Tag Archives: Akçaabat Belediyesi

hıdırnebi

HIDIRNEBİ YOLUNA DÜZENLEME

Bu Yazı Toplam 908 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi mahalle ve yayla yollarındaki çalışmalarına devam ediyor.

Hıdırnebi Yaylası Kayaaltı yol genişletme ve düzenleme çalışmaları hızla devam ederken yaklaşık 3 km uzunluğunda yol malzemesi serildi. Yol Çalışmalarında Akçaabat Belediyesi’nin eskavatör, silindir, grayder ve kamyonları çalıştı.

EVLİLİK

MUTLULUĞA EVET DEDİLER

Bu Yazı Toplam 1,988 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Ayşe ve Necati Şanlı çiftinin dünyalar güzeli kızı Büşra ile Ayhan ve Yakup Altaş çiftinin yakışıklı çocukları Ersin, Akçaabat Söğütlü’deki Remzi Düğün Salon’unda dünya evine girdi.

Akçaabat Belediyesi Nikah Memuru Turan Bektaşoğlu’nun kıydığı nikahın şahitleri Şennur Ergan ve İlhami Bozali olurken, törene çok sayıda davetli de katıldı. Nikah töreninin ardından ise davetliler ve çiftin yakınları doyasıya eğlendi. Büşra ve Ersin çiftinin nikah törenine katılanlar arasında CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ahmet Kaya ve ilçe yönetimi üyeleri de vardı. Biz de TAKA gazetesi olarak çiçeği burnunda çifte ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

belediye

BELEDİYE HIZ KESMİYOR

Bu Yazı Toplam 440 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü şehrin muhtelif yerlerindeki çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

İnönü Caddesi ile devlet karayolu arasındaki bağlantı noktası olan meydan sokak’ta 100 ton sıcak asfalt döküldü. Ayrıca Sarıtaş Mahallesi Değirmenli sokak’ın sonunda yeni yapılan toki binaları ile okul binasının önünde 250 ton sıcak asfalt kaplaması yapıldı. Dürbinar Mahallesi Şehit İbrahim Sokak’taki mevcut yol 4 metreden 8-10 metre genişliğe çıkartıldı. 500 metre uzunluğundaki yola perde beton duvarları da yapıldı.

Yaylacık mahallesi Camili Sokak’ta 4 metre genişliğindeki mevcut yolun bazı kesimlerinde 10 metreye bazı kesimlerinde ise 20 metre genişliğe ulaşıldı. Genişletilen yolun 400 metrelik kısmına perde beton duvar yapıldı, yaya kaldırımları ve yolun parke kaplaması tamamlandı. Orta mahalle Ömer Lütfi Özer Sokak ve Ziraat Bankası sokak’ta merdivenler renkli karo taş ile kaplanmış olup merdivenin ortasına krom korkuluk yapılacaktır. Belediye Başkanı Şefik Türkmen:’’Şehir merkezinde ve mahallelerimizdeki çalışmalarımız devam etmektedir. Akçaabat Belediyesi olarak heyecanımızı kaybetmeden bundan önce olduğu gibi bundan sonrada çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edecektir’’ dedi.

akcaabat

PROJELER İHALE EDİLİYOR

Bu Yazı Toplam 859 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi’nce hazırlanan projeler birer birer ihaleye açılıyor. Belediye bu kez de “Balık Pazarı” inşa etmek için ihale açtı.

Akçaabat Balıkçı Barınağı’nın Askerlik Şubesi karşısında kalan küçük mendireğin girişi ile balıkçı damlarının bulunduğu alana yapılacak olan Balık Pazarı’nın yapım işi için başlatılan süreçte ihale aşamasına gelindi. Akçaabat Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Balık Pazarı yapım işi için açtığı ihaleyi 13 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirecek. Yapım işinin süresi ise yer tesliminden itibaren 180 gün olacak. Akçaabat Belediyesi’nin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezdinde yaptığı girişimlerle tahsisi yapılan ve Milli Emlâk Genel Müdürlüğü’nden kiralanan, kapalı alanı 370 metrekare olan Balık pazarı 2 kattan oluşacak.

manşet

BAŞ MÜRACAT ETTİ

Bu Yazı Toplam 1,122 defa okunmuş ve 2 adet yorum yapılmıştır.

BAŞ BAŞ MÜRACAT ETTİÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş görevinden istifa etti ve aday adaylığı için müracaat etti. TAKA Gazetesi’nin Ankara temsilcisi Tacettin Çebi ile görüşen Baş, Akçaabat için startı verdiğini söyledi.

Mehmet Baş, ‘İlçenin köyleriyle birlikte yeniden imara ihtiyacı var. Bizimde bu anlamda bilgi ve birikimimiz mevcut, birikimimizi ilçemiz için kullanmak için göreve talip oldum’ dedi. Baş’a hayırlı uğurlu olsun diyoruz

Dernekpazarı’nda siyaset hareketli

Mart ayında yapılacak olan mahalli seçimler için Dernekpazarı İlçesi AK PARTİ İlçe  başkanından aldığımız bilgilere göre  İlçe Belediye Başkanlığı için 7  başvurunun yanında  Zeki Avni Usta, Yaşar Falcı, Cevdet Cemal Cansız, İbrahim Yüce, Süleyman Balcı, (Dursun Atalay ve Mehmet Erdil) Trabzon Belediye Meclis Üyeliği için de Hüseyin Dereli-Ahmet Yalçınak-Ahmet Erdoğan-Salih Düzenli-Mehmet Sandıkçı- Recep Yıldız-Ömer Benzer Adnan Düzenli-Yusuf Türk-Ömer Bayburtlu-Fahri Coşkun-Yusuf Cemal Keskin- Muzaffer Kişmiroğlu ve Mehmet Koca  müracaatlarını yaptılar.

Volkan Abi Sohbeti

canalioğlu BAŞ MÜRACAT ETTİCHP Trabzon milletvekili Volkan Canalioğlu, Trabzon’un göç veren bir il olduğuna değinerek, “Onun için buraya geliyorlar ‘biz onu yaptık, biz bunu yaptık’. Ne yaptınız kardeşim; Trabzon hala göç veren iller arasında 6.’lıktan geriye düşemedi. İşsizlik had safhada. Bekliyorlar ki seçim zamanı bunları yine söyleriz ve oyları alırız. Nasıl olsa biz kömür veriyoruz, kumanya veriyoruz, yeri geliyor para veriyoruz, kiralarını veriyoruz. Biz insanlara iş veririz, Biz insanlara aş veririz. Ancak görüyoruz ki Ak Parti hükümeti zamanında Trabzon’da hiçbir yatırım yapılmamıştır. Ancak Trabzon betonlaşma yolunda süratli bir şekilde imara açılmıştır. Ama inanıyorum ki 2014 Mart ayında kandırılan insanlar onlara sandıkta gereken cevabı verecektir” şeklinde konuştu.

Tuzlu Silivri’den..

23 BAŞ MÜRACAT ETTİKısa bir süre önce gazeteci Mustafa Tuzlu ile evlenen Konyalı Zühal Tuzlu İstanbul’un Silivri ilçesinde Emlak konutlarında muhasebeci olarak görev yapıyordu. Artvinli gelinimiz Zühal hanım bugün öğleden sonra AK Parti Silivri ilçe başkanı Metin Karakaş’a belediye meclis üyeliği için aday başvuru evraklarını teslim edecek. Tuzlu, AK Parti Silivri ilçe teşkilatında 2 ay önce İBB başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Milletvekilleri Tülay Kaynar ve Feyzullah Kıyıklı tarafından üye yapılmıştı. Zühal Hanımın babası Ali Kocakoca’da Konya’nın Taşkent ilçesinde AK Parti belediye meclis üyesi olarak görev yapıyor.

Zeyneloğlu’ndan Yerel Seçim Tahmini

zeyneloğlu BAŞ MÜRACAT ETTİYerel seçimler yaklaşırken aday adayları belirleniyor. Trabzon’da da her kesimden insan adayları merakla bekliyor ve tahminlerde bulunuyor. Akçaabat’tan  Demokrat Parti eski yöneticilerinden İlkay Bayram Zeyneloğlu da bu süreçteki tahminlerini şu şekilde belirtti; “Akçaabat’ta Ak Parti Cevat Birinci, CHP Ali Türen Öztürk, MHP ise Metin Gedikli ile Akçaabat yarışa girer. Gedikli Akçaabat’ı zorlar. Ortahisar’a Başbakan aday adaylarından Haydar Revi’yi ya da  Ergin Aydın’ı gönderir. Buna karşılık MHP Osman Abanoz, CHP ise Nazım Özcan’la Ortahisar’a  seçime girer. Bu yarıştan Ortahisar’ın galibi Ak parti olur. Büyükşehire Ak Parti’den Faruk Özak veya Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu aday olur. CHP’nin adayı Atay Aktuğ MHP’nin ise Tekin Küçükali aday olur. Ak Parti Büyükşehir’i büyük farkla olmasa da alır”

İflah Olmaz Deniyordu

sefik turkmen2 BAŞ MÜRACAT ETTİAkçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Akçaabat’ın istikrar yakaladığını açıklarken ilginç ifadeler kullandı. İşte açıklaması: ‘Yerel seçimlere beş ay gibi bir süre kaldı. Yavaş yavaş ülkemiz seçim atmosferine giriyor. Seçime en hazırlıklı parti olarak Ak Parti teşkilatımız, belediye başkan ve meclis üyeliklerine aday olacakların müracaatlarını almaya başladı. Belediye başkan ve meclis üyeliklerine yoğun müracaatlar şehrimizin gelişimini bir kez daha göstermiştir.

Geçmişte, artık iflah olmaz denilen ve batık bir durumda olan Akçaabat Belediyesini bu noktalardan alarak bugünkü duruma getirdik. Bugün yürüyen, işleyen, iş yapan ve bölgemizde örnek alınan bir belediyeyiz. Bir marka haline gelen şehrimizin marka değeri her geçen gün artmaktadır. Bugün Akçaabat çevremizin cazibe merkezi haline gelmiştir. Birçok projeyi gerçekleştirdik. Önemli hizmetler yaptık. Belediyemiz, başta ekonomisi olmak üzere, her yönüyle iyi bir duruma gelmiştir. İş yapma kapasitesi artmıştır.  Bu güne kadar halkımızla hep iç içe olduk. Halen şehirde çok sayıda projemiz devam ediyor. Akçaabat bir istikrar yakalamıştır. Bu istikrarın aynen sürdürülmesi gerekmektedir.

yangin

AKÇAABAT’TA YANGIN PANİĞİ

Bu Yazı Toplam 684 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat’ta Jandarma tarafından terk edilen eski binada küçük çapta meydana gelen yangın paniğe neden oldu.

Akçaabat’ta Jandarma tarafından terk edilen eski binada küçük çapta meydana gelen yangın paniğe neden oldu. Yangın Akçaabat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı ekiplerce söndürüldü. Küçük olan yangın çevrede biran panik olmasına neden oldu. Yangının bina etrafına konulan ağaç dallarının alışması sonucu çıktığı ve herhangi bir maddi hasara neden olmadığı öğrenildi.

trafik

TRAFİK RAHATLAYACAK

Bu Yazı Toplam 354 defa okunmuş ve 1 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat’ın ilçe merkezinde yaşanan ulaşım sıkıntısına alternatif oluşturacak sokaklardan biri olan Helim Topal Sokak, Akçaabat Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalarla hizmete açılıyor.

Akçaabat’ın önemli sorunu ve aynı zamanda önemli projelerinden biri olan Dürbinar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Helim Topal Sokak’ta, yol açma çalışmaları başladı. Belediye Başkanı  “Dürbinar Mahallesi Mezarlık Cami’sinin olduğu yerden başlayan bu yol, Kireçhane Mevkii’ne kadar uzanan bu yolumuz Akçaabat’ın ulaşımı için, ayrıca ticari alanların gelişmesi ve ortaya çıkması için çok önemli. Akçaabat trafiğini çok rahatlatacak” dedi.

festival

FESTİVAL COŞKUSU

Bu Yazı Toplam 148 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 23. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Akçaabat Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüşte çeşitli ülkelerden ve yurt içinden gelen ekipler gösteriler sundu. Yurt dışından Yakutistan, Çuvaşistan, Ukrayna, Estonya, Litvanya, Yunanistan’dan gelecek ekiplerin yer aldığı festivale yurt içinden de İstanbul, Bursa, İzmir, Gaziantep yörelerine ait halkoyunları gruplarının yanı sıra Akçaabat Folklor Derneği ve yöresel gruplar ile yakın ilçe, belde ve köylerdeki halkoyunları grupları katıldı.

İste bugün ki program;

06 TEMMUZ 2013 CUMARTESİ
16.00 Şehir merkezinde Halkoyunları gruplarının gösterileri. Yer: Atatürk Parkı
20.00 Halkoyunları Grupları gösterileri (Festival alanı)
21.00 Spor müsabakaları ödül töreni
21.20 Akçaabatlı Sanatçılar Grubu
21.45 KONSER (Emine GENÇ)
22.30 KONSER (Faik PALA )

resim

SOKAKLARDA RESİM ŞÖLENİ

Bu Yazı Toplam 179 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği 1.Açık Hava Resim Çalıştayı halkın da katılımıyla 15 Mayıs 2013 günü gerçekleşti.

‘’Boya ve tuval bizden resim yapmak sizden’’sloganından hareketle gerçekleştirilen çalıştay Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin katkısıyla bir hayli renkli geçti.

İlçe Halk Kütüphanesi önünde başlayan çalıştay zamanla Atatürk Bulvarı ve Akçaabat sahiline kadar yayıldı. Halkın ilgisinin oldukça fazla olduğu çalıştay 16 Mayıs 2013 tarihine kadar devam etti. Katılımcılara katılım belgeleri çalıştay sonunda Akçaabat Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Ertem, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Sanem Özen ve İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Salih Köse tarafından verildi.

Sanata ve sanatçıya desteğini her zaman veren Akçaabat Belediyesi bugün olduğu gibi bundan sonrada sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam edecektir.

asansör

HERKESE ÖRNEK OLSUN

Bu Yazı Toplam 260 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi toplum içerisinde yaşam alanı sınırlarında çeşitli güçlükler yaşayan engelli ve yaşlı vatandaşlarımızı unutmadı.

Hayırsever bir vatandaşımız ve belediyemiz iş birliği ile yapımı devam eden engelli asansörü ulaşımda büyük kolaylıklar sağlayacak. Akçaabat Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Atatürk Parkı’ndaki üst geçide, yapılması daha önceden planlanmış ve alt yapı çalışmalarına başlanmış engelli asansörünü tamamlamak için faaliyetlerine hız kazandırdı. Engelli asansörü faaliyette geçtikten sonra ilçemizde bulunan engelliler, yaşlılar çocuklar bu uygulamanın ardından rahata kavuşacaklardır.

serg

TRAFOT BÜYÜLEDİ

Bu Yazı Toplam 256 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

20-30 Mart tarihleri arasında Akçaabat belediyesinin katkıları ile düzenlenen ‘Trafot karma fotoğraf sergisi’ açıldı.

Akçaabat Belediye Başkan Vekili Abdullah Ertem’in de katılımıyla açılan Trabzon Fotoğraf Topluluğu’nun düzenlediği fotoğraf sergisinin açılışı 26 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da gerçekleşti. Trafot ailesi de tam kadro olarak sergideydi. Akçaabat Sanat Evinde düzenlenen sergide, yurtiçi ve yurtdışından fotoğraflar sergilenmekte.

Kurulduğu günden bu yana fotoğraf sergileri, gezileri, eğitim faaliyetleri, slayt gösterileri ve fotoğraf söyleşileri gerçekleştiren TRAFOT’un dünyaya farklı bir gözden bakan fotoğrafçıları birleştirdiği sergi 20-30 Mart tarihleri arasında Akçaabat sanat evinde fotoğraf severlerin ziyaretine açık olacak.

ŞEFİK-TÜRKMEN

KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYORUZ

Bu Yazı Toplam 331 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarından yararlanabilmek amacıyla hazırladığı iki projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sel yatakları ve deprem riski yüksek olan bölgelere öncelik verdiğini, bu nedenle projelerinin Bakanlık için öncelikli proje olmadığını belirterek, “İmkan bulursak bu alanları yenilemek istiyoruz. Bu projeler bizim için şu an bir ön projedir” dedi.

Akçaabat’ın sıkıntısının çarpık yapılaşma olduğunu ifade eden Türkmen, “Denize paralel daracık sokaklarda yer alan, park ve bahçelerden yoksun yüksek binalar bugün gelinen noktada insanların ihtiyaçlarını karşılayacak durumda değil. Biz de kentsel dönüşümde neler yapabiliriz diye düşündük ve öncelikli alan olarak Dürbinar Mahallesi’ni seçtik. İki alternatifli çalışma oldu. Birinde bu bölgeyi yenileyerek ticari alanlar ve sosyal alanlar olarak projelendirdik. İkincisinde ise toparlayarak daha geniş alanlarda daha yüksek konutlar ve altında ticari alanlar olan binalar olarak projelendirdik. Bu projelerimizi Bakanlığa sunduk” dedi.

Türkmen, Karadeniz Teknik Üniversitesi Akçaabat Yerleşkesi’nden Kireçhane Deresi’ne kadar olan 145 bin metrekarelik alan için yapılan ve 280 parseli kapsayan projenin bir ön proje olduğunu kaydederek, “Bakanlığa sunulan ilk projede sosyal donatıların yanı sıra bin 200 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik kütüphane, 5 bin 100 daire ve 3 bin 250 metrekarelik çarşı ile 16 bin metrekarelik kapalı otopark tasarlandı. İkinci projede ise 4 bin 900 daire, 3 bin 250 metrekarelik çarşı ve 5 bin metrekarelik kapalı otoparkın yanı sıra bir okul binası ve şehir parkının yanı sıra çeşitli sosyal donatılar planda yer alıyor” diye konuştu.

ortahisar

AKÇAABAT’IN İNCİSİ

Bu Yazı Toplam 807 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Orta Mahalle tarihe ışık tutuyor. Orta mahalle 19 yy. Osmanlı dönemi sivil mimarlık örnekleri sokakları, merdivenleri, duvarları ve çeşmeleriyle tarihi karakterlerini günümüze aktarabilmiş nadir yerleşim yerlerinden biridir.

Akçaabat Belediyesi tarafından Trabzon Valiliği’nin de katkılarıyla Orta Mahalleyi turizme kazandırma çalışmaları sürmekte.  Her yıl yaz turizminde binlerce yerli ve yabancı turistleri ağırlamakta ve bu sayı he geçen gün artmakta. Evler 80 ila 120 yılık olup bahçeli konut özelliğindedir.

Orta mahallede sit alanı içerisinde geçmiş kültürlerin seçkin ürünlerinden ve anıtsal mimarlık örneklerinden olan ST. Michael Kilisesi ve Şapel yer almaktadır.  ST. Michael kilisesi 1332 yılında yapılmıştır. Orta Mahalle Camisi girişindeki avlu ve yanı başındaki kahvehanesiyle alanın merkezini oluşturur. 1806 yıllında inşa edilmiştir. Minaresi ise 1982 yılında eklenmiştir.

Yeni yerler faaliyete geçecek

Orta mahallenin Akçaabat’ın incisi olduğunu söyleyen Orta Mahalle muhtarı Muzaffer Güner, “Kışın turist sayısı azalmakta. Daha çok tanıtım yapılması gerekir. Mahalle sokaklarında ve evlerde birçok restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Turistler için konaklama evleri yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

El sanatları yöresel kıyafetler ve yöresel yemekler satan yerlerinde en kısa zamanda faaliyete geçecek” dedi. Güner açıklamalarına şöyle devam etti, “Akçaabat ve Orta Mahalleye işadamlarının ve devlet büyüklerinin daha fazla katkıda bulunması gerekiyor. Akçaabat’a ve Orta Mahalleye katkıda bulunan belediye başkanına, başkan yardımcısına, işadamlarına, Ak parti ilçe başkanına ve Trabzon Valiliği’ne çok teşekkür ediyorum, Orta Mahalle Akçaabat’ın incisidir” dedi.

buyuk-bulusma

BÜYÜK BULUŞMA!

Bu Yazı Toplam 373 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

22. Uluslararası Akçaabat halkoyunları ve müzik festivali bugün muhteşem bir açılışla başlıyor

Dünya barışına katkıda bulunmak, ülke gençleri arasında sevgi, dostluk, barış ve kardeşlik duygularını geliştirmek; yöremizin tarihi, turistik ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla düzenlenecek olan 22. Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali muhteşem şenliklere sahne olacak. Programda yok yok. Akçaabat Belediyesi hemşehrileri için dop dolu bir program hazırladı. Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı yapan Akçaabat Belediye Başkan Vekili Abdullah Ertem:

“Bu etkinlik dün başlayan bir etkinlik değil. Gerçek anlamda festival havası olan, geleneksel hale gelen, insanların streslerini atabilecekleri, dünya ülkeleri arasında dostluk ilişkilerini geliştirecekleri harika bir festival, herkesi bu festivale bekliyoruz” dedi. Toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Osman Parlayan, Akçaabat Kültür İşleri Müdürü Turan Bektaşoğlu da aynı duyguları paylaştı. Programın sunuculuğunu Bülent Mumcu yapacak.

Türkmen’in mesajı

Raporlu olduğu için bu yıl ilk defa at üzerinde görülemeyecek olan Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’de hemşehrileri için en iyi programı yapmaya çalıştıklarını açıklayarak:

“Bu yıl 22. Sini gerçekleştirdiğimiz Akçaabat müzik ve halkoyunları festivali dünyanın bu karmaşık ortamında dostluğa ve barışa büyük katkı sağlayacaktır. Vatandaşlarımız 1 yılın stresini bu festival ile atacaklardır. Vatandaşımızı hizmetin en iyisini hak ediyor. Bu festivale olan ilginin her yıl artarak devam etmesi Akçaabat misyonunu ve vizyonunu ortaya koyuyor” dedi.

demiroren

ŞİKE SAHAYA YANSIMADI

Bu Yazı Toplam 1,932 defa okunmuş ve 30 adet yorum yapılmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Yıldırım Demirören, bir basın toplantısı düzenliyor. Demirören, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Demirören 58. Maddenin değiştiğini duyururken, açıkça Fenerbahçe nin küme düşmesini engellediklerini ilan etmiş oldu.

İşte Demirören’in açıklamaları

Göreve geldiğimiz tarihten bu yana çaba ve mesaimizin büyük bir kısmını şikeye ayırmak zorunda kaldık. Avrupa’da 6.sırada olan Türk futbolunu geliştirmek için de çaba gösterdik. Ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım, Türk futbolunda güven ortamı sağlamak amacındayız. Görevimize bu azim ve kararlılıkla sarıldık. Son yıllarda özellikle bahis oyunlarından haksız kazanç sağlamak için kirli elllerini oyunumuza sokmaya çalışmıştır.

Sevinerek söyleyebilirim ki; iddialar bahse unsur hiç bir şey olmamıştır. Bildiğiniz gibi TFF talimatları, müsabaka sonuçlarını etkileme eylemleri içindir. Dünyada emsali olmayan sertlikler içermektedir. Amaç futbolun temiz kalmasıdır. Dolayısıyla futbolu futbol yapan kuralların korunmasıdır. TFF’din bundan taviz vermesi düşünülemez.

Sporda şiddet yasasının şike yasası olarak adlandırılması en büyük üzüntümüzdür. Unutulmamalıdır ki disiplin yargısı ile genel yargı soruşturma ve teknikleri birbirinden farklıdır. Bugün itibariyle söyleyebilirim ki; karar aşamasına çok yaklaşılmıştır. Etik Kurulu dosya hacmi sebebiyle soruşturmayı iki kısma ayırmış, raporunu yönetim kurulumuza sunmuştur.

Yönetim kurulumuz üç gün boyunca bu raporu büyük bir titizlilikle incelemiş, iddianamede yer alan tüm kulupleri PFDK’ya sevk etme kararı almıştır.
Bu kuleplerin çoğu hakkında Etik Kurulu şüpheli bulmamış, PFDK’ya sevk amacımız bu kulüplere idari değil yargısal savunma hakkı tanımaktır.

Dosyada yer alan 22 maçla ilgili tüm kulüpleri PFDK’ya sevk ettik.
TFF başkanı olarak PFDK’ya sevk edilen kulüplerimiz bu aşamada suçlu değildir. Kurulun incelemesinde tüm kulüplerimizin aklanmasını görmek istiyoruz.

Futbolu futbol yapan değerlere müdahele çabalarının hiç bir şekilde sahadaki sonuçlara yansımadığını görmemiz en sevindirici noktadır.

3 Temmuz 2011′den bu yana disiplin yaptırımların ağırlığı, bilhassa teşebbüse getirilen cezaların ağırlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Sporda şiddet yasasının ağırlığının dünyada eşi benzeri olmadığı ve bunun değiştirilmesi gerektiği gündemimizdeydi.
Güncel iddialar varken mevcut yapının değiştirilmesi, bazı bireylerin lehine olacağı endişeleri çıktı. Ancak yanlıştan dönmek erdemdir. Türk futbolunun menfaatleri önemlidir.

Ağır Şike teşebbüsü ile ilgili olarak en az 12 puan indirme cezası 58. maddeye eklendi

Şike ve teşvik primi yeni maddede sert şekilde cezalandırılmaktadır. Teşebbüs halinde ise bağımsız kurullar o dosyaya ilişkin yaptırımlara hükmedebilecektir. Yeni düzenlemelerin konuya uygunluğu, diğer ülkelerin uygulamalarına paralelliği konusunda hiç bir endişemiz yoktur.

Futbol hepimizindir, onu ileriyi taşımak hepimizin görevidir. Fair play hepimizin görevidir. Hep birlikte sporculardan beklediğimiz fair play’i her adımda hayata yansıtmalıyız.

Türk futbolunun içinde bulunduğu istenmeyen durumdan bir an evvel çıkması için Türk halkının destek vereceğinden şüphemiz yoktur. Euro 2020′nin en büyük adayı olarak gelin hep birlikte görevimizi yapalım.

Demirören’in açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularına geçildi.

Yıldırım Demirören daha sonra kulüp sayısını ve isimlerini açıklamazken, yarın PFDK’ya sevk edilen tüm kulüpler açıklanacak dedi.

UEFA’yla talimat değişikliğini görüştünüz mü sorusuna Demirören, “Etik Kurulu raporu bizi rahatlatan en büyük unsurdur. Avrupa’nın en büyük 6. ekonomisine sahip olduğumuz için 58. maddeyi değiştirdik. Bundan sonra UEFA’yla görüşmeler yapacağız. Şu aşamada bu konuyla ilgili bir şey söyleyemem” dedi.

UEFA’nın “Talimatlar maçlar devam ederken değişmez” şeklindeki kararının sorulması üzerine Yıldırım Demirören, ” Disiplin Kurulu özerktir. Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulu kendi iradesiyle karar verecektir. Önce Disiplin Kurulu’nun vereceği kararı göreceğiz. UEFA’nın bizden istediği öncelikli bir şey var. Kurulların öncelikle cevap vermesi gerek. Biz idari olarak değil, yargı olarak kulüplerin aklanmasını istiyoruz” dedi.

Fenerbahçe’nin CAS’taki davayı çekmesinden sizin haberiniz var mıydı sorusuna Demirören, “Fenerbahçe’nin kendi özgür iradesiyle verdiği karardır. Bizim böyle bir şeyi teklif etme şansımız olmaz” yanıtını verdi.

İbrahim Akın’ın kendisine para teklif edildiği yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Demirören, “Yargıya intikal etmiş bir konuyla ilgili yorum yapmak istemem” diye konuştu.

Cezaların bu sezon mu yoksa gelecek sezon mu uygulanacak sorusuna Yıldırım Demirören, “Karar alındığı anda cezalar uygulanır” dedi.

bazar-maallesi

ESNAFIN TEPKİSİ

Bu Yazı Toplam 187 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Trabzon Akçaabat ta her Salı günü kurulan salı pazarının kurulduğu alandaki işyeri sahiplerinin tepkisine neden oldu.

Akçaabat Belediyesi’nce pazar yerinde yapılacak olan yeni proje nedeniyle işyerleri boşaltılan esnafa yer olarak mevcut işyerlerinin önlerinin gösterildiğini iddia eden mahalle esnafı uygulamaya tepki, gösterdi.

Burada işyeri sahibi olan Recep Akın isimli vatandaş, işyerinin önünün Salı günleri tamamen kapatıldığını ve işlerinin durma noktasına geldiğini iddia etti. Akın “Belediye pazarcıları dükkânımızın önüne yerleştirdi. Biz dükkanımıza girip çıkmakta bile zorlanıyoruz. Kapı pencere işi yapıyoruz. Ama işyerimize girmemim mümkün değil. Belediye bu soruna bir an önce çözüm bulması gerekir” dedi.

akcaabat

TARİH YENİDEN YAZILIYOR

Bu Yazı Toplam 400 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi Kültür Araştırma Kurulunun tavsiyesi üzerine Akçaabat Belediyesince oluşturulan Akçaabat Tarihini Araştırma Komisyonu çalışmalarına başladı.  Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in başkanlık ettiği bugünkü toplantıya 12 kişi katıldı.

Tarih Araştırma Komisyonunun Asıl Amacı

Trabzon’da, Ankara ve İstanbul’da ya da komşu bazı illerde ilgili görülen bütün kaynaklarda Osmanlı kayıtları dâhil, kurumlara ait eski ve yeni kayıtların tek tek gözden geçirilerek Akçaabat tarihinin bilinmeyen yönleri tespit edilerek Akçaabat tarihinin en doğru şekilde yeniden yazılması amaçlanmaktadır.  Bu hususta gerekli görüldüğü takdirde paneller ve konferanslar düzenlenecek, elde edilecek bilgilerin kaynaklarıyla birlikte kitaplaştırılması sağlanacaktır.
Bu yorucu çalışma sonunda geçmişi günümüze ve yarınlara en doğru ve en sağlıklı bir şekilde günümüz insanlarına ve gelecek nesillere taşınması gerçekleşmiş olacaktır. Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fethi Gedikli hoca ajansımıza şu açıklamayı yaptı: “Bugün Akçaabat’ta kapsamlı bir Akçaabat Tarihi yazmak için Akçaabat Belediye Başkanımız Şefik Türkmen’in öncülüğünde hayırlı bir adım atıyoruz. Ümit ediyorum ki, bu adım başka büyük ve yeni adımları takip edecek ve sonunda Akçaabat kendine yakışır bir kitaba kavuşacaktır.”

Araştırma Komisyonunda Kimler Var?

Akçaabat Belediyesince; Akçaabat Tarihini Araştırma Komisyonu şu isimlerden teşekkül ettirildi. Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Emekli Öğretmen-Yazar Haydar Gedikoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Fethi Gedikli, Aksaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Necmettin Aygün, Osmanlı Arşivleri Uzmanı Ali Mesut Birinci, Erzincan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Songül Alşan, Araştırmacı Zehra Topal, Emekli Tarih Öğretmeni Kadir Topal Akçaabat Yeni Haber Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü İsmail Topal, Ali Hocaoğlu, Osman Mumcu Turhan Bektaşoğlu.

konser

TÜRKÜLERLE KARŞILADILAR

Bu Yazı Toplam 248 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu 30 Aralık 2011 Cuma günü saat 19.00 da Kültür Park Erol Günaydın Sanat Merkezinde halka açık bir konser verdi.

Konserin sunuculuğunu Mehmet Kartal yaptı. Konserin birinci bölümünde 10, İkinci bölümde de  l0 eser yer aldı. İkinci bölüm biraz daha renkli geçti. Tarbzon Eski Milletvekili Ali Kemal Başaran ile İlçemiz esnaflarından Temel Kazancıoğlu Sahneye davet edildi ve birlikte 2 şarkı okudular.

Ardından Koro şefi Salih Kazancıoğlu ile Koronun saz ve söz sanatcısı Hüseyin Serdar Birinci’de beraber bir şarkı okudular. Bu bölümlerde salonda alkışlar susmadı. Şarkılara zaman zaman izleyicilerde eşlik etti. Konser 2 saat sürdü ve izleyiciler hoş bir vakit geçirdi.

Konsere, Akçaabat Belediye Başkan Vekili Abdullah Ertem, Başkan yardımcısı Osman Parlayan, Trabzon Eski Milletvekili Ali Kemal Başaran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Köse, Maçka Halk Eğitim Müdürü Mustafa İnal, Belediye Eski Meclis üyeleri Aydın Berberoğlu, Ali Dinç, Osman Kuruçelik, Muhtarlar Derneği Başkanı Eyüp Gedikli, Yaylacık mahalle muhtarı Hakan Karanoğlu, THM Koro Şefi Serdar Pul, İlçemizin tanınmış esnaflarından Adnan Topsakal, Temel Kazancıoğlu, Okul Müdürleri, Belediye Daire Amirleri, ilçedeki diğer daire amirlerinin yanı sıra halkın büyük ilgisi vardı.

vacia

Şenlik Dönüşü Facia

Bu Yazı Toplam 819 defa okunmuş ve 0 adet yorum yapılmıştır.

Akçaabat’ta meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatında kaybetti.

Hıdırnebi Yaylasından şehir merkezi yönüne gitmekte olan Mustafa Topsakal yönetimindeki 61 KL 744 plakalı kamyonet sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu Arpacılı köyü mevkiinde dereye yuvarlandı. Kazada sürücü  Akçaabat Belediyesi Temizlik İşleri Sorumlusu Mustafa Topsakal (42) ve araçta bulunan Mehmet İğci (47) olay yerinde hayatını kaybetti.

Tesedüfen Bulundular

Tesadüfen bulundular. Bugün Hıdırnebi Yaylası’ndan dönen ve olayın gerçekleştiği yerde aracına yaşlı bir kişi alan Akçaabatlı işadamı Sadık Atmaca, araca aldığı kişinin kendisine derede bir araç gördüğünü söylemesi üzerine yoldan geri dönen Atmaca acı olayı gördü. Ters dönen araç içerisinde 2 kişinin ölü olarak sıkıştığını farkeden Sadık Atmaca, güvenlik güçlerine haber verdi. Bunun üzerine olay yerine itfaiye ekipleri ve ambulans gönderildi.