Tag Archives: Deniz Berberoğlu

MUHAMMED-İKİNCİ

ÖĞRENCİLER PERİŞAN

Bu Yazı Toplam 123 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, sendika binasında bir basın açıklaması yaptı. Yönetim kurulu üyeleri Deniz Berberoğlu ve Tahir Kasımoğlu ile birlikte basın karşısına geçen İkinci’nin açıklamalarının ana teması yeni başlayan eğitim öğretim yılının taşımalı eğitim kapsamındaki eksikleri üzerineydi.

Madalyonun diğer yüzü

Yetkililerin sözde muhteşem işlediğini belirttikleri taşımalı eğitimin uygulamada sınıfta kaldığına vurgu yapan İkinci, konuşmasında merceğine Tonya İlçesi’ni aldı. Tonya genelinde köy okullarının kapatılıp taşımalı eğitim sistemi ile öğrencilerin daha büyük yerleşkelere yönlendirildiğini belirten İkinci, taşıt ve öğrencilere verilmesi gereken yiyecek sorunu nedeniyle öğrencilerin büyük sıkıntılar çektiğini ve kendi imkanlarını zorlayarak patikalardan okullara yürüyerek giderek, öğle yemeği yiyemediklerini belirtti. Özellikle okula yeni başlayan öğrencilerin okuma arzularının daha ilk günlerden hüsrana uğratıldıkları vurgulayan İkinci, Trabzon Valisi Sayın Abdil Celil Öz’den konuyla bizzat ilgilenmelerini rica etti.

Sorumlu siyasi iktidardır

Karşımızda açık seçik duran bu tablonun sorumlularının siyasi iktidar olduğunu belirten İkinci, “maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının eğitim hakkı, fırsat eşitliği nerede? Onların tek suçu köylü olmak mıdır? Kilometrelerce yol yürümekle kalmayıp, adeta açlıkla sınav olan bu öğrencilerimizin düştüğü durum içler acısıdır. Bu bir ciddiyetsizlik, ihmalkarlık ve sorumsuzluktur!” dedi.

Devlet okulları gözden düşüyor

Sorulan sorular üzerine kendilerine yetkililer tarafından teknik hataların olabileceği yönünde bir cevap verildiğini belirten İkinci, “Yetkililerin koca yaz tatilinde ne ile meşgul olduklarını merak ediyorum. Teknik hataların kaynağı ihmaldir. Günümüzde maalesef devlet okullarına yeterli kaynak gönderilmiyor. Okullarımız veliler üzerinden ihtiyaçlarını gideriyor. Temizlik ve araç-gerek konularında sıkıntılar mevcut. Bu da eğitimde niteliğin ve kalitenin düşmesine neden oluyor. Bunun neticesinde de aileler “beş kuruş daha fazla verelim de çocuklarımız daha iyi okullarda okusunlar” diyerek, çocuklarını özel okullara gönderme uğraşına giriyorlar. Biz istiyoruz ki okullarımız fabrika, öğrencilerimiz işçi konumuna gelmesin” diyerek basın açıklamasını bitirdi.