Tag Archives: Ayasofya Kavşağı

ayasofya

YEŞİLLENDİRİLDİ

Bu Yazı Toplam 932 defa okunmuş ve 2 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün ortaklaşa yaptıkları hemzemin kavşak çalışması ile trafikte önemli bir rahatlamanın sağlandığı Ayasofya kavşağı yeşillendirilerek güzel bir görünüme kavuşturuldu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeşillendirme ve çiçeklendirme çalışmalarının tamamlanması ile birlikte şehrin simgelerinden biri olan Horon Anıtı’nın çevresi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ’nin ortaklaşa yaptıkları Ayasofya Kentsel Dönüşüm Projesinde rekreasyon çalışmalarının da bitirilmesi ile ortaya çıkan görüntü şehre ayrı bir güzellik katıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ayasofya kavşağında yaptıkları ve herkesin takdirini kazanan hemzemin geçiş düzenlemesinin tamamlanmasının ardından tekrar eski yerine koydukları Karadeniz’in ve Trabzon’un önemli simgelerinden biri olan Horon Anıtı’nın çevresinde başlattıkları yeşillendirme ve çiçeklendirme çalışmalarının tamamlandığını kaydetti.

Başkan Gümrükçüoğlu Ayasofya kavşağında yaptıkları düzenlemenin dünyada birçok gelişmiş şehirde örneğinin olduğunu kaydederek, “Bu kavşak sisteminde araçlar tek yönlü gidiyor. Trafik ışıklarına ihtiyaç olmuyor. Çok modern ve az zaman kaybına neden olan ve maliyet etkinlik yönünden de çok ekonomik olan bir sistem. Kavşak düzenlemesi kapsamında yapılan yeşillendirme çalışmaları ve Ayasofya Camii çevresinde yapılan peyzaj düzenlemesi ile ortaya çıkan yeşil kuşak şehrimize ayrı bir güzellik katıyor” dedi.

anıt

ANIT YER DEĞİŞTİRDİ!

Bu Yazı Toplam 753 defa okunmuş ve 2 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Belediyesi ile Karayolları’nın Ayasofya Kavşağı’nda ortaklaşa yaptıkları hemzemin kavşak çalışması nedeniyle kaldırılan ve Trabzon’un simgesi olan Horon Anıtı kavşak çalışmalarının tamamlanmasının ardından tekrar eski yerine koyuldu.

Belediye ekipleri, Trabzon’da, 22.06.1988 tarihinde Belediye Meclis kararı ile dikilmesine karar verilen ilk ve tek anıt olan Horon Anıtı’nın bakım ve tamirini yaparak tekrar eski yerine yerleştirdi.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Gümrükçüoğlu’nun da yaptıkları ve herkesin takdirini kazanan hemzemin geçiş düzenlemesinin tamamlanması ile Karadeniz’in ve Trabzon’un önemli simgelerinden biri olan Horon Anıtını tekrar eski yerine koyduklarını belirterek, “Dünyanın önemli tarihi kentlerinden bir Paris’te olduğu gibi, bir Viyana’da olduğu gibi, bir Milano’da olduğu gibi hiç kimse kentin belirli alanlarına bir belediye olarak tek başına bir anıt dikmez. Böyle bir şey göremeyiz. Bir sanat ve kültür şehri olan Trabzon’umuzda da bunu uygulamaya gayret ettik, ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Trabzon’a belediye meclis kararı ile dikilen tek anıtın daha önceki Ayasofya Kavşağı’nda olan Horon Anıtı olduğunu belirten Gümrükçüoğlu “Kavşak düzenleme çalışmaları nedeniyle kaldırdığımız o anıtı harfiyen muhafaza ettik ve bakımını yaptık. O anıt belediye meclis kararı ile dikilmiş olduğu için, ancak belediye meclis kararı ile kaldırılabilir. Olması gereken de odur zaten. O münasebetle biz o noktadaki bölgeye horon anıtımızı, Karadeniz’imizin, Trabzon’umuzun simgesi olarak yeniden koyduk. Bu büyük ve geniş kavşağa bu biraz küçük gelebilir. Yani görsel olarak biraz küçük olabilir ama biz meclisimizin kararını yerine getirdik. Bu anıt ve alan için öneri ve düşüncelere açık olduğumuzu da belirtmek isterim” dedi.

AYASOFYA

DÜNYA STANDARTLARINA UYGUN

Bu Yazı Toplam 1,440 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’da yapımı devam eden Ayasofya Kavşağı Dünya standartlarına uygun olduğu görülüyor ve yetkililer tarafından söyleniyor.

Peki ya Reşadiye kavşağı hakkında bu tür söylemler ifade edilebilir mi? Vatandaşlar, yapımı devam eden Ayasofya Kavşağı için hem trafik sorununu büyük ölçüde rahatlatacağını söylerken hem de görsellik anlamında şehre yeni bir güzellik getireceğini belirtiyor.

Vatandaşlar için bu söylemler Moloz itfaiye kavşağında Batı ile Doğu arasında 600 metrelik alanı işgal edecek üstgeçit için geçerli olmazken taş yığını ve ucube olarak nitelendiriliyor.

Pahalı, Çirkin ve Çözümsüz olarak nitelenen bu kavşak için Vatandaşlar, ‘Trabzon’un tarihi dokusunun son taşlarını da bu şekilde yok etmek yolunda atılan adım’ demiş ve tepki göstermişti.

AYASOFYA-KAVŞAĞI

DÜNYA STANDARTLARINDA OLACAK

Bu Yazı Toplam 1,287 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Trabzon’da yapımı devam eden Ayasofya kavşağının dünya standartlarına uygun bir şekilde yapıldığını söyledi.

Yaklaşık bir ay önce Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdür yardımcılığından, Bölge Müdürlüğü’ne görevine atanan Selahattin Bayramçavuş, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Trabzon’da yaptığı yatırımlar ve yol çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi.

Bayramçavuş, Erdoğdu Yolu’nun İsmetpaşa İlköğretim Okulu’na kadar olan bölümünün ilk etapta bitirmeyi planladıklarını belirterek “200′lük su isale hattı var. Yollarımızı revize etmek durumundayız. Gerek Maçka’da, gerekse Erdoğdu’da yapacağımız çalışmalar birer zorunluluktur. Ya medeniyete ulaşmayacağız yollarımız aynı kalacak ya da medeniyete ulaşmak için yollarımızı değiştireceğiz ve eski yollarımızın altında kalan bu isale hatlarını da daha düzgün bundan sonra sıkıntı olmayacak şekilde yoldan bağımsız kesimlere çekeceğiz. Erdoğdu’da çalışma içerisindeyiz. Erdoğdu’da önümüzdeki 10 günlük süre içerisinde 200′luk su isale hattını yolun dışına alarak önümüzdeki günlerde Allah’ın izniyle İsmetpaşa kavşağı dahil bağlantıyı vermeyi planlıyoruz. Ondan sonra Çatak kavşağına kadar oradaki imalatlarımız da devam edecek” dedi.

Trabzon’un Akoluk mevkiinde yolun altında 2 tane boş menfez bıraktıklarını belirten Bayramçavuş, “Maçka’daki isale hattını bağlantısı ile ilgili biz bu geçişleri bu hat değişimlerini gerçekleştirirken, ileride Trabzon’umuza sıkıntı olmasın diye şuan da isale hattını deplase edildiği bu Akoluk mevkiinde 2 tane şuanda boş olan bir menfez bıraktık yolun altına. Şuanda boş bunların içi çünkü ileride Trabzon’u besleyecek olan ek isale hatlarının yapılması durumunda kimse sıkıntıya girmeden yolumuz da kesilmeden direk bunları kullanılacak. Tabi bunları kimse bilmez ama biz şehrin sorunlarını gerek belediyemizle gerek Karayolları Bölgemiz bünyesinde bu tür atraksiyonları yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ayasofya kavşağı ile ilgili çalışmaların devam etiğini kaydeden Bayramçavuş, “Müzeyle uyumlu Dünya standartlarına uygun bir kavşak tipi yapacağız. Bu tip kavşaklar yerleştirildiği zaman yeni bir algılama gerektiriyor. Sürücülerin yeni kavşakla birlikte daha dikkatli, giriş çıkışlarda daha dikkatle tarfik kurllarına uymalarını da belirtelim. Kavşak yeni olduğu için kavşak kültürü şehirde hemen oluşmuyor. İnsanlar buraya hemen alışmıyor. Alışana kadar çok dikkatli olmamız gerekiyor. Ayasofya kavşağımız dünya standartlarında, dünyanın her yerinde kullanılan bir kavşak türüdür” diye konuştu.

KAZA

EŞİMİ KURTARIN!

Bu Yazı Toplam 643 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’a Ayasofya Kavşağında önceki gece saat 23:00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında 2’si kadın 4 kişi yaralandı.

İddialara göre olay şu şekilde gelişti: Yeni Sahil Yolundan gelip Ayasofya Kavşağından, Ayasofya Mahallesine istikametine gitmekte olan ve içerisinde Onur-Ayla Eyüpoğlu ile Serap – Mithat Odabaş’ın bulunduğu araca Beşirli İstikametinden gelen ve sürücüsü henüz tespit edilemeyen araç sağ arka kapıdan çarptı. Çarpmanın etkisi ile savrulan araç Ayasofya Müzesinin çevre düzenlemesi koyulan tentelere vurarak durabildi. Hurdaya dönen aracın içerisinde ki 4 kişi yaralandı.

4 ambulans geldi

Aracın her iki yandan da darbe yemesi üzerine 4 kişi aracın içinde sıkışırken, kazayı görenler ilk yardım ekiplerine haber verdi. Bunun üzerine bölgeye 4 ambulans ile Trabzon Belediyesi İtfaiye ekipleri sevk edildi. Aracın kapılarını kesen itfaiye ekipleri araçta sıkışan 4 kişiyi çıkarırken yaralılara ilk müdahaleyi bölgeye gelen ilk yardım ekipleri yaptı. Araçtan çıkarılan Onur-Ayla Eyüpoğlu ve Serap – Mithat Odabaş ambulanslarla çevrede ki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı.

Yeni evli çift

Kazada yaralanan Onur-Ayla Eyüpoğlu çiftinin 2-3 aylık evli oldukları ve çiftin bir de bebek bekledikleri ileri sürüldü. Kaza anında yaralanan ve ambulansa alınan Onur Eyüpoğlu’nun sürekli eşini sorduğu kendisinin bırakılarak eşiyle ilgilenilmesini istediği kaydedildi. Ambulansta ki sağlık görevlileri de eşinin hastaneye kaldırıldığını Eyüpoğlu’nu söyleyerek sakinleştirmeye çalıştıkları görüldü.

kavsak

TRAFİK NEFES ALACAK

Bu Yazı Toplam 254 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

Tamamlandığında bölge trafiğinde önemli bir rahatlama sağlayacak Ayasofya kavşağında büyütme ve genişletme çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor.

2013 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan kavşak düzenlemesi yapımında sona yaklaşıldı.  Bilindiği gibi kavşak bağlantısı içerisinde yer alan ve üzerindeki binaların kamulaştırılarak yıkıldığı Hacı Ziya Habiboğlu Araçlı Alt Geçidi’ni-Ayasofya Kavşağı’na bağlayan güzergâhın asfaltlaması tamamlanarak daha önce hizmete açılmıştı.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kentin trafiğini rahatlatmak için söz verdikleri kavşak düzenleme çalışmalarına başladıklarını belirterek, ” Ayasofya Kavşağı’nın hemzemin geçiş olarak genişletme ve düzenleme çalışmaları süratle devam ediyor.

Kavşak düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla hazırladığımız trafik master planının ikinci etabını da uygulamaya koymuş olacağız. Karayolları ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz Ayasofya kavşak düzenlemesinin tamamlanması ile bölge trafiğinde önemli bir rahatlama olacak. Kenti geleceğe taşımak için söz verdiğimiz projeleri bir bir gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

geçit

IŞIK VAR GEÇİT YOK

Bu Yazı Toplam 334 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’un Sahil Yolu’nda bulunan Ayasofya Kavşağı’ndaki trafik lambası yayaları şaşırtıyor.

Trafiğin en yoğun yaşandığı yerde karşıdan karşıya geçmeye çalışan yayalar kendilerine yeşil ışığın yanmasıyla birlikte yolun karşısına geçerken neye uğradıklarını şaşırıyor. Yanan yeşil ışıkla birlikte yolun karşısına geçen vatandaşlar buradan da yaya yolu olmaması nedeniyle ortada kalırken çare olarak hızla seyreden araçların yanından geçerek karşıya geçmeye çalışmaları dikkat çekti. Vatandaşlar yetkililerden olası bir kazaya karşı tedbir almalarını isterlerken özellikle havaların güneşli olması münasebetiyle sahile akın eden vatandaşlar için tehlike oluşturduğu kaydedildi.

ŞEYDA

ŞEYDA AYAĞA KALKTI

Bu Yazı Toplam 278 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’da yaşanan trafik kazasında bir otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan ve vücudunda kırıklar oluşan genç kız yaşadığı korkunç kaza sonrası hayata döndü

Ayasofya Kavşağı’nda geçtiğimiz aylarda meydana gelen kazada, kız arkadaşıyla Sahil’de bulunan parkta buluşmak için yolu karşıdan karşıya geçmeye çalışan Şeyda Kalyon (16) adlı genç kız bu sırada Akçaabat’tan Trabzon istikametine seyir halinde olan otomobilin çarpması sonucu ağır şekilde yaralandı. Kaza sonrası olayı gören vatandaşlar hemen genç kızın yanına giderek kendisini yolun kenarında güvenli bir yere alırken otomobil sürücüsüde aracından inerek yaralı genç kızın yanına geldiği gözlendi. Genç kız daha sonra ambulansla Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken 4 günü yoğun bakım ünitesinde olmak üzere 1 ay hastanede kalarak tedavi gördü.

Kaza anını hatırlamayan genç Şeyda Kalyon tek isteğinin bir an önce okuluna dönmek olduğunu belirterek “Olay günü dolmuştan inmiştim, karşıya geçecektim. Etrafıma baktım sonrasını hatırlamıyorum. Bana çarpan aracı görmedim. Sahildeki pakta kız arkadaşımla buluşacaktım. Kız arkadaşım da kazadan haberi sonradan oldu. Kaza günü beni beklemiş ben de gelmeyince gitmiş. Daha sonra hastanede yoğun bakımda yatarken yanıma geldi. Bana çarpan sürücüyü görmedim. O an çok berbat bir durum. Kaza yüzünden okulumdan geri kaldım.

Tekrar okuluma dönmek istiyorum. Şu an ciddi bir durumum yok. Biraz aksayarak yürüyebiliyorum. Kalçamda, sol ayak bileğimde kırıklar vardı. Sol kolum kırıktı, platin taktılar. Kaburgalarımda kırıklar vardı. Doktorlar ilerleyen günlerde normale dönebileceğimi söylediler” dedi. Baba Gençağa Kalyon ise kızına çarpan sürücünün kendilerini bir kez arayıp sormamasına üzüldüğünü belirtirken, kızının kazadan kurtulduğuna şükrettiğini söyledi.

Baba Kalyon, “Allah kızımızı bize bağışladı. Sıkıntım, kızıma çarpan bir kez olsun kızımın durumunu gelip sormaması. Çocuğum yaşıyor mu yaşamıyor mu bir kez gelip sormadılar. Sonuçta bu bir insan. Davanın mahkeme süreci henüz başlamadı. Avukatımız davayı takip ediyor. Ben bu davanın sonuna kadar peşine gideceğim” diye konuştu.

BOLGE-TRAFİK

BÖLGE TRAFİĞİ RAHATLAYACAK

Bu Yazı Toplam 303 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Tamamlandığında bölge trafiğinde önemli bir rahatlama sağlayacak Ayasofya kavşağında büyütme ve genişletme çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor.

Kavşak bağlantısı içerisinde yer alan ve üzerindeki 5 binanın kamulaştırılarak yıkıldığı Hacı Ziya Habiboğlu Araçlı Alt Geçidini- Ayasofya Kavşağı’na bağlayan güzergah üzerinde başlayan çalışmaların tamamlanması ile ‘trafik master planının’ ikinci aşaması da uygulamaya sokulmuş olacak.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu seçim öncesi vaatlerinden olan ve 61 proje içerisinde yer alan kavşak düzenleme çalışmalarına Ayasofya Kavşağı’ndan başladıklarını belirterek, “ Hemzemin geçiş olarak yeniden düzenlenecek ve genişletilecek Ayasofya kavşağı tamamlandığında bölge trafiğinde önemli bir rahatlama olacak.

Kavşak düzenleme çalışmalarını tamamlanmasıyla hazırladığımız trafik master planının ikinci etabını da uygulamaya koymuş olacağız. Kenti geleceğe taşımak için söz verdiğimiz projeleri bir bir gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

simge

DEPOYA KALDIRILDI

Bu Yazı Toplam 512 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon da özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik yoğunluğunun yaşandığı Ayasofya Kavşağı hemzemin geçidinin büyütülmesi işlemlerine başlandı.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun 61 Projesi arasında yer alan kavşağın büyütülmesi çalışmaları start aldı. İmar düzenlemeleri belediye tarafından yapılan yolun yapım ihalesi 29 Haziran tarihinde gerçekleşmiş ve ihaleyi kazanan firma ile Karayolları arasındaki anlaşma hafta başında imzalanmıştı.

Kavşak güzergahı içinde bulunan bir palmiye ağacı Temmuz ayı içerisinde bulunduğu yerden sökülerek Beşirliye dikilmişti. Trabzon’un Ayasofya Kavşağı’nda yer alan ve şehrin simgelerinden biri olan metalden horon heykeli de belediye ekiplerinde sökülerek depoya kaldırıldı. Kavşağın bitirilmesinden sonra aynı heykel aynı alana dikilecek. Ayasofya Kavşağı’nın büyütülmesiyle birlikte sahilden güneye gidiş gelişlerde trafikte önemli bir rahatlama yaşanması bekleniyor.

GENC-BAKİS

OLMAZSA OLMAZ!

Bu Yazı Toplam 319 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Türkiye nin temel taşı gençlere Trabzon u sorduk. Gençleri dinledik. Trabzon un sorunlarına vakıf olduğunu gördüğümüz gençler önemli mesajlar verdi.

Öğrencisinden çalışanına fikirlerini aldığımız gençler, düşüncelerini anlatmalarının EKİB OLMAZSA OLMAZ!önemli olduğunu; ancak yetkili kurulların bunları hayata geçirmesi için ortaya inisiyatif koyması gerektiğini açıklıyor. Gençlerin açıklamalarında öne çıkan unsurlar Trabzon’da işsizliğin önlenmesi, istihdamın geniş kitlelere yayılması, turizmin geliştirilmesi ve bir an önce demiryolunun bölgeye kazandırılması şeklinde oldu.

Gençler için istihdam alanları oluşturulmalı

Trabzon son beş yılda iyi işler yaptı, gelişim sağladı. Meydan Parkı yeniledi, Zağnos Vadisi etap etap dönüşüm yapılıyor. Akyazı dolgusu başladı ve dolgusu bitmek üzere. Meydandaki yollar yenilendi. Sahil yolları bitirildi.

Bunların hepsi Trabzon için çok önemli gelişmeler. Trabzon artık Doğu Karadeniz’in tam anlamıyla başkenti oldu. Şimdide sırada Trabzon’un büyükşehir olması var. Ve Trabzon daha da gelişecek ve büyüyecek. Ama tüm bu güzelliklerin yanı sıra Trabzon’da yaşayan gençler için istihdam alanları da yaratılmalıdır.

Bu da yapılırsa Trabzon artık sorunsuz ve kusursuz bir şehir haline gelecektir. Çünkü istihdam sıkıntısı olmayan illerde asayiş olayları da azalır ve huzur artar. Trabzon yaşanabilir 4. İl. Ama bunu daha da yükseltmeliyiz ve ilk üç arasına sokmalıyız. Bunların da olması için Tüm Trabzonluların elini taşın altına koymaları gereklidir.

Teşvikte hakkımız teslim edilemedi

Trabzon için şu an gündemde olan ve en önemli olan konu teşvik konusudur. Bakıyoruz Trabzon bir önceki teşvikte en fazla destek alan 4. bölgede yer alıyordu. Ama yeni sistemde 3. bölgeye alındığını ve en fazla kaybeden il durumuna getirildiğini okuduk gazetelerden. Trabzon için bu büyük bir kayıptır. Trabzon bu teşvik kapsamında 4. veya 5. Bölgeye getirilmelidir. Trabzon yaşanılabilir 4. İl konumunda bence teşvik konusunda da Trabzon daha çoğunu hak ediyor.

Turizmin önemini kavrayamıyoruz

Trabzon denilince akla ilk gelen turizmdir. Bakıyoruz Trabzon’da mükemmel bir turizm alanı var. Bunları değerlendirmeliyiz. Trabzon’u turizmle bağdaştıran ilk yerimiz Uzungöl. Ama ben geçenlerde okuduğum bir haberlerde TRABRİKAB açıklama yapmıştı. Rize ve Trabzon’da borcunu ödeyemeyen 14 belediyenin çöpleri toplanmayacak. Bunların içindeCAGRİ OLMAZSA OLMAZ! biri de Uzungöl Belediyesi’ydi. Bunu okumak bile çok üzücü. Düşünebiliyor musunuz Trabzon’un turistik mekanlarının başında olan yer için böyle bir haber çıkması bile çok üzücü. Bence Bu turizm bölgelerinin reklamını Trabzon olarak iyi yapmalıyız ve daha çok turist çekmeliyiz. Son zamanlarda Arap turistlerin akın ettiğini görüyoruz. Bunları iyi değerlendirmeliyiz.

Ayine karşı çıkmışlardı

Ardından Sümela Manastırı. Bakıyoruz Sümela ayine açıldığında ortalık yıkılmıştı. Olmaz diyenler çıkmıştı ve geniş güvenlik önlemleri arasında ayin gerçekleştirilmişti. Trabzon bunları güzel karşılamalı ve yabancı turistlere kapılarını açmalıdır.

Sera gölü bakımsız

Ve son olarak Sera Gölü’ne değinmek istiyorum. Çok güzel bir turizm yerimiz ama ben ne zaman gittiysem güzel görüntülerle karşılaşmadım. Sera Gölü bence çok daha güzel olmalı ve çevresi düzenlenmelidir. Turistleri çeker hale gelmelidir.

Her şeyin başı eğitim

Trabzon’da eğitim kalitesi hızla artıyor. Bakıyorsunuz Özel Üniversiteler açılıyor. Avrasya Üniversite’si bence Trabzon’a yıllar önce kurulması gereken bir üniversiteydi. Trabzon Özel Üniversite kaldırabilecek güce ve donanıma sahip. Karadeniz Teknik üniversitesi zaten Türkiye çapında adını duyurmuş ve belli bir başarı oranına sahip olan bir üniversite. Ama Trabzon’daki üniversiteler başarılarına başarı katmalıdır. Üniversitelerin yanı sıra ilk okul ve ortaöğretim de çok önemli.

Çünkü eğitimin temelleri ilkokulda atılıyor ve küçük yaşta disiplinli ve temelleri kuvvetli SEVGİLİ OLMAZSA OLMAZ!eğitim alan çocuklar ilerleyen dönemlerde daha iyi gelişmekte. O yüzden Trabzon’u kalkındıracak olan en önemli hususlardan biri de Trabzon’a gelen öğrencilerdir. Tüm Trabzonlular olarak öğrencilere gerekli değeri vermeli ve yardımcı olunmalıdır. Trabzon’a bence bir tane da özel üniversite veya vakıf üniversitesi kurulmalıdır ve Trabzon denilince akla ilk eğitim gelmelidir. Eğitim düzeyinin yüksek olduğu toplumlarda refah düzeyi de yüksek olur.  Ama özel üniversiteler de kar amaçlı kurulmamalı ve öğrencilere gerekli bilgi ve donanımı vermelidir. Şimdiki öğrenciler gelecekte Türkiye’yi yöneteceklerdir.

Trabzonlular sahili yeterince kullanamıyor

Ben iki senedir eğitimimden dolayı Trabzon’da yaşıyorum. Bence Trabzon’un güzelliğini yeterince kullanamıyor. Mesela Trabzon halkı sahilini yeterince kullanamıyor. Sahil kenarlarında bank ve çay bahçeleri eksik. Daha geniş kullanım alanlarıyla Trabzon halkına sahil sevdirilmelidir.

Trabzon’da ticari taksi anlayışı da yok. Taksiler sadece belirli bir alanda duruyor halbuki SARİ KAFA OLMAZSA OLMAZ!düzenleme yapılmalı ve her sokak başında taksi olmalıdır.

Trabzon’da daha çok kütüphane olmalıdır. Gelişen teknolojiyle birlikte kütüphaneler geride kalıyor. Ama bu alanlar ön plana çıkarılmalıdır. Çünkü bakıyorsunuz öğrenciler cafelerde ders çalışma gayreti içersinde. Bu alanlar meydan tarafında da yaygınlaştırılmalı ve öğrenciler oralara yönlendirilmelidir.

Trabzon’da etkinlik alanları da kısıtlı. Ama buna rağmen bir etkinlik başvurusu olduğunda gerekli makamlar ilgi gösteriyor ve ellerinden geleni yapıyorlar. Ama alanlar kısıtlı olduğu için programlar aksıyor.

Trabzon trafiğini yollar kaldırmıyor. Reşadiye ve Ayasofya Kavşağı’nın projeleri yapıldı ama bence Tanjant üzerindeki Erdoğdu Kavşağı da ele alınmalı projesi yapılmalı ve hemen sorun ortadan kaldırılmalıdır.

Teleferik ve demiryolu şart

Beşikdüzü’nde oturuyorum işim olmadığı sürece Trabzon’a gelmiyorum. Trabzon yatırım konusunda bence çok daha fazlasını hak ediyor. Trabzon’da söz verilen ve gerçekleşmesini beklediğim birkaç proje var. Bunlar da yapılırsa Trabzon gerçekten büyük bir şehir olacak. Birincisi Boztepe’ye teleferik projesi. Bakıyorsunuz Ordu’da teleferik var ve insanlar gerçekten ilgi duyuyor ve seviyor.

Trabzon’a da bence gerekli. İkinci olarak bu şehre raylı sistem gerekli. Tren yolu gelmeli. Tren yoluyla beraber bu şehir ekonomik yönden kalkınır ve Trabzon dünyaya bağlanır. Bunu da Trabzon ve Trabzon’u Ankara’da temsil eden vekiller göz önünde bulundurmalı ve üstüne gidilmelidir. Bu ikisi hayata geçirildiğinde Trabzon artık kalkınmış ve Avrupai bir şehir olmuştur demektir.

belediye

TRAFİK RAHAT NEFES ALACAK

Bu Yazı Toplam 442 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Belediyesi tarafından Reşadiye Kavşağı ile Ayasofya Kavşağı nda yapılacak yeni düzenlemelerle il genelinde trafiğin rahat bir nefes alacağı belirtildi.

Trabzon’un en önemli kavşak noktalarından olan İtfaiye ile Ayasofya Kavşağı’nın büyütülmesiyle ilgili yapılan çalışmalar neticesinde projeler yapım ihalesi aşamasına getirildi.

İtfaiye Kavşağı’nın üst geçit olarak hazırlanan projesi, Anıtlar Kurulu’ndan geçti. Ayasofya Kavşağı ise büyütülüp hemzemin geçit olarak yapılacak. Trabzon trafiğini büyük oranda rahatlatacak kavşak düzenleme projelerinin yapım ihalelerine yıl sonuna kadar çıkılması planlanıyor.

Kavşak büyütülecek

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon trafiği için önemli olana Ayasofya Ve İtfaiye Kavşağı’nın yeniden düzenlenmesi için hazırlanan projelerin tamamlandığını belirterek, “Ayasofya Kavşağı’nı hemzemin geçit olarak büyütüp genişleteceğiz. İtfaiye Kavşağı için hazırlanan üst geçit projesi ise Anıtlar Kurulu’nun onayından geçti. Bu iki projenin yapım ihalelerinin hazırlıklarını sürdürüyoruz. Yıl sonuna kadar yapım ihalesine çıkmayı planlıyoruz. Kavşak yapımlarının tamamlanmasıyla birlikte kentimiz trafiğinde önemli oranda rahatlama meydana gelecektir” şeklinde konuştu.

Karayolları ve belediye günlerce çalıştı

Başkan Gümrükçüoğlu, Ayasofya ve İtfaiye Kavşağı’nda dalçık diye tabir edilen alt geçit düzenlemesi yapmak için Karayolları ve belediye ekiplerinin günlerce çalıştığını fakat yapılacak geçitlerin deniz seviyesi altında kalacak olmasının getireceği olumsuzluklar nedeniyle Ayasofya Kavşağı’nın hemzemin geçit, İtfaiye Kavşağı’nın ise üst geçit şeklinde yapılmasına karar verildiğini sözlerine ekledi.