde birikimlerimizi aktarabilseydik. Umarım başarılı olurlar, önümüzdeki yıl bir araya gelinerek daha coşkulu bir proje hep birlikte yasama geçirilir.

TAKA: Trabzon Vakfı ve Trabzon Derneği’nin Ankara’da etkinliğinin gücü kırılır mı?

BİLGİN AYGÜL: Bu yıl hiç bir etkisinin olmadığı kesin, ancak önümüzdeki yıllarda yıpratmalar olabilir. Biz bu projeyi imece  usulü gerçekleştiriyoruz herhangi bir organizatöre vermiyoruz Vakfın, Derneğin Yönetici ve Çalışanlarının dışında altyapı, ses v.s. gibi ilgi alanlarında onbeşe yakın taşeron kullanıyoruz. Bizim 36 yıldır çalışmalarımız ortada. Aynı konuda söylendiğine göre 600 civarında Trabzon Derneği var yurt içinde ve dışında,  yöreye daha iyi hizmet edebilirler. Amaç yöreye ve yöre insanına hizmetse38 ‘KÜLTÜR FIŞKIRAN KENT’ yapılacak çok iş var. Birbirimize destek olarak farklı projelerimizi uygulamaya çalışmalıyız. 1997 yılında İstanbul da kurduğumuz Trabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı (TAMEV) araştırma ve yayın faaliyetlerinin yanı sıra  bu yıl “Yolu Trabzon’dan Gecen Sanatçılar” İsimli bir sergi açtı İstanbul Beşiktaş Çağdaş’ta Trabzonlu veya yolu Trabzon’dan geçmiş 75 sanatçının eserinin sergilendiği  etkinlik 13-28 Şubat 2013 tarihleri arasında açık kalacak.

Başkanlığını Sayın Necmettin Karaduman’ın yaptığı Vakfımızın önemli amaçlarından biri de Trabzon’a bir Çağdaş Sanatlar Müzesi kazandırmak Valimiz Sayın Recep Kızılcık mekan konusunda bize müjdeyi verdi umarım bu yıl içinde sonuçlandırırız.

TAKA: Trabzon etkinliğine her dönem siyasetçiler, bürokratlarımız müthiş bir destek veriyor, bu desteği alabildiniz mi?

BİLGİN AYGÜL: Bu yılda yine Bakanımız sayın Erdoğan Bayraktar’ın öncülüğünde etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz, ilk günden beri bizlerle birlikte projenin  içinde olan vekilimiz Sayın Faruk Nafiz Özak, milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye başkanlarımız, ticaret ve sanayi odamız, üniversitemiz, basınımız, bürokratlarımız, sivil toplum örgütlerimiz kısacası Trabzon’un tüm aktörleri desteklerini hiçbir zaman esirgemediler.

TAKA: Trabzon Vakfı sadece bu etkinliği yapmıyor, adeta Trabzon’un bir kültür sanat merkezi oldunuz. Vakfın ve derneğin etkinliklerinden söz eder misiniz?

BİLGİN AYGÜL: Trabzon Kültür Derneği’ni 1976 yılında, Trabzon Vakfı’nı 1986 yılında Ankara’da kurduk. Dernek Başkanımız Sayın Selahattin Alioğlu ve diğer arkadaşlarımızla çok uzun suredir birlikteyiz. Vakıf ve Dernek olarak ortak kararlar alıyoruz ve projelerimizi birlikte gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızı özetlersek 36 yıldır aralıksız her 24 Şubat’ta geleneksel kurtuluş balomuzu yapıyoruz, Vakıf Merkezimizde Ahmet Yıldız Konferans Salonun da yöremize yönelik aylık söyleşilerimiz, dinletilerimiz, gösterilerimiz var, gecen yıl Temel Çağlayan Trabzon Araştırmaları Kütüphanesini açtık. Trabzon’la ilgili eski ve yeni tüm kitapları çalışmaları topluyoruz.

Trabzon bakırlarından oluşan eev ‘KÜLTÜR FIŞKIRAN KENT’lli parçalık bir bakır eşya koleksiyonumuz oluştu, bunlar hepimizin bildiği hatırladığı Trabzon güğümü, Trabzon bakracı, Trabzon mangalı, Trabzon sinisi gibi hayatımıza girmiş bakır eşyalar. Lokal hizmetleri veriyoruz, Sabahattin Sağıroğlu Okuma Salonunda yerel dergi ve gazeteler okunuyor, yöre yemeklerini yapan bir restoranımız yeni çalışmaya başladı, TRT sanatçılarından şef Serbülent Yasun yönetiminde Türk Halk Müziği Koromuz, yine TRT sanatçılarından Selçuk Aygan yönetiminde Klasik Türk Sanat Müziği Koromuz, Zeki Güven yönetiminde Fotoğrafçılık Kulübümüz, Yüksel Aksu başkanlığında kadın platformumuz, resim, folklor, ingilizce konuşma kurslarımız devam ediyor bu gruplarda yaklaşık beşyüzü aşkın hemşehrimiz yer alıyor. Kadın platformumuzun çeşitli çalışmaları var bunlardan biri etkinliklerde sergilenecek olan “Tarih içinde Trabzon’da kadın kıyafetleri.” Onlar da yöre kadın yaşamına yönelik çalışmalar içindeler.

Dönem sonları korolarımızın Ankara’da konserleri oluyor, Fotoğrafçılık kulubümüzün Sergileri oluyor, gecen yıl Trabzon ve kardeş şehrimiz Kahraman Maraş’ta konserlerimiz oldu. “Kardeş Şehirler Kardeş Türküler” çerçevesinde. Her yıl Aralık ayında bayan arkadaşlarımız “Hamsi Günü” yapıyorlar.

Trabzon’la  ilgili araştırma ve yayın faaliyetlerimiz devam ediyor Kudret Emiroğlu’nun bugünkü dilimize çevirdiği orijinal  yazımı ile birlikte 1869-1904 yıllarını kapsayan 22 ciltten oluşan Trabzon Vilayet Salnameleri ve dizini, Hüseyin Albayrak’ın yazdığı dört ciltten oluşan 1869-2009 yıllarını kapsayan Trabzon Basın Tarihi gibi onlarca yayınımız oldu. Tarihçi, araştırmacı  arkadaşlarımızın hazırladığı Trabzon Tarihi’ni önümüzdeki yıl yayınlayacağız.

Trabzon’a eylemiyle, söylemiyle, düşüncesiyle, çalışmasıyla hizmet etmiş bir kişiye verdiğimiz “Sabahattin Sağıroğlu Trabzon’a Hizmet Ödülü” bu yıl da yine 24 Şubat’ta verilecek. Yöresel Market çalışmalarımız devam ediyor.

TAKA: Trabzon’daki basın toplantısında 58 öğrenciye burs verdiğinizi söylediniz, açar mısınız?

BİLGİN AYGÜL: Hemşehrimiz rahmetli Yusuf Bayram’ın bağışladığı dükkanın gelirinden 10 öğrenciye, Vakfın diğer kaynaklarından verilen burslarla birlikte toplam 58 öğrenciye burs veriyoruz. Bu yıl bu sayıyı 100’e çıkarmaya çalışıyoruz.

TAKA: Sayın Aygül, Trabzon’un kültür ve sanat değerlerini ortaya çıkarmaya çalışıyorsunuz hedefiniz nedir?

BİLGİN AYGÜL: Hedefimiz değerlerimize sahip çıkmak, yöremize kültürümüze, insanımıza hizmet etmek. Başka bir hedefim yok.

TAKA: Gazetecilerle sohbette, bir gün Trabzon’a dönmeyi arzuluyorum dediniz, Trabzon nasıl olmalı ki, dönebilesiniz?

BİLGİN AYGÜL: Dönmem için Trabzon’un nasıl olması gerektiği önemli değil. Doğaldır ki insan çocukluğunun, gençliğinin geçtiği o güzel Trabzon’u görmek ister ama yine de dönme hayali bile çok güzel.

TAKA: Trabzon vakfı ve derneğinin bulunduğu binada yeni dairelerin sahibi oldunuz nasıl değerlendireceksiniz?

BİLGİN AYGÜL: İnkılap Sokak’ta dört dairemiz oldu ve geçen sene bu dairelerin hepsini yeniledik. Bu yıl da binamıza asansör yaptırdık, Necatibey caddesinde bir dairemiz ve rahmetli Yusuf Bayram’ın bağışladığı Keçiören’de bir dükkanımız var. Amacımız bulunduğumuz binayı bir Trabzon evi haline getirebilmek ve mekan sorunumuzu çözmek.

TAKA: 21 Şubat’ta başlayacak olan etkinlikte geçen yıl hijyen ve çevreye duyarlıydınız, bu yıl hassasiyet devam edecek mi?

BİLGİN AYGÜL: Tabii ki devam edecek üretici olmayan yöresel ürün satan firmaları almamaya çalıştık, yöresel mutfaklarımızda hijyen koşullarına dikkat ediyoruz. Mekan sorunumuz ve kış şartları takdir edersiniz ki bizi çok yoruyor.

TAKA: Hem şahsınızla hem de Trabzon Vakfı ile ilgili mesaj var mı?

BİLGİN AYGÜL: Trabzon’un kent rantına yenilen mimarisini, doğasını koruyalım toplumsal belleğimizin kaybolmasına müsaade etmeyelim. 100 yıl önce açılmış olan, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci opera binası olarak yapılan ve 1958 yılında yol genişletme çalışmaları nedeniyle maalesef yıkılan eski Sümer Sinemasını, kentin uygun bir yerine yeniden inşa edelim ve tarihimize olan saygımızı gösterelim. Gelin hep birlikte Trabzon’a bir Çağdaş Sanatlar Müzesi, El Sanatları Müzesi kuralım; kent Müzesi’ni 3333 ‘KÜLTÜR FIŞKIRAN KENT’geliştirmeye çalışalım. Trabzon kültür, sanat, kongre, eğitim, sağlık turizmine çok uygun bir kent; ortaya çıkacak turizm hareketliliği yörenin sosyal refahını artıracak en önemli potansiyel güç olarak görünüyor. Birlikte Trabzon’a bir Festival kazandırarak gurbette yaşayan hemşehrilerimizle her yıl aynı tarihte Trabzon’da buluşalım.

TAKA: Başkanım son sözleriniz neler?

BİLGİN AYGÜL: Hemşehrilerimizi dört gün Ankara’da birlikte Trabzon’u konuşmaya, paylaşmaya, horona davet ediyoruz.

firca

SELMANUR AKTAŞ’LA AÇTI

Bu Yazı Toplam 410 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzonlu ressam M. Selmanur Aktaş’ın resim sergisiyle sezon açılışını yapan FIRÇA SANAT  Galerisindeki açılışa Ankaralı sanatseverlerin ve Ankara’daki Trabzonlu Siyasetçi, İşadamı ve bürokratların ilgisi yoğundu.

Eski bakanlardan Hikmet Sami Türk, Faruk Nafız Özak, Trabzon eski belediye başkanı ve Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu,  Trabzon eski milletvekili Ertöz Vahit Suiçmez, DSP eski Genel Başkanı Zeki Sezer, Ankara Sanayi Odası 2. Başkanı Önder Bülbüloğlu, işadamı Necmettin Aytekin. Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, Ankara Üniversitesi Rektörü Prf.Dr Erkan  İbiş ve çok sayıda hemşehrimizin ve Ankaralı  sanatseverlerin katıldığı sergide ressam M. Selmanur Aktaş’ın eserleri büyük ilgi gördü.  Eserlerinde yerel kültürün öğelerini bin bir farklı doğa görünümleri içinde,  adeta iğne ucu fırçasıyla olağanüstü bir gerçeklikle resmine taşıyan sanatçının sergisi sanat çevrelerinde uzun süre daha konuşulacak gibi.

Fırça Sanat Galerisindeki Trabzon fırtınası önümüzdeki aylarda da devam edecek. Aralı k ayı içerisinde KTÜ Öğretim Üyelerinden ressam Kadir Şişginoğlu’nun  eserlerini sergiledikten sonra,  Ocak ayı içerisinde, Türk Resim Yaşamının önemli isimlerinden Kayıhan Keskinok’un 90.doğum günü nedeniyle, 15 gün sürecek sıra dışı bir etkinlikle eserleri Ankaralı sanatseverler yine Fırça Sanat Galerisinde buluşacak. 1949-1961 yılları arasında Trabzon lisesinde resim öğretmenliği de yapmış olan Keskinok, bu görevi sırasında Trabzon lisesinden çok sayıda ressamın yetişmesine de öncülük etmiştir.

Şubat ayı içerisinde de Trabzon Lisesinden Kayıhan Keskinok’un öğrencisi olan ve bununla her zaman gurur duyduğunu belirten Osman Akbay  ile Gazi Üniversitesi  Resim Bölümü Başkanı Osman Altıntaş, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bölüm başkanı Alaybey Karoğlu’nun eserlerinden oluşan karma bir sergiye ev sahipliği yapacak olan Fırça Sanat Galerisi, aynı ay içerisinde Ankara’da bu sene 7.si düzenlenecek olan Her Yönüyle Trabzon Etkinliklerinde de, Trabzonlu sanatçıların eserlerinin Türkiye’nin her tarafından Ankara’ya taşınarak sergilenmesinin hazırlıklarını sürdürmektedir.

GAZİ

GAZİ BABA OCAĞINDA

Bu Yazı Toplam 296 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

25 askerin şehit olduğu mühimmat deposu patlamasından yaralı olarak kurtulan er Fethi Tuna, olay sonrası baba ocağı Trabzon’un Sürmene ilçesindeki evine geldi.

Patlama sonrası tedavi gördüğü hastaneden taburcu olduktan sonra Trabzon’un Sürmene ilçesi Oylum beldesi Merkezüstü mevkiindeki babası Abdullah Tuna’ya ait eve gelen Fethi Tuna, basın mensuplarının sorularını cevapsız bırakırken, “Geçmiş olsun” ziyaretlerini kabul ediyor.

Tuna’yı ziyarete gelenler arasında AK Parti Trabzon Milletvekili Faruk Nafiz Özak, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta ile birlikte Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu patlamada şehit olan Trabzonlu Piyade er Onur Fikret Dülger’in amcası İsmail Dülger de yer aldı. “Geçmiş olsun” ziyaretinde konuşan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, ülke için hizmet ederken şehit olan tüm emniyet güçlerine Allah’tan rahmet, gazi olan askerlere de sağlıklı ve uzun ömürler diledi.

Gümrükçüoğlu, bu ülkeyi canları ve kanları pahasına koruyan tüm asker ve emniyet güçlerine minnet borçlu olduklarını ifade ederek “Patlamada şehit olan 25 Mehmetçiğimiz hepimizi derin bir üzüntüye boğdu. Şehit olan askerlerimizin ailelerine ve Türk milletine sabırlar, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum” temennisinde bulundu. Ziyarette ayrıca tüm şehitler ve gaziler için dua edildi.

manset

AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN!

Bu Yazı Toplam 450 defa okunmuş ve 3 adet yorum yapılmıştır.

AKP Merkez ilçe Başkanı Temel Altunbaş Trabzon un başarısını TAKA Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Adem Akpınar’a açıkladı

Siyaset demek sahada olmak demektir. Her seçimde oyunu artırarak tek başına iktidar olan AK Parti, Türkiye’de bunu başardığı için % 50 oy seviyelerini yakaladı. Yeni dönemde il, ilçe ve merkez yönetimlerini yenileyen AK Parti’de Merkez İlçe Başkanı Temel Altunbaş temel altunbas icerden AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN!ile Trabzon’u konuştuk. Dinamik bir ekip kuran Altunbaş, hiç vakit kaybetmeden her gün bir programdan öbürüne koştu. 10 yıllık iktidar sürecinde AK Parti’yle ilgili dıştaki genel beklenti metal yorgunluğun oylarda erimeye yol açabileceği şeklindeydi ki böyle olmadı. Trabzon’da 100 bin üye hedefi var. Merkez ilçe 17 binden aldığı rakamı 6 ay içinde 27 bine taşımış. AK Parti Merkez ilçe yönetimleri arasında bana göre henüz çok kısa bir süre olmasına karşın en başarılı merkez ilçe Trabzon’dur. Altunbaş’ı dinlediğinizde çalışma şevkinden bunu çok yakın hissedebiliyorsunuz…

Tam saha pres yapıyoruz

TAKA: Henüz 6 aylık bir süre olmasına karşın merkez ilçede ses getiren çalışmalar yaptınız, bu nasıl oldu?

TEMEL ALTUNBAŞ: Trabzon’da koordineli bir çalışmaya sahibiz. Ramazan ayında miting gibi toplantılar düzenledik. Sayın Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu da sahaya indirdik. Tüm mahalleleri gezdik. 30 köye gittik, şimdi beldelerimizi geziyoruz. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar, milletvekillerimiz devlet eski Bakanımız Faruk Nafiz Özak, Prof. Dr. Aydın Bıyıklıoğlu, Safiye Seymenoğlu, her akşam farklı bir programımız oldu. Halkımız, “Geldiler, dert dinlediler gittiler” dememiştir, varsa sorunları aldık, çözebildiysek orada çözdük, orada çözemediğimizi ilerleyen günlerde takip ettik. Trabzon’da teşkilatlarımız etle tırnak gibi.

Kendi yönetimimizle, sayın il yönetimimizle çok uyumlu çalışıyoruz. Böyle olmasa Genel merkezimizin istemiş olduğu merkez ilçede o ilde seçmenin % 15’ini üye kaydı yapma konusunda 27 bin rakamına ulaşamazdık. Hedefimiz 32 bindir. Biz 17 bin rakamından aldık, bu rakamı % 60 seviyesine çıkardık. Biz göreve geldiğimizde teşkilatları canlı tutacağımızı ifade etmiştik. Bunu başardığımıza inanıyoruz. Bizlerin her zaman yanında olan Sayın Bakanımız Erdoğan Bayraktar’a şükranla yönetimim adına teşekkür ediyorum. Kendisi Ramazan için 11 bin kumanya göndermiştir. Bu kumanyalar altını çizerek ekib AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN!söylüyorum gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine ulaşmıştır, istisna olmuş mudur belki 20-30’u geçmez olmuştur. Sayın Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na aynı şekilde teşekkür etmek isteriz. Şunun bilinmesini isteriz merkez ilçe olarak halkımızın sorunlarının çözümü için tam saha pres uyguluyoruz, samimi çalışıyoruz ve sonuç alıyoruz.

Trabzon güneye büyüyor

TAKA: Ulaşımda yapılan hizmetlerle ilgili neler söylemek istersiniz?

TEMEL ALTUNBAŞ: Sayın Başbakanımızın bir ifadesi vardı: “Havayolu, halkın yolu” şeklinde. Trabzon’dan rakamlar verecek olursam. 2002’de yıllık Trabzon’dan 275 bin kişi havayolu ile taşınırken bugün bu rakam 2 milyon 750 bin sayısını geçmiştir. Duble yollardan söz edecek olursam Cumhuriyet tarihi boyunca toplam duble yol sayısı 6 bin km iken biz 10 yıllık sürede bunu 15.500 km’ye çıkardık. Yılsonunda 22.500 km hedefi de yakalanacaktır. Duble yollarla 77 il birbirine bağlanıyor, 81 il’e de en kısa zaman içinde ulaşılacak. Bölgemize, Trabzon’a bakacak olursak, Sahil Yolu’nu, Tanjant Yolu’nu bitirdik. Erdoğdu Yolu, Kanuni Bulvarı, Uğurlu Karşıyaka, Araklı-Bayburt, Zigana Kop Tüneli. Amacımız Trabzon’u güneye ve doğuya açıp büyütmektir. Kanuni Bulvarı 20 km maliyeti 800 trilyondur. Trabzon bir Trabzon daha olacak diyoruz.

Araklı’ya 450 yataklı hastane

TAKA: Trabzon’da son dönem hastanelerle ilgili ciddi eleştiriler yapıldı

TEMEL ALTUNBAŞ: Hükümetimizin sağlık yatırımlarına ilişkin yaptıkları ortadadır. Trabzon’da Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi bölge üssü bir hastaneye sahip olduk. Geçici uygulamalar olabilir. Doğum Hastanesi şimdi Kanuni bünyesinde, ancak Fatih Devlet Hastanesi’nin arka kısmına 750 yataklı dev bir hastane yapılacak. Numune dikey AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN!revizyon edilip asli özelliğini koruyacak, yatak kapasitesi artırılacak. Ahi Evren Hastanesi zaten marka, yurt dışından da hasta almaktadır, gözbebeğimiz. Haçkalı Baba Akçaabat’ta 4 yıldızlı bir hastane konumundadır. Bunun yanında Araklı’da 70 dönüm arazi alındı, tıbben müdahalede yetersiz kalan, evinde bakımı mümkün olmayan hastalar için Türkiye’de bir ilk olacak 450 yataklı bir hastane bu ilçemizde hizmet verecek. Doğum Hastanesi SGK’ya verilmişti. Biz burada vatandaşlarımızın taleplerini dinledik. Şimdi SGK orada 11 ile hizmet verecek şekilde bir bölge merkezi yapacak, oradaki esnafı işi artacaktır.

Şehrin vitrini kentsel dönüşümler

TAKA: Kentsel dönüşümlerde son durum ne?

TEMEL ALTUNBAŞ: Kentsel Dönüşümlerle Trabzon’un çehresini değiştirmek istiyoruz. Trabzon’da tarihi dokuyu öne çıkarma amacındayız. İnsanların hayatını rahatlatacak onlara nefes aldıracak düzeye getirmek istiyoruz. Çömlekçi’de şimdi çalışmalar hızlanıyor. Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar 100 trilyonluk bir kaynak gönderiyor. Zağnos’ta yıl sonunda 3. etap yıkım çalışmaları başlayacak. Maraş Caddesi, sahil arasında kamulaştırma hızlı bir şekilde yürüyor. Tabakhane aynı şekilde. Pelitli, Tabakhane, Zağnos, Narlıbahçe bu projeleri bir bütün görüyoruz. Kentsel yenileme ile de Ortahisar’ın tarihi atmosferini yeniden yerine getiriliyor. Valilik yapılacak olan restorasyonlarla Ortahisar’da eski hizmet yerine alınacak.

Fındıkta rakamlar ortada

TAKA: Fındık gündemden hiç düşmüyor, maliyet 5 lira satış 4 lira deniyor?

TEMEL ALTUNBAŞ: Biz iktidara geldiğimiz 3 Kasım 2002′de fındığın dolar değeri 95 cent’ti. Yani bir dolar bile etmiyordu. Bugün itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 4.2 liradan piyasaya fındık satıyor. Dolar bazında 3 dolar 35 cent. 95 cent’ten fındığı almışız, 3 dolar 35 cent’e çıkarmışız. Yapılan bir araştırmaya göre 2002-2010 yılları arasında tarımtemel vesika AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN! ürünleri arasında fiyatı yüzde 100 artmış bir tek tarım ürünü yok. Sadece fındık yüzde 300 artmıştır. Dekar başına 150 lira destek ödemelerini de eklediğinizde bu oran yüzde 340′tır, Fındıkta bu yıl da fiyatlar artacaktır, biraz sabırla bu olacaktır.”

Masa başı iş beklentisi var

TAKA: İşsizlikle ilgili beklentilere cevap verebiliyor musunuz?

TEMEL ALTUNBAŞ: Merkez ilçede göreve geldiğimizde en önemli isteklerin başında iş talepleri gelmekteydi. AK Parti olarak 2002’de %20’lerden aldığımız işsizlik oranını bugün % 9’lara çekmişiz. Trabzon’da işsizliği minimize etmek için çok önemli çalışmalar yapılıyor. Belediye-İŞKUR arasında sürekli işbirliği var. En son örnek verecek olursam, 1500 kişinin istihdam edileceği ve bunun 750’sini ilçelerin oluşturacağı iş kursları düzenleniyor.

Bu çalışma için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 10 trilyon gönderiyor. Kurslara katılan hem iş öğreniyor, hem maaş alıyor, hem de belli bir süre iş edinip önünü açabiliyor. Yalnız Trabzon’da bir sıkıntı var. 30 kişilik katılım kursunda bu sayıyı bulamıyoruz. Bize iş talebinde bulunanlara çoğu zaman iş beğendiremiyoruz. Aynı sıkıntıyı Sayın Çalışma Bakanımız da paylaşmıştır. Masa başı, daha az çalışarak nasıl maaş alırım böyle bir algı var. Böyle bir şeyi herkes takdir eder ki kimse kabul edemez.

GUMRUKCU

TRABZON İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS

Bu Yazı Toplam 597 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Eski Trabzon Belediyesi Başkanı Hasan Melek 12 Eylül 2012 tarihinde açılışı gerçekleşecek 250 kişilik kız öğrenci yurdu ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

11 ayda tamamlandı 12 eylül’de açılıyor

11 ay gibi kısa sürede tamamlanan ve 8.5 milyon TL’ye mal olan TEV Trabzon Kız Öğrenci Yurdunun hizmete girecek olmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Melek,”Hayırseverlerin TEV’e verdiği destekle Trabzon’da çok önemli bir ihtiyaç olan kız öğrenci yurduna kavuştuk.Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Trabzon Belediye Başkanımız Orhan beyin çok büyük katkıları oldu. Ben şahsen kendisini çok takdir ediyorum.Orhan bey bu şehir için büyük bir şanstır. Samimi ve gayretli.Bu kadar büyük projelerin altına girdi. Devletin ilgili birimlerini harekete geçirerek yatırımları şehre kazandırıyor.Trabzon’un çehresini değiştirecek önemli projeler gündemde. Biraz sabır gerek.Başta imar konusu olmak üzere elbette önemli yanlışlar,hatalar ve eksiklerde var.Ama 10 yıl sonra Trabzon’da büyük değişimler yaşandığını hep beraber göreceğiz” dedi.

60 oda desteğinizi bekliyor

Trabzon’un Bostancı Mahallesi Şahin Sokakta 12 Eylül 2012 tarihinde hizmete girecek olan TEV Trabzon Kız Öğrenci Yurdunda 60 oda olduğunu ve her odada 4 kişinin kalacağını belirten Melek şunları söyledi: ”Bu odaların teknik ve tefriş ihtiyaçları konusunda kaynak yaratmak amacıyla bağış ve desteğe ihtiyacımız var. Buradan Trabzonlu işadamlarına ve hayırseverlere şu çağrıda bulunmak isterim. Gelin bu odaların her birine isimlerinizi yazdırın,gerekli desteği verin.Gelecek kuşaklara verilebilecek en büyük hizmeti yapmış olursunuz. Öğrencilerimiz bu yurtta huzurlu ve güvenli şekilde konaklayarak eğitimlerine devam edecek”

TEV’in Trabzon ayrıcalığı

TEV Trabzon Şube Başkanı Hasan Melek, Türk Eğitim Vakfı’nın Türkiye’de kendine ait ilk yurdu Trabzon’a kazandırdığını dile getirerek “Bu son derece önemli bir ayrıcalık.TEV Genel Müdürü  Ömer Koç’a,Trabzon Milletvekilimiz Faruk Nafiz Özak’a,Trabzon Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na ve belediyenin birimlerine,TEDAŞ’a,Doğan Gaz Bölge Müdürlüğüne,Of Orman Fidanlık Müdürlüğüne ve en önemlisi TEV’e bağış ve destek olan bütün isimsiz kahraman-hayırseverlerimize sonsuz teşekkür ve minnetlerimizi sunuyoruz” dedi.

erosmanoglu

“ACILARIMIZI İÇİMİZE GÖMDÜK”

Bu Yazı Toplam 169 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Hakkari Dağlıca da, saldırısında şehit düşen Ali Yasin Erosmanoğlu, Ramazan Bayramı münasebetiyle şehitlikte dualarla anıldı.

Dün sabah erken saatlerde Ali Yasin Erosmanoğlu’nun şehitlikdeki mezarı başına gelen Erosmanoğlu ailesi burada Kur’an-ı Kerim okuyup dua etti. Şehit ailesinin yürek yakan ağıtları burada bulunanları duygulandırırken baba Ali Sait Erosmanoğlu da şehit oğlunun acısını yüreğine gömdüğünü belirtti.Sülüklü Mezarlığı’ndaki şehitlikte Ramazan Bayramı münasebetiyle düzenlenen törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Faruk Nafiz Özak, Aydın Bıyıklıoğlu, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu hazır bulunurken, şehit ailesinin acılarını paylaştı.

Devletimiz sağolsun

Baba Ali Sait Erosmanoğlu da, acılarının büyük olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ailece çocuğumuzu ziyarete geldik. Acımız büyük, sıkıntımızı tamamen içimize gömdük. Diyecek olduğum bir şey yok, ne diyeyim. Oğlum 10 aylık askerdi, teskeresine 4 buçuk ay kalmıştı, şehit haberi geldi. Şehit olmadan bir kaç gün önce annesiyle görüştü. Annesine buraları çok sıcak diyerek oradaki günlerini anlattı.

Hatıra defterine de bambaşka Ali Yasin göreceksiniz diye yazmış. En son diyeceğim Allah, bu PKK’lıları kahretsin. Bizim bir şeyden beklentimiz yok. Devletimiz sağolsun. Türkiye Cumhuriyeti toprakları bizim olduğu için bütün anneler ve babalarda bizim gibi ağlıyor. Bu işe bir dur demelerinin zamanı geldi. Önünü kesmeleri gerekiyor. Onun da yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi.”